İçeriğe Yönlendir

EfficientGrip Performance vs. Primacy 4 ??

Murat Azalma

Recommended Posts

Murat Azalma
(düzenlendi)

Herkese merhaba

Aracıma 205/55r16 ölçülerinde lastik almayı planlıyorum. yaptığım araştırmalar sonucu finale bu iki lastik kaldı. daha öncesinde "Primacy 3" serisini kullanıyordum ve gayet memnundum. 

şimdi değerli engin tecrübe ve  bilgilerinizden , bu iki lastikten hangisini almam gerekli diye tavsiyelerinizi bekliyorum.

şu anda üzerinde Pırelli P7 var . Hafif meyilli kalkışlarda fazlasıyla patinaja düşüyor. tutuş çok zayıf. hafif virajlarda çeneden kayma yapıyor. diş derinliği iyi fakat 15 yılı üretimi ve aracın uzun süre yatmış olması, organik madde olan kauçuk lastiğin bayatlayıp çürümesine sebep olmuş. yanaklarında aşırı derecede çatlaklar var lastiklerin.

aracım 2009 avensis 1.6 m/t

Good Year EfficientGrip Performance  

yakıt tasarrufu :  "B"

ıslak zeminde yol tutuş : "A"

Gürültü : 68dB

Michelin Primacy 4

yakıt tasarrufu :  "C"

ıslak zeminde yol tutuş : "A"

Gürültü : 68dB

Daha önce ki lastik tavsiyelerini forumdan okudum ama bu marka ve modeller ile ilgili bilgi bulamadığım için konu açtım.

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
bağlaç ekleme
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

10 gün önce Michelin Primacy 4 taktırdım.500 km yol yaptım,genel olarak oldukça sessiz,yol tutuşu iyi,ıslak zeminde deneme şansım olması henüz.Pr 3 kullanmışsınız onun gelişmişi diyorlar bunun için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici

Michelin Primacy 3 ü uzun süre kullanmış biri olarak;Önermem. Islakta güzel lastik fakat  Yumuşak hamurlu olduğu için Lastik çok çabuk bitiyor aşınıyor sürekli patinaja düşürüyor.Onun yerine Pilot Sport 4 ya da Conti Prem.Con.6-Spor Cont.5 çok daha uzun ömürlü ve performanslı olur,Konfor bakımından da sıkıntı yaşamazsınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Her iki lastiği de uzun süre kullanmış biri olarak Falken ZE914 diyorum.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
(düzenlendi)

Continental con.5 alacaktım ısrarla tanıdık lastikçi Dunlop sattı şuan için memnunum gayet sessiz, kağıt üzerindeki veri michelin ve continental den ya daha sessiz yada aynı  olduğu yönündeydi. Bence fiyatı da dikkate alındığında düşünülebilir kafanızı karıştırmış olmayım ama istersen bi bakın.

tarihinde Cemal Demirezen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ben ikisi arasında Goodyear öneririm. Kesinlikle ıslak zemini ve dayanıklılığı çok iyi. Sessizliği de cabası. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sadece ses seviyesi yüksek ama geri kalan alanlarda bunlardan geri kalan yani olmadığı ve fiyatı uygun olduğu için hankook ventus prime 3 aldım 225 liraya ama bu ikisi arasında kalsam Primacy 4 alırdım sanırım. 1 sene Primacy HP, 3 sene Primacy 3 kullandım genel olarak memnundum ama son sene gereksiz ABS ve patinaj başladı dişleri olmasına rağmen çok sertleşmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Falken ZE914 kullanıyorum ancak 3 defa balans ayarı yaptırmama rağmen arabadaki az da olsa balans sorununu çözemedim. Lastikleri de internetten aldığım için değişim vs. durumu da olmadı. Büyük konuşmak istemiyorum ama bir daha internetten lastik almayacağım gibi falken miş vs. kalitesini kanıtlamamış lastik almam. Benimle aynı duruma kimse düşmesin diye uyarmak için yazıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Efficient Grip Performans tek geçerim, ıslakta özellikle çok iyi, mişlen almam bizim ülkeye hamuru uygun değil, 3 sene sonra mişleni kaldır at, Goodyearla devam et....

