İçeriğe Yönlendir

Tiguan - Sorularım Var

İsmail Avcı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Bu konuyu okumamışım. Bende 1.4 TSi DSG 150 BG'lik Lounge donanım  4x2 Tiguan var. Bu araçlarda LPG çok verimli olmuyor çünkü hem turbo hem de TSi motor benzini karma yakıyor. Benim karma yakıt tüketimim 8,5 litre. Şehirler arasında 6,1 litrelere kadar düşüyor. Yeni nesil Tiguanlar MQB şasiden dolayı daha az yakıyor.

Aracımda cam tavan var, şmdiye kadar sorun yaşamadım ve verdiği ferahlık hissi çok iyi. Ama yazın gündüz pek açamazsınız. 

122 BG'liğin performansı iyidir, daha az yakar. Ama 150 BG'liğin performansı süper. Birde160'lıklar var onlar daha da iyi ama yakıt tüketimi daha da artıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
On 28.06.2018 at 14:34, İsmail Avcı yazdı:

Arkadaslar 1.4 2011 e kadar olan tiguandan dusunuyorum.

1.Yilda 12-15 bin civari km yapiyorum lpg gerekir mi olmasa da idare edilir mi?

2.dağ bayir gezmiyecez ama yine de 4x4 olmali mi ?

3.cam tavan olsa iyi olur diyorum ama wv de cam tavan-sanrufta sorun yasayan cok deniyor ,hatta cam tavan almayin diyenler var siz ne dersiniz?

1- gerekmez

2- 4x4 olursa olur ama 1 lt fazla yakar 30 bin km de bir haldex yağ değişimi vb gerekir. Bence gerekmez. Çoğu yerde azcık yüksek olması zaten yeterli.

3- olsa da olur olmasa da. Olmasa daha sevinirim. 

Önemli olan temiz ara olması.  Piston kıran ilk serilerden olmasın onu sorun. Onun dışında güzel araç eskileri daha yumuşak. Yakıt nazik kullanırsanız zaten üzmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

1- gerekmez
2- 4x4 olursa olur ama 1 lt fazla yakar 30 bin km de bir haldex yağ değişimi vb gerekir. Bence gerekmez. Çoğu yerde azcık yüksek olması zaten yeterli.

Önemli olan temiz ara olması.  Piston kıran ilk serilerden olmasın onu sorun. Onun dışında güzel araç eskileri daha yumuşak. Yakıt nazik kullanırsanız zaten üzmez.
Piston kirma olayi hangi yillarin 4x4 lerinde vardi ?
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Piston kırma olayı TSI’ların bazılarında var. Tiguan’a has bir durum değil.

Genelde 150hp üstü olan 1.4 TSI’larda görülmüş ama 122hp olup kıran da var.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
150 liklerde diye duymustum 122 lerde de olabiliyo yani ?
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İsmail Avcı
122’lik olup piston kırdığını söyleyenler var forumlarda. 
Mustafa bey 2012 den baslayan 1.4 122 4×2lerde piston kirma olayi varmi acaba
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
1.4 tsi motor zorlanmadığında gayet makul tüketebiliyor. Performans istendiğinde ise haliyle yakıyor. 12.000 km ortalamam 8.1 benim. 1.4 tsi dsg kombinasyonlu. Genelde şehir içi ve dur kalk trafiğindeyim. 
Cem bey sizin arac neydi mobilden gorunmuyor
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

1- gerekmez

Sayin Hocam piston kirma olayi 2012 sonraki kasada yok yani oyle mi ?
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
29 dakika önce, İsmail Avcı yazdı:
On 30.08.2018 at 22:02, Mehmet Göktürk yazdı:

1- gerekmez

Sayin Hocam piston kirma olayi 2012 sonraki kasada yok yani oyle mi ?

Yıl olayını bilmiyorum servisten net bir bilgi alınabilir ama söylemezler muhtemelen. yağınızı zamanında değiştirin doğru yağ kullanın. Muhtemelen bişey olmaz. YAbancı forumlarda net yıl model numarası motor kodu bulunabilir.

45 dakika önce, İsmail Avcı yazdı:
On 30.08.2018 at 23:05, Mustafa Arıkan yazdı:

122 lerin hiçbirinde yok. pardon şimdi düzelttim.

On 30.08.2018 at 23:04, İsmail Avcı yazdı:
On 30.08.2018 at 22:25, Mustafa Arıkan yazdı:

150 liklerde diye duymustum 122 lerde de olabiliyo yani ?

Getirin itina ile kırarız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz
(düzenlendi)
Bir saat önce, İsmail Avcı yazdı:
On 30.08.2018 at 23:05, Mustafa Arıkan yazdı:

benim bildiğim her araç kırabilir,bunlar aşırı beslemeli motorlar.Soğukken sıkıştırmaz,yağına suyuna dikkat ederseniz 122 likler pek sorun açmaz diye düşünüyorum.150 ve 160 lıklarda aynı piston kullanılıyor ama onlardaki basınç fazla olduğundan kırılabiliyor.Bende alırken çok araştırdım 122 liğe karar verdim.Piston kıranlarda motoru 3-10 bin arasında topluyorlar.Ustasına kullanılan parçaya göre değişiyor.şurada açıklama var izle istersen 

tarihinde Eren Yavuz tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 dakika önce, Eren Yavuz yazdı:

benim bildiğim her araç kırabilir,bunlar aşırı beslemeli motorlar.Soğukken sıkıştırmaz,yağına suyuna dikkat ederseniz 122 likler pek sorun açmaz diye düşünüyorum.150 ve 160 lıklarda aynı piston kullanılıyor ama onlardaki basınç fazla olduğundan kırılabiliyor.Bende alırken çok araştırdım 122 liğe karar verdim.Piston kıranlarda motoru 3-10 bin arasında topluyorlar.Ustasına kullanılan parçaya göre değişiyor.

