İçeriğe Yönlendir

Benim Bahçem

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Remzi Karaca
Cevizler süper görünüyor altları tertemiz

Rotavator denilen bir makinayla otlandıkça çapa yapılıyor

961a531151cafe225cff8f9b4d1fe10e.jpg 

Buna benzer birşey 2 mt genişliğinde

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Bende tarlayı bununla temizletmiştim Cobra diyorlar burada...

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Bir sonraki aşama

Kurutma 81813d14b4f7ff89a767fc8a4fb8a9bc.jpg

Cevizler tek sıra raflara dizilip bir gün güneşte kurutulduktan sonra gölgeye alınıyor

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
1 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Bir sonraki aşama

Cevizler tek sıra raflara dizilip bir gün güneşte kurutulduktan sonra gölgeye alınıyor

Maşallah. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Maşallah. 
Teşekkür ederim.
Bir hafta sonra ürünler hazır inşallah

Bu arada uyanık kargalar kurutmadaki cevizleri yürütüyor. Onlar bile hazıra alışmış [emoji4]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir sonraki aşama

Süper. Çok beğendim.
Kargalara da gıcık oluyorum zaten [emoji23]
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
18 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Teşekkür ederim.
Bir hafta sonra ürünler hazır inşallah

Bu arada uyanık kargalar kurutmadaki cevizleri yürütüyor. Onlar bile hazıra alışmış emoji4.png

Bu cevizler ince kabuklu mu?

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Bu cevizler ince kabuklu mu?

İnceden kasıt nedir bilmiyorum ama el ile kırılacak seviyede ince cevizler, cinsi Kaman Cevizi. Yağ oranı yüksek lezzetli bir cinstir.

Kaman kendi ceviz cinsiyle meşhur bir ilçemiz.

Ama ben çok ceviz cinsi gördüm. Mesela en değişik gördüğüm Pikan cevizi, rakımın deniz seviyesine yakın olduğu Akdeniz ve Güney Ege de yetişebiliyor. O bölgede olan varsa deneyebilir.

Neredeyse kağıt kadar ince ceviz kabuğu da gördüm. Genelde aşağıdaki şekilde cevizi bütün çıkarıp görsellik nedeniyle daha pahalıya satmak için tercih ediliyor. Kağıt gibi kabuğu olduğu için makinaya girmiyor, elde soyuluyor.

d79f6062ead12da8ce795a583b333c85.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Dediğiniz gibi dış kabuğu kağıt gibi olanlardan mı diye sormuştum. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

konuyu epeydir takip ediyorum. Bir yıldır da kendi bahçem üzerinde çalışıyorum. Malum sonbahar ile birlikte ağaç dikme zamanı da geldi. Kooperatifte bahçeleri mazılar ile ayırmıştık ancak mazılar çok yavaş büyüyorlar. onun yerine hızlı büyüyen ve 3-4 yılda 3-4metre olabilecek bir ağaç türü araştırıyorum. özellikle çam türü olması ve az yaprak döküp , kışın yeşil kalmasını tercih ederim. Buna göre hangi tür ağacı dikmeliyim ?

önerisi olan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Dediğiniz gibi dış kabuğu kağıt gibi olanlardan mı diye sormuştum. 
Çok yoğun insan gücü lazım olduğu makina ile işlemediği için pek tercih edilmiyor. O cinsten 5-10 ağaç ancak vardır.
konuyu epeydir takip ediyorum. Bir yıldır da kendi bahçem üzerinde çalışıyorum. Malum sonbahar ile birlikte ağaç dikme zamanı da geldi. Kooperatifte bahçeleri mazılar ile ayırmıştık ancak mazılar çok yavaş büyüyorlar. onun yerine hızlı büyüyen ve 3-4 yılda 3-4metre olabilecek bir ağaç türü araştırıyorum. özellikle çam türü olması ve az yaprak döküp , kışın yeşil kalmasını tercih ederim. Buna göre hangi tür ağacı dikmeliyim ?
önerisi olan var mıdır?
En hızlı büyüyen ağaç Pavlonya ağacı. Kışın çok don olmayan bir bölgedeyseniz tavsiye ederim.
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
8 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Çok yoğun insan gücü lazım olduğu makina ile işlemediği için pek tercih edilmiyor. O cinsten 5-10 ağaç ancak vardır.En hızlı büyüyen ağaç Pavlonya ağacı. Kışın çok don olmayan bir bölgedeyseniz tavsiye ederim.

