İçeriğe Yönlendir

Benim Bahçem

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Remzi Karaca

Bu da bizim bahçe

09bc005121d5ed43a1633ad3643a72a5.jpg

Bugün günlerden bahçe günü [emoji4]

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Şehirde yaşayan biri olarak bu konunun ruhsal sağlığa zarar verici öğeler içerdiğini görüyor ve konuyu kapatıyorum :angry:

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu da bizim bahçe
09bc005121d5ed43a1633ad3643a72a5.jpg

Bugün günlerden bahçe günü [emoji4]

Detay alalım :)
Neler var
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Bahçe babamın, arkada görünen Hirfanlı barajı. İlk başlarda baraj manzaralı diyorduk ama ağaçlar büyüyünce baraj zor görünüyor. Sulama barajdan yapılıyor.

Aslen Ceviz üzerine kurulu. Son dikilenler ile takribi 1000 tane ceviz, aralarında ağırlıklı kiraz, üzüm, elma, daha seyrek olarak armut, erik, kayısı, şeftali, vişne, trabzon/cennet hurması, dut vs. yetişecek bütün ağaçlar var desem yeridir.

Hee unutmuşum ayva ve iğde de var. Muhakkak başka unuttuğum da vardır.

Zamanında denemek için dikilen bağzı ağaçlar oldu verim alınamadı. Bir de bademler çok böceklendigi ve diğer ağaçlara zarar verdiği için söküldü.

Bahsettiğim neredeyse bütün ağaçlardan satılacak kadar mahsul alınıyor. Bazılarında tonlarca mahsul alınıyor. Öyle zaman oluyor ki toplamaya yetişemiyoruz.

Bahçe 9 yıllık. Aslı ceviz olduğu için cevizler büyüdükçe aradakiler sökülüyorlar. Elma ve kiraz epey rahmetli oldu.

Bunların dışında yiyecek kadar sezonluk sebze meyve dikiliyor. Yiyecek kadar derken, biz çok yeriz [emoji4]

Bu güne kadar değişik diyebileceğim altın çilek ve Goji berry dikildi.

Ağaç olarak aklıma şimdi gelen ıhlamur da var ama daha mahsulü yok. Bir de çamlar var meyve vermiyor diye onu saymamazlık etmeyeyim.

Bahçede traktör ve bilimum ekipman var. Hem tarım hem de el aletleri olarak. Kaynak makinesine kadar var, gerisini siz düşünün.

Babamın bu ikinci bahçesi o nedenle burası gayet tecrübeyle oluşturuldu. Profesyonel/Yarı Profesyonel desem yeridir.

Kendini emekliye ayırdıktan sonra bağ bahçe işlerine sardı.

Sakın heveslenmeyin çok meşakkatli bir iş. En son üzümleri kuşlardan korumak için aşağıdaki fileleri aldık. Olgunlaşanları örtüyoruz. Akıllı kuşlar tatlanmaya başlamadan yaklaşmıyorlar.

4cf5662a3f835fb5ab8e97361c6c98f3.jpg

İşte bunları kesmeye başladık

06645c223f6296c3545fdb3dfa5f1c9a.jpg

Arada çocuklar ile ATV turları yapıyoruz

01e71c15bdc85165b6bd4215685109e2.jpg

Şehirde yaşayan biri olarak bu konunun ruhsal sağlığa zarar verici öğeler içerdiğini görüyor ve konuyu kapatıyorum default_mad.gif

Bizde şehirde yaşıyor hafta sonları kaçamak yapıyoruz  

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Sakın heveslenmeyin çok meşakkatli bir iş. En son üzümleri kuşlardan korumak için aşağıdaki fileleri aldık. Olgunlaşanları örtüyoruz. Akıllı kuşlar tatlanmaya başlamadan yaklaşmıyorlar.

Heveslendik artık.. Yapacak bişey kalmadı.. Hiç göstermemeliydin.. :)

Ben çok beğendim.. Bayıldım. 

Allah ürününüzü bereket versin. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
2 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Bahçe babamın, arkada görünen Hirfanlı barajı. İlk başlarda baraj manzaralı diyorduk ama ağaçlar büyüyünce baraj zor görünüyor. Sulama barajdan yapılıyor.

Aslen Ceviz üzerine kurulu. Son dikilenler ile takribi 1000 tane ceviz, aralarında ağırlıklı kiraz, üzüm, elma, daha seyrek olarak armut, erik, kayısı, şeftali, vişne, trabzon/cennet hurması, dut vs. yetişecek bütün ağaçlar var desem yeridir.

Hee unutmuşum ayva ve iğde de var. Muhakkak başka unuttuğum da vardır.

Zamanında denemek için dikilen bağzı ağaçlar oldu verim alınamadı. Bir de bademler çok böceklendigi ve diğer ağaçlara zarar verdiği için söküldü.

