İçeriğe Yönlendir

2010 Dodge Journey R/T 2.0 CRD DSG 6 ileri

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Dun enteresan bir gozlemim oldu. Araci yokus yukari kaldirmak icin ayagimi frene tam basip hillholderi aktive ettim sonra gaza bastim ve arac kalkamadi! Biraz daha gaz verdim arac adeta tekerleklerden birinin onunde kaldirim tasi varmis gibi kasildi, sonra hicbirsey olmamis gibi ilerledi. Oysaki bunun 2 sn den cok daha hizli olmasi lazim. Anlik gibi geliyor anlatinca ama tuhaf. Saniyorum bastan beri anlattigim R den D ye beklemeden gecince nadiren olan stop etme problemi, Servet Bey in en basta suphe ettigi gibi hill holder ile ilgili bir kararsizliktan, belkide takili kalan bir kaliperden oluyor. Menuden kapatilabiliyor, yokusta tekrar deneyecegim. 

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

2010 RAV4 te aktif ettikten sonra gaza basınca biraz bekleyip hareket ediyordu. İlk başta sanki biraz arabayı tutuyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Seyahatten döndük. İki çocuk, koltukları, sağ arkada kalan tek boş yer, bagajdan sökülmüş olan 3. sıra koltuklara rağmen tavana kadar dolu bir bagaj, hint otobüsleri gibi itiş tepiş tavuğu eksik bir yolculuktu. çılgın miktarda malzeme götürmüşüz. tepede takılı iki elektrikli bisikleti de unutmayalım. hızımızı 130 km nin üzerine çıkartamadık. Ankara dan çıkıp Antalya Çıralıya gittik, 1 hafta boyunca en havalı tipler bizdik. Denize bile bisiklet ile malzeme taşıdık. Kolaylığı tartışılmaz.  Dönerken feci trafik vardı. Tüm yol da ortalama tüketim 8.2 litre dizel oldu. Ortalama hız herhalde 100 km civarındadır. 100 ün altına koşullar izin verdiği sürece hiç düşmedik ve hep 110 km civarı kullandık.

Genel İzlenimler.

* O kadar yüke rağmen, frenler muhteşem çalışıyor. Önümüze bodoslama atlayan köpeğe çarpmadan çok sıkı bir duruş yaptık. eşin sürüyordu. Ben o esnada yarı uyur vaziyette telefona baktığım için yüreğim ağzıma geldi. Yarı kışlık yeni lastiklerinden etkisi vardır mutlaka.  Zaten RT modelindeki kaliperler farklı ve çok daha büyük. 

* Chip tuning den sonra motor ayarını buldu, çekiş yeterli. Dahası 1.9 ton araba için illaki iyi olur ama v6 dizel gerekir herhalde.

* İç mekan gözleri cepler bagaj herşey yolculuk için düşünülmüş. 

* Klima sistemi üç bölgeli, bagaj dahil ayrı ve ayarlanabilir çıkışları var ve muhteşem çalışıyor. Bu kadar doğal iklimlendirme yapan sistem ML350 de yok.

* Süspansiyon virajlarda tedirgin etse bile, düz yol kullanımında çok konforlu.

*Infinity ses sistemi epey iyi.

* Hafif arazide yumuşak süspansiyon ve yükseklik sayesinde sorunsuz ancak iki çeker olmasından ötürü hızlı dönüşler mümkün değil.

Hayal kırıklıkları

* Dönüş çapı korkunç. Tek hamlede dönülecek yada park edilebilecek bir yer yok.

* PD TDI motor çok feci gürültülü. Giderken çok rahatsız etmese de belki yalıtımın eksikliğinden motor sesi çok duyuluyor, oysa ki ne yol sesi ne rüzgar sesi var kabinde.

* Bence tüketim bu motor için fazla. Mutlaka 7. vites olmalıydı. Oranlar kısa, hızlanmada işe yarıyor ancak son viteste hızlı gidince çok gürültü yapıyor.  Mesela, epey dolu bagaj ile, 3.0 CRD ile aynı miktarda yakıt harcamıştık geçen Haziran ayında, hemde sessiz...

* Vites kolunun elle değişimi çok başarılı değil, aşağı çekip sağa yada sola ittirmeniz lazım. oysaki, Jeep de D de duruken de sağa yada sola ittirip değiştirebiliyorsunuz.

*Tamponlar, fiat Freemont da dahil hepsinde, güneş altında ısınınca sarkıyor. kenarlardan pörtlüyor. Böyle kalitesiz malzeme görmedim hiçbir araçta.

* Klima ile CD çaların yeri yanlış. CD çalar için aşağı bakmanız lazım.