şuan Lassa deniyorum, bakalım seneye ne olacak, tuttamazsam EGP ye dönüş kesin....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Efficient Grip Performans tek geçerim, ıslakta özellikle çok iyi, mişlen almam bizim ülkeye hamuru uygun değil, 3 sene sonra mişleni kaldır at, Goodyearla devam et....

şuan Lassa deniyorum, bakalım seneye ne olacak, tuttamazsam EGP ye dönüş kesin....

Seninle bir konuda aynı fikirde olduğuma inanamıyorum. Huawei marka lastik çıksa direk alırsın :p  EGP çok çok iyi lastik, kendi aracımda da Good Year'ın en üst performans serisini kullanıyorum. Borusandan çıkartmadan üstünde gelen Pirelli ucubelerini söktürüp, elimle götürdüğüm Good Year takımını taktırdım. Bulutların üstünde gidiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
5 dakika önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Seninle bir konuda aynı fikirde olduğuma inanamıyorum. Huawei marka lastik çıksa direk alırsın :p  EGP çok çok iyi lastik, kendi aracımda da Good Year'ın en üst performans serisini kullanıyorum. Borusandan çıkartmadan üstünde gelen Pirelli ucubelerini söktürüp, elimle götürdüğüm Good Year takımını taktırdım. Bulutların üstünde gidiyorum :)

Her zaman alabileceğimin en iyisini alırım kardeş, başka konulardada anlaşırız merak etme :D

Not: Lassa yı denemek ve yerli olduğu için aldım, seneye durumuna bakacağım artık....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
11 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Her zaman alabileceğimin en iyisini alırım kardeş, başka konulardada anlaşırız merak etme :D

Not: Lassa yı denemek ve yerli olduğu için aldım, seneye durumuna bakacağım artık....

Laf aramızda dün p20 lite inceledim, fiyatına göre fena değil :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
51 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Lassa sıkıntı çabuk sertleşiyor 2. yılın sonunda Goodyear kadar tatmin etmeyebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ben hep goodyear egp kullanırım aracımda.

Şuan ki aracımda da sizin baktığınız lastik var. 3 yıl 38bin km yaptım. Hala ıslak kuru zemin ve virajlarda güvenle girebiliyorum.
Öncesinde brigestone er300 kullandım.

Ben 8 yıllık kullanıcısı olarak öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Primarcy lüks efficient grip daha ucuzdu halen öyle mi bilmiyorum ama daha bı fiyat performans lastiği

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
6 saat önce, Ali Yasir Bilici yazdı:

Michelin Primacy 3 ü uzun süre kullanmış biri olarak;Önermem. Islakta güzel lastik fakat  Yumuşak hamurlu olduğu için Lastik çok çabuk bitiyor aşınıyor sürekli patinaja düşürüyor.Onun yerine Pilot Sport 4 ya da Conti Prem.Con.6-Spor Cont.5 çok daha uzun ömürlü ve performanslı olur,Konfor bakımından da sıkıntı yaşamazsınız.

kesinlikle katılıyorum

hocam birebir yaşadım .......lastik yarıya indiginde ABS devreye giriyor , kalkışlarda dediğiniz gibi hemen patinaj... SONRASI, KAZA..

Lastikçime değiştirelim dedim şunları dedim , hocam yine pimpiriklik yapma dedi,

bir hafta geçmedi arabayı kaldırıma vurdum------sadece ve sadece lastiklerin yumuşak hamurlu olmasından...

kusura bakmasın kimse ama kesinlikle karşıyım , benim şahsi fikrim..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

şirkete 11 tane fluance kiraladılar 50.000 km de lastikler bitik klasik beton turanza.

Kiralama firmasından lastik talep ettik Primacy 4 göndermişler :)

205 55 17  ebatında  yol tutmayan fluance yola yapıştı dip frenlerde abs devreye dahi girmedi :)

ilerliyen km lerde ne olur bilmem ama ilk izlenimlerim olumlu.

Egp hali hazırda eş dostta bolca mevcut  iyi lastik . (türkiye üretimlileri hariç)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
6 saat önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Laf aramızda dün p20 lite inceledim, fiyatına göre fena değil :D

alt seriye bakmışsın, işim olmaz :D

5 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Ben hep goodyear egp kullanırım aracımda.

