İçeriğe Yönlendir

Mavi Boncuk Octavia

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk
(düzenlendi)

5yYWp5.jpg

r1EPdP.jpg

k6EV19.jpg

moEvrZ.jpg

6 yıllık focus şirket aracı macerasından sonra şirketin octavia seçeneği sunması ile seçimimizi yaptık. Renk tercihi olarak piyasada pek bulunmayan denim blue seçtim. Araç 1.6 dizel DSG Optimal 

Bugün 450km yol yaptım ve focusa göre ilk izlenimlerim şu şekilde,

Eksileri

-yol tutuşu focusa göre çok zayıf

-kaporta ve dış malzeme kalitesi , işçilik kötü

-Yalıtım zayıf (Yol sesi ve titreşimi )

Artıları

+Çok daha geniş bagaj ve iç hacim

+Geniş ekran fonksiyonlu radyo

+Focusa göre daha modern tasarım

+Arka silecek

+ Motor daha sessiz

Octavia tam bir otoban aracı. Bozuk yollarda da bir o kadar kötü.

Araç radyosunda telefon ile senkronize olma(media, navi v.s.) fonksiyonu kısıtlı. Servis 700 liraya açıyormuş. Bu hiç yakışmadı. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

-yol tutuşu focusa göre çok zayıf

Hayırlı olsun.

Yeni araçların lastik havaları çok şişirilir. Bir kontrol edin derim.

Teyp içinse Vagcom'la bi bakılsa çözülür muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

En önemli artısı bir başka araç deneyimliyorsunuz. Maşallahı var aracın da. Ne kadar kalacak sizde?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Hayırlı olsun.

Yeni araçların lastik havaları çok şişirilir. Bir kontrol edin derim.

Teyp içinse Vagcom'la bi bakılsa çözülür muhtemelen.

Teşekkürler, ilk lastiklerden şüphelendim ancak havalar normal. Focusla yüksek hızda rahat döndüğüm yerlerde bu araç ile şeritte tutmak için direksiyon+fren kontrolü gerekiyor.

Teyp için özel kod girilmesi gerekiyormuş. Vagcom ile olmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Bu sınıfta focus yol tutuşunda en iyisi. Octavia ise arka diz mesafesi ve bagaj hacminde en iyisidir. Güle güle binin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
6 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

En önemli artısı bir başka araç deneyimliyorsunuz. Maşallahı var aracın da. Ne kadar kalacak sizde?

Araç 42 ay kalacak. Bundan önce 2 ay ikame megane kullandım. Onun sürüş hissi octaviadan iyiydi ancak motor octaviada daha canlı. Ayrıca megane uzun yolda octaviadan daha az yakıyor ( Bodrum Ankara arası ortalama megane 5.6 , octavia 6 litre yaktı. ) 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Şimdi, Serkan Maden yazdı:

Bu sınıfta focus yol tutuşunda en iyisi. Octavia ise arka diz mesafesi ve bagaj hacminde en iyisidir. Güle güle binin.

Seçimimde bagaj en önemli kriter oldu. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Kaporta ve dış malzeme kalitesi işçilik nasıl handikap oldu anlamadım Focusa göre mi kıyasladınız? Eğer öyleyse Focus daha düşük kaliteli bu konuda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Octi ESP üstüne kurulu bir araba, dikkatinizi de çekmiş zaten, yol tutuşu çok zayıf, kafadan ve arkadan kayma eğilimi çok fazladır. Arkadan sağlam kayar, tecrübesi olmayan birinin kanı donar resmen... Beklenmedik anda arkayı bırakıyor. Aracı iyice analiz edene kadar viraj kasmayın derim. Bu araç sanırım boşline :)  Üst donanımda büyük ekran apple car play vs geliyor. Otomatik klima ve gelişmiş far fonksiyonuda cabası, dediğiniz gibi tam bir hacim canavarı :) Yayla gibi araba :) Hayırlı olsun 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
22 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Kaporta ve dış malzeme kalitesi işçilik nasıl handikap oldu anlamadım Focusa göre mi kıyasladınız? Eğer öyleyse Focus daha düşük kaliteli bu konuda.

Bagaj kapağının kıvrımları arasında düzensiz kaynak yerleri var. Kaporta ve kapılar çok daha ince. Kapı kapanışları tok değil. Araç altına sıkılan silikon gibi malzeme kenarlardan taşmış. Sankş acele ile üretilmiş . Yarın foto çekebilirsem eklerim. Aracın sadece direksiyon ve ön panel kalitesi (yumuşak) , tavan aydınlatma focusa göre daha kaliteli hissi veriyor. Koltuk kumaşı kaltesi iyi değil ve koltuklar oldukça sert. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
7 dakika önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Octi ESP üstüne kurulu bir araba, dikkatinizi de çekmiş zaten, yol tutuşu çok zayıf, kafadan ve arkadan kayma eğilimi çok fazladır. Arkadan sağlam kayar, tecrübesi olmayan birinin kanı donar resmen... Beklenmedik anda arkayı bırakıyor. Aracı iyice analiz edene kadar viraj kasmayın derim. Bu araç sanırım boşline :)  Üst donanımda büyük ekran apple car play vs geliyor. Otomatik klima ve gelişmiş far fonksiyonuda cabası, dediğiniz gibi tam bir hacim canavarı :) Yayla gibi araba :) Hayırlı olsun 