*En kötü ergonomik problem de gösterge panelinin yerleşimi. Şekli retro, okunurluğu süper ancak direksiyonun arkasında kalıyor! Arabayı kısa boylular için yapmışlar desek bu sefer de koltuk yeteri kadar yükselmiyor. Fabrika müdürünün lisede okuyan çocuğuna yaptırmışlar ergonomik tasarımı herhalde.

Aile aracı olmak için çok iyi bir tasarım. Amacına hizmet ediyor. Şık. Ama kesinlikle sürücü otomobili değil. Düşük hızda sürüş hissi, kocaman,  güçlü bir doblo kullanmak gibi. Park etmek işkence. Hızlanınca kendine geliyor bu seferde yumuşak süspansiyonlar ile keskin virajlarda endişe yaşanıyor. Yani, sıfır km de alınırmıydı.. O zamanın parası ile bile olsa alınmazdı herhalde.  Freemont da alınmazmış yani. İkinci elde alınırmı? Bir çocuktan fazla varsa ve bir hamal gibi bitmeyecekmiş gibi gelen miktarlarda eşya yüklüyorsanız benim gibi, kesinlikle alınır. 

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Haftasonu Grand'in bagaj tavana kafar ve arkada 2 bebek koltugundan kalan kisimlar yukle dolu halde sehirdisina geldik. Cok iyi anliyorum.

Vesile ile okadar yuk tasidik, sadece ayagimdaki ayakkabi var 1 tanede yedek tshrt koymus hatun. Kel gibi kaldim bebelerin ve hatunun yukunden bize yer kalmamis.

• Beğen 2
  • Mutlu 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Acinizi paylasiyorum. 🙂

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Haftasonu Grand'in bagaj tavana kafar ve arkada 2 bebek koltugundan kalan kisimlar yukle dolu halde sehirdisina geldik. Cok iyi anliyorum.

Vesile ile okadar yuk tasidik, sadece ayagimdaki ayakkabi var 1 tanede yedek tshrt koymus hatun. Kel gibi kaldim bebelerin ve hatunun yukunden bize yer kalmamis.

Hemşo gidelim buralardan soğuk ülkelere orada daha iyi anlarlar bizi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
36 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Hemşo gidelim buralardan soğuk ülkelere orada daha iyi anlarlar bizi

Kuzeye, vizesiz girilebilecek yerlere gidelim. Bir bekara ihtiyacınız var sizin yol gösterecek. Artık paslandınız hepiniz.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Kuzeye, vizesiz girilebilecek yerlere gidelim. Bir bekara ihtiyacınız var sizin yol gösterecek. Artık paslandınız hepiniz.

Pas sökücü olan yere gidelim o zaman
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Mert Yeldan yazdı:

Pas sökücü olan yere gidelim o zaman

wd40 biliyorsun, 40 denemede bulunduğu için bu adı almış. 40 denemelik yere gidelim, pas anca sökülür. Beni bile parlatırlar, elmas gibi geri döneriz valla :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tek yönlü bilet aldım. Dönüş çok pahalı imiş. Ağlayarak yola çıkacağım ama naapalım
  • Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
(düzenlendi)
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Kuzeye doğru giderken yapılması gerekenleri otobüste anlatan bir abi vardı YouTube da . Bulursam burada paylaşayım . Rehber niteliğinde olur.

https://youtu.be/FPDCr8shi1o

tarihinde Cavit Çırakoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

cuma günü aracın motor bölümünde, motor ile kabin arasında kalan bölüme ses yalıtımı yaptım. PD motorun, tırtırtırtır sesini trtrtrtr şekline indirmeyi başardım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2018 portif kullan anlarsın. 0-25 benim diyen arabadan hızlı 

Çataldaki yük ? O ivme ile devrilmiyor mu

İstanbul'a geldiğinde taksiye binelim. 

Sürdürmezler ki :(

E-tronlar ne zaman gelir acaba
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yük varken yapılamaz, yaparsa da zaten ayna engeller. Tam gaz geri kalkış yap, ne var ne yok uçar
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğan Arşiray

fren hortumları değişti aracın fren hissi çok daha iyi oldu. demekki gerçekten de kronik hortum problemi varmış bu araçlarda. ayrıca akü yü yeniledim. aracın düşük hızdaki vites geçişleri yumuşadı ilginç bir şekilde. ne yazıkki, R den D y e alınca oluşan problemde belirgin iyileşme elde edememişim. Kışın duruma göre karar vereceğim.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Jeep jantı mı üzerindekiler.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Çin malı wrangler jantı taklidi. 17 inç. 5x127. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...