İçeriğe Yönlendir

Benim Bahçem

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
1 dakika önce, Rıfat Hasar yazdı:

@Mehmet Ozyurek Abi uzun zamandır buralara hiç uğramadım konuyu okumaya başladım ama henüz bitiremedim güzel bir konu bilgi ve birikim paylaşımı süper.

Rabbim bize de bahçeli bir ev almayı nasip etti ve 2018 benim için çok yoğun ve yorucu bir yıl oldu. Kapadokya'ya Mayıs ve Ağustos'ta geldim ilki günü birlik ikincisinde 2 gece kaldım gündüz çok yoğun müsait olamadım akşamları da sizi rahatsız etmek istemedim. Bu ara bahçeye çeşitli meyve ağaçları dikmek istiyorum ama küçücük bir fide 50-100 TL istanbul ve civarında bağı bahçesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum :) 

Buradan alalım fideleri.. 

10-15 liradır diye tahmin ediyorum.. Bilemedin 20 liradır.. 

Hayırlı olsun evin.. Hep mutlu anların olsun inşallah.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar
(düzenlendi)
25 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Buradan alalım fideleri.. 

10-15 liradır diye tahmin ediyorum.. Bilemedin 20 liradır.. 

Hayırlı olsun evin.. Hep mutlu anların olsun inşallah..  

Allah razı olsun abi.

Şu ara söz veren bir iki arkadaş var onlardan haber bekliyorum olmadı bir şeyler yaparız dediğiniz gibi. 

Nar, İncir, Ayva, Kayısı ve Dut vs. fidelerini ne zaman dikim yapmalıyız ?  Büyüklerimiz Mart başında suya toprağa cemre düşmeden tavsiye ederlerdi.

tarihinde Rıfat Hasar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Baştan sona hepsini inceledim ve çoğunu okudum şunu yazmadan duramayacağım Bahçe ile Tarlaları karıştırmayalım :) Millet tarlaların resmini çekip koysun istanbul'da 1m2 muhtaç insanları üzmeyelim diye düşünen yok tabi bu sefer nazarlara gelirsiniz :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Rıfat Hasar yazdı:

Nar, İncir, Ayva, Kayısı ve Dut vs. fidelerini ne zaman dikim yapmalıyız ?  Büyüklerimiz Mart başında suya toprağa cemre düşmeden tavsiye ederlerdi.

Meyve Fidelerinin geneli için mart başı uygun bence. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Meyve Fidelerinin geneli için mart başı uygun bence. 

Mehmet abi,gördüğüm yerden tohum topluyorum,elimde epeyce palmiye tohumu var. Evde saksıda tohum dikip çimlendirme için de zamanlama önemli midir?Hava koşulları mühim olmayacak,soğuktan donma vs derdi de yok haliyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıkıntı olmaz Cem. Dilediğin zaman ek.
Sadece dış ortama alıştırmalı ve mart başı toprakla buluşturmalısın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Tamamdır abi,çimlendirebilirsem istersen sana da gönderebilirim :) Maksat bahçede çeşit olsun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Mehmet abi,gördüğüm yerden tohum topluyorum,elimde epeyce palmiye tohumu var. Evde saksıda tohum dikip çimlendirme için de zamanlama önemli midir?Hava koşulları mühim olmayacak,soğuktan donma vs derdi de yok haliyle.
Sayın avukatım, tohum çimlendirmenin çok kolay bir yolu var şimdi bildiğimiz kağıt havlu peçete den 2 yaprak koparıyoruz çimlenmesini istediğimiz tohumları aralıklı olarak üzerine diziyoruz sonra üstüne tekrar bir peçete daha kapatıp bolca ıslatıyoruz ve bir naylon torbaya koyup ağzını normal katlayıp kapatıp karanlık bir yere koyup 4 -5 gün bekliyoruz [emoji848] bir kaç gün içinde çimlendiğini göreceksiniz .
Tabii kalın kabuklu çekirdekler biraz zaman alabilir.
Not: gugıl amca da peçete ile çimlendirme yazıp bir çok video bulabilirsiniz ,kolay gelsin.
Yorum bağlantısı
Cem Işık
10 saat önce, Adnan Çakır yazdı:

Sayın avukatım, tohum çimlendirmenin çok kolay bir yolu var şimdi bildiğimiz kağıt havlu peçete den 2 yaprak koparıyoruz çimlenmesini istediğimiz tohumları aralıklı olarak üzerine diziyoruz sonra üstüne tekrar bir peçete daha kapatıp bolca ıslatıyoruz ve bir naylon torbaya koyup ağzını normal katlayıp kapatıp karanlık bir yere koyup 4 -5 gün bekliyoruz emoji848.png bir kaç gün içinde çimlendiğini göreceksiniz .
Tabii kalın kabuklu çekirdekler biraz zaman alabilir.
Not: gugıl amca da peçete ile çimlendirme yazıp bir çok video bulabilirsiniz ,kolay gelsin.

