İçeriğe Yönlendir

2010 Dodge Journey R/T 2.0 CRD DSG 6 ileri

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Erdem Çağla

bir yaşıma daha girdim bu araba passat motor ve şanzıman çok enteresan.

1 nolu sorunuzun cevabı aks, lastik veya jant yamukluğu olabilir.

bu hataları aracı test ederken anlayamadınız değil mi? keşke 1 saat her ortamda kullanma fırsatı bularak alabilsek araçları.

aynı kaporta freemont 4x4 iken journey'in 4x2 olması çok ilginç, şahsen jeep ancak 4x2 alacak olsa 2013 captiva alırım 163'lük olanlarından. Boyut olarak gerçek suv hissi veriyor insana.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Erdem Çağla yazdı:

bir yaşıma daha girdim bu araba passat motor ve şanzıman çok enteresan.

1 nolu sorunuzun cevabı aks, lastik veya jant yamukluğu olabilir.

bu hataları aracı test ederken anlayamadınız değil mi? keşke 1 saat her ortamda kullanma fırsatı bularak alabilsek araçları.

aynı kaporta freemont 4x4 iken journey'in 4x2 olması çok ilginç, şahsen jeep ancak 4x2 alacak olsa 2013 captiva alırım 163'lük olanlarından. Boyut olarak gerçek suv hissi veriyor insana.

Doğan'da 3.0 crd cheeroke de var 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
26 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Hava akış sensörünü bi temizlettirin derim.

Kendim yaparim.

Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Doğan'da 3.0 crd cheeroke de var 

2009 model evet. Hanim cocuklarla ons biniyor. Nitro alacaktim iki ayni tur araba anlamsiz olur diye bunu aldim. 

Araci istanbulda test etmem mumkun olmadi vakit cok dardi. expertize girdi arkadasim bakmisti arada kaynadi sanirim. Satici kendisinde boyle bir sorun yasamadigini iddia ediyor telefonda. Ne desek bos.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

exprtiz firmalarının bakış açısından bu arızalar görülemez zaten

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

exprtiz firmalarının bakış açısından bu arızalar görülemez zaten

kaporta boya yalandan şase kontrolü tamam. yol testi yapan ekspertiz çok az. halbuki sıfırdan durup 100 e kadar bassa belli ederdi.

Yorum bağlantısı

bu expertizcilerin işini iyi yapanı vardır heralde ben denk gelmesemde pek. 

açıkçası boyasına baktırmaya götüryorum sadece motor şanzımana bakıp söylediklerini bir kulağımdan girip bir kulağımdan çıkıyor.

son arabamı alırken yaklaşık 100 km trafik te otoyolda arazide vs herşekilde kendim test ettim bir sorun olmadığına kendim kanaat getirdim de aldım.  tabi herkes arabasını öyle rahat vermiyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Yetkili servise gittim, istop ettiğini deneyip gördüler. Adaptasyon yaparız 300 tl nizi alırız ama bozulursa karışmayız dediler. Mekanik bir problem varsa sökmeden bilemeyiz yine ne çıkarsa karışmayız dediler. Başka yetkili servisin yaptığı iş ile alakalı olup olmadığını bilemiyorlarmış. Oraya gitmem lazımmış vsvsvsv. Yani mesela Van da filan olsam yine istanbula gitmem lazımmış. Bildiğiniz atlatma taktikleri yani.  yetkili servis olmanın anlamı nedir bilemedim. Düşünsenize ,Tofaş fiat tan sıfır araba alıp uğraştığınızı. Şaka gibi. Neyse bende yıllardır Jeep servislerini yaptırdığım kendi servisime gittim. Yine konuştuk vs adaptasyon yapmaya karar verdik. Bozulması riski aldım. Adaptasyonu yaptık. Problem ile ilgili iyileşme olmadı.  Aracın vites geçişleri yumuşadı, kick down daha çabuk olmaya başladı vs. Yani zaten olması gerekenler bunlar.

Teste çıktık, problemi defalarca tekrarladık. Aynen şöyle oluyor, motor sıcak, hareket halinde anormallik yok, duruyoruz. Boşa alıyoruz R  ye takıyoruz 1 sn çinde çekiş geliyor araç geriye kalkıyor. Ne zaman durudğumuz yerde N den D ye takarsak fren pedalının basılı olup olmadığına bakmaksızın kavrama hemen geliyor, yani araç frende yarım debriyaj yapacakken eğer freni yarım sn geç bırakırsanız durdurma kuvvetini yenemediği için istop etmiş oluyor. yorum valvebody denen elektrohidrolik parçanın bir bölümünde arıza olabileceği yönünde.Okuduklarıma göre  bu parçanın üzerinde röleler olmalı, her röle farklı bir iş için orada. XX nolu röle 4 ve 6. vites geçişlerini sağlıyor gibi.

