İçeriğe Yönlendir

LPG ve Buji Seçimi (NGK - Bosch / iridyum - Platinyum)

Ayser Baysal

Recommended Posts

Ayser Baysal

Merhaba.

Forumda bu konuda genel bir başlık bulamadığım için yeni başlık açmak istedim.

Bu konuda maalesef, bir görüş birliği yok. Kimi tamamen reddediyor, kimide faydalı olacağını savunuyor. Gerçi iridyum ve platinyum bujilerin daha uzun ömürlü olabileceğini herkes kabul ediyor ama ben ömrünü önemsemiyorum. Ben diğer konulardaki +ları ile ilgileniyorum. Ateşleme performansı ile oluşabilecek faydalar yani.

Bende mantıken, aracın orjinal bujisinden daha gelişmiş, daha iyi bir buji seçeneği olabileceğini düşünüyorum. Heleki, aracın orjinali bozulup LPG ile kullanınca, neredeyse ihtiyaç denebilir. Yani motora performans ve yakıt tasarrufu sağlayabileceğini düşünüyorum.

Bu düşünce ile araştırdığımda, Bosch Double Iridium(0242236663) ve NGK Laser Line Platinium(PTR5A-13) bujilere denk geldim. İkisinden birini kullanmayı düşünüyorum. Aracım 1.6 focus2

Yalnız, emin olamadığım diğer husus ise, sadece buji değişimi ile fayda sağlanabilir mi? yoksa, buji ile ilişkili diğer kısımlarda da uygun değişiklik yapmak gerekiyor mu? Mesela ateşleme bobini ? Ateşleme için gereken voltaj ve akım her tür buji için sabit midir ?
Diğer bir deyişle; aracın orjinal bujisi için tasarlanmış bobinler, özel tipteki (iridyum ve platinyum) bujiler için de en uygun voltaj ve akımı verebilir mi ?

Youtube da standart buji ile özel seri bujilerin aynı anda çalıştırıldığı videolar var. Standart buji, atıyorum dakikada 100 kıvılcım atıyosa, iridyum 500 falan atıyo. Neredeyse kesintisiz sürekli bir kıvılcım görülüyor. Bu ateşlemeyi aracın standart bobini sağlar mı ?

Özellikle mesleği bu iş olan arkadaşlar yorumlarsa, çok memnun olacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Mesleğim otomobil üzerine değil ama kendi tecrübelerime göre şunu söyleyeyim.

Standart orijinal  bobin ve orijinal kablosu (Motorcraft) bu işi sağlar.

Bujide bu işin erbabı NGKdır. ( Nm değerine göre tork anahtarı ile sıkılacak)

Oksijen sensöründe bu işin erbabı Denso veya NTKdır. 

LPG sisteminde BRC veya Prins ile birlikte iyi bir yol ayarıdır.

vs.... bunlar bir araya geldiğinde yüksek performans,  düşük yakıt tüketimi elde dersin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Balbay

Bende acizane yorumlarımı yazayım.

LPG de ateşleme çok önemli bana göre. Çünkü yakıt yapısı olarak benzine göre farklı. LPG oktanı daha yüksek bir yakıt. Ateşlemesi benzine göre biraz daha zor. Ateşleme sistemi modifikasyonu ile benzinle birebir aynı güç alınabilir hatta biraz daha üzerine çıkabilirsiniz. Ancak klasik LPG cilerle bu işi yapmak imkansız :)

Standart OEM bujiler benzine göre tasarladığı için öncelikli olarak tırnak aralıkları farklı oluyor. Örneğin benzinde 1.1 mm tırnak aralığı yeterliyken LPG de bunu 0.9 mm yapmak gerekiyor. Bunun net bir reçetesi yok deneme yanılma + dyno lazım :) LPG bujilerinin tırnak aralıklarını incelerseniz zaten orjinal bujiden daha kısa olduğunu görürsünüz. İridyum platiunyum uranyum işi farklı :) Yani o bujinin dayanımı ile alakalı oluyor genellikle. LPG için bir derece daha soğuk buji takmak ve tırnak aralığını biraz düşürmek gerekir.

