İçeriğe Yönlendir

Bir Muayene Hikayesi

Enes Ayan

Recommended Posts

Enes Ayan

Merhabalar

Bayram'da memlektetim Sivas'da olacağım için 25'ine kadar geçerli olan muayenemi orada yaptırayım aradan çıksın dedim. Buralar yoğun oluyor oralar daha tenha olur düşüncesindeydim. Neyse belirtilen saatte muayene istasyonuna gittim 282 lira muayene + egzos emisyon yatırdım. Araç benzin + Lpg bu arada. Araç muayeneden geçti emisyondan 0,3 gibi bir değerle kaldı işin aksi yarın yola çıkacağım. Bir ay hakkım var ama o da Sivas'ta ve ilçelerinde. Bulunduğum ilde yaptıramıyorum. İlçede emisyon ölçümü yapan harici bir yer varmış oraya gittim makinesi arıza yapmış iki güne gelir dedi. Zar zor birini bulduk lpg'nin bir iki ayarı ile oynadı. Ertesi gün erkenden gittim, bir daha denediler, Dünkünden daha kötü dediler. Dedim yapacak bir şey yok gideyim artık yansın para. Son anda bir arkadaş bir usta tavsiye etti o yine lpg ye müdehale etti. Bir kere daha götürdüm, bu sefer geçti. Bu noktada tavsiyem Tüv Türkte egzos emisyon yaptırmayın. Oradaki görevli cihazlarımız çok hassas yüzde 80'ini özel yerlere gönderiyoruz diyor. Diğer takıldığım nokta Tüv Türk her yerde Tüv Türk neden kaldığım zaman başka yerde yaptıramıyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçmiş olsun Enes Bey,

Sebebi söylediğim konu olmayabilir ama TüvTürk'ü işleten işletmeler, il bazında farklı taşeron firmalara bağlı işleyiş yapmaktalar. Muhtemelen bu sebeple farklı illerde geçerli olmayabilir. Egzoz muayenesi konusunda ise TüvTürk harici yerlerde sonuç almak daha kolaydı ama son aylarda bu konu da değişti ama yine de TüvTürk'e göre sonuç almak kolay olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Benzinde iken ilk ve ikinci ölçümde  geçmiş miydi? Yani sıkıntı sadece LPG'de mi vardı?

Yorum bağlantısı
Emin Önal
19 dakika önce, Enes Ayan yazdı:

Oradaki görevli cihazlarımız çok hassas yüzde 80'ini özel yerlere gönderiyoruz diyor. 

Aynen öyle. Bende Tüv'de yaptırma gafletinde bulunmuştum. Egzoz muayenenizi dışarıda yaptırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Ayan
12 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Geçmiş olsun Enes Bey,

Sebebi söylediğim konu olmayabilir ama TüvTürk'ü işleten işletmeler, il bazında farklı taşeron firmalara bağlı işleyiş yapmaktalar. Muhtemelen bu sebeple farklı illerde geçerli olmayabilir. Egzoz muayenesi konusunda ise TüvTürk harici yerlerde sonuç almak daha kolaydı ama son aylarda bu konu da değişti ama yine de TüvTürk'e göre sonuç almak kolay olacaktır.

Teşekkürler Selçuk Bey, emisyon için gittiğim özel yer önce oraya girmeseydin bir şeyler yapılabilirdi ama sisteme kayıt ediliyor bu saatten sonra zor gibi bir şeyler söylemişti. 

14 dakika önce, Fatih Emre yazdı:

Benzinde iken ilk ve ikinci ölçümde  geçmiş miydi? Yani sıkıntı sadece LPG'de mi vardı?

Hayır benzindede kaldı her iki seferde. Lpg yarlanınca ikisinden de geçti nasıl iş anlamadım bende. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
22 dakika önce, Enes Ayan yazdı:

Teşekkürler Selçuk Bey, emisyon için gittiğim özel yer önce oraya girmeseydin bir şeyler yapılabilirdi ama sisteme kayıt ediliyor bu saatten sonra zor gibi bir şeyler söylemişti. 

Hayır benzindede kaldı her iki seferde. Lpg yarlanınca ikisinden de geçti nasıl iş anlamadım bende. 

Benzınlı araclar emısyonda cok zorlanıyrolar özellıkle katalızor lerı sıkıntılı olanlar fıesta ıle muayeneye gıtmısdım sordu benzınlımı dızelmı dızel dedım ıyı ozaman dedı eleman benzınlı modellerın bazıları gecemıyor demısdı elemean 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Emisyon denetimlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor diye biliyorum.

Olur da bir denetime takılırsam daha nerede yaptırayım diyebilmek için TUV 'de yaptırıyorum.

Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Enes Ayan yazdı:

Diğer takıldığım nokta Tüv Türk her yerde Tüv Türk neden kaldığım zaman başka yerde yaptıramıyorum.

işletmecileri ayrı

1 saat önce, Enes Ayan yazdı:

Lpg yarlanınca ikisinden de geçti nasıl iş anlamadım bende. 

