İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - 2.0 TDCI Otomatik Şanzıman Problemi

Ayvaz Yıldırım

Recommended Posts

Ayvaz Yıldırım
(düzenlendi)

Arkadaşlar herkese iyi günler.

2007 mondeo otomatik aracımda sabahları ilk çalıştırdıktan sonra vites 1 den ikiye geçmiyor bunu soğukken yapıyor. Motor biraz ısındığında hiç bir hata yok. 3-4 dk. rolantide çalışınca yapmıyor. Hidrolik beyin arızası teşhisi konuldu 2 tane değiştim olmadı. Komple hidrolik beyni ile şanzıman değişti yine olmadı. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olan var mı?

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
imla, konu başlığı
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, Ayvaz Yıldırım yazdı:

Arkadaşlar herkese iyi günler 2007 mondeo otomatik aracımda sabahları ilk çalıştırdıktan sonra vites 1 den ikiye geçmiyor bunu soğuk ken yapıyor. Motor biraz isindigin da hiç bir hata yok. 3-4 dk a rolentede calisinca yapmiyor.Hidrolik beynin arızası  teşhisi konuldu 2 tane değiştim olmadı komple hidrolik beyni ile şanzıman değişti yine olmadı. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olan var mı?

Aynı şanzımana sahip Bora aracımızda da sizinki ile aynı problem oldu. Selenoid valf değişti ve problem düzeldi. Hatta selenoidler bir Mondeo'dan söküldü çıkma idi.

Bu soruna filtre tıkanır veya şişerse de sebep olabiliyor denmişti. 

Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım

Bu sanziman 5 ileri jatco diye geçiyor hem oto hem triptonik. Boralar 4 ileri diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
7 dakika önce, Ayvaz Yıldırım yazdı:

Bu sanziman 5 ileri jatco diye geçiyor hem oto hem triptonik. Boralar 4 ileri diye biliyorum

Bizdeki Bora az bulunan 130hp 1.9 TDI.  Şanzımanı da 5 ileri tiptronik Jatco. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır

Dizel araçlar zaten ilk çalıştırmada 3 dakika kadar çalışması lazım.

Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım
9 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bizdeki Bora az bulunan 130hp 1.9 TDI.  Şanzımanı da 5 ileri tiptronik Jatco. 

Doğru 1.9 130 da 5 ileri. Bu sorunu çözen ustanın irtibat numarası var mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Deniz Otomatik Şanzıman

‭0 (537) 715 02 01‬

Nevşehir’den Jatco şanzımanlı Bora getirmişler aynı sorunla derseniz hatırlar. Sabah hatta babam yine görüştü yarın da Passat’ı götürcez. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Tayfun Yaman yazdı:

Dizel araçlar zaten ilk çalıştırmada 3 dakika kadar çalışması lazım.

Gerek yok Tayfun Bey.. 

-25 derecede çalıştırıp yürüdüğümde bile yapmaz böyle bir şey.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Şanzıman hiç acilmasa yağ özelliğini yitirdi diyecem ama bir sürü işlem yapılmış herhalde yağ yenilenmiştir

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Dizel benzin fark etmez marşa bas yürü. İsterse -25 derece olsun. Ki bu sorunun sebebi onunla alakalı değil. Aynı sorunu yaşadık. Selenoid değişti ve düzeldi. 

1600₺ ödedik daha 1 yıl olmadı.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır
57 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Gerek yok Tayfun Bey.. 

-25 derecede çalıştırıp yürüdüğümde bile yapmaz böyle bir şey.. 

Aslında sadece bu sorun için dememiştim. "Isınınca sorun ortadan kalkıyor" demiş arkadaş, ona istinaden dedim.