aynı piston değil biliyorum ben. daha güçlü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Piston kırma olayı genelde bir önceki versiyonlarda kullanılan Twincharger kompresörlü motorlarda oluyordu. 140-150-160-170-180 hp versiyonları var o motorun, Tiguan'da 150 olarak kullanıldı. Aşağıdaki gibidir görünüşü. Bunlarda servisin bu motorlar ilk geldiğinde yanlış yağ kullanması, motorun yağ eksiltmesi ve kullanıcıların buna dikkat etmemesi gibi sebepler, ek olarak motor yapısının da çok dayanıklı olmamasından dolayı piston kırma bir hayli görüldü.

s-l300.jpg

122'lik ve onun gelişmiş halleri olan yeni 150'liklerde hiç duymadım piston kıran.

Yağ olarak da VW Longlife bakım için 504 00 / 507 00 speclerini istiyor, ancak bu 30.000 km ve 2 yıl olarak verilen süre için. Biz 15.000 km ve 1 yılda değiştirdiğimiz için 502 00 / 505 00 da koyabiliyoruz. O speclerde de Mobil 1 ESP New Life 0W/40 kullanımını tavsiye ederim. Tabi viskozite değişeceği için yağ değişiminden önce engine flush uygulamakta fayda var. Bu yağ ile yakıt tüketiminiz bile küçük bir miktar düşebilir. Değişim aralığı olarak da 10.000 km daha iyi olur.

Yok ben 5W/30 504 00 / 507 00 devam edeceğim derseniz de yine Mobil 1 ESP 5W/30 karşılıyor bu speci, ya da Motul 8100 X-Clean+ kullanabilirsiniz. 8100 serisinde çok yağ var "X-Clean+" ibaresine dikkat etmeniz lazım. Üzerinde VW 504 00 / 507 00 diye de yazıyor zaten.

Yine V kayışı ve triger zinciri değişimlerini iyi takip etmek lazım. 

Ben 125.000 'de sattım 170'lik versiyonu, saat gibi çalışıyordu ve şaka gibi düşük bir tüketimim vardı. Mecburiyet olmasa satmazdım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu konu 122 alıyorsanız üzerinde düşünülecek bir  konu değil. 

Zincir ses yapmıyor ise bir değişime gerek olmaz. Başlangıçta ses yapabilir sorun değildir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Tamamdir teskkurler herkese.temiz kullanilmis yazilimsiz 1.4 122 lik 4x2 de tamamiz o zaman.tupsuz binerim .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz
30 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

aynı piston değil biliyorum ben. daha güçlü.

tam emin değilim ama okuduklarım kadarıyla ilk gelenler aynı piston kullanmış,kırılmalar görülünce dediğiniz gibi güçlendirilmiş takılmış.Ben internetin yalancısıyım :)

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Süleyman Can Şahin
On ‎20‎.‎09‎.‎2018 at 12:49, Mehmet Göktürk yazdı:

Bu konu 122 alıyorsanız üzerinde düşünülecek bir  konu değil. 

Zincir ses yapmıyor ise bir değişime gerek olmaz. Başlangıçta ses yapabilir sorun değildir. 

hocam 122bg tsilere lpg uyumlumu . yılda 25-30bin km yapıyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 dakika önce, Süleyman Can Şahin yazdı:

hocam 122bg tsilere lpg uyumlumu . yılda 25-30bin km yapıyorum

Lpg uyumlu ama kullanmayın

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin
13 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Lpg uyumlu ama kullanmayın

neden hocam

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Lpg’li kaç tane TSI gördü isem, hep sıkıntılı araçlar.
Tanıdığım biri Lpg olduğu halde, benzinde biniyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Süleyman Can Şahin yazdı:

neden hocam

Çok yakan bir araç değil. O kadar benzine para vermeyecek iseniz daha küçük bir araca binilir. LPG için uygun motor ama kitler yüksek fiyatlı. Anlamlı değil LPG.  Bir iki sene sonra bi ayar ister süpap der katalitik der bir sürü olay olur. Evet uyumlu denir uyumludur. Ama fabrika çıkışı neyse onu kullanın.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Cihaner Öztürk

Bir soruda ben sorayım ustalara. Arabayı teslim alırken (Tiguan DSG için) yokuş kalkış desteğine sürekli basılı kullan önerisi geldi teslim eden personelden. Bu şekilde ışıklardada ayaklarını komple çekebiliyorsun. Benim içime sinmediği için pek kullanmadım. Hani DSG de dikkat edilmesi gereken bir parça olunca korkuyorsunuz. Sizce sürekli kullanılmasında sakınca olabilirmi, ışıklarda vs baskı balataya uzun sürede zarar verebilirmi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

aksine zarar vermesin diye yokuş kalkış açık kalsın diyor servis, o açıkken debriyaj tam ayırma yapıyor yarımda kalmıyor diye düşün, yani o desteği kapatma, biliyorsun bu sistemin ömrü normal manuel şanzıman balatasından daha kısa ömürlüdür, 2 katı masraflıdır ve eninde sonunda arıza yapar, kaçınılmaz. o yüzden destek açık kalsın maksimum ömürde kullan derim...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...