İçeriğe Yönlendir

Bir Gün Muayene Gecikmesine Ceza, Üstelik Hafta Sonu

Fikret Özsoy

Recommended Posts

Saim Ulaş Yılmaz

Bence insiyatif alabilirlermiş. Ceza yazmak ağır olmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
(düzenlendi)
9 saat önce, Fikret Özsoy yazdı:

Suç mu? Duyan da terör suçlusu falan sanır. Önce biraz daha insaf. Kusur demeniz daha mantıklı olur. Sadece şunu sordum. Ayın 3 ü pazardı ve ayın 4 ünde saat 10 da ceza yazıldı. Biraz insiyatif kullanılabilirdi dedim. Fikrinizi söylemeniz yeterliydi.

Yine istediginiz kısmı alıp tek taraflı yorumluyorsunuz ben yukarida "Suç suçtur, kural kuraldır " dedim neden sadece suç kısmını ele alıyorsunuz ? 

Kusurlu olduğunuzu bile bile ki bunu yorumunuzda da belirtmissiniz neden muaynesiz araçla trafige çıkıyorsunuz ? 1 Hafta onceden TuvTurk ten telefonunuza mesaj geliyor zaten ihmal karlıgınizi insiyatif bekleyerek örtmeniz bi kere yanlış... Benim araciminda muaynesi gecen hafta Cumartesi idi ben Persembeden gidip yaptirdim demek ki olabiliyomus boşuna ver yansın ediyosunuz...

Saygı ve terbiye çerçevesinde isteyen fikrini söyler isteyen türkü eğer tahammül edemiyorsanız konu açmıcaktınız...

tarihinde Erkut Uysal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
14 saat önce, Fikret Özsoy yazdı:

Sanırım anlatamadım. Acil bir durum olmasa zaten yola çıkmazdım. Arabanın tescil tarihi 20 Haziran. 4. muayeneye kadar ayın ikisi oldu, yani hep önce yaptırdım. Hayat sizin dediğiniz gibi hep planlı gitmiyor maalesef. Herkes robotik bir şekilde mükemmelliyetci cevaplar vermiş. Pazartesi günü saat 10 da gidince muayenenizi yaptırın geç kalmayın dense daha yapıcı olmaz mıydı? Zaten ortada aman aman bir gecikme de yok.

Anlatmak istediğimde bu aslında. :)

Bazı işleri son güne bırakmamak robotik olmak demek değildir Fikret Abi. Zaten robot değiliz, başımıza her iş gelebilir, bu yüzden tolerans bırakmak gerekir. Aksi takdirde başınıza gelen olaydan şikayet etmemeniz gerekir. Muayeneniz olmadan yola çıktıysanız ceza ihtimalini de göze almanız gerekir. Murphy kanunları. Ben de aynı şekilde ceza yedim. Teyze oğlunun aracının muayene tarihi geçmişti. Düğün için araba lazım oldu, bile bile aldım ve ceza yedim. Bundan da şikayet etmedim.

Polisin inisiyatif alması konusu ise olamaz bence. Sorguladıktan ceza yazmak zorunda. Yani görevini yapan bir memurla boşuna tartışmışsınız. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
8 saat önce, Hakan Bayrak yazdı:

Bildiğim kadarıyla alkollüyken alkolmetreye üflendiğinde, yakalama emri varken çevirmeye girildiğinde/ gbt sorgulandığında polis memurunun artık yapacak bir şeyi kalmıyor işlem yapmak zorunda oluyor. Çünkü insiyatif kullanıp ceza yazmasa bu sefer bu cezai işlemin sistemde yapılmadığı göründüğünden polise geri dönüş oluyor merkezden. İnsiyatif kullanabilmesi için sorgulama yapılmadan söylemek lazım durumu. Bu şekilde olacağı varmış geçmiş olsun Allah kaza bela vermesin.

5 saat önce, Emre Usta yazdı:

1 gunde ayni 1 yilda.polis sistemde sorgu yaptigi an is bitmistir.size ceza yazmak zorunda sistem bu sekilde.yazmadigi taktirde suc islemis oluyor.Isinizin olmasi sonucu degistirmiyor.Polis kanun neyse onu uyguluyor.saglik olsun.

Sisteme girildikten sonra eğer kanunsuz bir durumu varsa Polis memuru da buna işlem yapmadıysa o memura 3 ay meslekten uzaklaştırma veriliyor... Bu süreçte de soruşturma açılıyor... Bu soruşturmada öyle ''neden aracı bağlamadın ? '' gibi bir soruşturma değil para mı aldın gibi ithamlar... 