Bu tırnak aralığını düşürdüğümüzde LPG de ok ancak benzinde işler biraz bozulur.

Doğrusu ateşleme avansını değiştirmektir. Modern araçlarımzıda aracıon ECUsundaki ateşleme tablosu benzine göre ayarlanmış durumda. Avansı LPG de bir miktar daha arttırabilirsiniz. Güzels onuç verir. Eski tip araçlarda, bende bir dönem renault 9 spring de lpg kullandım, avansı distribütör üzerinden arttırmak 3000 devire kadar güzel sonuçlar veriyordu. Ama 3000 devir sonrası yani üst devirlerde iş değişiyor avansı biraz kısmak gerekiyor. Bunuda distribütörlü sistemde yapamıyorduk.

Şöyle bir avans ayarlaması gerekiyor bize;

LPG-adv-curve2.jpg

Bunu modern eculu bir araçta ancak chip tuning ile yapabilirsiniz, bu seferde benzindeki ayarlar değişir, vuruntu vs yaşayabilrisiniz. O sebeple dual fuel ecular , yani fabrikasyon lpg li-sonradan takılanları demiyorum- bu konuda en ideali.

Elimizde bu imkanlar olmayınca ne yapabiliriz.

Bazı firmalar timing advance processor geliştirmişler. Benim budluğum iki adet sistem var. Aracın crank sensöründen aldığı bilgiyi ecuya simule edip gödneriyor ve software üzerinden ateşleme avansını devire göre istediğiniz gibi modifiye edebiliyorsunuz. Ve sadece LPG sistemi aktifken devreye giriyor, ebnzinde yine orjinal yürüyorsunuz. 

Bu modüllerin eski tipleri var, genelde CNG dönüşümü yapılmış araçlarda kullanılıyor düzgün yürümeleri içni, ama modern olanlar yazılım ile ayarlandığı için lpg de iş görebiliyor.

Stag ve tegas bu iş için kit üretmiş. tegasın kullanım kılavuzunu ekliyorum . Türkiyeye yaklaşık 50 euro gibi bir fiyatla gödneriyorlar

http://files.tegas.lt/User Manuals/TE-TAP manual ENG.pdf

Konu çok uzadı gevezelik yaptım :)

Kısacası sadece buji ile harika bir ateşleme yapamayız ancak tırnak aralığı ayarlanıp ve soğuk buji kullanarak bir nebze iyileşme görebiliriz. Ama bu iyileşmeyi gaza bastığınzıdda sadece piskolojik olarak hissedebilirsiniz.

LPG bujisi alınmalımı - evet alınabilir, ömrü uzun standart buji ile aynı paraya gelir. Alınmaz ise de orjinal bujileri dediğim gibi turnak aralığı ayarlanarak kullanabilirsiniz.

En doğru çözüm avans ayarına müdahele ederek olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Bende acizane yorumlarımı yazayım.

LPG de ateşleme çok önemli bana göre. Çünkü yakıt yapısı olarak benzine göre farklı. LPG oktanı daha yüksek bir yakıt. Ateşlemesi benzine göre biraz daha zor. Ateşleme sistemi modifikasyonu ile benzinle birebir aynı güç alınabilir hatta biraz daha üzerine çıkabilirsiniz. Ancak klasik LPG cilerle bu işi yapmak imkansız default_smile.png

Standart OEM bujiler benzine göre tasarladığı için öncelikli olarak tırnak aralıkları farklı oluyor. Örneğin benzinde 1.1 mm tırnak aralığı yeterliyken LPG de bunu 0.9 mm yapmak gerekiyor. Bunun net bir reçetesi yok deneme yanılma + dyno lazım default_smile.png LPG bujilerinin tırnak aralıklarını incelerseniz zaten orjinal bujiden daha kısa olduğunu görürsünüz. İridyum platiunyum uranyum işi farklı default_smile.png Yani o bujinin dayanımı ile alakalı oluyor genellikle. LPG için bir derece daha soğuk buji takmak ve tırnak aralığını biraz düşürmek gerekir.

