İçeriğe Yönlendir

Focus III - Volan ve Gaz Tepkimesi

ismail Aydın

Recommended Posts

ismail Aydın

Merhaba arkadaşlar, 
MK3-2015 1.6 Dizel Titanyum-x 62 bin km'de bir aracım var.

Aracın 3. Sahibiyim 45 bide aldım 9 ay önce o zaman da bu bahsedeceğim sorun var mıydı yok muydu tam hatırlayamadım çünkü ayağımın debriyaj bırakma süresine alışmasıyla ilgilidir diye önemsemedim muhtemelen fakat zaman geçtikçe dikkatimi çeken bir şey oldu 

Aracımı ilk çalıştırdığımda, vitesimi 1'e alıp kalıyorum 2'e geçiyorum bu geçiş esnasında pencerem açık ise yada araç çok sessiz ise sanki aracın altında vites kolunu 1 den tam 2 e taktığımda bir ses geliyor (sanki dişliler ayrılmış da mekanizma araya yeni bir diş alıyormuş gibi)... daha sonra vitesimi 2'e alıp bıraktığımda takoz vurması gibi bir ses de alıyorum. Tabi ayağımı çok ama çok yavaş çekersem bu ses yok ya da çok duyulmayacak düzeyde. Bu durumu 2 den 3'e  ya da 3'ten 4'e geçerken çok nadir duyuyorum bazı zamanlarda oluyor. 

Evet forum sitesini detaylı okuduğumda bundan şikayetçi olan ve çözüm ya da olası nedenler hakkında konuşulmuş hepsini okudum nerdeyse. Benim daha önceki aracım Fiestaydı bu 1'den 2'e geçerken onda sadece debriyajı bırakınca takoz burma sesi gibi ses geliyor ama diğer vites geçişlerinde tık diye bir ses bile gelmezdi. 

Ancak bu aracımda şöyle bir şey dikkati mi çekti, bu bahsettiğim sesin yanı sıra... Mesela 2. viteste gidiyorum ayağımı gazdan çekip biranda tekrar gaza bastığımda araç kendisini atarken direksiyonumda hissettiğim bir ses (tık gibi) alıyorum. Bu sesi sadece direksiyonumda hissediyorum. Aracımı ister 3. viteste ister 4. viteste olsun aynı durumu yani aniden gaz verme durumunu yapınca coğunlukla direksiyonumda araç tepme yaparken tık diye bir ses alıyorum. Bu durum katlanılabilir gibi gözüksede şöyle bir durumu var 
mesala yokuşlarda araç doluyken 5 kişiyken 3 ten 4 e takıyorum vitesi o takoz gibi vurma sesi alsamda almasamda bu direksiyondaki tık diye hissettiğim sesi muhakkak alıyorum resmen gaza basmamla ön tekerlere giden güçü karşılama anında bir ses yapıyor. 
Bu durumu 100 km sabit hızla (hız sabitlemedeyken) giderken aniden sollamaya çıkmak içn gaza kökleyince de alıyorum araçta tek başıma olsamda... 

sinir bozucu birşey 
aracın garantisi devam ediyor agustos ayında bitiyor
Bu vites geçişi ve bu direksiyondaki tıklama sesi için kaç kez servise gittim. 
alt takozdan dediler değiştirdiler, düzelmedi. 

diğer takozları kontrole ettiler bir tanesi yuva yapmış dediler üst takozu değiştirdiler yine düzelmedi. 

daha sonra kendi özel yetkili servisim vardı tanıdık ona götürdüm aracı sürdü dinledi. 
vitesteki o geçiş takoz sesi volant dan geliyor. ama direksiyondaki tıklama sesi aks'dan geliyor dedi. Aracı lifte kaldırdı baktı sağ aks ta boşluk vardı oynuyordu resmen sıkınca 
götürdüm servise durumu anlattım bir servis bunun normal olduğunu söylerken başka bir servis iki aracı karşılaştırdı aynı model araçta bu yok sizde var hata evet dediler değiştirdiler garanti kapsamında .... 

ancak sonuç... halen düzelmedi.. 
aniden gaza bastığımda halen tıklama yapıyor direksiyonda hissedilir derecede... bazen yanımdaki hem duyuyor hem de hissediyor ayağının altında o sesi 

