İçeriğe Yönlendir

Süpürge Konusunda Kararsız Kaldım!!

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

Enerji verimliliği kapsamında sanırım artık 2000w lık süpürgeler artık yok. 700-800w civarı oluyor güçleri. Daha verimli olduklarından aynı emişi veriyor. 

O muhabbeti duymuştum. 2013’te aldım. 6 senede çağ atlamadık ki. 700-800w’lık süpürgenin aynı emişi verme olasılığı bence sıfır. Yıllardır kullanılan elektrik motoru sonuçta. Belki 1200-1300w’lıklar aynı emişi verebilir. Bence tabi. Deneyerek karşılaştırarak bakmak lazıM

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O muhabbeti duymuştum. 2013’te aldım. 6 senede çağ atlamadık ki. 700-800w’lık süpürgenin aynı emişi verme olasılığı bence sıfır. Yıllardır kullanılan elektrik motoru sonuçta. Belki 1200-1300w’lıklar aynı emişi verebilir. 

90wattlık şarjlı dyson motoru 1.5kw motora eşdeğer emişe sahip. 

Güce takılmayın. Kanat yapısı önemli ve devir 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
şundan alın tavsiye ederim, 1 senedir kullanıyorum, evde toz yok, arada bir deposunu boşaltın yeter :tongue:
süpürge olayı bitti bizde...

Normal makine gibi çekeceğini sanmıyorum oyuncak bunlar. Görünür tozu veya parke üstünü çeker.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

90wattlık şarjlı dyson motoru 1.5kw motora eşdeğer emişe sahip. 

Güce takılmayın. Kanat yapısı önemli ve devir 

Tabiki. Ama 6 senede gücü yarıya düşürüp emişi sabit tutan teknoloji ne ara gelişti yav. Kaçırdık sabırım. Bundan sonra içten yanmalıları bırakıp elektrik motorlarına yöneliyorum valla. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tahir Ak yazdı:
Ali Cihangiroğlu yazdı:
şundan alın tavsiye ederim, 1 senedir kullanıyorum, evde toz yok, arada bir deposunu boşaltın yeter :tongue:

Normal makine gibi çekeceğini sanmıyorum oyuncak bunlar. Görünür tozu veya parke üstünü çeker.

elbette normal süpürge gibi emmiyor ama sandığın gibide değil, bunlar sürekli gezen aletler ve emiş alanları dar bir nokta, ona göre hesap etmek lazım emiş düşükmü değilmi diye, ayrıca sürekli dolaşan bu alet sayesinde kir zaten birikemez bile, oyuncakla alakası yok, bunlarda fırçalama olayı daha iyi, tozu ve parke üstünü çeker evet ama bununla kalmaz ayrıca bastırarak siler gibi birşey , eline bez alıp sildiğini düşün,  bunların fırçası sadece fırça değil, kısaca sen bunu al, bu oyuncağı evinde kullan haftada 3 gün çalışsın, 1 hafta test et, sonra dediğin baba süpürgeyle bir test yap, bak bakalım oyuncakmı değilmi sen karar ver.

Evin uygunsa, sen ve eşinde çalışan insanlarsanız bu oyuncak sizin vazgeçilmeziniz olur, tıpkı bizde olduğu gibi, evimiz her zaman 24 saat temiz, eve gel temiz bul halılar sanki taranmış gibi, normal süpürgeyle her akşam süpür bakalım, bunun kadar detaylı köşe bucak hergün süpürebilirmisin onada dikkat et, bu oyuncak özellikle kısa tüylü halılardada çok etkili, sadece emmekle kalmıyor olayıda zaten bu, kısaca bu bir oyuncak değil geleceğin teknolojisi :)

dediğim gibi bende hem bu hemde baba süpürge var ve baba süpürgeyi neredeyse hiç kullanmıyorum, paspas yaptığımda suda temiz kalıyor yani bu alet sadece basitçe emiş yapmıyor, evi sürekli ve düzenli çalışıp hiç atlama yapmadan temiz tutuyor, kullan sonra kendin gör...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tabiki. Ama 6 senede gücü yarıya düşürüp emişi sabit tutan teknoloji ne ara gelişti yav. Kaçırdık sabırım. Bundan sonra içten yanmalıları bırakıp elektrik motorlarına yöneliyorum valla. 