Şuan ki aracımda da sizin baktığınız lastik var. 3 yıl 38bin km yaptım. Hala ıslak kuru zemin ve virajlarda güvenle girebiliyorum.
Öncesinde brigestone er300 kullandım.

Ben 8 yıllık kullanıcısı olarak öneririm.

hangisi EGP mi öneriniz?

bu arada lassa bana 2 sene gitse iyi demektir, idare eder, etmezse zaten EGP ye dönerim, tabii yerli olmayacak alaman olacak ve tabii bulabilirsem....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
16 saat önce, Ali Yasir Bilici yazdı:

Evet primacy 3 özelliğini çok çabuk kaybeden bir hamur tipine sahip.  con,6 yada5 de kafamı karıştırmıyor değil.

14 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sadece ses seviyesi yüksek ama geri kalan alanlarda bunlardan geri kalan yani olmadığı ve fiyatı uygun olduğu için hankook ventus prime 3 aldım 225 liraya ama bu ikisi arasında kalsam Primacy 4 alırdım sanırım. 1 sene Primacy HP, 3 sene Primacy 3 kullandım genel olarak memnundum ama son sene gereksiz ABS ve patinaj başladı dişleri olmasına rağmen çok sertleşmişti.

primacy 4 ile sanırım erken yaşlanma sorununu çözdüler. çünkü reklam filmlerinde lastik aşındığında ıslak zeminde daha iyi fren mesafesi vaat ediyor.

8 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

şirkete 11 tane fluance kiraladılar 50.000 km de lastikler bitik klasik beton turanza.

Kiralama firmasından lastik talep ettik Primacy 4 göndermişler :)

205 55 17  ebatında  yol tutmayan fluance yola yapıştı dip frenlerde abs devreye dahi girmedi :)

ilerliyen km lerde ne olur bilmem ama ilk izlenimlerim olumlu.

Egp hali hazırda eş dostta bolca mevcut  iyi lastik . (türkiye üretimlileri hariç)

bridgestone hakikaten beton :) sattığımız corollalar ile veriyoruz. efsane sert :)

ortalama şikayetler primacy 3 tecrübesinden sabit , erken yaşlanma ve özelliğini kaybetme. fakat michelin primacy 4 serisinde lastik bittiğinde de fren mesafesinin iyi olacağını vaat etmiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Michelin 1 sezon sonunda vaadettiği performansı yitiriyor. Goodyear ona nazaran ileriki senelerde de performansından çok kaybetmiyor. O yüzden ben goodyear diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
hangisi EGP mi öneriniz?

bu arada lassa bana 2 sene gitse iyi demektir, idare eder, etmezse zaten EGP ye dönerim, tabii yerli olmayacak alaman olacak ve tabii bulabilirsem....

Daha once baska bir baslikta resimleriyle orneklerini gostermistiniz hatirliyorum. Ama simdi baktigimda bulamadim. Aveupa uretimi olanlar kac kanalliydi egp de?
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Daha once baska bir baslikta resimleriyle orneklerini gostermistiniz hatirliyorum. Ama simdi baktigimda bulamadim. Aveupa uretimi olanlar kac kanalliydi egp de?

benimki 195-50-15 ti, alman üretimi 3 kanallı,  5 yaşında idi benimkiler, sadece biride tabanda hafif balon olması yüzünde değiştim,  aşınma sınırı işaretlerine gelmesine 1.5 mm. kadar vardı yani aşınmasıda çok iyi, 60 bini  falan yaptım bu egp lerle, sertleşme doğal olarak vardı ama çokta fazla değil, 1 yaşındaki mişlenler gibiydi 5 sene sonra diye düşün, yol tutuş kaybı pek belli etmiyorduki ben bazen virajlara çok pis girerim, öyle yavaşta değil 4 tekerde kayar, buna rağmen idare ediyordu, eğer Lassalar sanmıyorum ama bunun kadar dayansın, 2 sene falan gitmezse direk EGP ye dönerim....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

EGP'nin alman üretimi haricindekiler çok kötü. Özellikle Polonya üretimi olanlar. Eski kalitesi yok çok çabuk aşınıyor ses yapmaya başlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
hangisi EGP mi öneriniz?

Aynen egp ile yollara devam.

Ali abi resmi değiştirmişsin tanıyamadım :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...