Bahsettiğim neredeyse bütün ağaçlardan satılacak kadar mahsul alınıyor. Bazılarında tonlarca mahsul alınıyor. Öyle zaman oluyor ki toplamaya yetişemiyoruz.

Bahçe 9 yıllık. Aslı ceviz olduğu için cevizler büyüdükçe aradakiler sökülüyorlar. Elma ve kiraz epey rahmetli oldu.

Bunların dışında yiyecek kadar sezonluk sebze meyve dikiliyor. Yiyecek kadar derken, biz çok yeriz emoji4.png

Bu güne kadar değişik diyebileceğim altın çilek ve Goji berry dikildi.

Ağaç olarak aklıma şimdi gelen ıhlamur da var ama daha mahsulü yok. Bir de çamlar var meyve vermiyor diye onu saymamazlık etmeyeyim.

Bahçede traktör ve bilimum ekipman var. Hem tarım hem de el aletleri olarak. Kaynak makinesine kadar var, gerisini siz düşünün.

Babamın bu ikinci bahçesi o nedenle burası gayet tecrübeyle oluşturuldu. Profesyonel/Yarı Profesyonel desem yeridir.

Kendini emekliye ayırdıktan sonra bağ bahçe işlerine sardı.

İşte bunları kesmeye başladık

Arada çocuklar ile ATV turları yapıyoruz

Ama bu haksızlık, Remzi, böyle yerin vardı da biz neye Ankara'nın betonlarında toplantı yapıyoruz. Yazdın bir kere  .Ne demişler "Bülbülün çektiği klavyesindedir."

Ne zaman mangal yapıyoruz ora da ( Sonrasın da Baban seni reddebilir evlatlıktan)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
3 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

4cf5662a3f835fb5ab8e97361c6c98f3.jpg

Çççok çok güzelmiş. Maşallah.

Böyle bir bahçeyi yıllar sonra bende paylaşabilecekmiyim acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Ama bu haksızlık, Remzi, böyle yerin vardı da biz neye Ankara'nın betonlarında toplantı yapıyoruz. Yazdın bir kere  .Ne demişler "Bülbülün çektiği klavyesindedir."
Ne zaman mangal yapıyoruz ora da ( Sonrasın da Baban seni reddebilir evlatlıktan)
Ankara'ya 160 km abi gidince kalıyorum genelde, yoksa git gel çekilmiyor...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

Çeri Domates
61e1a72223c4e4f9eacdf4ba94beb331.jpg

Salçalık Domates
f6b04cb8ebc4ffa82996b2ed32c4a85d.jpg

Pembe Çanak Domates
7452fdc80f13c8ecd3f8b2a0973d7bd9.jpg

Tokat Dallı Domates
808a85124efd79ddd3b257b83cd2ccbf.jpg

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Harf eksikligi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
5 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

5 adet sitil dikmiştim üste onlar denk gelmiş

şitil mi 😊 cok eski bir tabirdir. genelde fide haline donuserek zamanla unutuldu... cumlede gectigi icin cok hosuma gitti... tesekkurler👏

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Daha ne kadar çeşit kaldı ki..

şitil mi [emoji4] cok eski bir tabirdir. genelde fide haline donuserek zamanla unutuldu... cumlede gectigi icin cok hosuma gitti... tesekkurler[emoji122]

Bizim burda eski kendi tohumdan yetiştirenler var onlar bağ ile satıyorlar bir bağda 12 tane sitil oluyor ama onları tutturmak zor oluyor ben tüplü aldım hepsini..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizim burda eski kendi tohumdan yetiştirenler var onlar bağ ile satıyorlar bir bağda 12 tane sitil oluyor ama onları tutturmak zor oluyor ben tüplü aldım hepsini..

Domates çok kolay tutar
Bunları dün sitilledim
Budarken atmayıp suyun içine koymuştum. Kısa sürede köklendi.

9f0b4d838d5863e8e9be66dac2d5aa84.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Daha ne kadar çeşit kaldı ki..

Görmediğin iki çeşit daha çeri var.
İki çeşit de çanak var.
Bir de budama mı yaptın abi..[emoji15]

Gelsene bayramda.
Daha neler yaptım gör :)

Çerinin boyu 2,5 metre, başındaki Domates en az 100 adet [emoji28]

Fenni gübre yok. Hormon yok. Sadece sevgi.

Hepsini budadım. Hepsi askıda.
Yere değmiyor hiç biri.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Görmediğin iki çeşit daha çeri var.
İki çeşit de çanak var.
Gelsene bayramda.
Daha neler yaptım gör :)

Çerinin boyu 2,5 metre, başındaki Domates en az 100 adet emoji28.png

Fenni gübre yok. Hormon yok. Sadece sevgi.

Hepsini budadım. Hepsi askıda.
Yere değmiyor hiç biri.

O zaman anzısın bir gündüz gelebilirim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...