Gücün sabit emişin düşme nedeni pallerin pislik ile dolması ve aşınması. Devamında silisli saç motorun ısı ile gaus değerinin düşmesi. 1kw motor ilk andan itibaren her çalışmada güçten düşmeye başlar. Yeni nesil manyetik motorlar ısıları yükselmediği sürece sabit güçle kalır. Ve son olarak, filtre sistemi çok gelişti. Paller aşınmıyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Gücün sabit emişin düşme nedeni pallerin pislik ile dolması ve aşınması. Devamında silisli saç motorun ısı ile gaus değerinin düşmesi. 1kw motor ilk andan itibaren her çalışmada güçten düşmeye başlar. Yeni nesil manyetik motorlar ısıları yükselmediği sürece sabit güçle kalır. Ve son olarak, filtre sistemi çok gelişti. Paller aşınmıyor 

vantilatör aldım geçen, DC motor 12 volt, normal vantilerden daha beter üflüyor devir fena, ses yok enerji sarfiyatı düşük ve hız ayarı 1-2-3-4 falan değil, mili milim devir ayarı yapıyorsun kademeleri 20-30-40 gibi çok fazla 1 den 40 a gibi ayarlanıyor, überr... şu fırçasız motor olayı harbiden güzel icat....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Dc mi brusless mi motor. Nasıl bişey fan? 

Dc ve fırçasız :)

rastgele bir link koyayım, bunun gibi motor ama sen diyince merak ettim, eve gidince bir söküp bakayım içi nasılmış motor marka model neymiş :)

https://turkish.alibaba.com/product-detail/12v-30w-brushless-dc-motor-bldc-65-motor-42-inch-ceiling-fan-motor-1293904137.html

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

3 kablo var ise fırçasız dc motor ( brusless). Sağlam verimi vardır. Dyson şarjlı süpürge gibi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

3 kablo var ise fırçasız dc motor ( brusless). Sağlam verimi vardır. Dyson şarjlı süpürge gibi 

3 kablo demek, tamam özellikle bakacağım, bu motorlar harbiden çok güzel aletler.....  kumandalı araçlarda falan kullandıydım süperler güçlüler, hatta PC kasasındaki fanların hepsinide bu motor olanlarıyla değişmiştim ve evet haklısın onlardada 3 kablo vardı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pcde olanların üçüncü kabloları devir için 👍

Dördüncü var ise o da ısı ucu 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Pcde olanların üçüncü kabloları devir için 👍

Dördüncü var ise o da ısı ucu 

doğru evet, 4. ısı ucuydu sen diyince hatırladım, programdan ısıyı takip edip devri ayarlıyordu alet, sensör yoksa, ayarda yok...

bunun gibi bendekiler bazılarını direk board destekliyor, fazla olanlarıysa ayrı kontrol ünitesiyle ayarlıyorum,oyun falan açınca ince ayar gerekiyorda...

Cheap-2-7A-120-120-38mm-6000RPM.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim  gayet açıklayıcı sorum şu, sulu olarak yani paspaslama/silme istendiğinde bütün yüzeyleremi uyguluyor yoksa halı/sert yüzey ayrımı yapıyormu? Yani salonu süpürürken halı dışındaki parke yüzeylerini silebiliyormu?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Abi gram düşmedi güç. Hatta arttı. Böyle sanki fırtınadan önceki sıkıntısızlık gibi sorunsuz ve mükemmel çalışıyor. Dedim ya kalın yün halıyı yerinden kaldıracak kadar İyi çekiyor. Ama bir şey olacak. Hissediyorum. Güç fazla :) bozulursa motor yenileme ücreti makulse değiştirip devam ederim. Bu gerçekten akıllı süpürgeler henüz çok pahalı. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim  gayet açıklayıcı sorum şu, sulu olarak yani paspaslama/silme istendiğinde bütün yüzeyleremi uyguluyor yoksa halı/sert yüzey ayrımı yapıyormu? Yani salonu süpürürken halı dışındaki parke yüzeylerini silebiliyormu?

evet silebiliyor, halı falan sıkıntı olmuyor,  almayı düşünürsen ille moplu yani sulu olandan almana gerek yok, diğeri yani benim kullandığım en güzeli, alet evi hep temiz tutuyor,hiç abartmıyım parkeler hep pırıl pırıl, sanki bezle silmişsin gibi, bunun fırçası süpürmenin yanında aradaki kırmızı silikon kanatları sayesinde resmen yeri yalıyor, emişi az falan diyorlar ama değil, emiş ağzı çapına göre düşünürsen oranladığımızda öyle el süpürgesi gibi çekmiyor, baya baya çekişi var aletin, esas olay dediğim gibi fırçasında, güzel tasarım, ne varsa topluyor toplananda güzelce emiliyor,  hanım ayda bir parkeler için yer silme sıvısı pronto gibi birşeyle  bir kez siliyor parkeleri, ondan sonra bakıyorsun hep pırıl pırıl parkeler, zerre toz yok leke yok, 2 günde bir yere oturup bezle sildiğini düşün parkeleri, nasıl olur o parkeler bu alette aynını yapıyor :)

hanımın teyzeside gördü şimdi oda istiyor, alacağım onada bir tane, yaşlı ve evi temizlemek zor geliyor, bu alet tam onluk, koy eve halletsin, ona düşen 2 temizlikten sonra deposunu boşaltmak, ayda bir aletin tozunu almak filtresini yıkamak (yıkanabilir hepa) o kadar...

