İçeriğe Yönlendir

Yerli Oto % 5 daha ucuz olacak

Mükremin Aktuğ

Recommended Posts

Mükremin Aktuğ

TGRT Haber televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Bakan Özlü, yerli otomobilin fiyatının ucuz olmasını bekleyenleri üzen duyuruyu yaptı. Yerli otomobil emsallerinden yüzde 5 daha ucuz olacak. Benzer açıklama daha önce yapılmıştı. Özlü'nün yeni açıklaması ile netleşmiş oldu. Pek çok vatandaş, vergi indirimleri ile yerli otomobilin daha uygun fiyata satılacağını düşünüyordu.

Bakan Özlü, otomobilin daha da ucuz olması için Maliye Bakanlığı ile temasa geçileceğini belirterek “Öncelikle maliyetleri aşağıya çekmeyi isteriz, yani düşük maliyetli üretim yapmak isteriz. Böyle olsun ki rekabet gücümüz yüksek olsun. Bu vergisel konular, aracın piyasaya çıkma zamanı geldiğinde Maliye Bakanlığı'mızla oturup konuşacağımız konulardır. Bizim aracımız emsallerinden B ve C segmentindeki araçlardan en az yüzde 5 ucuz ve kaliteli olacak.” sözlerini söyledi.

Kaynak

Ne bileyim % 5 sanki biraz... :nea:

Takdir sizlerin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı

Yüzde 5 baktığımızda baya yüksek bir fiyat çıkaracak bize. Ama şaşırmamak lazım. Nitekim ülkemizde üretilen (yanlışım varsa düzeltin) araçlardan fiat egea düşük fiyatla sunulmuyor ki piyasaya. Bunun da nedeni parçaların yurt dışından getirileceği olabilir mi ? Yani araç ülkemizde üretiliyor ülkemizin aracı gibi görünse de asıl para eder parçaları yurt dışından gelmekte ise fiyatın yüksek olması doğaldır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bence piyasada kendini kullanım tecrübesi olarak ispatlamamış model %5 gibi düşük fiyatla tercih edilmez.  %25 fiyat farkı olacak ki insanlar ekonomikliği açısından tercih edebilsin ki tecrübe edebilsin. 

Yorum bağlantısı

100 binli fiyatlara demekki 

heves bitti 40 50 deselerdi elimden geleni yapacaktım almak için ciddi söylüyorum.  ama 100 bine ve katlarına babayiğitler alır , devlet daireleri alır 

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Bu açıklamalar henüz ortada olmayan bir araç için bence çok gereksiz açıklamalar. Ortaya koysunlar işte araç işte fiyat desinler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Elinoğlu dediğimiz kişiler Boing 737 uçak yaptı. Yetmedi onu indirip kaldırabilen yapay zekayı geliştirdi. Biz hala ortada hiçbir şeyi olmayan otomobili konuşuyoruz. Yazık bizim ülkemizin gençlerine valla... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Bu araçları zaten devlet daireleri, belediyeler, devlet ile iş yapan müteahhit firmalara pazarlasalar yeter. %5 belki ilk dönemde görülen seviyedir. Aracın satış değerlerine göre yeniden düzenlemeye gidilebilir.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

% 5 toplamda değildir diye tahmin ediyorum daha doğrusu ümit ediyorum :) Bence  de % 5 oldukça düşük bir rakam. Ben vergi indirimi hariç olarak düşünmek istiyorum bunu. Ama daha ortada araç detayı, prototipi bile yokken bu tarz açıklamalar pek de inandırıcı olmuyor aynı fikirdeyim. Keşke şöyle güzel bir iş çıkartsalar da aynı ben gibi bu forumda da bir sürü insanın tercihi olacaktır bu araç...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gereksiz gündem çabaları :)

Malı bi görseydik önce

Zaten Tesla gibi olacak.. Kendi gidecek. (C.Başkanı açıkladı, ciddi bilgi)

O zaman 3'e 5'e bakmayız.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
20 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Gereksiz gündem çabaları :)

Malı bi görseydik önce

Zaten Tesla gibi olacak.. Kendi gidecek. (C.Başkanı açıkladı, ciddi bilgi)

O zaman 3'e 5'e bakmayız.. 

Tesla otonom haftada bir birine çarpıyo :shok:

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Bir saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Elinoğlu dediğimiz kişiler Boing 737 uçak yaptı. Yetmedi onu indirip kaldırabilen yapay zekayı geliştirdi. Biz hala ortada hiçbir şeyi olmayan otomobili konuşuyoruz. Yazık bizim ülkemizin gençlerine valla... 

Aynı elin oğlu Stvol özelliği savaş uçağına koydu dakikalar içinde olduğu yerden helikopter gibi kalkıp iniyor. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ayrıca %5ucuz olacak demesi şöyle de saçma. %5 ithale zam yapınca da yerli ucuz kalmış oluyor. Bide Clio ya göre mı ucuz polo ya göre mı ucuz. Neye göre kime göre. İş vw sadık müşteri ye misal kafadan %3 5 iniyor. Ona göre nasıl ucuz.

Biz boş konuşalım diye edilmiş bir laf %5

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

"Varsa babayiğit" çıksın desin yerli de ÖTV almicam. Üreticiye yaptığı teşviği nihayi tüketiciye de yapmalı. Sonra kalitesini teknolojisini zaten konuşcaz.

Memura işçiye zam verir gibi indirm oranı açıklamak nedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
48 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Tesla otonom haftada bir birine çarpıyo :shok:

Valla bilmem ben.. Elon'la konuştum dedi.. Biz de yapacağız dedi.. 

1 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Memura işçiye zam verir gibi indirm oranı açıklamak nedir.

Öyle deme bu açıklamayı yapan bir bakan.. :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Normalde secim oncesi boyle bir aciklama yapilmaz... Ya dedikleri yanlis anlasildi, ya kendisi de ne dedigini bilmiyor. Ya da farkli bir oyun var...

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
(düzenlendi)
4 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Aynı elin oğlu Stvol özelliği savaş uçağına koydu dakikalar içinde olduğu yerden helikopter gibi kalkıp iniyor. 

Benim evde 2 tane buzdolabi var onumuzdeki seneye derin dondurucu alayimda hiç bir fakirle muhatap olmam bi daha... 

3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Geçen gün kasabı telefonla aradim, arkadas benim, abi sizde beyin varmi dedim ?

Olsa niye kasaplik yapalım Erkut dedi... 

Sustum... :D

tarihinde Erkut Uysal tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Daha bir saat önce kulaklarını çınlattım hocam. Yozgat'ta elektonik müh. okuyan bi kardeşim var. İkinci sınıfta. Perperişan hocalar yüzünden. Oysaki gelecek vaad eden biri. Bir şekilde bu çocuğu kurtarsak dakika kalmaz ülkemizde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
18 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bir şekilde bu çocuğu kurtarsak dakika kalmaz ülkemizde.

Gümrükte sorun çıkar kesin :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Siz 300 kusur bin liralik bir araci luks olarak degerlendirir misiniz? %5 indirim hesabiyla

300000×%95= 285 bin bayi indirimi ile 250 bine aliriz bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...