(Eskiden dizel araçları 3-4 dakika çalıştırıp öyle hareket edin derlerdi, yeni nesil motorlarda gerek yokmu artık acaba)

Yorum bağlantısı
Taner Aksu
3 saat önce, Tayfun Yaman yazdı:

Aslında sadece bu sorun için dememiştim. "Isınınca sorun ortadan kalkıyor" demiş arkadaş, ona istinaden dedim.

(Eskiden dizel araçları 3-4 dakika çalıştırıp öyle hareket edin derlerdi, yeni nesil motorlarda gerek yokmu artık acaba)

Dizel araçta rölantide uzun süre beklemek fayda sağlamıyor. 30-60 saniye arası beklemek yeterli bence önemli olan kalkıştan sonra 2000 deviri geçmemeye dikkat etmek. Sakin kullanımda 5 dk içinde motor sıcaklığının yükseldiğini göreceksiniz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

kia ceedde kapı üzerinde yanlış hatırlamıyorsam ilk marşta 2 dk bekleyiniz gibi uyarı vardı süreyi tam hatırlayamadım :)

Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım
23 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Dizel benzin fark etmez marşa bas yürü. İsterse -25 derece olsun. Ki bu sorunun sebebi onunla alakalı değil. Aynı sorunu yaşadık. Selenoid değişti ve düzeldi. 

1600₺ ödedik daha 1 yıl olmadı.

Bir takım selenoid istedim deneye cez sonucu paylaşırım.tsklr

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
23 dakika önce, Ayvaz Yıldırım yazdı:

Bir takım selenoid istedim deneye cez sonucu paylaşırım.tsklr

Ne kadar istiyorlar takıma. 

Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım
9 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ne kadar istiyorlar takıma. 

Fiyatını bilmiyorum ama bu da çıkma olacak, hidrolik beyin için 1800 liraya anlaşmıştım, aynı devam etti şu anda sorunun giderilmesine odaklanmış durumdayim.cuma günü takılacak pazartesi ne kadar deneyip sonucu yazarım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım
On 10.07.2018 at 11:40, Ayvaz Yıldırım yazdı:

Arkadaşlar herkese iyi günler.

2007 mondeo otomatik aracımda sabahları ilk çalıştırdıktan sonra vites 1 den ikiye geçmiyor bunu soğukken yapıyor. Motor biraz ısındığında hiç bir hata yok. 3-4 dk. rolantide çalışınca yapmıyor. Hidrolik beyin arızası teşhisi konuldu 2 tane değiştim olmadı. Komple hidrolik beyni ile şanzıman değişti yine olmadı. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olan var mı?

Selenoidler değişti hala aynı proplem devam ediyor... 

Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım
On 17.07.2018 at 17:25, Mustafa Arıkan yazdı:

Yağ ve filtre değişti mi?

Değişti yağ filitre ve selenoidler 4 gün oldu üç kere yaptı aynı sorunu. Bilgisayara bağlattim arıza da görünmedi. Öncesi çıkışmıştı 2,3,4 selenoid hatası şimdi oda yok. Çok ilginç

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 10.07.2018 at 19:34, Taner Aksu yazdı:

Dizel araçta rölantide uzun süre beklemek fayda sağlamıyor.

Aynen... 

Benim uygulamam şu şekilde.. 

Çalıştır, kemeri bağla, teybi aç, el frenini indir, gaz vermeden 100 metre yürü (her iki otoparkım da gaz vermeden yürümeye müsait)

Park ederken de.. 

Dur, teybi kapa, el frenini çek, kemeri çöz, motoru kapa.   

Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım

Ford özel servise geldim aracın selenoidlerde sıkıntı olduğu sıfır selonoid takılacak ve sonucu göreceğiz 2800 lira parça ücreti 🤔

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Daha önce değişmemiş miydi? Ayrıca hepsi bozulmazki neden o kadar çok ücret çıkıyor?

Yorum bağlantısı
Ayvaz Yıldırım

Değişti ama çıkma parça ile 3 defa değişti, olmadi servis sifir selenoid değişimi gerekli dediler tmm dedik,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...