İçeriğe Yönlendir

Mobilet Elektriği

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

Elimde 6v elektrik üreten bir mobilet var. Restore ettiğim için kablolarını kendim çektim. Ölçüm yaptığımda videodaki gibi bir şey çıkıyor ortaya rölantideyken. Malum bunlarda devir arttıkça voltaj artar...

Bütün kablolamayı bitirdikten sonra avometre ile en uç noktadan yaptığım ölçüm de aynı değerleri verdi. Ama nedense ne elimdeki 6v lambaları yakabildim ne de dit dit kornayı çalıştırabildim. Gazı açarak denedim yine olmadı..

Avometredeki okuduğum bu değerler neyi anlatmaya çalışıyor bana?

Bobinde iki tane çıkış var. Birincisi bujiye doğru gidiyor. İkincisi boştaydı ben ordan aldım elektriği..

bf166956b743d978012db1f8dcbb4762.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sabit üretmiyor sanırım. Hiç yoktan rölantide 6v falan görmek gerekmiyor mu? Bu 3'e de düşüyor, 18'e de çıkıyor. Bobin arızalı olabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi Servet abi diyor ki bobinde 2 çıkış varsa biri + diğeri - olması lazım. O zaman ben yanlış yerden mi alıyorum elektriği?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Elektrik üretiyor ama, konjektör olmadığı için lamba ve kornayı çalıştırmıyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Elektrik üretiyor ama, konjektör olmadığı için lamba ve kornayı çalıştırmıyordur.

Konjektör denilen parça nasıl bir şey ki?
Bujiye giden kabloda bir parça var şu resimde görünen siyah parça mı?
e75274b5be080c849232e13ea00d6187.jpg

Ben elektriği şurada görünen mavi kabloyla çektim. Onun sağındaki eski kablo da üst resimde görünen siyah parçaya oradan da bujiye gidiyor. Ateşlemede ve çalışmada sıkıntı yok.
8928a5b590e5001e1402192e9f5b8154.jpg
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Böyle bir şey yok galiba. Ya da manyetonun içinde. Siyah parça da dış bobin diye geçiyormuş..

Elektriği nereden alacağıma halen emin değilim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

volantin icinde bir adet 6v bobin bir adet 12v bobin bir adet meksefe denilen bir parca bir adette pilalin var volanttan bir kablo dis bobine gider dis bobinden bujiye elektirik verir nda bir sorun yok olsa motor calismaz mavi kablonun oldugu yerde normalde iki adet cikis olmali biri 6v digeri 12v yanlis hatirlamiyorsam 20 yildir mobilet dagitmadim kablo baglantilarini bir gozden gecir kablolari bi gozden gecir belki sase almiyordur bobinde ariza oldugunu zannetmiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
1 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Böyle bir şey yok galiba. Ya da manyetonun içinde. Siyah parça da dış bobin diye geçiyormuş..

Elektriği nereden alacağıma halen emin değilim.

Google görsellerden İngilizce arattır istersen, benzer modellerin bağlantı şemalarını gösteriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, Mustafa Cerci yazdı:

volantin icinde bir adet 6v bobin bir adet 12v bobin bir adet meksefe denilen bir parca bir adette pilalin var volanttan bir kablo dis bobine gider dis bobinden bujiye elektirik verir nda bir sorun yok olsa motor calismaz mavi kablonun oldugu yerde normalde iki adet cikis olmali biri 6v digeri 12v yanlis hatirlamiyorsam 20 yildir mobilet dagitmadim kablo baglantilarini bir gozden gecir kablolari bi gozden gecir belki sase almiyordur bobinde ariza oldugunu zannetmiyorum

Elimde bazı dokümanlar vardı. Onlardan birinde bir şemaya rastladım. Şemadan bir şey anlamadım ama bir köşesinde 1978'den sonraki modellerin 12v olduğu yazıyordu.

Benim mobilet ben 6v olarak biliyorum. Modelini de emin olmamakla beraber 1975 sanıyorum.

vPmXmm.png

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu da pek anlamadığım manyetonun içinin parçalanmış hali.

g6n2yQ.png

Ha bu da internette satılan bir manyetonun içi.

LD2Z1J.jpg

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır
15 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

bf166956b743d978012db1f8dcbb4762.jpg

Kavramalı Mobilyette :wub:  Çok ama çok severim.. Zamanında çitli yapıp Bursa yollarında Doğan SLX ile kapışmışlığımız var..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
24 dakika önce, Tayfun Yaman yazdı:

Kavramalı Mobilyette :wub:  Çok ama çok severim.. Zamanında çitli yapıp Bursa yollarında Doğan SLX ile kapışmışlığımız var..

Forumda restorasyon konusu mevcut :)

56 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Destek alman şart gibi görünüyor.. 

Yok mu bir tamirci. 

Diğer mobilete bir bakayım da yapamazsam elektrikçiye sürerim artık. :)

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır
3 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Forumda restorasyon konusu mevcut :)

Link atar mısın lütfen, bulamadım. :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Seninkine en yakın şema bu bence, korna ve aküyü eklememişler. Konjektörden bir çıkışın aküye, gitmesi lazım şarj için.

Korna da ampullerin birine paralel bağlanabilir.

Konjektör dediğim parça, regulator.

lZL8rE.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Şimşek

En güzeli anlayan birine makineyi götürmekti. Gittim elektrikçiye bi baktı burda hiç elektrik yok ki dedi 🤣

Söktük manyetoyu, baktık bobin teli kopuk. Çıkma sağlam bi bobin taktık maşallah canavar gibi oldu. Yalnız taktığım ön ampül fazla dayanmadı patladı gitti:)

391008450ac59f5685f24829015a1e57.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...