Yaşadığım bölgede memur arkadaşlarım uygulama yapıyorlardı bende durdum yanlarına uzattım kimliğimi dedim beni de bir sorgulayın... :) Arkadaşta '' ya git Allah aşkına şimdi yakalaman vardır bir şey çıkar kelepçeyi takıp götürmek zorunda kalmayalım seni '' dedi... :D 

Maalesef durum Fikret hocamın düşündüğü gibi basit değil... :) Hem kendini hem memur arkadaşları üzmüş... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1 gün gecikme gecikmedir. Her alanda bu böyledir. Son gün yaptırmak zorunda zaten değiliz.

16 saat önce, Fikret Özsoy yazdı:

Ayın 2 sinde muayene bitiyordu. Acil bir durum için Eskişehir'e gidip oradan da Ankara'ya uğrayıp dönmem gerekiyordu. Nasıl olsa 2 ve 3 ü hafta sonu, gelince muayene yaparız deyip yola çıktık. Ford servisini de arayıp ekzos için de randevu almıştım. Dönüş pazartesi gününe ayın 4 üne uzadı. Eskişehir'den dönerken yolda kontrol vardı ve sabah saat 10 gibi muayeneniz geçmiş ceza yazmamız gerek dediler. Durumu anlattım zaten her şeyi ayarladım gidince muayene yaptıracağım dedimse de anlatamadım. Yahu hafta sonu muayeneyi nerede yaptırsaydım diyorum cevap yok. 108 tl ceza yazdılar. Bu yaptığınız hiç hoş değil dedim biraz tartıştık. Sonra ne dese iyi mahkemeye verirseniz iptal edilir dedi. Güler misin ağlar mısın?

Ceza yemeyi göze alarak çıkmışsınız. Bence 108 hakkıdır. Memura öuhalefetten bi 258 daha da yazılabilir ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

2 ay önce yine Cumartesi son gündü, son güne randevu aldım. Amortisör yağ kaçırıyor geçmez dediler, sabahında amortisör değişmeye gittim randevu 13:00 de. Baktım yetişmeyecek 25 e başka yerden aldım sanayideyken, işlem bitince gittim yaptırdım.

Yer olmasaydı ne olurdu Pazartesiye kalırdı, okul olduğundan çarşambaya falan alırdim, yolda yakalansak ceremesini çekerdik, son güne bırakan bendim, polis de işini yapmalı söylenecek birşey yok.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Ben genelde son ana değil 1 hafta öncesine gün alıyorum. Varsın 2 senede 1 hafta benden geriye gitsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu arada suan arabaniza Trafikten Men koyuldu. Muayene sonrasi trafik sube den meni kaldirmaniz gerekir.

Satis yapilamiyor diger turlu.

Benim 4 yil onceki muayene cezamdan dolayi ( uzerine 2 kere muayene oldu ) trafikte men vardi. Satis oncesi trafikten hallettik.

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Herkese yazdıklarından dolayı teşekkür ederim. Sadece öğrenmek istediğim şuydu. 2 saat için bir devlet kurumu vatandaşına insiyatif gösterebilir mi? Gösteremezmiş. öğrenmiş oldum. Ama bana göre gösterebilmeli. Zaten acil olmasa yola çıkmazdım. Bugüne kadar trafik kurallarına en ince ayrıntısına kadar uymuşumdur. Bu sebepten dolayı paranın miktarına değil basit bir olaydan ceza yemem dokundu. herkese saygılar, hayırlı ramazanlar.

5 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Yine istediginiz kısmı alıp tek taraflı yorumluyorsunuz ben yukarida "Suç suçtur, kural kuraldır " dedim neden sadece suç kısmını ele alıyorsunuz ? 

Kusurlu olduğunuzu bile bile ki bunu yorumunuzda da belirtmissiniz neden muaynesiz araçla trafige çıkıyorsunuz ? 1 Hafta onceden TuvTurk ten telefonunuza mesaj geliyor zaten ihmal karlıgınizi insiyatif bekleyerek örtmeniz bi kere yanlış... Benim araciminda muaynesi gecen hafta Cumartesi idi ben Persembeden gidip yaptirdim demek ki olabiliyomus boşuna ver yansın ediyosunuz...

