İçeriğe Yönlendir

Motorlu Tırpan Hk.

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Merhabalar,

Aldığım arsa üzerinde ve etrafında çok fazla ot var ve her sene temizliği gerekecek.

Aklımda uygun fiyatlı bıçaklı yada misinalı tırpan var ancak ne alacağımı bilmiyorum.

Ne önerirsiniz?

Mutlu olsunlar diye uğraştıklarım ve bahçeleri.

Sondaj vurdurmayacağım. Pancar su motoru ile resimdeki dereden bahçeyi sulayacağım.

1dc38c3e3e73e7ee5d6fe73e94497ff8.jpg

2062cb7d5e2ec1dc5e80734148b4f41e.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İstanbul’da belediye ekipleri hep benzinli misinalı kullanıyorlar, hiç anlamam ama dayanıklı ve kullanışlı gibi. Ağız tadıyla güzel günlerde keyfini sürün, arazi çok güzel maşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Çok değişik marka var .300 TL yede var 3000 TL yede.seco var mesela orta halli bir makina .1000 TL civarı olan bir marka alabilirsiniz.paraniz varsa husvarma alın tamamen kafaniz rahat olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Çok değişik marka var .300 TL yede var 3000 TL yede.seco var mesela orta halli bir makina .1000 TL civarı olan bir marka alabilirsiniz.paraniz varsa husvarma alın tamamen kafaniz rahat olsun.
Ersin bey kullanımını biliyormusunuz ben hiç elime almadım ama bu gidişle elden düşmeyecek.

Çoğunlukla 600tl civarı. Onların içinden önebileceğiniz bir marka var mı?

Arizinin tamamı düz etrafında meyve ceviz ağaçaları var. 500m2 çevirip ev koyacaz geri kalan etrafındaki otları sanırım her ay biçmem gerekecek. 2 dönüm civarı yer bayağı meşakatli geçecek bu yaz.
İstanbul’da belediye ekipleri hep benzinli misinalı kullanıyorlar, hiç anlamam ama dayanıklı ve kullanışlı gibi. Ağız tadıyla güzel günlerde keyfini sürün, arazi çok güzel maşallah
Teşekkür ederim Cem bey.
Darısı istanbuldan kaçıp nefes almak isteyenlere.
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Misinalı olunca, misina sarf malzemesi daha kolay temin edilir diye düşünüyorum. Bıçaklı görmedim hiç ama tehlikeli olur bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
53 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Ersin bey kullanımını biliyormusunuz ben hiç elime almadım ama bu gidişle elden düşmeyecek.

Çoğunlukla 600tl civarı. Onların içinden önebileceğiniz bir marka var mı?

Arizinin tamamı düz etrafında meyve ceviz ağaçaları var. 500m2 çevirip ev koyacaz geri kalan etrafındaki otları sanırım her ay biçmem gerekecek. 2 dönüm civarı yer bayağı meşakatli geçecek bu yaz. Teşekkür ederim Cem bey.
Darısı istanbuldan kaçıp nefes almak isteyenlere.

Bu makinalara hem misina hem bıçak takılabiliyor.bicaklilar daha iyi biçiyor.kullanimida sırttan ve yandan diye ayrılıyor.yandan olanlar daha kullanışlı.kullananlarin yorumu bu.marka olarak ben husvarma öneririm çünkü gerçekten çok sağlam ve iş yapan makinalar.ucuzlari var ama zamanla ses yapıp dagildiklarina şahit oldum.oleca mac yada seyco biraz daha iyi.aliken hem.misinali hem bıçaklı olmasina ve yandan olmasına dikkat edin .orta halli oleca mac yada seyco işinizi görür gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Erdoğan Bey, bu tür makinelerin en fazla kullanıldığı yer Karadeniz, fındık bahçelerinin temizlenmesinde çok yoğun kullanılır.Ot, diken hatta çalıların temizlenmesinde... Ucunda misina kullanılır, bıçağı bazı çiftçiler çay kökü keserken kullanıyor. Bıçak otta kullanım için uygun değil. Motorunun sırtta olduğu, tek elle idare edilenler tercih ediliyor. Kontrolü daha kolay(arazi yapısından dolayı, çoğu zaman bir elinle makineyi yönlendirirken diğer elinle de bir yerden tutuyorsun düşmemek için.) Marka olarak en iyi öneriyi yapacak bir Giresunlu, Ordulu, Trabzonlu çıkacaktır. Erdoğan Bey nereden aldınız bahçeyi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
1 saat önce, İbrahim Aslıoğlu yazdı:

Erdoğan Bey, bu tür makinelerin en fazla kullanıldığı yer Karadeniz, fındık bahçelerinin temizlenmesinde çok yoğun kullanılır.Ot, diken hatta çalıların temizlenmesinde... Ucunda misina kullanılır, bıçağı bazı çiftçiler çay kökü keserken kullanıyor. Bıçak otta kullanım için uygun değil. Motorunun sırtta olduğu, tek elle idare edilenler tercih ediliyor. Kontrolü daha kolay(arazi yapısından dolayı, çoğu zaman bir elinle makineyi yönlendirirken diğer elinle de bir yerden tutuyorsun düşmemek için.) Marka olarak en iyi öneriyi yapacak bir Giresunlu, Ordulu, Trabzonlu çıkacaktır. Erdoğan Bey nereden aldınız bahçeyi?

Markaları inceliyorum.Tırpanlarda misina (otları kesmek için ) + elmas uç (ağaç budamak için ) + çapa yapmak için ucu olan 3 lü sistemi kullanabileceğim makine benim orada bütün işimi görecektir. 

Yeri kırklarelinin vize ye bağlı köyünden aldım. denize 30dk ama köyün kenarında ormanın kenarında.  Önünden dağdan gelen suyun aktığı küçük dere var. arkamda orman ağaçları var.

4 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Misinalı olunca, misina sarf malzemesi daha kolay temin edilir diye düşünüyorum. Bıçaklı görmedim hiç ama tehlikeli olur bence. 

Çok fonksiyonlu lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Stihl kullanmadim ama husqvarna guzel makina. Daha tecrubelilerim tabiriyle bu islerin mercedesi. Hobi bahcesi, bag evi gibi olacaksa ve fazla buyuk degilse tirpan yerine cim bicme makinasi tavsiye ederim. Arazi duzse tabii. Hos iyi makina alindiktan sonra cokta duz arazi istemiyor. Ilerde duvar, cit, vb yapilacaksa tirpan gerekebilir. Onun disinda arazi bicmek icin cim bicme makinasi hem daha pratik hemde daha duzgun is cikarir. Ben cimde kullandim. En son 16-17 gun oldu herhalde. Tirpan cimi yirtar. Araziye baktiginizda yemyesil cimen ortusu goruntusu pek cikmaz. Yolunan cimin beyaz beyaz tepeleri gorunur ustten. Cok tuhaf bir manzara cikar ortaya. Bolgeye, cimin cinsine, toprak sartlarina gorede cimin kendini toparlamasi uzun zaman alabilir. Zaten o toparlamaya kalmadan yeniden bicilme zamani gelmis olur. Karadenizde evet cok kullanilir ama cay bahcelerinde gorsel amaci yoktur bu aletlerim tercih sebepleri arasinda. Aldiginiz cihazin hangi amaca ne tur hizmet ettigine gore degisir tercihler. Imkan varsada husqvarnadan sasmayin. Sarjli, elektrikli gibi tipleride var ama, arazide elektrik yoktur belki. Sarjlida cok gucsuz. Elektriklininde gucu yok zaten. Benzinliler en iyisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Biz bahçeleri temizlemek için kullanırız. Bizim burada(Giresun) her evde var neredeyse. Bizim makine oleomac marka. 6 senedir sorunsuz kullanıyoruz. 

Sırtta taşınan hem yormaz hem kontrölü daha kolaydır. Kullanılan benzine bir miktar yağ koymalısınız. Tırpan kısmı belli aralıklarla yağlanmalı. Misina harici bıçak, otta iş görmez. Alternatif çelik misinalar var, sert otlar için kullanılabilir.Eğer çok sert veya kalın otlar biçilecekse sürekli değil belli aralıklarla darbe vurularak ilerlenmelidir.Misina uzun olursa motor yorulur, otları kesmez.

Misina kısa olursa gereğinden fazla devirlenir aşırı ısınma yapar. Yaklaşık 1 karış uzunluğunda olmalıdır.

Ben şahsen 2 dönüm yeri 5-6 saat içinde tek başıma halledebilirim.

Ancak ilk kullanımda çok yoracaktır sizi.

Ertesi gün kollarınızı hissetmemeniz olağan :)

Sormak istediğiniz şeyler olursa sorabilirsiniz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Hayırlı ve ugurlu olsun insallah keyifle gezersiniz dinlenirsiniz.. Tirpan hakkinda Ankara belediye ekipleri de benzin ve misinali kullaniyorlar yanlarinda da 30 40 tane misina getiriyolar yeşil yeşil canavar gibi ezip geciyor. Ancak cim bicme makinesi de düşünün fiyat aralığını bilmiyorum ama ikinci el denk gelebilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 08.07.2018 at 00:39, Erdoğan Temur yazdı:

Sondaj vurdurmayacağım. Pancar su motoru ile resimdeki dereden bahçeyi sulayacağım.