Bugün Zonguldak tan Filyos a geçtik. Çok kez yüreğimiz ağzımıza geldi.30km lik yol 1 saate yakın sürüyor.  Araç virajda Ön arka nereden bırakacağı belli olmuyor, virajlarda çok yatıyor ve Sanki araç esniyor gibi. Kule gergisi ve sert yay iyi olabilir. Tabi dengesiz ağırlık dağılımı ve hacim de negatif etkiliyor.

Araç orta donanım. Apple Carplay sisteme uyumlu ama Servis bunu  açmak için 700 tl cik istiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
14 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Bugün Zonguldak tan Filyos a geçtik. Çok kez yüreğimiz ağzımıza geldi.30km lik yol 1 saate yakın sürüyor.  Araç virajda Ön arka nereden bırakacağı belli olmuyor, virajlarda çok yatıyor ve Sanki araç esniyor gibi. Kule gergisi ve sert yay iyi olabilir. Tabi dengesiz ağırlık dağılımı ve hacim de negatif etkiliyor.

Araç orta donanım. Apple Carplay sisteme uyumlu ama Servis bunu  açmak için 700 tl cik istiyor. 

Malesef öyle...  Keşke şirket yine Focus tercih etseydi. Virajlarda olsun dinamikte olsun Focus Octi'nin üstünde zıplayıp geçer gider..

Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş

Ford ve Wv grubu çok kıyaslanır. Genelde vw grubu tercih edilir ama burda Ford da daha çok + vermişsiniz.Jetta ile octavia kıyaslanmasında durum nasıl olur acaba

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ford a alışana sürüş zayıf gelir normal , ama işçilik kalite iyi olmalı diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rengi güzel. Tasarımı güzel. 

Yol tutuşa şaşırdım. 

Denk gelirse test edeceğim. 

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

yakıt canavarı. ibrenin inişi gerçekten güzel oluyor.

ama rengi çok güzel.:blush::blush:

ara hızlanmalarda çok güzel bir araç tabi durması biraz heyecan yaratıyor insanda.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Masallah renk guzel arac guzel. Octi nin bu kasasinin oncekilere gore yol tutusta daha sikintili oldugunu okudum. Kalite alginiza sasirmadim degil lakin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş
22 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Rengi güzel. Tasarımı güzel. 

Yol tutuşa şaşırdım. 

Denk gelirse test edeceğim. 

Yol tutuş zayıf olması banada normal gelmedi bu grup araçların en bariz özelliği diye biliyordum ben yol tutuşu.

3 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Masallah renk guzel arac guzel. Octi nin bu kasasinin oncekilere gore yol tutusta daha sikintili oldugunu okudum. Kalite alginiza sasirmadim degil lakin.

Combi ile sedan arasında yol tutuş farkı olur ama.....

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Combi ile sedan arasında yol tutuş farkı olur ama.....
Sedani bulan eklesin. 4x4 Scout a baktim cok farkli degil.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

O zaman filyos karabük arası gelmeyin Octavia ile 😊 Allah kazalardan saklasın iş gereği yollardasınız madem kazasız belasız kullanın gerisi önemli değil

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
8 saat önce, Serkan Ünsalan yazdı:

yakıt canavarı. ibrenin inişi gerçekten güzel oluyor.

ama rengi çok güzel.:blush::blush:

ara hızlanmalarda çok güzel bir araç tabi durması biraz heyecan yaratıyor insanda.

Henüz yeni olduğu için yakıt konusunda yorum yapamayacağım 

7 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Video için teşekkürler. Sert virajlarda hissi aynen videodaki gibi. Hem aracın arkası sizinle gelmek istiyor hem de direksiyon tam olarak komuta etmediği için fren yapma ihtiyacı duyuyorsun. 

6 saat önce, Arif Aykın yazdı:

O zaman filyos karabük arası gelmeyin Octavia ile 😊 Allah kazalardan saklasın iş gereği yollardasınız madem kazasız belasız kullanın gerisi önemli değil

👍 Güvenli sürüş önceliğimiz zaten. Focus ile uzun birliktelik sonrası octi yi kullandıkça , limitlere alışınca alışkanlık kazandıracaktır .  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Focustan İX35'e geçince ben de yol tutuşu konusunda ne oluyoruz demiştim. Focus yol tutuşu konusunda efsane.

Hayırlı olsun, kazasız-belasız-cezasız sürüşler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

hayırlı olsun. güzel araç, özellikle bagajı çok iyi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...