İçeriğe Yönlendir

Focus I - Üst Kapak Çatlağı Çözüm Önerileriniz

Seyit Gazi

Recommended Posts

Seyit Gazi

fe24cb347623c82964f6081533656985.jpg arkadaşlar nasıl olduysa çatlak oluşmuş aracımın silindir kapağı sökülmeden bu çatlak yere kaynak olur mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Sağlıklı bir işlem olacağını sanmam. İllaki kaynak yapılacaksa, sökülüp, temizlenip, traşlanıp kaynaklanmalı. Ben öyle yaptırırdım. Yoksa nerede bırakacak beni diye paranoya içinde olurdum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
Sağlıklı bir işlem olacağını sanmam. İllaki kaynak yapılacaksa, sökülüp, temizlenip, traşlanıp kaynaklanmalı. Ben öyle yaptırırdım. Yoksa nerede bırakacak beni diye paranoya içinde olurdum.

Ne kadars maal oldu bu işiniz hocaö

Ne kadars maal oldu bu işiniz hocaö

Biz şimdilik iran yapıştırıcısı ile hem içten hem dıştan yama yapıp kapadık iki gün önce bakalım takip edeceğim olmazsa sökülüp kaynak yaptıracağım
Siz nerde hangi ustaya gittiniz

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Böyle bir işlem yaptırmadım. Başıma gelse bu şekilde yaptırırdım. Daha önce hararet yapmış motora, yolda bıraktığını da düşünerek ne gerekiyorsa yapılsın diye epeyce bir masraf etmiştim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Motorun silindir odasında yapıştırıcı olmaz yahu, esnese ısıyla, genleşse vs.kopan sökülen yapıştırıcı parçaları motor içini mahveder. Dikiş atmak diyorlar sanayi jargonunda, kaynakla tamiri yapılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
Motorun silindir odasında yapıştırıcı olmaz yahu, esnese ısıyla, genleşse vs.kopan sökülen yapıştırıcı parçaları motor içini mahveder. Dikiş atmak diyorlar sanayi jargonunda, kaynakla tamiri yapılmalı. 

Özel bir karışım hocam 160 dereceye kadar dayanıklı bu çatlak üst kapak eksantrik milinin orası

Böyle bir işlem yaptırmadım. Başıma gelse bu şekilde yaptırırdım. Daha önce hararet yapmış motora, yolda bıraktığını da düşünerek ne gerekiyorsa yapılsın diye epeyce bir masraf etmiştim.

Benim sorunum sadece yağ damlatması ne hararet ne çonta yakması böyle bir şey yok sadece yap sızdırıyor

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
6 dakika önce, Seyit Gazi yazdı:

Merhaba, tapatalk imzanizi kapatabilir misiniz? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Geçmiş olsun Seyit. Bence geçici değil de kalıcı çözümler düşünülmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Basınç yok burada
Yapıştırıcı geçici çözüm oluşturmuştur.
Ben olsam tekrar sızana kadar kurcalamazdım.
Sızarsa sökmek şart sökmeden yapıştırıcı dışında bir onarım yapılamaz.
Onarım için de 500 liran falan gider muhtemelen

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
Geçmiş olsun Seyit. Bence geçici değil de kalıcı çözümler düşünülmeli.

Murat normal görüşemiyoruz anca buradan mı görüşüyoruz [emoji23][emoji1303]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Evet ya gerçekten Gölbaşı'na gelince ilk işim seni aramak olacak [emoji5]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Kesin çözüm için iki önerim var. İlki çıkma parça ile değişim, ikincisi ki bu en kesini, orjinal parça değişimidir. Harici çözümler çözüm vasfı malesef taşımıyor. Günü geçirir. İleride tekrar daha büyük masraf açma olasılığı var. 

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Eski aracımda böyle bi çatlak oluşmuştu. Kaynak yaptılar. Sonra bi sorun yaşamamıştım.

Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
Eski aracımda böyle bi çatlak oluşmuştu. Kaynak yaptılar. Sonra bi sorun yaşamamıştım.

Ne zaman nerde hangi ustaya ne kadara maal ettiniz

Yorum bağlantısı
Mustafa Ata

Isiya dayanikli epoxy yapistiricilar var. Loctite 660 modeli de cozum olabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Ne zaman nerde hangi ustaya ne kadara maal ettiniz

2 yıldan fazla oluyor. Ben üst kapak contası değişirken farkettik. Kaynak yapan usta tanıdıktı. Galiba o zaman çok az bi para vermiştim kaynak için. Opel Astra idi araç.
Yorum bağlantısı
Selami Şimşek
(düzenlendi)

Seyit arkadaşım,egerki bu araca sürekli binmeyi düşünüyorsan hiç riske girmeden,aklından bu sorunu çıkartmak için en sağlamı silindir kapağı sökülüp iyi bir usta tarafından kaynak yapılmasıdır.diğer çözümler yapıştırmak gibi bunlar her zaman geçici çözümlerdir bana sorarsan hemde motor sorunları çıkarabilir (yapışkan maddenin yüksek ısıdan kavlayıp egzantriklere zarar verebilir.daha çok maliyet çıkarabilir)

tarihinde Selami Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ben olsam kaynak yaptırırdım, değişmeye gerek yok çünki önemli bir konumda değil, basınçta yemiyor, sıkıntısı şu, kaynak yaptırmazda kullanırsan çatlak ilerler daha aşşağı kısma geçerse iş biter, o yüzden bence kaynak yaptır uzun yıllar kullan....

pahalı değildir hiç bekleme yaptır geç...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Külbütörün üst tarafında basınç yok. Üzerinde kaynak olmaz. Alüminyum çapağı fazla oluyor kaynak anında. Sökülecek, dışarıda güzelce kaynak yapılıp kullanılacak. Kapak contası, kaynak işçiliği ve sök tak işçiliği olacak.

İkinci yöntem ise alüminyum yüzeye uygun yapıştırıcı. Dışarıdan sürülecek. Yüzey zerre kadar yağlı olsun tutmaz. Çok iyi temizlerim derseniz yapıştırıcı kullanın

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

ingiliz malı metal üzerinde kullanılan, epoksi türevi bir tamir macunu vardır. egzos manifoldunu yapıştırıyordu o derece dayanıklı. iki kez kullandım farklı araçlarda. o tip özel bir materyal ile tamir olabilir belki. ancak aluminyumun genleşme katsayısı nedeniyle nasıl davranır bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...