İçeriğe Yönlendir

Ceed - Motor Yağ Seçimi, Sizce Hangisi

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür
On 09.07.2018 at 18:01, Evren Erakçora yazdı:

Yağ ile kafayı bozmuş bu ruslar, 5w 30 koy geçemoji3.png

Rusların yağ testleri güzel anlaşılır ve başarılıdır basınç soguk sıcak testleri gayet güzel

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sentetik yağlar arttıkça bakım aralığının artması gerekirken ha bire kısalıyor. Yağ değişiminde motor ömrü çok önemli ama bir de dünyanın ömrü var. Dünya daha değerli.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
13 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Sentetik yağlar arttıkça bakım aralığının artması gerekirken ha bire kısalıyor. Yağ değişiminde motor ömrü çok önemli ama bir de dünyanın ömrü var. Dünya daha değerli.

aslında avrupa ülkelerinde bakım ömrü daha uzun bizim ülkemizde kısa malesef x bir araç atıyorum ingilterede 20 bin km iken bizim ülkemizde 15 bin km , yol şartları trafik kullanım alışkanlıkları bakım süresini uzatabildiği gibi kısalta biliyorda. !

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

5-30 yağda bizde 15 binken avrupa 30 bin olan durumu biliyorum. Bu ayrı bir konu. Bir de servis 15 bin dediği halde çok daha kısa sürede yağ değişenler var. Günümüzde sentetik yağlar ömür olarak çok iyiler zaten, gereksiz yere erken değişmek yanlış. Mesela hava filtresi de çok önemlidir ama kimse erken değişmez. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
5-30 yağda bizde 15 binken avrupa 30 bin olan durumu biliyorum. Bu ayrı bir konu. Bir de servis 15 bin dediği halde çok daha kısa sürede yağ değişenler var. Günümüzde sentetik yağlar ömür olarak çok iyiler zaten, gereksiz yere erken değişmek yanlış. Mesela hava filtresi de çok önemlidir ama kimse erken değişmez. 
Bende bunun idrakina vardigim icin 10 binde degismiyorum. Sanki Ingiltere trafigi Istanbuldan daha mi iyi degil mi :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ülkemizdeki otomotiv ve yağ firmalarının oyunu sadece bakım aralıkları tayini. 20.k veya 30.k yağ değişimi. 70 model yollarda, 60 model araç kullanmıyoruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

ben olayı yağa bağlamıyorum . 200 binde araba illaki bişeyler olacaktır içinde.

yağın markası biraz da algı . günümüzdeki en kötü marka bile yeterli gelir zamane üretimi ne kadar kötü olabilir

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

bugun bakımı yaptırdım 

https://urun.n11.com/motor-yagi/liqui-moly-molygen-5w30-yuksek-performans-yesil-motor-yagi-5lt-99-P210133621

bu yağı kullandım gayet memnunum arabanın kaputunun üzerinde ve içerisinde yağı değiştirmeden desibel ölçerle ölçtük ( arkadaşımda vardı ) yağı değiştirdikten sonra aynı mekanda ( sessiz otoparkda ) ölçtük ses 3  3,5 desibel düştü hem araç içerisinde hem kaputun üzerinde 74 dsbl den 71 71,5 dsbel arasında oynuyor !  araba daha rahat ve sessiz çalışıyor.

bu yağı şiddetle tavsiye ederim rengi de kiwe rengi gibi :)  castrol mobil ve motul dan çok çok daha iyi bir yağ. Araştırın göreceksiniz youtube de testleri mevcut.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
On 11.07.2018 at 18:30, Ali Cihangiroğlu yazdı:

al geç hemde 5lt.  buda yağ nasılsa :p

9224239939634.jpg

Bu yağ ancak bu işe yarar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Mobile castrole verilen paralara yazık almanyada liqy moly nin yağ değisim aralığı 30 bin km miş. Tabi filtreler dayanırsa 😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağ markaları arasındaki farka inanıyorum. 

En iyisi alınmalı. 

Bakım aralığının sıklığını anlamıyorum. 