ölçümde insan faktörü diyin fazla durmayın üstünde :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Bende TUV de yaptıracaktım ancak görevli bana abi git sanayide yaptır daha iyi deyince sanayide yaptırmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Tuvde emisyon testine bir çocuk koymuşlar arabayı , katalizörü isitmadan hemen ölçüm yapmaya çalışıyor sonra araç gecmedi, git sonra yine gel diyor. Ezbere iş yapıyor. Bence de dışarıda emisyon testi yaptirin, en azindan katalizörun ısınması gerektiğini söylerler, araç yine geçmez ise şu ayari yaptir gel diye yol gösterirler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Aracın bakımları çok önemli. Yıllardır emisyon testini tüvtürkde yaptırırım ne lpgli ne de dizel aracımda herhangi bir sorun yaşamış değilim. Uygulamanın bu şekilde olmaması gerekir aynı araç tüv de geçmiyor dışarıda geçiyor şeklinde bir eşitsizlik var. Ya ikisinde de geçmeli ya da hiç geçmemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Önceden arabanın ruhsatını gönderip eksoz emisyon pulu alıyorduk, şimdiler de işi baya bir ciddileştirmişler, eksoz emisyonun yapan firma araca cihazları bağladıktan sonra fotoğraflarını çekiyor arkaya kamera filan koyuyorlar, ayrıca ölçüm cihazlarıda yeni alınmış belli ki hassas cihazlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçme mevsimi vardır, mesela 1 ay önce cam filminden ağır kusurla kalan 1 ay sonra kusursuz geçer falan. her zaman teknik düşünmemeli muayeneyi

Yorum bağlantısı
Koray Demir
11 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

geçme mevsimi vardır, mesela 1 ay önce cam filminden ağır kusurla kalan 1 ay sonra kusursuz geçer falan. her zaman teknik düşünmemeli muayeneyi

Bu böyle olmamalı. Teknik aynı zamanda pratiği de içermelidir. Muayene işlemi yetkili servislerde de halledilebilmelidir aynı koşullar zaten bir iki basit husus dışında servis protokollerinde mevcut. Evvela bakımı yaptırıyoruz baştan aşağı kontrol ediliyor sonrasında neden aynı işlemler için bir daha para ödeyeyim ki çok saçma geliyor iki far alt takım kontrolünden başka yapılan ekstra bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
On 20.06.2018 at 23:22, Koray Demir yazdı:

Muayene işlemi yetkili servislerde de halledilebilmelidir 

kanuna aykırı oluyor o zaman, muayene yapılan yerde tamirat yasak. aslında derin yasal mevzuda egzos emisyon testi için de tamirhane olması lazım o zaman tüvturk te emisyon testi yasak sonucu çıkıyor :)

On 20.06.2018 at 23:22, Koray Demir yazdı:

Bu böyle olmamalı.

Biz Türküz olur öyle şeyler.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

kanuna aykırı oluyor o zaman, muayene yapılan yerde tamirat yasak. aslında derin yasal mevzuda egzos emisyon testi için de tamirhane olması lazım o zaman tüvturk te emisyon testi yasak sonucu çıkıyor

İki ayrı hangar açılır biri muayene öbürü servis imkansız değil.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mümkün, mesela motosiklet istasyonları fevkalaede keşke patron biraz da araba meraklısı olsa idi rahat ederdik muayenede

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

tüv ne aklıma geliyor arada, sedece Türk olmuyormu, son derece basit ötesi bu muayene olayını yapamıyormuyuz yani......  ülkeye bak topluma bak yazık.....

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Barış Göktürk

Geçtiğimiz cumartesi günü aracımın muayenesini TüvTürk'ün İvedik istasyonunda yaptırdım. Randevulu gitmiş olmama karşın sıram 2 saat sonra ancak geldi. Buna bir de ;Egzos Emisyon ölçümünü de ekleseydim daha da sürerdi zira TüvTürk önce parasal işlemlerin hallini, sonra muayeneyi ve de en sonrada Egzos emisyon ölçümünü şart koşuyordu. Ben egzos işini TüvTürk'e bırakmayıp, para yatırma sıramı beklerken kavşağın hemen karşısındaki sanayide yaptırdım. Neyse...

Aracı bir uçtan verdik diğer tarafta karşılamayı beklemeye başladık. Bekleme salonu muayene alanını da görüyor ve muayenesi bitip evrakı çıkan araçlar için bir görevli bekleme salonuna kadar gelip araç sahibini bilgilendiriyordu. Evrakımı aldığım süreye kadar muayenesi biten araçların istisnasız tamamı Kısa Far ayarsız hafif kusuru ile geçti. Buna benimki de dahil. Benimkine bir de "Motor numarası okunamadı" diye bir hafif kusur daha eklemişler. "Sorsaydınız; size nereden okunacağını gösterirdim" dedim; ve görevlide mavi ekran bakışı...

Hasılı; işini hakkıyla yapmak önemli. Ne iş yapıyorsan yap; doğru yap. Müşterinin ayağına geldiği, peşin para ile ödeme yaptığı ve de kendini yineleyen her türlü iş güzel iştir. Kurulum maliyetleri ne olursa olsun. Kıskandım...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...