İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Otomatik Viteste Sarsıntı

Fahri Çalım

Recommended Posts

Fahri Çalım

Merhaba arkadaşlar. 2008 Focus 2 otomatik aracım var. Aracı ilk çalıştırdığımda vitesi P den R ye aldığımda sarsıntı, vuruntu gibi bişeyler oluyor. Aracı park ederken her zaman el frenini önce çekip ondan sonra P konumuna alıyorum ve şanzımana yük binmiyor. Bunu yapmama rağmen P den diğer konumlara alırken ilk başta vuruntu yapıyor. Sizce neden olabilir veya bu durum normal midir?

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

otomatik vitesler biraz karmasik elektro valfe lerden olabilir beyinden olabilir yagdan yapabilir sizin aracta cvt sanzumanmi var powershift mi ? cvt ise convertisor povershift ise debriaj sistemiyle alakali olabilir iyi bir tamirci kesin bir teshis koyabilir belki kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

klaik türbinli focus1 den beri gelen şanzımandır. ya yağı eksik ya da revizyonu gelmiş

Yorum bağlantısı
Fahri Çalım
5 saat önce, Mustafa Cerci yazdı:

otomatik vitesler biraz karmasik elektro valfe lerden olabilir beyinden olabilir yagdan yapabilir sizin aracta cvt sanzumanmi var powershift mi ? cvt ise convertisor povershift ise debriaj sistemiyle alakali olabilir iyi bir tamirci kesin bir teshis koyabilir belki kolay gelsin

focus 2 de şanzıman olarak klasik 4 vitesli otomatik şanzıman kullanılıyor. powershift focus 3 lerde var.

4 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

klaik türbinli focus1 den beri gelen şanzımandır. ya yağı eksik ya da revizyonu gelmiş

yağına baktırdım tam ve güzel dediler. Gittiğim ustanın otomatik konusunda ne kadar bilgisi var ondan da pek emin değilim :)

Şanzıman yağını değiştir diyende var değiştirme diyende var. Değiştirenler vites geçişlerinin daha yumuşak olduğundan bahsediyorlar ama ben değiştirmek konusunda kararsızım...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağı değişme değişme olayı şöyle: eski yağın ağırlaşması ile sakladığı bir makeink arıza var ise, yeni yağda daha beter vites geçişi olabiliyor. O zaman da yağı değişene şanzımanı bozdun deyince, ustalar değişmekten kaçınıyor.

Mekanizmayı iyi anlatıp sonra müdahele etmek gerekiyor. Ona da zaman ayırıp makul anlayış bulmak zor oluyor .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...