2062cb7d5e2ec1dc5e80734148b4f41e.jpg

Akarsu kenarı arsa.. :blush: :wub:

Nerede bura yaa.. Komşu olalım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Akarsu kenarı arsa.. default_blush.gif default_wub.png

Kırklareli vize de. Doğası süper.
Komşu olamazsanda evi yapalım gel misafirim ol.
Derede balıklarda var. :) artık akşamdan kurarım tuzağı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
59 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Kırklareli vize de. Doğası süper.

Bizim atalar da gelip buraya yerleşmiş arkadaş ne varsa burada.. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bizim atalar da gelip buraya yerleşmiş arkadaş ne varsa burada.. 

[emoji3] bende diyorum dedemde ardahandan başka yermi bulamamış. Ağaç yok düz ova.

Ahh babam zamanında şuradan çevirememiş 5 dönüm yer. Diye söyleniyorum.

Zaman gelecek aynı şeyleri bizim için söyleyecek çocuklarımız.

Çatalca yada silivriden alırım diyordum ama fiyatları uçurmuşlar.

Aldığım yer beni 15 yıl idare etsin yeter sonrasında ege de bir köye kalıcı yerleşme planımız var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
37 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Aldığım yer beni 15 yıl idare etsin yeter sonrasında ege de bir köye kalıcı yerleşme planımız var.

Erdoğan aynı şeyleri kuruyoruz kafamızda, farkında mısın.. 

Sadece sen 1-0 öndesin.. 

Akarsu kenarından bahçeyi almışın.. 

Maşallah.. 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Motorlu tırpan bayağı zor iş kollar dayanmıyor hele sıcakta iyice yorar böyle yem yeşil güzel değil mi?:)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Zamana göre ihtiyaçlar çok farklı oluyor. Bizimkilerin olduğu bölge kayalık ve yüksek. Aşağı yerlerde hayvanların aşağı yumuşak toprağa gömülüyor, gidemiyor diyerek ve korunma amaçlı dağı arka tarafa alarak bu bölgeyi seçmişler. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Erdoğan aynı şeyleri kuruyoruz kafamızda, farkında mısın.. 
Sadece sen 1-0 öndesin.. 
Akarsu kenarından bahçeyi almışın.. 
Maşallah.. 
Abi rabbim önce sağlık huzur versin sonrası hayaller zamanla gerçekleşir.

Motorlu tırpan bayağı zor iş kollar dayanmıyor hele sıcakta iyice yorar böyle yem yeşil güzel değil mi?default_smile.png
Yeşillik güzel ama futbol, basket ve voleybol sahası yapacağız. Yerleri düzeltmemiz lazım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bu tırpanların sahtesi falan var mı? Fiyatı uygun geldi.

Haftasonu ot biçeceğim için yarın alacağım artık çok bakındım.

Letgo dan sthil fr450 buldum sıfır. O da 750tl.

Bir de alman swazer marka var o nasıldır?4816becf1a0d208bb81bae0fa32f9a04.jpg226bd82a1e1ca99021cb24ba3cf181f5.jpg

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
On 7/9/2018 at 11:52, Mehmet Ozyurek yazdı:

Akarsu kenarı arsa.. :blush: :wub:

Longoz Ormanları olmalı. Çocuklara bırakılacak bir yer değil, zira kuzey yolu ve Marmaranın kuzeye doğru genişlemesi ile kaybolacak bir süre sonra.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
1 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Longoz Ormanları olmalı.

Hocam o tarafı biliyorsunuz sanırım. Burası vize/küçükyayla köyü. Daha tepe de ormanın içinde şelaleri mesire alanları olan bir yer.

Longoz ormanları daha yukarıda batıda kalıyor aramız 40km. 

10 yıl sonra satılacak.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
2 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Hocam o tarafı biliyorsunuz sanırım. Burası vize/küçükyayla köyü. Daha tepe de ormanın içinde şelaleri mesire alanları olan bir yer.

Longoz ormanları daha yukarıda batıda kalıyor aramız 40km. 

10 yıl sonra satılacak.

Çerkezköy'deyim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Yakınlarınızda Bauhaus var ise tırpan ı 60 , çapa makinasını günlük 75 tl ye kiralayabilirsiniz. Bence çok büyük bir tarlanız yok ise satınalmak mantıklı değil. 

Uzun otlar için tek seçenek klasik tırpan. Misina için otların çok uzun olmaması gerekiyor. Yoksa hemen kopuyor yada otlar dolanıyor. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...