Saygı ve terbiye çerçevesinde isteyen fikrini söyler isteyen türkü eğer tahammül edemiyorsanız konu açmıcaktınız...

Evet saygı ve terbiye çerçevesinde olursa sıkıntı yok. Ama birinin açtığı konuda türkü söyleyebilmeyi bile düşünen biri ne kadar saygılıdır, ne kadar saygı görür. Öyle bir niyetiniz varsa başka konu açarsınız türkü adı altında istediğiniz türküyü söylersiniz. Benim konumda değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kurallara uymamak o kadar kanımıza işlemiş ki bunu ülke olarak kavramak bile güçleşmiş. Yabancı birine bunu anlatmanız mesela mümkün olmaz. Anlamaz da. Niye anlayış göstermeli ki diye bön bön bakar.

ABD deyiz, benzin istasyonu sahibi bir yakınım, kolaları getiren ve dolaba yerleştiren elemana dolaptan bir tane soğuk ice tea alıp verdi. Adam anlayamadı..Niye veriyorsun ki diye boş boş bakakaldı.

Sonra "kader kurbanı" diye hapistekileri tahliye etmeyi siyasetçilere bırakırız. bunlar hep zincirleme şeyler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1 dakika ile 1sene kaybedenler sınavzedeler vardı, 2 saat için 100 lira ne ki

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
13 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

1 dakika ile 1sene kaybedenler sınavzedeler vardı, 2 saat için 100 lira ne ki

son dakika gelmeyip 24 saat önceden orda kamp kurabilirdi. Son 15 dakikayı kabul ettin diyelim bu kez 16. dakika diyecek 1 dakika ile kaybettin.

Yunanistan sınırı gibi. Kepçeci 6 metre geçer, askerler yakalar. Neticede yunanistana geçmiş :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

15 kuralı çok mantıklı bir kuraldı. Kaç kere sınava girip sonradan gelenler yüzünden ortalık karıştı. Orada sınava girmek üzere hazır olanların suçu neydi?  Ya da 14 dk önce geleni alınca 13 dk önce gelen ne yapacak? Bu mantıkla herkes 1 dk ile kaçıracak demek. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Devlet ve banka alacakları son ödeme günü haftasonuna denk gelirse ilk mesai günü cezasız alıyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Fikret abi, keşke son güne kadar kalmasaydın. 3-5 gün öncesine randevu alıp halletseydin. Ben de mesela hep 2-4 gün öncesine alırım randevuyu.

Arkadaşlar açıklamış, teknik olarak mümkün değilmiş zaten ceza kesmemesi.

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Sorgu yapip hacizli yakalamali, muayenesi yok serbest birakan memura sorusturma acarlar annenin babanin ismi ne kac para aldin diye [emoji16]Polis gorevini yapmis.arac muayenesinin bitimine 4 gun kala kaza yaptim.servis 15 gunde tamir yapti.yilsonu oldugu icin parca tedarik edilmedi.15 gunluk muayene gecikme bedeli odedim.simdi benimde mi ceza odememem gerekliydi.kaza olmus diye.Saka bi yanada kimse mazerete bakamaz.Sistem sorgu yapan sahsin log kayitlarini tutuyor.sorguyu yapan polisde babasi dahi olsa ceza yazmak zorunda.bazen sorgu yapmadan once sorarlar eksik evrak var mi diye sebebide sordugu an geri donusu yoktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Yorumları titreyerek okudum.
Anlaşılan herkes İsviçre peyniri yemiş Amerika jambonu tatmış daha sonra ülkeye yerleşmiş.
Yahu kişinin 1 günlük geçmiş muayenesi 1 gün.yaptırmayan biri olsa aylardır muayene kaçağı olur basarsın cezayı yollarsın gıkını çıkarmaz.
Kaldı ki bu 1 günlük gecikme büyük bir Güvenlik sorunu da yaramayacak bir durum es geçilebilir.
Kuralları ezmek kanınimıza işlemiş lafına katılırım lakin ülkenin denetim seviyesi Norveçin de üstüne çıktı da bizim mi haberimizyok.
İl Milli Eğitim müdürünün ceza yememek için polisi açığa aldırdığı, sıradan bir vatandaşın polisi tokatladığı, abart egzoz ile sokaklarımız çınlarken polislerin ceza yazamayız denetimde değiliz dediği ülkede 1 günlük muayene geçmesi hadisenin bu kadar manifestoya dönüşmesine ciddi şaşırdım.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ben yanlış demedim ki, kural kuraldır ve bence de sınav başladıktan sonra kimse alınmamalı, öğretmen olarak sınavdakilerin rahatsız edilmesine karşıyım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
5 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Anlaşılan herkes İsviçre peyniri yemiş Amerika jambonu tatmış daha sonra ülkeye yerleşmiş.
Yahu kişinin 1 günlük geçmiş muayenesi 1 gün.yaptırmayan biri olsa aylardır muayene kaçağı olur basarsın cezayı yollarsın gıkını çıkarmaz.
Kaldı ki bu 1 günlük gecikme büyük bir Güvenlik sorunu da yaramayacak bir durum es geçilebilir.
Kuralları ezmek kanınimıza işlemiş lafına katılırım lakin ülkenin denetim seviyesi Norveçin de üstüne çıktı da bizim mi haberimizyok.
İl Milli Eğitim müdürünün ceza yememek için polisi açığa aldırdığı, sıradan bir vatandaşın polisi tokatladığı, abart egzoz ile sokaklarımız çınlarken polislerin ceza yazamayız denetimde değiliz dediği ülkede 1 günlük muayene geçmesi hadisenin bu kadar manifestoya dönüşmesine ciddi şaşırdım.

