İçeriğe Yönlendir

Geri Görüş Kamerası Röle Bağlantısı

Tuncay Bektas

Recommended Posts

Servet Aydın
Metin Akbal yazdı:

Ben cozumu soyledim. Bazilarimiz icin dondurma ucuz kalir mangal falan ne kopara..... sey yani arac sahibinin gonlunden ne koparsa emoji23.png

Mangal dumanı beya vw ecu dumanı. Tercihini yapsın artık ☠️

Mehmet Ozyurek yazdı:

Şu akan bilgiye bak ya.. Nazara geleceğiz :)

Maşallah. 

Direksiyon başında biraz gecikme oluyor yanıtlarda. idare edin artık ✈️

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Mangal dumanı beya vw ecu dumanı. Tercihini yapsın artık ☠️

Direksiyon başında biraz gecikme oluyor yanıtlarda. idare edin artık ✈️

:pilot:

Yolun açık olsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şu akan bilgiye bak ya.. Nazara geleceğiz [emoji4]
Maşallah. 
Gozu kalanda daha fazlasi olsun bize ilismesinler [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Herkese teşekkürler. Artık yapacağız bir şeyler. Oldum olası elektriği sevmem. Hayal gibi gelir bana. Zaten forumlarda bakıyorum da aracın inciğini boncuğunu çözmüş, üstüne ekleme yapanlar muhakkak elektrikle, mekatronikle ya da yazılım, cnc işiyle uğraşanlar. Bazı arkadaşlar modül ekliyor özellik artıyor falan. Muazzam işler. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Herkese teşekkürler. Artık yapacağız bir şeyler. Oldum olası elektriği sevmem. Hayal gibi gelir bana. Zaten forumlarda bakıyorum da aracın inciğini boncuğunu çözmüş, üstüne ekleme yapanlar muhakkak elektrikle, mekatronikle ya da yazılım, cnc işiyle uğraşanlar. Bazı arkadaşlar modül ekliyor özellik artıyor falan. Muazzam işler. 
Ogretmenim desem [emoji16]
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bizim bi avkat var. Benle 2009 yılından beri takılıyor. Şu an arabayı ikiye böler, tekne yapabilir [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Bizim bi avkat var. Benle 2009 yılından beri takılıyor. Şu an arabayı ikiye böler, tekne yapabilir emoji16.png

Bence daha tehlikeli şeyler de yapabilir gibi geliyor bana :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

12/24 volt arası çalışan kamera alınır, geri vites lambası hattına köprü diod bağlanır, diod çıkışına 100mf 63v kondansatör bağlanır ve kamera enerjisi sağlanır. 

Ben bu ac’ce çevirme işini anlamadım yaa. Ac’ye neden çeviriyoruz ki :(

XYtAB5.jpeg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Acye çevirme yok. Ac girişi sayesinde röle beslemesi pürüzsüz olacak. Ampülden gelen düşük frekanslı dc gerilim filtre edilecek 

Yanlız, kondansatör 100mf 35volt olacaktı. 1000mf çok yüksek gelir, anlık şarj ile sistem ampül kısa devre sanabilir. Dene, hata verirse iptal et 100mf bağla 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Röleye kondansatöre gerek kalmadı. Sigorta kutusunu açtığımda şase kablosunun sıyrılmış olduğunu gördüm. Tekrar bağladım. Şu an parazit olmadan net görüntü geliyor ve kapanma yok. 

Şasesiz nasıl çalıştı onu da anlamadım. En azından 30 saniye çalışıp kapanıyordu. Aklıma tek gelen arkadan gelen uzun kablo şase yükünü bir süre karşılaması...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sedat Demircan
Servet Aydın yazdı:

Röle voltajı geri vites ampulünden alınacak, ve yine kamera voltajı da röle kontağından. Dolayısıyla ha röle ha direk bağlantı aynı olacak. Eğer harici 12 volt çekilmeyecek ise.
Harici voltaj çekilmeden röle ile düzeliyor ise olay, röle bobininin kablo hattındaki paraziti emmesidir. Böyle bir durum varsa artı ve eksi uçlara paralel kondansatör işi daha iyi çözer.

abi benim de 2011 astra aracıma kamera bağladık araç çalışmazken kontak açıkken hiç parazit yok ama eğer çalıştırırsak 5-6 saniye sonra hemen parazit oluyo ve ekranda çizgiler çıkıyo,sadece kondansatör bağlayarak bu işi çözebilir miyim acaba?yoksa direnç ve diyot da mı gerekli,nette şöyle bi şema var(videodaki 1:01.dakikada şema görünüyo)

ama şemaya göre geri vites ampulünün + kablosuna diyot bağlayıp ardından yine aynı + kabloya kapasitörün + ucunu ,geri vites kablosundaki şase kablosuna da kapasitörün - ucunu bağlamam mı gerekiyo?şablonu bile doğru okuyamıyorum nasıl yapcam bu işi:) yapacak adam arıyrum sanayide kimse el atmıyo

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...