İçeriğe Yönlendir

Mavi Boncuk Octavia

Erhan Doruk

Recommended Posts

Eyüp Çetin

Baskı balata en kötü kullanımda bile 70binde falan sorun çıkarıyor. Bu kadar erken olması garip. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

DSG olup da baskı balata bittiği için garanti kapsamında değiştirilmeyen araçlar olduğunu okumuştum. Haftaya değişen parçalarla ilgili net bilgi veririm.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Baskı balatasının da içinde olduğu kavrama ünitesi, set olarak (kavrama seti) değişiyor yetkili servislerde.

(bu ünitenin içinden, münferiden değişim/onarım yapan bir yetkili servise, şimdiye kadar hiç rastlamamış da olabilirim ihtimalen)

Aracın yaşı ve km si çok ileride değilse, bir şekilde garanti desteği veriyorlar. Ne kadar destek verdikleri ise,  tamamen kendi insiyatiflerinde.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Filolara iyi niyet uygulamıyorlar pek. Yinede değişim için kilometre çok düşük. 45 bin kilometrede kavrama değişecek ise yetkili serviste fiyatı 8 bin civarı. Kilometrede 17 kuruş kavrama yiyor. Dışarda 3-4 arası çıkıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erhan Doruk

Bugün aracın periyodik bakımı yapıldı. Klasik yağ+filtreler bakımı yapıldı. Ek olarak fren balataları değişti. Kavrama arıza olmadığı sürece değişmiyormuş.

Klima soğutmama şikayetimle ilgili yapılan kontrolde birşey bulamamışlar. Polen filtresi değişti, soğutma biraz daha iyi ancak bence yeterli değil.  

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bu arada konuda yol tutuşu zayıf demiştim. Tamamen lastikle ilgiliymiş. 60bin km de goodyear yazlık takıldı. Yol tutuş inanılmaz arttı. Güncel km 78500.

Klima performansı için çekya ya yazdım. Gelen cevaba göre daha çok soğutması sağlığa zararlıymış. Bu nedenle araç içi buz gibi olmuyormuş. Güzel cevap beğendim. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Klima performansı için çekya ya yazdım. Gelen cevaba göre daha çok soğutması sağlığa zararlıymış. Bu nedenle araç içi buz gibi olmuyormuş. Güzel cevap beğendim. 

aşırı soğuk üflememesi lazım o doğru, vagcom dan onu da daha soğuğa açabiliyorlar

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

aşırı soğuk üflememesi lazım o doğru, vagcom dan onu da daha soğuğa açabiliyorlar

Manuel klimada yapılabilir mi? Ben hava kanallarından kalibrasyonlu termometre ile ölçtüm. Şirketteki 3 araç arasında 1-3 C arası farketti. O farkın da filtre doluluğundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Erhan Doruk

Pandemi nedeniyle son bir yıldır pek km yapamamıştım. Geçen hafta 100bin km yi geçtim. 

EHag4U.jpg

Bir süredir start stop çalışmıyordu, marş basarken biraz nazlanıyordu. Akü bugün itibari ile hakkın rahmetine kavuştu. Takviye ile çalıştırdım. Yarın aküyü yenileyeceğim. 

Araç yürüyen aksamdan sanırım amortisör veya başka takozlardan , bozuk yolda çok gıcırtı geliyor. İç trimlerden sessiz. Servis yağladık diyor , bir hafta sonra sesler geri geliyor. 

Klima soğutmasından hala memnun değilim. Aracın değişmesine 8 ay kaldı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Erhan Doruk

Güncel 124600 km, pandemi olmasa 160-170 binleri rahat görürdüm.  Araçla yollarımız 8 Ocak ta ayrılıyor. Birlikteliğimiz süresince akü bitmesi dışında beni yolda bırakmadı. 

Genel olarak performans, hacim , yakıt olarak oldukça tatmin edici bir 3,5 yıldı. Kliması yazın sıcak günlerinde yeterince soğutmuyordu.  Çok bozuk yollarda kullandığım için amortisörlerden yada takozlardan son bir yıldır ciddi gıcırtılar geliyor. Orta havalandırmanın krom çerçevesi kalktı, bizdeki diğer iki octaviada da aynı sorun oldu. Kaza olarak sadece ön tampon değişti boyandı.  2 kez kumanda pili bitti. Bir kez akü değişti. 115 binde triger değişti. Bagaj amortisörleri gücünü biraz kaybetti, kendiliğinden tam açılmıyor. Ortalama karma tüketim. 5.3-5.5 l/100 km civarında seyretti. Maksimum anlık 217km hızı gördüm. Kullanım süreci boyunca ikisi ortalama olmak üzere toplamda 4 radar cezam oldu. Hepsi de düşük hızlarda şehir içlerinde.  

Şirket değil de şahsi araç olarak da kesinlikle alınası-sorunsuz bir araç. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...