İçeriğe Yönlendir

Kuga TPMS Problemi

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Merhaba,

Genelde kontrol etmeme rağmen patlak lastikle 10km kadar gidince araca TPMS eklemek zorunlu oldu. Rus arkadaşlarımızın forumlarını inceledim, lastiklere 4 sensör takıp ve ardından BCM'den TPMS'i aktif hale getirdiklerinde hemen devreye giriyordu.

Öncelikle gidip Kuga'ya uygun olan lastik basınç sensörlerini aldım : EV6T-1A180-DC / EV6T-1A150-DB

Kışlık lastikten yazlık lastiğe geçerken sensörleri taktırdım. Üstlerindeki seri numaralarını (ASIC kodları) hangi sensör hangi lastikte bilecek şekilde kayıt ettim.

BCM'den ilgili ayarları açtım ama ne yaparsam yapayım "lastik basınç sensörü hatası" veriyor ve "servis" istiyor. Yani bir şekilde BCM sensörleri tanımıyor.

Tanıtmak için aşağıdaki yolları denedim.

1) Sensörlerin ASIC kodlarını elden BCM'e girdim, buna rağmen veri alamadı.

2) Aracın TPMS tanıtım moduna girdim, öncelikle sol ön lastiği tanıtmamı istedi. Elimde TPMS uyandırma aleti olmadığı için internette gördüğüm hava boşaltma yöntemini denedim, maalesef tanımadı.

3) Yine internette gördüğüm mıknatıs ile uyandırma yöntemini denedim, yine olmadı.

Biraz daha araştırdım ve bazı forumlarda anahtarsız giriş ve çalıştırma olan araçlarda TPMS'in BCM'den değil, anahtarsız çalıştırma modülünden okuma yaptığını okudum.

Data okuma yerini bu şekilde değiştirdim, tabii ki yine olmadı...

Tüm denemeler sonucunda çözemediğim için fikirlerinizi almak istedim.

1) BCM ve TPMS sensörü uyumsuzluğu olabilir mi ? Parça kodunu ETIS'ten bulmama rağmen artık en çok bundan şüpheleniyorum.

2) Sensörleri tanıtmak için bu yöntemler yerine, sensör tanıtmak için kullanılan küçük kumanda mı kullanılmalı ?

https://www.autopartscheaper.com/products/genuine-ford-tpms-reset-training-calibration-trans

3) Bazı yerlerde lastikteki TPMS sensörlerinin okunması için davlumbaz bölgesinde ayrıca alıcıların olması gerektiği yazıyor, bazı yerlerde ise direk BCM algılayacak yazıyor. Bu konuda fikri olan var mı ?

2014 - 2015 Kuga'sında TPMS sistemine sahip olan arkadaşlar varsa ve özelden benimle şasi numarası paylaşırlarsa, belki araç konfigürasyonlarını sorgulayıp aracımla alakalı eksikliğin ne olduğunu bulabilirim.

Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

sensörü gördüyse çalışması lazım aracın yol bilgisyarı sürücü destek  bölümünden lastik basınç menüsünden lastik havalarını kayıt ettinizmi ? 

@Murat Kavuk  abi bir bakarmısın :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
16 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

sensörü gördüyse çalışması lazım aracın yol bilgisyarı sürücü destek  bölümünden lastik basınç menüsünden lastik havalarını kayıt ettinizmi ? 

@Murat Kavuk  abi bir bakarmısın :D

Yaptım Serkan Bey, maalesef fark etmiyor. Zaten iki DTC hatası veriyor. Bir yerlerde teknik bir sıkıntı var ama ne kadar zorladıysam da çözemedim, ama bu kadar zor olmamalıydı. O nedenle de benzer bir model araçla konfigürasyon karşılaştırması yapmak belki bir sonuç verir diye düşünüyorum.

UCDS ile baktığımda zaten sensörlerden veri gelmediği de gözüküyor. Sensörlerden bozuk olan olsa, en azından biri değerleri gönderirdi diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

biz orjinali iptal etmeye çalışıyoruz :rofl:

o rus videolarında herşey çok basit gözüküyor zaten. Sensörleri lastiğe takmadan dışarıda kodlattın mı?

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Benim bildiğim kadarıyla, BCM kodları farklı. Ford'un sisteminde, sensörlerden gelen bilgiyi BCM üstündeki alıcılar okuyor. En garanti, devre şemasını bulmak gerek, servisten alınabilir. Bende de olabilir, evden bakarım.

nlLPYN.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)
43 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

biz orjinali iptal etmeye çalışıyoruz :rofl:

o rus videolarında herşey çok basit gözüküyor zaten. Sensörleri lastiğe takmadan dışarıda kodlattın mı?

Normalde her sensörün üzerinde kendine özel ASIC kod numaraları var Çağlar abi, onları BCM'e giriyorum. Bu işlemi yaptım, yine de bir işe yaramadı.

28 dakika önce, Murat Kavuk yazdı:

Benim bildiğim kadarıyla, BCM kodları farklı. Ford'un sisteminde, sensörlerden gelen bilgiyi BCM üstündeki alıcılar okuyor. En garanti, devre şemasını bulmak gerek, servisten alınabilir. Bende de olabilir, evden bakarım.

nlLPYN.jpg

Ben de aynı diyagrama bakıp iletişimin BCM üzerinden olduğunu düşünmüştüm Murat Bey, ama nedense çalışmıyor.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben Astra icin cihaz aldim jantlar ve dolayisi ile sensor yerleri karisti tekrar tanitmak icin. Ford icin olani da vardi.

EL-50449 EL-50448 TPMS Lastik Basıncı İzleme Sensörü Tarayıcı EL 50448 TPMS aktivasyon Aracı GM Için Opel Için EL 50449 Ford Araba Için
http://s.aliexpress.com/BFjEnimq?fromSns=Copy to Clipboard

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Servisten destek almayı denedin mi ?
Henuz denemedim Mehmet bey, Agustos ayinda periyodik bakim var, o zamana kadar cozemezsem onlara emanet edecegim. Cok basit birseyi gozden kaciriyorum gibi hissediyorum, o yuzden biraz inat oldu :)
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Sensörlerde pil var mı?
Kendi içlerinde gömülü pilleri var. Ilk başta ben de pillerin bitik olma ihtimalinden şüphelenmiştim. Ama forumlarda sensörler basınç farkı algılamadığı sürece uyku konumunda kalır diyor. Bu da 5-8 yıl arası ömür sağlıyormuş. Bu açıklamaya dayanarak pillerde sorun olmadığını umuyorum. Sensörleri Ford orjinal parçası satan bir firmadan sıfır olarak aldım.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...