Sizce bu durum neden kaynaklı... aklımda tek sebep volant kaldı.. sizce bu durumun direksiyondaki tıklama sesinin oluşmasında volant dişlisi yapar mı ?? 
Volant garanti kapsamında değiştirilebiliyor mu??
Değerli öneri ve görüşleriniz için tşk edeirm. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu yazdıklarınız benim 2011 Focus'ta da vardı, 2006 Focus'ta da.. Çok rahatsız edici değilse takılmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

geçen ay debriyaj baskı balatayı değiştirdim usta volanı sordum sökünce bakarız dedi sonuç olarak şimdilik idare eder dedi aracım 150bin km'de o vakte kadar şu bahsettiğiniz vuruntu sesi yoktu ki olsaydı kesin değiştirirdim şimdi o ses gelmeye başladı ama sadece 1-2 vites geçişlerinde, ustaya bu vuruntuyu sorduğumda eski ve yeni parçaların uyumu biraz zaman alır dedi volanın orjinali 1800 tl civarında olunca vuruntuya kurban :) sizin aracınızda görünen volan gibi servis bu parçayı değiştirmeye yanaşmıyor olabilir pahalı bir parça ki aracınız garantisi bitmeden yaptırmaya bakın...kolay gelsin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bende de benzer ses var volan değişecek, 166 binde araç baskı balata bitsin diye bekliyorum. Sizde keşke açmışken volan değiştirseydiniz, 1100-1200 lira civarı volan 1800 genelde baskı ile set fiyatı.

Yorum bağlantısı
ismail Aydın
15 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Bu yazdıklarınız benim 2011 Focus'ta da vardı, 2006 Focus'ta da.. Çok rahatsız edici değilse takılmamak lazım.

Sizde de gaza aniden bastığınızda araba atarken kendini direksiyonda tık sesini alıyormuydunuz. 

Şöyle ki

bu sesi tarif etmek çok zor sanki aracı devrinde kullanmaz da devir 2bin altındayken biranda gaza basarsınızda o bahsettiğimiz kavrama (takoz) sesi alırsınız ya işte öyle birşey. Özellikle 2binli verirlerde ( vites fark etmeksizin) ve tam gazı bırakıp tekrar basınca oluyor. Dün denedim tekrar gazı tak bırakmayıp az biraz basılıyken sonuna kadar tekrar basıp deniyorum o zaman olmuyor işte. Sadece gazdan tam çektiğimde ayağımı ve tekrar aniden bastığımda. 

Volant olsa araç rölantideyken de ses yapar diye düşünüyorum volant ı hareket halindeyken vites değiştirmediğiniz sürece ses almak sanki imkansız gibi geliyor bana

bugün sanayiye uğrayım birisi form a yazmış ki ne yaptıysam bu sorunu gideremedim ancak tekerlerdeki büjonların ortasındaki göbeği sıktırdım sorun gitti diye. Bende sanayide tekerleri söktürüp sıktırdım ancak yine devam ediyor. 

Ki garantiden değişen sağ aks bi baktık ki montaj sırasında aks keçesini sanırım yırtmışlar gres yağı atıyordu dışarı bir de onu gördüm tekrar morelim bozuldu yine servis yolu düştü 

anlayacağınız 

titreme sorunu için Zaten bir tane motor takozum değişti yakın bir zamanda. Bu şikatetimden sonra alt takozdan dediler onuda değiştirdiler. Sonra aks boşluğu dediler sağ aks da değişti. 

Halen devam ediyor bu gaz verirken araç kendini attığında direksiyondaki tık sesi

sanki ön takımda bir boşluk var gibi 

en son çağre sol aks ıda değiştircem hafif ama çok hafif boşluk var orda da ama bu normal mi bilmiyorum çünkü dönüşte kalkışta hiç ses yapmıyor ancak araç lifteyken tutup çekince sanki o direksiyonda duyduğum sesi yaratacak bir boşluk var 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Akstaki boşluğu bilmem de bu arabaların volanı çok ağır diye duymuştum. Bu durumun sebebi arabayı sallayacak kadar ağır olan volan olabilir. Hatta ben bir ara devir saatine kafayı takmıştım gaza bas- bırak durumlarında hafif oynuyor diye.. Aynı araçtan denk gelirse bir test sürüşü yapın o zaman anlarsınız fark olup olmadığını..