Bahçe Ankara - Gölbaşında. Bahçenin bulunduğu mevki , şehir merkezinden 4-5 C daha soğuk oluyor. Don kesin olacaktır.

Ayrıca 2.5 dönümün çevresine almak istediğim için bana çok lazım olacak. birim fiyatı da ucuz olmalı.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Bahçe Ankara - Gölbaşında. Bahçenin bulunduğu mevki , şehir merkezinden 4-5 C daha soğuk oluyor. Don kesin olacaktır.
Ayrıca 2.5 dönümün çevresine almak istediğim için bana çok lazım olacak. birim fiyatı da ucuz olmalı.
Ankara'da Pavlonya olmaz [emoji3525] zamanında denedik.
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Bu cevizlerden satıyor musunuz? Biz de alsak?
[mention=61630]Remzi Karaca[/mention]
Cevizler babamın ve satıyor ama bu sene ceviz az [emoji53]
İşler bitip hazır olunca buradan yazarım
Ama genel olarak cevizi görüp / tadıp almanız tavsiye olunur. Çoğunluk yerinde satıyor, Ankara'ya bir miktar getireceğim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abiler arazinin etrafını tel örgüyle çevirmek lazım. Fiyat performans olarak hangi tip tel, direk vs kullanmalı. Yaklaşık 100-120 mt kadar yapılmalı.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
10 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Abiler arazinin etrafını tel örgüyle çevirmek lazım. Fiyat performans olarak hangi tip tel, direk vs kullanmalı. Yaklaşık 100-120 mt kadar yapılmalı.

Öncelikle neyin geçmesini engellicekain o önemli ?

insan geçmesin istiyorsan çözümü yok onun 😬

tavuk vs var ise kafes tel yap

domuz geçmesin diyorsan direk demir parmaklık taktır 

normal dikenli tel arazimin hududu belli olsun diyorsan oda işe yarar koyun vs geçemez

Demir parmaklık en pahalısı

sonr kafes tel

sonra dikenli tel

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

insan geçmesin istiyorsan çözümü yok onun [emoji51]

normal dikenli tel arazimin hududu belli olsun diyorsan oda işe yarar koyun vs geçemez

sonr kafes tel

sonra dikenli tel
İnek, koyun, köpek gibi hayvanlar geçmesin ve yerim belli olsun diye lazım.
Yorum bağlantısı
Ali Gök
28 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:
55 dakika önce, Ali Gök yazdı:

insan geçmesin istiyorsan çözümü yok onun emoji51.png

sonr kafes tel

sonra dikenli tel

İnek, koyun, köpek gibi hayvanlar geçmesin ve yerim belli olsun diye lazım.

Dikenli tel çek abi 5 sıra 1 sırada çapraz at 

Tertemiz hem maliyet düşük olur hemde geçemez bunların hiçbiri 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

@Mehmet Ozyurek Abi uzun zamandır buralara hiç uğramadım konuyu okumaya başladım ama henüz bitiremedim güzel bir konu bilgi ve birikim paylaşımı süper.

Rabbim bize de bahçeli bir ev almayı nasip etti ve 2018 benim için çok yoğun ve yorucu bir yıl oldu. Kapadokya'ya Mayıs ve Ağustos'ta geldim ilki günü birlik ikincisinde 2 gece kaldım gündüz çok yoğun müsait olamadım akşamları da sizi rahatsız etmek istemedim. Bu ara bahçeye çeşitli meyve ağaçları dikmek istiyorum ama küçücük bir fide 50-100 TL istanbul ve civarında bağı bahçesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...