Bilmediğimiz şey şu, acaba geri vites kavraması ile 1. vites kavraması aynı debriyaj damı. Oyle ise belki sadece kavrama parçası hatalı, yani 13 bin km önce garantiden 14 bin küsür tl verilip değiştirilmiş olan şey. Eğer farklı kavramalarda ise bu kavrama sistemini kontrol eden valvebody kaynaklı.

DSG nin kavrama süresini uzatmak mümkün olsaydı eğer, istop etmeyecekti.  Bu şanzıman Volvo daki şanzıman ile aynıymış bu arada. Getrag. kodunu bulamadık bilgisayar terminalinde.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

şanzıman modeli GETRAG MPS6 imiş. 

Volvo, Landrover, Mitsubishi ve Ford markalı araçlarda da mevcutmuş.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

O zaman bu şanzıman DSG değil. Powershift veya EDC ailesinden bir şanzıman.

Düzeltme: Powershift’miş. Şimdi söz Ford ustalarında :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
10 dakika önce, Ali Gök yazdı:

passat motoruna powersihft şanzıman mı takmışlar yani .

Motor da başka bir şey çıkabilir bence :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Pd imiş evet. VW bu motoru bıraktıktan sonra vermiş heralde. 2008 yılında.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Herhalde oyle oldu. 

Video cektim istop ettigi yeri tahmin edebilirsiniz. Adaptasyon sonrasi problem tekrar etmedi. Ama sorun bence baki. 

https://youtu.be/JWDALzPkzEI

Servet Bey in de dusundugu bir hill holder mevzusu var benimde aklima gelmisti onuda deneyecegim sonra. Belki gereksiz yere frene basarken kavrama yapmaya calisiyor.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Geçmiş olsun. Araç çok yeni alınmış. Hayırlı olsun. Merak ettiğimden soruyorum, satıcının bu yaşanan sorunlar ile ilgili yasal olarak bir sorumluluğu yokmu? Yani neyse yaptırılıp satıcının üstlenmesi gibi bir durum varmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Enteresan... kötü mazota dayanıklı.. enjektörler tek tek değişebilir. Sesli çalışır. Yüksek devirde az mı yakıyordu saçma sapan değişik bi avantajı vardı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

videoya bakınca stop değil de, D ye atınca devirdeki dalgalanma hiç normal değil?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Motor kasılıyor. Enjektör basıncı tavan yapıyor regülasyonu sağlamak için 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
45 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fren müşürü sağlam demi

Olay normal degil.  orada anlik kavrama yapip birakmasindan ileri geliyor.  Zaten o esnada freni birakirsaniz cakiliyor. Yoksa bir kez yururda dur kalk vs de boyle birsey yok. Ama freni algilayan parca bozuk olsa ariza isigi yanardi sanirim. Kod vs cikmadi terminalde. ABS ile ilgili olabilirmi? Cunku terminalde ilk kontrol edildiginde ABS arizasi kodu saklanmisti. 

1 saat önce, Oktay Demirağ yazdı:

Geçmiş olsun. Araç çok yeni alınmış. Hayırlı olsun. Merak ettiğimden soruyorum, satıcının bu yaşanan sorunlar ile ilgili yasal olarak bir sorumluluğu yokmu? Yani neyse yaptırılıp satıcının üstlenmesi gibi bir durum varmı?

Emsal davalar var, var da satici batmis bir orta yasli amca malesef. Neyini alacaksinizki? Aldigim fiyat piyasasindan en az 6 7 bin tl rahat ucuzdur zaten. RT modeli pek yok. Govde suspansiyon motor ve ic makan cok iyi. Bence o yonde ugrasmak anlamsiz olur. O kadar abuk subuk ticari problemlerimiz var ki devede kulak bu. Tek istedigim, arti para odesem bile dogru duzgun calisan bir aile arabamizin olmasi bu yoklukta. 

2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

İstop değil de stop ediyor olmasın Coşku Beyg 😀

Evet basganim. İstop oynuyor.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Otomatik şanzıman ustasına gösterdiniz mi? Veya gösterecek misiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...