Teşekkür ederim abim, peçete mevzusunu biliyorum da ilkokulda yaptığımız fasülye çimlendirme deneyleri sonrası ortaya çıkan o kokuyu da çok net hatırlıyorum😅 aynı kokuya maruz kalmamak adına toprakta mı yapsam acaba diye düşündüm:) ama peçete yöntemi sonrası toprağa alırım artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Abiler arazinin etrafını tel örgüyle çevirmek lazım. Fiyat performans olarak hangi tip tel, direk vs kullanmalı. Yaklaşık 100-120 mt kadar yapılmalı.
Selam,
Ben Temmuzda yaptırdım. 3mm kalınlığında 5cm baklava şeklinde telle çevirtirttim. Metre tülü 40tl. Yükseklik 2.40cm. Piyasada çok uçuk fiyatlar veriyorlar iyi araştırma Yapmanı öneririm.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Benim bahçeye Ekim işlerini ilkbaharda yapacağım ama o zamana kadar toprağını alt üst edip hazırlamak istiyorum.

Bostanı 10x5 olarak 50m2 yapacağım.
50m2 alanıda çok su isteyen ve az su isteyen olarak ikiye bölüp ekeceğim.

Köyden koyun gübresi alıp toprağa katsam faydası olur mu?
Farklı önerileriniz var mı?

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Benim bahçeye Ekim işlerini ilkbaharda yapacağım ama o zamana kadar toprağını alt üst edip hazırlamak istiyorum.

Tavuk gübresi tavsiye ederim.

Ankara'da Türem den hazır çuvallı olarak alıyorduk. Toz gibi var, granül vs. var. Büyüdükçe çözülme süresi artıyor. Kışın atılacak biraz iri seçilmeli.

141e1f72fc204c4519af11d67c8d3125.jpg

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Köylerden keçi gübresi bulunursa çok iyi olur içinde fazla yabani ot tohumu bulunmaz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olur.
Neler ekeceksin ?
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Olur.
Neler ekeceksin ?
Domates, salatalık, biber, marul, yeşil fasulye, patlıcan ve bamya.

1.5m Lik fideler alıp meyve ağaçlarıda ekeceğim ama onu sonra soracağım :)

Koyun besleyen dedenin hayvanlarının yarısı keçi. Hepsi zaten ormanda otlatılıyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her gün gidemeyeceksen bamya ekme.
Diğerlerinin de hepsinde tecrübeliyim. Bilmediğin bişey varsa sorabilirsin

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erdoğan Temur

Günaydınlar,

Bu haftasonu bahçeyi ağaçlandıracağım.

Soğuğa dayanıklı, uzun ömürlü 3 yaşında fidanlar alacağım.

Yeşil Elma, Armut, Kiraz,  Mandalina, Kayısı, Erik, Badem ve 4 Adet Leylandi çam ağacı. Hepsi köklü ve tüplü fidanlar en az 150cm lik.

Bunların dikim yerleri nasıl hazırlanmalı?

Ben köyden hayvan gübresi alıp toprakla karıştırıp dibine dökmeyi düşünüyorum. Farklı fikirler var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fidelerin ne kadar derine gömüleceği, Yönü, Köküne gübre değip değmeyeceği, Yöresine göre dikim zamanı, Yörede olup olmayacak meyveler

Şeklinde detaylı inceleme yapman gerek..    

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Günaydınlar,

Bu haftasonu bahçeyi ağaçlandıracağım.
Soğuğa dayanıklı, uzun ömürlü 3 yaşında fidanlar alacağım.
Yeşil Elma, Armut, Kiraz,  Mandalina, Kayısı, Erik, Badem ve 4 Adet Leylandi çam ağacı. Hepsi köklü ve tüplü fidanlar en az 150cm lik.

Bunların dikim yerleri nasıl hazırlanmalı?
Ben köyden hayvan gübresi alıp toprakla karıştırıp dibine dökmeyi düşünüyorum. Farklı fikirler var mı acaba?
Tüplü ise zaman çok fark etmez ama açık kök için biraz daha beklemeli, şöyle ay sonuna doğru...
Çukurları mümkün olduğunca büyük açıp sonra doldurmak tavsiye edilir.
Burgu ile açmayın kök çevresi toprak sıkışıyor büyümeyi yavaşlatıyor diyorlar
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fidelerin ne kadar derine gömüleceği, Yönü, Köküne gübre değip değmeyeceği, Yöresine göre dikim zamanı, Yörede olup olmayacak meyveler

Şeklinde detaylı inceleme yapman gerek..    

Abi firmayı aradım aşağıdaki linkteki gibi her il için ziraat mühendislerinin yaptığı çalışmaları varmış

Çok faydalı oldu. 

https://www.e-fidancim.com/Kirklareli-Icin-Uygun-Olan-Meyve-Fidanlari-Nelerdir,DP-1349.html

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bahçenin çevresine komple çam dikmek istiyorum. Orman bakanlığı eskisen ücretsiz dağıtıyordu. Temin edebileceğim yer bilen var mıdır?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
On 12.10.2018 at 21:20, Erdoğan Temur yazdı:

Gübre öncesi komşuların traktörü ile bahçeyi sürmesi iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Gübre öncesi komşuların traktörü ile bahçeyi sürmesi iyi olur. 
Aynen öyle toprağı alt üst ettireceğim. Sonra da elek ile toprağın taşlarını temizleyeceğim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Koray Yiğit

Bordo bulamacının zamanın geldigini hatırlatmak isterim beyler. Ben kışın iki kere uygulama yapıyorum. Birincisi tam yaprak dökümü oldugunda, ikincisi ise gözler uyanmadan önce şubat sonu gibi. Hepinize kolay gelsin iyi çalışmalar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erdoğan Temur

Şu tabloyu atayım buraya. Arşivde dursun :)

y7C7GJ.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...