İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Radyatör Hortumlarının Şişmesi

Sefa Korkmaz

Recommended Posts

Sefa Korkmaz

Selamlar. Arac 06 fiesta dizel. Aracın suyunda yağ var. Usta yağ soğutucusu bozuk dedi. Soputucuyu değiştirmeden önce usta aracın hortumlarına baktı. Radyötere giden hortumlara. Hortumların şiştiğini söyledi ve conta yakmış dedi. Aracın hortumlarının şişmesi hakkında ne düşünüyorsunuz. Sizcede conta yakmışmıdır. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Sadece hortum şişmesi ile bu teşhis koyulmaz. Suya yağ karışmış mı? Kompresyon testi yapıldı mı? Başka bir ustaya kontrol ettirmek mantıklı olur şu aşamada

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Hortumla conta yanması anlaşılmaz conta yakarsa suya yağ karışır arabanın çekişi düşer su eksilir hortumlar eskiysede siser 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Hortumla conta yanması anlaşılmaz conta yakarsa suya yağ karışır arabanın çekişi düşer su eksilir hortumlar eskiysede siser 
Suya yağ karismis diyor zaten.
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Suya yağ karışması tek belirti değildir, yağ soğutucusu arızası da aynı sonucu doğurabilir. Başka ustaya kontrol ettirin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sefa Korkmaz
51 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Sadece hortum şişmesi ile bu teşhis koyulmaz. Suya yağ karışmış mı? Kompresyon testi yapıldı mı? Başka bir ustaya kontrol ettirmek mantıklı olur şu aşamada

Suya yağ karışma var ama yağda su yok. Kompresyon test nedir nasıl yapılır acaba?  Bu arada hortumların şişmesinin başka nedeni varmıdır? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Motor yagınada bakın bakçıklaşma varmı yokmu diye yağ normalse yağ soğutucuda problem olur başka bir ustayada gösterin garanti olsun, hortum şişmesi eskidiği için olur değişmekte fayda var

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kompresyon  kaçağı varsa testi son derece basittir,  gidin mesela bir Bosch servise, CO2 testi yaptırın, genleşme kabından azıcık su alıp anında yaparlar, kaçak yok çıkarsa kompresyon kaçağı yok conta sağlam demektir ( bu arada azıcık farkettirmeyecek kadar kaçak varsa bile anlarsınız, arıza oluşmadan ön teşhis gibidir, bence bu testi her sene yaptırmakta fayda var) direk yağ soğutucusunu değişin,  net ve basit :)

Bu arada kapalı devre soğutmalı sistemde kompresyon kaçağı varsa zaten suyu genleşme kabının kapağından atmaya başlar, suda kabarcıklarda olur ama yağ çok az hatta hiç olmayabilir, aklınızda bulunsun... 

Not: Mehmet bey demiş ve haklı, hortumlar şiştiyse en kısa zamanda değiştirin....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sefa Korkmaz

Bugün yağ soğutucusunu ve üzerinde birkaç çatlak olan su genleşme deposunuda değiştirdim. Şuan suyun içinde yağ gözükmüyor. Birkaç gün daha kullanıp kontrol edicem. Yalnız su genleşme kabını ve kapağını değiştirmeme rağmen yine oradan tısss diye hava kaçağı var. Bu hava kaçağının neden olduğunu hala daha çözemedim. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
6 saat önce, Sefa Korkmaz yazdı:

Bugün yağ soğutucusunu ve üzerinde birkaç çatlak olan su genleşme deposunuda değiştirdim. Şuan suyun içinde yağ gözükmüyor. Birkaç gün daha kullanıp kontrol edicem. Yalnız su genleşme kabını ve kapağını değiştirmeme rağmen yine oradan tısss diye hava kaçağı var. Bu hava kaçağının neden olduğunu hala daha çözemedim. 

ses genleşme kabının kapağındanmı geliyor?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sefa Korkmaz
4 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

ses genleşme kabının kapağındanmı geliyor?

Evet. Kapağın oradan hava kaçağı var. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...