İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Egzozdan Kara Duman Sorunu

Serkan Tuş

Recommended Posts

Serkan Tuş

Merhaba üstadlar 

2007 model 2.0 tdci otomatik ford mondeo aracım var 

Sabit hızda sorun yok ama dip gazda fazla duman atıp kesiyor 

Rölanti de de ani gaz verip bırakırsam yine atıyor 

Ekspere gittim enjektör turbo ve egr kontrol edilmesi tavsiye olunur dedi 

Enjektör ve turboda sorun çıkmadı araçta çekiş düşüklüğü tekleme bayılma yok ok gibi maşallah ama  gel gelelim duman var 

Egr yi kontrol ettiremedik bu konuda çok yorum var iptal ettir kurtul diyende ver değiştir diyende temizler gever diyende 

Değiştirsek bile uzun süre daha kurum atacağı için kesilmez diyen var

Sızlerin değerleri yorumlarını bekliyorum 

Teşekkürler 

0541 856 10 32

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

duman olayı akışmetreden yapabılıyor hava ve yakıt karısımını tam ayarlamadıgından zengın karısım yapıyor buda dumana neden oluyor orjınal olmayan akışmetreler de bu olaya neden olabılıyor bılgısayarla ölçdur akışmetreyı normal basış degerlerı ıle karsılastırın 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

DPF olmayan araçlarda dip gazda duman atması normaldir.Kafaya takmaya gerek yok.Normal sürüş esnasında duman atıyorsa sorun aranabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

2.0 TDCI’yi bilmiyorum ama piyasadaki güncel 1.6 ve 1.5 TDCI’lere bakıyorum hepsi dip gazda duman atıyor. Sıfır araçlar dahil. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Serkan Tuş yazdı:

Sabit hızda sorun yok ama dip gazda fazla duman atıp kesiyor 

Rölanti de de ani gaz verip bırakırsam yine atıyor 

başka sıkıntı yok ise elletmeyin kurcalatmayın

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Yeni konu açmayayım, ben de buradan sorayım..Biliyorsunuz artık egzoz muayeneleri biraz sıkıntılı.Dip gazda olması gereken değerin üstüne çıkıyor..Normalde siyah duman yok..Aracın gidişinde, çekişinde filanda bir sıkıntı yok.Enjektör bakımı yaptırmam gerektiğini söylediler..Bilemedim şimdi..Masraflıda bir iş sanırım..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Metin Mankal yazdı:

.Biliyorsunuz artık egzoz muayeneleri biraz sıkıntılı.Dip gazda olması gereken değerin üstüne çıkıyor..

tam tersi şu anda? eskiden dibe kadar basıp geçmiyor ağbi deyip tamirat önerirlerdi artık 2000d/d da kayıt altında yapılıyor? birçok marka zaten dip gazda tam devir çevirmiyor sınırlı devir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Ata

Siyah duman= yakıt var hava yetersiz. Bu sebeple pompa enjektor saglam ise akışmetrenin değerleri kontrol edilmeli. Turbo hortumları kontrol edilmeli. Hernekadar çekiş iyi olsabile turbo hortumundaki ufak kaçaklar dumana sebep olabilir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
12 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

tam tersi şu anda? eskiden dibe kadar basıp geçmiyor ağbi deyip tamirat önerirlerdi artık 2000d/d da kayıt altında yapılıyor? birçok marka zaten dip gazda tam devir çevirmiyor sınırlı devir.

4000 devir dakıdada muayene yapılıyor aracın resmıne kadar cekıp koyuyorlar 2 ay önce fiestayı yaptırmısdım oradan bılıyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
14 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

2.0 TDCI’yi bilmiyorum ama piyasadaki güncel 1.6 ve 1.5 TDCI’lere bakıyorum hepsi dip gazda duman atıyor. Sıfır araçlar dahil. 

hocam kapıda passat var duman yok,  122000 de fiesta 1.5 tdci var ıstedegın kadar aban duman yok, master var 120 bınde ondada duman yok,  fakat 2.5 tdi transporterde bu konuyu soran arkadasın aracı gıbı aynı sekılde duman var bana söylenen akışmetre orjınal olmalı  (benımkı revızyonlu normalı 650 bar basar ustundekı 880 bar basar)  katalızör olmalı (bız boşalttık) turbo mılınden yag kacırmamalı (hafıf sızdırıyor) enjektörlerede ne zaman baktırayım desem normal dendı  kurcalamayalım dıyede osekıl bınıyorum masallah kullanıcı olarak tesbıtlerım bunlar 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 saat önce, Erkan Işık yazdı:

hocam kapıda passat var duman yok,  122000 de fiesta 1.5 tdci var ıstedegın kadar aban duman yok, master var 120 bınde ondada duman yok,  fakat 2.5 tdi transporterde bu konuyu soran arkadasın aracı gıbı aynı sekılde duman var bana söylenen akışmetre orjınal olmalı  (benımkı revızyonlu normalı 650 bar basar ustundekı 880 bar basar)  katalızör olmalı (bız boşalttık) turbo mılınden yag kacırmamalı (hafıf sızdırıyor) enjektörlerede ne zaman baktırayım desem normal dendı  kurcalamayalım dıyede osekıl bınıyorum masallah kullanıcı olarak tesbıtlerım bunlar 

Trafikte ne kadar 1.5 ve 1.6 TDCI varsa gördüğümde dikkat ediyorum dipgazda ve ilk kalkışta mutlaka duman atıyor. Öyle çok bi duman değil zaten ama atıyor. Hatta bununla ilgili forumlarda konular var kullanıcıların endişe edip sorduğu. Normal mi dersen bence normal o motorun karakteristiği ile ilgili sanıyorum.