Vallahi biz de titredik. İsviçre peyniri ya da jambon yemedik. Halis köy peyniri ve Kayseri pastırması yedik ve dedik ki son güne bırakılan işte aksaklık olabilir o yüzden son güne kalmadan bir kaç gün önceden keşke yapsaymış abimiz. Ama yapmadı ve acilen yola gitmesi gerektiği için de yaptıramadıysa çevirmede polis abimiz sorguladıktan sonra cezayı yazmak zorunda. Bunun için memurla tartışması gereksiz. Bunun dışında koyu yaptığım yerlerin konuyla alakası yok, ayrıca konuşuruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Napalım? Yanlışlar var diye devam mı edelim?

Amerikada benzer bir durum yaşadım. Arabanın muayenesi vardı ama plakaya yapışmamıştı. Araç arkadaşındı. Stiker torpidodaymış ama ben bulamamıştım. Mahkemeye itiraz ettim kazandım. Polis de geldi. Bunda bir sıkıntı yok. Polis görevini yapmak zorunda. Robin Hoodluk yapamaz. yapmamalı. Sonra nerde duracağını yürüyeceğini kestiremezsin kuralların. Ben imamım camiye yetişecem dersin bırakır. Nolacak şimdi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
47 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Kurallara uymamak o kadar kanımıza işlemiş ki bunu ülke olarak kavramak bile güçleşmiş. Yabancı birine bunu anlatmanız mesela mümkün olmaz. Anlamaz da. Niye anlayış göstermeli ki diye bön bön bakar.

ABD deyiz, benzin istasyonu sahibi bir yakınım, kolaları getiren ve dolaba yerleştiren elemana dolaptan bir tane soğuk ice tea alıp verdi. Adam anlayamadı..Niye veriyorsun ki diye boş boş bakakaldı.

Sonra "kader kurbanı" diye hapistekileri tahliye etmeyi siyasetçilere bırakırız. bunlar hep zincirleme şeyler.

Bu yabancı hayranlığımızı hiç anlayamadım zaten. Benim de çok yakınım ABD de öğrenim gördü. 1 yılda bir ailenin yanında kaldı. Kadının annesi 6 saatlik yoldan geldiğinde aile yemek yiyormuş. Bir kişi de çıkıp aç mısın tok musun diye sormamış. Demek istediğim şu kültürleri inançları farklı bir toplum olan Avrupa ve ABD ile çok farklıyız. Anadoluda hangi eve gitseniz yemeği olmasa bile yaratır yine yemek yedirir. Bu kadar soğuk ve samimiyetsiz toplumlara özentimiz nedendir? Özellikle çocukları sevindirmek bizim kültürümüzde vardır.

23 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Anlayışınız için teşekkür ederim Tahir Bey, Tam da anlatmak istediklerim. Sadece bugüne kadar ceza yememiş biri olarak zoruma gitti. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Evet anlaması zordur.

Amerikada polisi mahkemeye veriyorum Türk halimle kazanıyorum, Türkiyede kendi ülkemde böyle bir haksızlığa uğrasam mahkeme mi? Hm? Ne?

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

ben muayene için egzoz ölçümü yaptırıp istasyona giderken ceza yemiştim. sonrada bi daha muayeneye girmedim zaten. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...