İçeriğe Yönlendir

Ceed - Motor Yağ Seçimi, Sizce Hangisi

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhabalar bakım zamanı geldi :) sizce bu yağlardan hangisi almalıyım ? Birinci likteki yağ enteresan geldi ama yağın hiç bir yerinde ne partikül yazısı var ne de sentetik yazısı göremedim .

https://urun.n11.com/motor-yagi/liqui-moly-5w30-motor-yagi-molygen-new-generation-5-litre-9952-P199084159

https://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-x-clean-fe-5w-30-5-litre-utmart2018-P242349749

https://urun.n11.com/motor-yagi/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-P242820619

Sizce hangisi ? 

Tşkler...

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mobilde 5 litre yağ yok mu ?

yok abi 4+1 şeklinde ama ederinin çok üzerine satılıyor . Mobil de bildiğim dexos 2 desteklemiyordu ! eski aracımda (focus) castrol den mobile geçtiğimde aracın motor sesi yükselmişti.

Birde mu liqy moly almanyada yılın yağı seçilmiş.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
11 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Opel mi araç?

Kia ceed crdi motor 1,6 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
16 dakika önce, Erol Güven yazdı:

Abi motul güzeldir fakat orjinal olup olmamasına dikkat et

Daha önce kullandım motulü begendim ! aklım liqy moly de kaldı ! ama tereddüt ediyorum yine çok iyi dedikleri doğal gaz dan üretilen shell yağını aldım ilk başlarda iyiydi 2000 km sonra araç sesli çalışmaya başladı ! motul da yağı değiştirene kadar böyle bir şey yaşamamıştım

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Japon araçları için kullanıcıları özellikle Eneos tercih ediyorlar. Kia olunca alternatif olsun diye önereyim bunu da.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Motul ve Mobil in cakmasi cok oluyor belki size cakmasi denk gelmistir. Liqui Moly denenebilir. Ben Mobil aldim son bakimda.

Hatta usta bir abimden 3 ya da 4 bakimdir motul kullanilip sikirti sesi miydi neydi acilan bir motorun fotosunu atti atayim buraya.

dd7c0e8a5a858efc265ec60bf4949269.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Motul ve Mobil in cakmasi cok oluyor belki size cakmasi denk gelmistir. Liqui Moly denenebilir. Ben Mobil aldim son bakimda.

Hatta usta bir abimden 3 ya da 4 bakimdir motul kullanilip sikirti sesi miydi neydi acilan bir motorun fotosunu atti atayim buraya.

dd7c0e8a5a858efc265ec60bf4949269.jpg

hangi yağ yaptı bunu ve yağ kaç km kaldı araçta ? 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
15 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Yazdim ya :)

Biraz karışık olmuş ama bu aracın sahıbı 3 bakımdır motul mü kullanmış 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçen 3-4 yağcıya sordum, motule aman aman dediler, çakması doluymuş vs.  baktım riskli her zamanki yola  Mobil e devam, bilindik yaygın markaları bildiğiniz yerden alın geçin, macera aramayın bence...

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Motul alıp gittim sanayiye. Usta yağ şişesini evirdi çevirdi ve “nereden buluyorsunuz böyle dandik yağları” dedi.:) 

Not: kendisi Castrol bayi :) 

Motul kullanıyorum gayet memnunum. Bundan önce Mobil 1 ESP kullandım. Benim araçta eksiltme yaptı. Motulda hiç eksilme yok şu an. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

sağlam bulursan tamam,  benim yağcılarda hepsi var :)  eksiltmeye gelince, tüm markalarda bazen eksiltir bazen eksiltmez, kullanıma şartlara duruma bağlı, getir arabanı Motul nasıl eksiltiyor göstereyim, üstelik ne biçim kullanıyorsunda demezsin farkına bile varmayacaksın ;)

Ben ESP kullanıyorum, 10 binde bir 200ml. civarı eksiliyor, bazende aksilmiyor gibi, duruma bağlı....  ki dizelde yağ eksilir gayet doğal.....

birde bu motorlar yağ seçiyor vallahi, baktın yağı sevdi ses yok seda yok eksiltme yok, aynen devam et, yağ değişirsen sık sık zaten eksilir, birde o yağa alışması var motorun, bazende sevmez :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Champion C3 (3 kez), Castrol Edge, Mobil 1 ESP ve son olarak Motul kullandım. Aralarında öyle aman aman bir fark göremedim. Zaten 10.000km'de değiştiriyorum. Ama bunların içinde en çok Mobil 1'de yağ eksildi. 

Yağ seçerken çok hassassanız yağ üreticileri yağların teknik dökümanlarını yayınlıyor. Bu dökümanları temin edip kıyaslama yapılabilir. Yine bu teknik dökümanların nasıl okunması gerektiği ile ilgili de güzel makalaler var. Ben bu dökümanlara baktığımda Motul diğer eşdeğerlerinden bir tık daha iyi görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
11 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Champion C3 (3 kez), Castrol Edge, Mobil 1 ESP ve son olarak Motul kullandım. Aralarında öyle aman aman bir fark göremedim. Zaten 10.000km'de değiştiriyorum. Ama bunların içinde en çok Mobil 1'de yağ eksildi. 

Yağ seçerken çok hassassanız yağ üreticileri yağların teknik dökümanlarını yayınlıyor. Bu dökümanları temin edip kıyaslama yapılabilir. Yine bu teknik dökümanların nasıl okunması gerektiği ile ilgili de güzel makalaler var. Ben bu dökümanlara baktığımda Motul diğer eşdeğerlerinden bir tık daha iyi görünüyor. 

doğrudur,   aralarında fark bende göremedim, zaten gördüğümüz kısmıda ses ve eksiltme esasında,  iyi yağ ve gerçek olmasına dikkat ederek tabii, alıp kullan geç, baktın motorda sevdi eksiltmiyor iş tamam, daha detaya gerek yok bana göre, marka yağ ve tam sentetik olması yetiyorda artıyor bile :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
46 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Geçen 3-4 yağcıya sordum, motule aman aman dediler, çakması doluymuş vs.  baktım riskli her zamanki yola  Mobil e devam, bilindik yaygın markaları bildiğiniz yerden alın geçin, macera aramayın bence...