Bu tırnak aralığını düşürdüğümüzde LPG de ok ancak benzinde işler biraz bozulur.

Doğrusu ateşleme avansını değiştirmektir. Modern araçlarımzıda aracıon ECUsundaki ateşleme tablosu benzine göre ayarlanmış durumda. Avansı LPG de bir miktar daha arttırabilirsiniz. Güzels onuç verir. Eski tip araçlarda, bende bir dönem renault 9 spring de lpg kullandım, avansı distribütör üzerinden arttırmak 3000 devire kadar güzel sonuçlar veriyordu. Ama 3000 devir sonrası yani üst devirlerde iş değişiyor avansı biraz kısmak gerekiyor. Bunuda distribütörlü sistemde yapamıyorduk.
Şöyle bir avans ayarlaması gerekiyor bize;

LPG-adv-curve2.jpg

Bunu modern eculu bir araçta ancak chip tuning ile yapabilirsiniz, bu seferde benzindeki ayarlar değişir, vuruntu vs yaşayabilrisiniz. O sebeple dual fuel ecular , yani fabrikasyon lpg li-sonradan takılanları demiyorum- bu konuda en ideali.

Elimizde bu imkanlar olmayınca ne yapabiliriz.

Bazı firmalar timing advance processor geliştirmişler. Benim budluğum iki adet sistem var. Aracın crank sensöründen aldığı bilgiyi ecuya simule edip gödneriyor ve software üzerinden ateşleme avansını devire göre istediğiniz gibi modifiye edebiliyorsunuz. Ve sadece LPG sistemi aktifken devreye giriyor, ebnzinde yine orjinal yürüyorsunuz. 

Bu modüllerin eski tipleri var, genelde CNG dönüşümü yapılmış araçlarda kullanılıyor düzgün yürümeleri içni, ama modern olanlar yazılım ile ayarlandığı için lpg de iş görebiliyor.

[/url]  
Stag ve tegas bu iş için kit üretmiş. tegasın kullanım kılavuzunu ekliyorum . Türkiyeye yaklaşık 50 euro gibi bir fiyatla gödneriyorlar

http://files.tegas.lt/User Manuals/TE-TAP manual ENG.pdf

Konu çok uzadı gevezelik yaptım default_smile.png

Kısacası sadece buji ile harika bir ateşleme yapamayız ancak tırnak aralığı ayarlanıp ve soğuk buji kullanarak bir nebze iyileşme görebiliriz. Ama bu iyileşmeyi gaza bastığınzıdda sadece piskolojik olarak hissedebilirsiniz.

LPG bujisi alınmalımı - evet alınabilir, ömrü uzun standart buji ile aynı paraya gelir. Alınmaz ise de orjinal bujileri dediğim gibi turnak aralığı ayarlanarak kullanabilirsiniz.

En doğru çözüm avans ayarına müdahele ederek olur.

Avans ayarını ecu otomatik yapıyor enjeksiyonlu araçların hemen hepsinde neredeyse
Yorum bağlantısı
Ercan Balbay
7 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Evet ama kendi yazılımına göre yapıyor. Diyelimki ecu 2000 devirde belli bir yükse -20 avansa kadar izin veriyor ve ecu -20 yapıyor bunu, ama lpg için -25 daha doğru bir değer. Araç lpg demi benzinde mi bilemiyıor. Buradaki tek kontrol knock sensöründen geliyor :) 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Evet ama kendi yazılımına göre yapıyor. Diyelimki ecu 2000 devirde belli bir yükse -20 avansa kadar izin veriyor ve ecu -20 yapıyor bunu, ama lpg için -25 daha doğru bir değer. Araç lpg demi benzinde mi bilemiyıor. Buradaki tek kontrol knock sensöründen geliyor default_smile.png 
Bu konuda emin değilim. Kaynak var mı. 2 yıldır LPG de ve benzinde aracın bir çok değerini karşılaştırsım. Vuruntu sensör değerlerine de baktım. Sınırlı bir değeri yoktu. Yani LPG ye göre avans değerini değiştirdi.
Yani araç avansı motor elverdiği ölçüde ayarladı.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ercan Balbay
(düzenlendi)
On 16.07.2018 at 15:02, Tahir Ak yazdı:

