İçeriğe Yönlendir

Lpg'nin Ruhsata İşlenmesi Prosedüründe Değişiklik (Ek-1)

Fazlı Özdemir

Recommended Posts

Fazlı Özdemir

Aracıma taktırdığım lpg sistemini ruhsata işleteceğim. Lpg dönüşüm firmasından proje vs. belgelerini aldım. Bir sigortacıdan Ek-1 belgesi almamı ve muayeneye gitmemi söylediler. Ancak danıştığım bir sigortacı Ek-1 belgesinin 2-3 hafta önce kalktığını söyledi. Tüvtürk'ü aradım. Muayeneden sonra ruhsat değişimini noterden yapacaksam, noterin Ek-1 istemediğini, Trafikten yapacaksam Ek-1 in gerektiği yönünde bir bilgi verdiler.

Bu işin doğrusu nedir? Muayeneden sonra noterde bitiyor mu benim işlem? Dolayısıyla Ek-1 gereksinimim var mı? Muayene randevusu alırken "Genel Muayene" mi "Tespit Muayene"si mi başlığını seçmeliyim? Ayrıca aracım 2016 model, daha muayene süresinin dolmasına 1 yıl var normalde, durum böyleyken muayeneye girdiğimde egsoz emisyonu ölçümü de yaptırmam gerekiyor mu sizce?

Ruhsat değişiminden sonra trafik ve kasko poliçelerimde bir değişiklik yaptırmam gerekiyor mu?

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
6 saat önce, Ahmet Aybeyaz yazdı:

1 Ay önce işlettim, Ek1 vardı, noter bakmadı bile geri verdi.

Noter bakmadığı için fiilen kalkmış oluyor demek ki? Ek-1 belgesini Tüvtürk onaylıyor mu? Şimdi almayacağız bu belgeyi tamam yarın birgün Ek-1 yokmuş diye geri çağırmazlar inşallah.

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Eve gidince bakayım bir Tüvtürk Ek-1'e bir şey yapmış mı diye.

Ama notere gittim, sadece LPG evraklarına baktı, sigorta falan hepsini sistemden görüyorum dedi.
Hepsini bana iade etti ben de dosyaya koydum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Biz ek 1 ile gittik üstüne muayenede kase felan yaptılar. Yeni ruhsat bilgisini de o ek1 ile doldurduk noterde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
(düzenlendi)
2 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Biz ek 1 ile gittik üstüne muayenede kase felan yaptılar. Yeni ruhsat bilgisini de o ek1 ile doldurduk noterde

Mustafa, "Genel Muayene" oluyor değil mi gireceğimiz? Bir de "Tespit Muayenesi" diye bir başlık var randevu sisteminde? Kase dediğin nedir? Kaşe imiş yeni anladım.

tarihinde Fazlı Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Acun

Trafik sigortası herhangi bir değişiklik olmuyor. Fakat kasko poliçesine LPG teminatı olarak eklenmesi gereklidir. LPG eklenmez ise LPG ile ilgili yaşanacak bir aracın yanması veya farklı bir hasar kapsam dışı kalacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
2 saat önce, Fazlı Özdemir yazdı:

Mustafa, "Genel Muayene" oluyor değil mi gireceğimiz? Bir de "Tespit Muayenesi" diye bir başlık var randevu sisteminde? Kase dediğin nedir? Kaşe imiş yeni anladım.

Evet genel diye giriyoruz LPG montajı da var diyince hallediyorlar. 

Kaşe kaşe :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

İstanbul Dudullu Tüvtürk Ek1'e hiç bir şey ya da kaşe yapmamış dün akşam kontrol ettim.

Noter de hiç bakmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

O zaman artık Ek-1 e gerek yok diyebiliriz sanıyorum. Cumartesiye randevu aldım. Bakalım burada nolacak.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Üstadlar madde madde yapılması gereken ve gerekli evrakları yazarsanız taktıracak arkadaşlara faydalı olur.Bende taktırmıştım ama 3-4 yıl oldu.Yeni prosedür nasıl?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fazlı Özdemir

Muayeneyi yaptırdım. Lpg taktırdığınız yerden proje vs. gibi evrakları alıp muayeneye gidiyorsunuz. Ek-1 belgesi almaya gerek yok.  Randevuyu "Genel muayene" şeklinde alıyorsunuz.. Egsoz emisyonunu ölçümünü de yaptırmanız gerekiyor. (Süresi olsa bile) Muayene sonrası aldığınız evraklarla birlikte notere gidiyorsunuz. Noter size yeni ruhsat kağıdınızı veriyor. Yalnız benim gittiğimde noter hınca hınç doluydu ve görevli işlemi yanlış yaptı. Yeni ruhsata da ibareyi benzinli diye yazmış. Dikkat etmesem öyle alıp gidecektim. O kadar işlemi boşuna yapmış olacaktım. Bu hatalarını düzeltmek için bir gün boyunca uğraştık yine de. Yani noterler bu konularda acemi henüz, dikkat edin.

On 29.06.2018 at 10:38, Ahmet Kaleli yazdı:

Üstadlar madde madde yapılması gereken ve gerekli evrakları yazarsanız taktıracak arkadaşlara faydalı olur.Bende taktırmıştım ama 3-4 yıl oldu.Yeni prosedür nasıl?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
1 saat önce, Fazlı Özdemir yazdı:

Muayeneyi yaptırdım. Lpg taktırdığınız yerden proje vs. gibi evrakları alıp muayeneye gidiyorsunuz. Ek-1 belgesi almaya gerek yok.  Randevuyu "Genel muayene" şeklinde alıyorsunuz.. Egsoz emisyonunu ölçümünü de yaptırmanız gerekiyor. (Süresi olsa bile) Muayene sonrası aldığınız evraklarla birlikte notere gidiyorsunuz. Noter size yeni ruhsat kağıdınızı veriyor. Yalnız benim gittiğimde noter hınca hınç doluydu ve görevli işlemi yanlış yaptı. Yeni ruhsata da ibareyi benzinli diye yazmış. Dikkat etmesem öyle alıp gidecektim. O kadar işlemi boşuna yapmış olacaktım. Bu hatalarını düzeltmek için bir gün boyunca uğraştık yine de. Yani noterler bu konularda acemi henüz, dikkat edin.

Ben geçen sene taktırdığım lpg yi muayene zamanı geldiğinden aynı anda işlettim. 

Lpg firması faturaları kesti proje sayfalarını kaşelerin verdi. 

Evraklarla beraber ek-1 belgesi almam için şoförler cemiyetine gittim 20 tl karşılığı belgeyi aldım. 

06.07.2018 tarihinde muayene için genel muayene olarak randevu aldım. 

Egzos emisyon muayenesi yaptırdım 55 tl.

Genel muayene 226 tl belgelerin tamamını lpg projesi vs istiyorlar.

Muayene sonrası notere gittim ruhsat sayfası değiştirmeye benzin-lpg yazdırıldı 138 tl.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...