Yaygın markalaın çakması daha çok oluyor. En çok kullanılan daha çok taklit edilir mantığı 

22 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

mobil kesinlikle kullanmam zaten ederinin çok üzerinde satılıyor 5 lt mobil 180 190 tl dexos 2 yi bile desteklemeyen bir yağı tercih etmem.

edge iyidir ama oda 200 tl civarında

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
18 dakika önce, Murat Öngür yazdı:
Yaygın markalaın çakması daha çok oluyor. En çok kullanılan daha çok taklit edilir mantığı 

mobil kesinlikle kullanmam zaten ederinin çok üzerinde satılıyor 5 lt mobil 180 190 tl dexos 2 yi bile desteklemeyen bir yağı tercih etmem.

edge iyidir ama oda 200 tl civarında

yağı kontrol kolay, barkod fatura aldığın yer vs....  ayrıca burası Türkiye, olacaksa kaçısın yok.....

Mobil 5lt. ESP 5/30 4lt.  130-140 tl.  ayrıca Dexos 2 yide destekliyor, yanlışın olmasın, birde bile demişsin, yani o derece tırtki onu bile desteklemiyor, hemde Mobil 1 :).... 

bu arada Edge de aynı farklı sanma, oda 150 tl. bandında ve onunda fiyatı distirbütörlerin keyfine göre değişir, Mobil 1 den daha iyi diye değil...

https://www.hepsiburada.com/mobil-1-esp-formula-5w-30-4lt-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-motor-yagi-p-OTYAGMBL0003?magaza=FIRSATLARI YAKALA&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMIxcrL8veH3AIVB6QYCh1flAh1EAQYASABEgIFvfD_BwE

https://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-esp-formula-5w-30-4-lt-motor-yag-mart-2018-P26236735?gclid=EAIaIQobChMIxcrL8veH3AIVB6QYCh1flAh1EAQYAiABEgJmu_D_BwE

fiyat yağ toptancısının elinde, bir o pahalı bir diğeri, düzen böyle...

Aha yağım...

bu dexos2 senin dediğin dexos 2 midir?

52acb4303a6f6cafb027f6aedbc840f4.jpg

Not: yağ açılmadan 5 sene saklanabilir, özelliklede tam sentetik, bunuda unutmayalım....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
1 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yağı kontrol kolay, barkod fatura aldığın yer vs....  ayrıca burası Türkiye, olacaksa kaçısın yok.....

Mobil 5lt. ESP 5/30 4lt.  130-140 tl.  ayrıca Dexos 2 yide destekliyor, yanlışın olmasın, birde bile demişsin, yani o derece tırtki onu bile desteklemiyor, hemde Mobil 1 :).... 

bu arada Edge de aynı farklı sanma, oda 150 tl. bandında ve onunda fiyatı distirbütörlerin keyfine göre değişir, Mobil 1 den daha iyi diye değil...

https://www.hepsiburada.com/mobil-1-esp-formula-5w-30-4lt-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-motor-yagi-p-OTYAGMBL0003?magaza=FIRSATLARI YAKALA&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMIxcrL8veH3AIVB6QYCh1flAh1EAQYASABEgIFvfD_BwE

https://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-esp-formula-5w-30-4-lt-motor-yag-mart-2018-P26236735?gclid=EAIaIQobChMIxcrL8veH3AIVB6QYCh1flAh1EAQYAiABEgJmu_D_BwE

fiyat yağ toptancısının elinde, bir o pahalı bir diğeri, düzen böyle...

Aha yağım...

bu dexos2 senin dediğin dexos 2 midir?

52acb4303a6f6cafb027f6aedbc840f4.jpg

Not: yağ açılmadan 5 sene saklanabilir, özelliklede tam sentetik, bunuda unutmayalım....

evet abi.

eski aracıma aldığımda yoktu sonradan o özellik gelmiş demekki ama esp nin 5 Lt çok pahalı malesef

Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Neden dexos2 arıyoruz?

dexos 2 en son teknoloji ile üretilmiş hemen hemen tüm binek araçların şartlarını karşılıyor özellikle alman araçlarında aranır ama dexos 2 onaylı yağ almanız dayanıklılık için iyidir. Bi ara araştırmıştım ama o yazıyı bulamadım şuan

birde kia ve hondanın orj yağı olduğunu iddaa ettikleri bir yağ var ama bana çok dandik geldi açıkcası :)

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/kixx-hd-15w-40-5-litre-361752873

link teki yağ

Yorum bağlantısı
Erol Güven
3 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Motul alıp gittim sanayiye. Usta yağ şişesini evirdi çevirdi ve “nereden buluyorsunuz böyle dandik yağları” dedi.:) 

Not: kendisi Castrol bayi :) 

Motul kullanıyorum gayet memnunum. Bundan önce Mobil 1 ESP kullandım. Benim araçta eksiltme yaptı. Motulda hiç eksilme yok şu an. 

Abi Castrol bayi motulu beyenmemesi çok normal çünkü kendi yağının satması peşinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Motul alıp gittim sanayiye. Usta yağ şişesini evirdi çevirdi ve “nereden buluyorsunuz böyle dandik yağları” dedi.default_smile.png 
Not: kendisi Castrol bayi default_smile.png 
Usta haklı [emoji14][emoji14]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...