bu ne yahu iyice temizliğe daldık, kılıbığa çıkacak adımız :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
elbette normal süpürge gibi emmiyor ama sandığın gibide değil, bunlar sürekli gezen aletler ve emiş alanları dar bir nokta, ona göre hesap etmek lazım emiş düşükmü değilmi diye, ayrıca sürekli dolaşan bu alet sayesinde kir zaten birikemez bile, oyuncakla alakası yok, bunlarda fırçalama olayı daha iyi, tozu ve parke üstünü çeker evet ama bununla kalmaz ayrıca bastırarak siler gibi birşey , eline bez alıp sildiğini düşün,  bunların fırçası sadece fırça değil, kısaca sen bunu al, bu oyuncağı evinde kullan haftada 3 gün çalışsın, 1 hafta test et, sonra dediğin baba süpürgeyle bir test yap, bak bakalım oyuncakmı değilmi sen karar ver.
    Evin uygunsa, sen ve eşinde çalışan insanlarsanız bu oyuncak sizin vazgeçilmeziniz olur, tıpkı bizde olduğu gibi, evimiz her zaman 24 saat temiz, eve gel temiz bul halılar sanki taranmış gibi, normal süpürgeyle her akşam süpür bakalım, bunun kadar detaylı köşe bucak hergün süpürebilirmisin onada dikkat et, bu oyuncak özellikle kısa tüylü halılardada çok etkili, sadece emmekle kalmıyor olayıda zaten bu, kısaca bu bir oyuncak değil geleceğin teknolojisi [emoji4]

dediğim gibi bende hem bu hemde baba süpürge var ve baba süpürgeyi neredeyse hiç kullanmıyorum, paspas yaptığımda suda temiz kalıyor yani bu alet sadece basitçe emiş yapmıyor, evi sürekli ve düzenli çalışıp hiç atlama yapmadan temiz tutuyor, kullan sonra kendin gör...
Haha hanıma alayım dedim 3 bin bana ver ben süpürürüm diyor :) yalan, çoğunu ben temizliyorum :)
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O muhabbeti duymuştum. 2013’te aldım. 6 senede çağ atlamadık ki. 700-800w’lık süpürgenin aynı emişi verme olasılığı bence sıfır. Yıllardır kullanılan elektrik motoru sonuçta. Belki 1200-1300w’lıklar aynı emişi verebilir. Bence tabi. Deneyerek karşılaştırarak bakmak lazıM

AB mevzuatına uyum kapsamında enerji verimliliği amacıyla elektrik süpürgelerine getirilen yeni güç sınırlaması 1 Eylül 2017'den itibaren başlayacak. Bu tarihten itibaren elektrik süpürgelerinin motor gücü 900 vatı, yıllık enerji tüketimi ise 43 kilovatsaati geçemeyecek. Diye bir yasa çıkmış. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Erhan Doruk yazdı:

aha ya parayı bayılıp yenilerden alacaksınız yada paspasa devam demektir bu :D

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Kayincoyla aramizda enteresan bir teknoji yarisi olustu. Niye oldugu hakkinda fikrim yok. Bende vardi Antalya’da hali kullanmiyorduk bu cihazlar super o durumda. Izmir’de evin konumu, sekil semal vs musait olmayinca hali serdik fazla kalin geldi kaldirdim kenarda duruyordu gecen hafta kayinco sordu eniste bu ne diye. Anlattim biraz calistirdik salon halisini kaldirip. Daha o gece ne yapmis etmis bulmus siparis etmis. Ulke icinden buldu herhalde ki, gelmis birde kullanmis bile. Nitekim sabah geldi kapiya elinde hurda bir cihaz. Bu ne dedim. Videodaki cihaz oldugunu anlamam uzun surmedi zaten. :-) Evde kamera var. Kayitlara baktik. Kediler kapilari aciyor, cihazi sagdan soldan arkadan yonlendirip dogru merdiven bosluguna yolcu ediyor. Vaziyet cok fena. Garantiyede girmez. Varmi onuda sormak aklima gelmesi zaten. Dis kasa, ic aksam vs artik ne bulunur gibi bir bakayim derken konuya denk geldim bu videoyu gordum. Simdi hersey bir yana, asil kafama takilan; videodakiler kediyse kayinconunkiler ne? Yok onlar kediyse videodakiler ne? Hayvan vaaaaar hayvan var... :-) Evde kedi besleme dusuncenden vazgectim...
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Merdivenden düşmez ki bunlar. Altındaki sensör engel oluyor. İtmeye filanda güçleri yetmez 

Benim kedi bazen sileceği bölgenin haritasını çıkarmada kafasını karıştırıyor o kadar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...