Özellikle hava ve yakıt filtresi orijinal olmalı. Hava filtresi sık değişmeli. 

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Eyvah yakalandik [emoji23][emoji23][emoji23]

Valla benim araba 4.5 litre aliyordu 5 litre alabilecegim Motul ve Liqui Moly vardi. Motulu konusurken senin olayi konustuk istihbaratimiz saglam [emoji23] Bende o yuzden vazgectim.

Deme 4 litre aldım ben .Daha önce 5 litre almıştım hani eksilirse üzerine ekleyelim diye 15bin km oldu daha halen duruyor yağ çok az eksilmis elimde patladı 1 litreden fazla [emoji16].

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
20 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ markaları arasındaki farka inanıyorum. 

En iyisi alınmalı. 

Bakım aralığının sıklığını anlamıyorum. 

Özellikle hava ve yakıt filtresi orijinal olmalı. Hava filtresi sık değişmeli. 

aynen abi aynı fikirdeyim. 

bende en kaliteli en pahalı yağı alırım 10 bin olmadan 8000 8500 yada senede değiştiririm. Hava filtrem de KN zaten diğerleri orj ! 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
bende en kaliteli en pahalı yağı alırım 10 bin olmadan 8000 8500 yada senede değiştiririm. Hava filtrem de KN zaten diğerleri orj ! 
En kaliteli yag kismi tamam da yag degisim araligi neredeyse yarisi kadar.
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
17 dakika önce, Metin Akbal yazdı:
36 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

En kaliteli yag kismi tamam da yag degisim araligi neredeyse yarisi kadar.

olsun içime sindiği şekilde yapıyorum bir de zaten ben senede 15 bin yapamıyorum onun için seneden seneye değiştiriyorum motor yağını

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

senelerdir arabama motor yağını kendim alırım mobil 3000 mobil esp ,castrol magnatec, castrol edge, motul fe ,motul efe ,shell w power, motorcraft , elf, opet  bu yağların hepsini en az birer kez kullandım ama ilk defa bir yağda motoru çalıştırır çalıştırmaz farkı fark ettim ! araba daha rahat ve sessiz çok hoşuma gitti, bundan sonra devamlı liqy moly alıcam ! yeşil olması önemli değil 5.30 dpf uyumlu olsun yeter.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
olsun içime sindiği şekilde yapıyorum bir de zaten ben senede 15 bin yapamıyorum onun için seneden seneye değiştiriyorum motor yağını
Yilliks sorun yokta km ye bagli degisim ise cok erken.
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
On 16.07.2018 at 09:50, Metin Akbal yazdı:
On 16.07.2018 at 08:57, Murat Öngür yazdı:

Yilliks sorun yokta km ye bagli degisim ise cok erken.

yıldan yıla değiştirdiğim için sıkıntı yok zaten kolay kolay bırakın 15 bini 10 bini bile geçemem 1 senede

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Qashqai için 7,4 litre yağ konuyor ve 10 bin km'de bir değişim öneriliyor.. Çok kısa geliyor bana.. 

Yine de uymaya çalışıyorum.. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Qashqai için 7,4 litre yağ konuyor ve 10 bin km'de bir değişim öneriliyor.. Çok kısa geliyor bana.. 

Yine de uymaya çalışıyorum.. 

opel ww nasıl oluyorda 20 bin km bakım aralığı var almanya da ? 20 bin km hadi yağ dayandı filtreler dayanacak mı ?

birde benim araba 15 bin de bir bakımı

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
On 14.07.2018 at 23:48, Mahmut Yıldız yazdı:

Bu yağ ancak bu işe yarar

Tamamını döküp sızdırdı bide iyimi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
On 15.07.2018 at 00:16, Murat Öngür yazdı:

Mobile castrole verilen paralara yazık almanyada liqy moly nin yağ değisim aralığı 30 bin km miş. Tabi filtreler dayanırsa 😊

orada onlarında değişimi aynı olmalı, yazık değil baya iyi yağlar, moly i çok abartmaya gerek yok :) moly bizim ülkede mümkün değil 30 bin dayanmaz...

bu arada benim filtrede K&N ve gayet güzel :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...