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
ismail Aydın

Bu konuya ilişkin son tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü boşuna uğraşmayın bu lanet ford ve teknik servisi beş para etmez. 

Yukarıda bahsettiğim sorunu yaşarken halletmek için garantiden var gücümle uğraştım. Ancak teknik servisteki usta dedikleri adamlar sürekli ya normal dediler ya da saçma sapan alakası olmayan parçaları değiştirdiler. Misal ; sol kulak değişti (titremede vardı) dengesizlik yaratırmış titreyince buda şanzımanın vuruntusuna neden olurmuş. Neyse olmadı sorun devam etti. 

Sonra şanzıman kulağı çok esnek dediler değiştirdiler. Yok olmadı. Yine geldi ses. 

Sonra aks boşluk var dediler sağ aks orta göbek mi nedir o değişti. Ama yok yine olmadı hatta araba yokuş tırmanırken ya da hızlanırken ( 4. Vitesten 5 e geçerken) titreme yapmaya başladı. Bu şikayet baş gösterince sağ aks komple değişim oldu garantiden. Bu saydığım ve daha unuttuğum bir sürü sorun garantiden değişti onca zaman kaybettiğime mi yanayım arabadan soğuduğuma mı. Neyse ankarada benim her zamanki gibi şaşmaz ustalarına yolum düştü. Usta sürdü arabayı  doğrudan volant dedi. Çift kütleli voland boşluk yapmış dedi. Eee benim arabayı benden önce kullanan sağ olsun biraz baskı balatayıda yemiş kalkışta zorlanıyordu zaten. Tamam dedim değiştirelim zaten garanti bitmek üzere dedim (çünkü biliyorum garanti karşılamayacak volant ve baskı sorunu tamamen kullanılım hattası diyor) ve değiştirdk 2750 tl e baskı balata volant setini. Araba harika oldu hızlanma vs. ses gitti süperdi. 

Neyse ben bu değişimi yaklaşık 65 bin km de yaptım. Bir süre ses yoktu. Sonra bir ay önce yine ankaraya giderken sesi almaya başladım hemen doğrudan baskı balata değiştirdiğim yere gittim. Eee onca paraya değiştirdik hani volanttandı yine geldi ses dedim. Bu sefer başka bi usta sürdü evet var ses abi ama ben bu şanzıman kulaktan yapıyor dedi. Neyse söktü baktı evet garantinin taktığı kulak iyi arızalı değil ama bak buray fabrika geniş esneklik için Aralık bırakmış onun boşluğuna ben sert bir şeyle doldurcam aynı sorun bi volvods vardı hallettim mersk etme dedi. Neyse yaptı gerçektende gitti. Bir aya yakın öylr sürdüm tık yok.

lanet olsun ki bugün 700 kmlik bir yola çıktım. Yine başladı ses. 

Sonra anladım ki söylenenler doğru yani araba ısınınca oluyor şehir içinde değil. Uzun yolda oluyor ve o boşluk ısınınca artıyor. Bu resmen volanttaki yayların boşluğu. Yani parça değiştirsenizde bir süre gidiyor sonra yine geliyor benim araç 83 binde şuan. 20 bin km sonra yine geldi ki ben çok narin süren birisiyşm öyle vites geçişlerim zorlayıcı değildir. Size tavsiyem ön takıma dokundurmayın.  Baskı balatanız kaçırmıyorsa sakın volant değiştirmeyin bu sorundan dolayı yine yapıyor çünkü. Ve servise güvenmeyin. Adamlar focus alıp sürmüyor ki sizi beni anlasın şirket arabası kullanarak arada böyle müşteri arabası sürerek soruna sorun olarak bakmaktansa marka olarak bakıyorlar sonra saçma sapan cümlelerle sizi oyalıyor ve yanlış işlem yapıolar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 28.04.2019 at 00:45, ismail Aydın yazdı:

Bu konuya ilişkin son tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü boşuna uğraşmayın bu lanet ford ve teknik servisi beş para etmez. 

Film repliği gibi olmuş :) 

Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...