Ama diğer dizellerde özellikle 1-2 yaşında hiç bir muadili dizelde duman görmedim.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Tuş

Epey karışık bi durum

En iyisi bu şekilde kullanmak

ileride büyük bi bela açmazsa tabi

Sorunu tek noktada halletmek imkansız galiba 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anlık duman illaki olur.
Sürekli ise tavsiyelere uyulmalı.
Anlık ise kurcalanmamalı.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 20.06.2018 at 13:52, Ali Gök yazdı:

dizel araba naparsan yap duman atar...

ne kdar randuman o kadar duman

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sağlıklı çalışan oynanmamış bakımlı dizel motorda kara duman atma ne gördüm ne de duydum. Aksi durum ya yakıttan ya da bakım eksikliğinden olur. Karakteristiğinde var normal demek züğürt tesellisi sanıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özgün Önder

benzer sorunum yıllardır olduğu için yeni konu açmadan buraya yazmak istedim,

bende de bu siyah duman sorunu var, ancak bendeki dip gazda değil, zaten hiç dip gaza basma ihtiyacı hissetmedim,

bende özellikle gaza biraz yüklendiğimde, araç vites düşürüp şaha kalkacaksa o sırada siyah duman atıyor, devir yüksek seyrederken bir süre daha atmaya devam ediyor,

ben de bir kaç ustaya gösterdim (Ankara Tuncay Usta dahil), bana hepsi sıkıntı yok dediler, aracın çekişinde falan da bir sorun yok ve egr kapalı.

ancak geçenlerde internette bir yazı gördüm orada: MAP sensoru'nun arızalanması durumunda bu problemin olacağını yazmışlar ve arıza arttıkça çekişin iyice düşeceğini, turbo arızalanmış gibi hissettireceğini söylemişler, araştırmalarım sonucunda parçanın 150 tl civarı bir parça olduğunu gördüm.. 

sizlerin bu konuda bilgisi var mıdır? mk3 2.0tdci mondeolarda bu parça nerededir?

bilen varsa ve cevaplarsa çok sevinirim. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
On 24.06.2018 at 15:48, Koray Demir yazdı:

Sağlıklı çalışan oynanmamış bakımlı dizel motorda kara duman atma ne gördüm ne de duydum. Aksi durum ya yakıttan ya da bakım eksikliğinden olur. Karakteristiğinde var normal demek züğürt tesellisi sanıyorum. 

Sözünüz banaysa eğer trafikte gördüğünüz 1.6 ve 1.5 TDCI’lere dikkat edin. Sıfır bayiden bile çıkarsanız dipgazda ve ilk gazda duman atıyor. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dpf olmayan her araç eser miktarda duman atmak zorunda dip gazda veya düşük devirde fazla gaz basmada. Fiziken atmaması imkansız. Yakıtın yanma odasına girip yanmayı gerçekleştirmesi, o esnada turbonun yüksek basınç üretebilmesi arsında zaman farkı oluşur. O esnada duman atılır. Sonrasında devamı gelmez. Bu süre belki yarım saniye veya 1 saniyedir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
11 saat önce, Özgün Önder yazdı:

benzer sorunum yıllardır olduğu için yeni konu açmadan buraya yazmak istedim,

bende de bu siyah duman sorunu var, ancak bendeki dip gazda değil, zaten hiç dip gaza basma ihtiyacı hissetmedim,

bende özellikle gaza biraz yüklendiğimde, araç vites düşürüp şaha kalkacaksa o sırada siyah duman atıyor, devir yüksek seyrederken bir süre daha atmaya devam ediyor,

ben de bir kaç ustaya gösterdim (Ankara Tuncay Usta dahil), bana hepsi sıkıntı yok dediler, aracın çekişinde falan da bir sorun yok ve egr kapalı.

ancak geçenlerde internette bir yazı gördüm orada: MAP sensoru'nun arızalanması durumunda bu problemin olacağını yazmışlar ve arıza arttıkça çekişin iyice düşeceğini, turbo arızalanmış gibi hissettireceğini söylemişler, araştırmalarım sonucunda parçanın 150 tl civarı bir parça olduğunu gördüm.. 

sizlerin bu konuda bilgisi var mıdır? mk3 2.0tdci mondeolarda bu parça nerededir?

bilen varsa ve cevaplarsa çok sevinirim. teşekkürler.

intercoolerdan cikip egr valfine giren hortuma bagli dirsek seklinde bir hortum var onun ustunde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...