İçeriğe Yönlendir

Qashqai - Klima Yakit Tüketimine Etkisi

Çağatay Özsoy

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Merhaba arkadaşlar, 

1.6 dci otomatik makyajli qashqai sahibiyim. Daha önceleri 6-6.5 litre yakan aracim ilk bakimdan sonra 7-7.5-8 litre seviyesine çıktı. Bastan bakimdan sanmıştım, yeni yazilim filan yüklemişlerdi, direksiyon filan biraz ağırlaştı, netten servis sorumlusu ile biraz atıştık ama simdi farkettimki sanki klimayi acmayinca degerler normale dönüyor.

Simdi aklimdaki soru klima bu kadar etkiler mi? 1.2 benzinli zayif bi arabada %20-30 etkilemesi normaldir ama 1.6 dizel aracta klima bu kadar etkilemesi normalmidir? Klimada ariza olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk
(düzenlendi)

bende kadjar var 1.5 dci EDC,klima açık/kapalı hiç bir değişiklik hissetmiyorum,yol bilgisayarındaki tüketim 0.5 lt artıyor fakat herhangi bir klima kasnak titremesi,çekişte,direksiyonda bir değişiklik olmuyor.

hatta AUTO modda kullanıyorum,arada bi kendi devreye giriyor,AC ışığının yanmasından klimanın devrede olduğunu anlıyorum,yoksa farketmiyorum.

tarihinde Kutluay Selçuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben farketmiyorum.. 

Ancak 1,5-1,6 bir motorda tüketimin artması normal.. Çünkü klima kompresi içinde 5 tane silindir ve piston olan ciddi bir motor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çekiş kaybı gövdeye uygun güçte motor olan araçlarda fark edilmez. Kabaca 3 kw yük biniyor motora. Yakıt tüketimi artacaktır. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Cekisle ilgili bir sikinti bende farketmiyorum ama yakitya farkediyor, ben deppdan deppya ölçerim, gprdugum kadari ile benimde yol bilgisayari 0,5 gosteriyor ama deppdan depoya ölçümde 1 litre ustu gibi.

Gazı eksik olsa soğutma yapmaz degil mi?  Cok az eksiklik var o nedemle cok devirdaim yapiyor gibu birsey olabilir mi acaba? Birde qashqai lerin alternatoru zayif olabilir mi? Hani o nedenle motor durmadan alternatörü beslemeye calisiyordur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gaz eksikse dediğiniz gibi koımpresör sürekli devreye gir çık yapıyor. Onu bi kontrol ettirin mutlaka.

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk
47 dakika önce, Çağatay Özsoy yazdı:

Cekisle ilgili bir sikinti bende farketmiyorum ama yakitya farkediyor, ben deppdan deppya ölçerim, gprdugum kadari ile benimde yol bilgisayari 0,5 gosteriyor ama deppdan depoya ölçümde 1 litre ustu gibi.

Gazı eksik olsa soğutma yapmaz degil mi?  Cok az eksiklik var o nedemle cok devirdaim yapiyor gibu birsey olabilir mi acaba? Birde qashqai lerin alternatoru zayif olabilir mi? Hani o nedenle motor durmadan alternatörü beslemeye calisiyordur.

ECO modda kulanıyorsanız,araç klimanın verimini düşüyor daha az soğutuyor,hava üfleme kademesi düşükte oluyor.

bundan olabilir.

klima gazının az olduğunu sanmıyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.5 dci floresanda da yazılım güncellemişlerdi, zaten satacaktım ama hızlandırmıştı o yazılım satışı. canım motor elden gitmişti resmen

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Anlık tüketime bakınca bende şehri içi 2 lt oynatıyor. Gazı eksikmi diye hiç kontrol ettirmedim, vesile ile ona da baktırayım ama soğutma performansı çok iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Klimanın 15 derecede fan hızını nda 1 de olması mı yoksa 22 derecede otomatik de olmasımı yakıt yönünden avantajlı

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
44 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Soğutuyorsa kurcalama

Japon atasözü: Çalışıyorsa Elleme :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Klimanın 15 derecede fan hızını nda 1 de olması mı yoksa 22 derecede otomatik de olmasımı yakıt yönünden avantajlı

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
(düzenlendi)

Bende buraya yazilanlardan sonra normal olabilecine kanaat getirmeye başladım, yakit cok onemli degil yani klima istiyorsan yakacak tabi ama hani ariza varsa garanti icinde hallettireyim diye spruyorum. Gaz miktar kontrolü dışarıdan  ölçüm ile yapiliyor mu? Eksiklik varsa  garanti kapsamina girer mi?? 

tarihinde Çağatay Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
7 saat önce, Coşkun Basan yazdı:

Sürekli auto modda 22-23 derecede araca biner binmez açarım klimayı ve izmirde sabah sıkışık trafikte (Akşam trafik sakin) kullanırım. 2014 clio dizel otomatik son 2 bin km şehir içi yakıt ort. 5,2

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
8 saat önce, Coşkun Basan yazdı:

Otomatik 22 olması yakıt için olmasa bile sağlık için daya iyi. Hatta dış sıcaklığım 35+ olduğu durumlarda 22 bile sağlıksız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Otomatik 22 olması yakıt için olmasa bile sağlık için daya iyi. Hatta dış sıcaklığım 35+ olduğu durumlarda 22 bile sağlıksız. 

Dış sıcaklık ile fark maksimum -5 olmalıdır. 

Dış sıcaklık 38 olsa bile biz içeriyi 33 yaparsak, nemi filtreleyeceği için insanı rahatlatacaktır.. Ben genelde bu kurala uyarım. 

Dış sıcaklık ile fark 5 dereceyi geçerse, araçtan indiğimizde şok yaşar, kriz geçirebiliriz.. Camlarda dıştan aşırı nemlenme olabilir.

Tüketim yönünden 22 otomatiğin, 15 derece 1. kademeden daha ekonomik olacağını düşünüyorum. Çünkü 22 dereceyi yakaladığında devreden çıkıyor olabilir.. 

Diğer durumda maksimum güçte ama sadece düşük üfleme ile sürekli çalışacaktır.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tüketim için 22 otomatiğin ekonomik olması için uzun süre binmek lazım. Kısa süreli yolculuklarda 22 dereceyi yakalamak için fanı hep yüksek hızda çalıştıracak. 

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi araç içindeki nemi azalttığı için daha bir ferah oluyor araç içi , -5 derece fark a dikkat edeceğim teşekkürler [emoji122]

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Otomatik klimanin gereken sicakliga ulasilinca devreden ciktigini dusunuyordum ama oyle degil sanirim. Benim arabada klimayi kapatinca koku geliyordu. Eger devreden cikiyor olsa kokuyu alirdim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
55 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Otomatik klimanin gereken sicakliga ulasilinca devreden ciktigini dusunuyordum ama oyle degil sanirim. Benim arabada klimayi kapatinca koku geliyordu. Eger devreden cikiyor olsa kokuyu alirdim.

Otomatik klimada kompresör daha az devreye giriyor ama %100 kapanmıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...