Bu konuda emin değilim. Kaynak var mı. 2 yıldır LPG de ve benzinde aracın bir çok değerini karşılaştırsım. Vuruntu sensör değerlerine de baktım. Sınırlı bir değeri yoktu. Yani LPG ye göre avans değerini değiştirdi.
Yani araç avansı motor elverdiği ölçüde ayarladı.

işte bende çok emin değilim. belki araca göre yazılıma göre değişiyordur. Avans ve performans ile ilgili oldukça kaynak var çoğu akademik deneysel çalışma benim bulduklarım.

Bu işin en doğrusu bahsettiğim benzer bir modülü alıp aracı dyno üzerinde ayarlamak:) Bunu yapacak ne lpg ci var nede lpg kullanıcısı bana kalırsa.

Birde şöyle düşünün, ecu avansı arttırıyor belki ama biraz daha arttırabilecek ekmek var lpg de. Şuan 1.2 bir clio kullandığımdan dolayı performans kısmına hiç girmiyorum yoksa kendi aracımda denerdim bu modülü alıp :)

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Hayırlı günler...focus 1 aracıma bosh marka lpg iridyum buji siparişi verdim lakin bu bujilere lpg de olsa gerek var mı artısı eksisi nedir?Bobine bir zararı olur mu acaba?Yoksa orijinal morocraft bujilere devam mı etmeli?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
On 01.08.2018 at 10:41, Çağatay Kılınç yazdı:

Hayırlı günler...focus 1 aracıma bosh marka lpg iridyum buji siparişi verdim lakin bu bujilere lpg de olsa gerek var mı artısı eksisi nedir?Bobine bir zararı olur mu acaba?Yoksa orijinal morocraft bujilere devam mı etmeli?

LPG hakkında çok bilgili değilim ama şahsen orijinal buji üzerinden devam ederdim. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
5 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

LPG hakkında çok bilgili değilim ama şahsen orijinal buji üzerinden devam ederdim. 

Çoğunluk bu yönde ustalar da dahil...sipariş vermiştim ama iade ettim ben de 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zamanında çok testler yaptık. Tırnak aralıklarıyla oynadık.
Düşük devirlerde fayda gördükleriniz oldu. Ancak uzun vadede bir artı değer sağlamadığı, en iyisinin orijinal bujiler olduğuna karar verdik.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Orijinal bujiden devam. Lpg bujisi alan alan bir arkadas yakit tuketiminin bir nebze olumlu, performansin olumsuz etkilendigibi aktarmisti ayni araclarimiz mevcuttu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
22 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Zamanında çok testler yaptık. Tırnak aralıklarıyla oynadık.
Düşük devirlerde fayda gördükleriniz oldu. Ancak uzun vadede bir artı değer sağlamadığı, en iyisinin orijinal bujiler olduğuna karar verdik.

Buna en iyi örnek bizim son bir haftadır yaptığımız testler. Mondeo MK3 tırnak aralığı 1.3 olması gerekirken Bosch LPG bujisi 0.7mm LPG de düşük devirlerde güzel gibi görünüyor ancak benzinde performans kaybı fazlasıyla var. LPG de de aslında psikolojikmiş gibi geliyor. Rolantide sallanmalar başlıyor bir süre sonra. Şimdi değiştirdim ve 1.2 tırnak aralığında Bosch buji taktırdım. Benzinde de LPG de gayet iyi. Ben orijinal olmasını öneriyorum. 1.3 tırnak aralığı nerde 0.7 tırnak aralığı nerde.

iki mondeo MK3 de 0.7 LPG bujisi vardı . Şimdi 1.2 tırnak aralığına döndük. Araçların rölantide ki çalışması düzene girdi. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Emre Bağcı
On 09.08.2018 at 21:57, Mehmet Kaya yazdı:

Buna en iyi örnek bizim son bir haftadır yaptığımız testler. Mondeo MK3 tırnak aralığı 1.3 olması gerekirken Bosch LPG bujisi 0.7mm LPG de düşük devirlerde güzel gibi görünüyor ancak benzinde performans kaybı fazlasıyla var. LPG de de aslında psikolojikmiş gibi geliyor. Rolantide sallanmalar başlıyor bir süre sonra. Şimdi değiştirdim ve 1.2 tırnak aralığında Bosch buji taktırdım. Benzinde de LPG de gayet iyi. Ben orijinal olmasını öneriyorum. 1.3 tırnak aralığı nerde 0.7 tırnak aralığı nerde.

iki mondeo MK3 de 0.7 LPG bujisi vardı . Şimdi 1.2 tırnak aralığına döndük. Araçların rölantide ki çalışması düzene girdi. 

Mehmet Bey, kullandığınız bujinin ürün kodunu paylaşabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Mehmet Bey, kullandığınız bujinin ürün kodunu paylaşabilir misiniz?

Kusura bakmayın hiç dikkat etmedim. Parçacıdan istedim. Gönderdi.
Yorum bağlantısı
Ahmet Emre Bağcı
On 23.08.2018 at 23:44, Mehmet Kaya yazdı:

Kusura bakmayın hiç dikkat etmedim. Parçacıdan istedim. Gönderdi.

İlginiz için teşekkürler, NGK nın https://www.ngkntk.com/tr/parca-bulucu/produktfinder/PKW/ZK_BENZINER/FORD/MONDEO III (2001)/PTR6F-13/5482/ bujisini önerirmisiniz? Adet fiyatı 58 tl. Birde Otosan'ın tekli paketler halinde satılan orjinal bujisinin fiyatı hakkında bilginiz var mı acaba? İnternette 450 tl civarı fiyat istiyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
İlginiz için teşekkürler, NGK nın https://www.ngkntk.com/tr/parca-bulucu/produktfinder/PKW/ZK_BENZINER/FORD/MONDEO III (2001)/PTR6F-13/5482/ bujisini önerirmisiniz? Adet fiyatı 58 tl. Birde Otosan'ın tekli paketler halinde satılan orjinal bujisinin fiyatı hakkında bilginiz var mı acaba? İnternette 450 tl civarı fiyat istiyorlar.

Teklilerin fiyatını öğrenir bilgi veririm ford orjinalinin.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bujiye 450 lira verilmez.
Başka marka takın.
Otosan yedek parça fiyatı konusunda oldukça insafsızlaştı demekki.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Başka marka takın.

Servis fiyatıdır bence abi. Normal buji fiyatları tanesi 50 tl falan.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aşağıdaki bujinin fiyatı tanesi 30tl kargo hariç. (Görsel temsili)

e5d83ed2191edb71dbb9bb646df9052d.jpg
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 26.08.2018 at 09:40, Mehmet Kaya yazdı:

Servis fiyatıdır bence

Haa servis 9 katı fiyata satabiliyor.. Haklısın. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Başka marka takın.
Fiesta motorcraft bujilerini 10-15 tlye falan veriyordu servis
Yorum bağlantısı
Ahmet Emre Bağcı
On 26.08.2018 at 09:40, Mehmet Kaya yazdı:

Servis fiyatıdır bence abi. Normal buji fiyatları tanesi 50 tl falan.

Reklam olur mu bilmiyorum ama ( https://www.fordtoptancisi.com/Buji-Mondeo-4-Adet,PR-930.html ) burdaki fiyata göre söylemiştim. Reel parçacılara sorma şansım olmadı henüz.

Bundan önce Bosch lpg bujisi kullanmıştım fena değildi, üzerinde şuan kırmızı kutulu Motocraft takılı hiç memnun değilim.Forumdaki değerli abilerimin tavsiyesi üzerine Ford Otosan'a yönelimde bulunduk karşımıza bu fiyatlar çıktı. 

Birde Denso'nun (http://www.globaldenso.com/cgi-bin/global/plug/euro/4w/4w-detail.cgi?filename=4w-32.txt&no=3377 ) bujisi var. 89TL fiyatlı, bunu tavsiye eder misiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...