İçeriğe Yönlendir

B-Max - 1.0 EcoBoost Gitmiyor.

Özgür Demir.

Recommended Posts

Özgür Demir.
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşıp sorununu çözen olduysa yardım edebilir mi?

Ford B-Max 2013 Model, 1.0 Ecoboost 125 Hp aracım düz yolda 130 km'yi geçmiyor. Uzun yolda yokuşlarda da 70 km'ye kadar düşüp vitesi 3'e almak durumunda kalıyorum.

Afyon'da ford servisi olmadığı için özel servise gittim. Vakum pompası girişindeki valf arızalı olduğundan turboyu devreye sokmadığını belirttiler. Valf tek başına satılmıyormuş. Vakum pompası komple değişecekmiş ve 2.800 TL parça fiyatı olduğunu söylediler. Başka bir yerde arızalı denilen valfin hemen yanına farklı bir valf taktık. Gaza yüklenince turbo çalışıyor gözüküyor. Ancak arabanın hızında ve performansında bir iyileşme yok. Başka bir yere sorduk 1.0 ecoboost motor hiç yapmadık diyorlar.

Vakum pompasını komple değiştireyim ama sorunun kesin olarak çözüleceğinden emin değiliz. Böyle bir sorun yaşayan oldu mu?

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

araba kendini korumaya alıyor belli ki, bence aracı çekiciye yükletip yetkili bir servise götürün zaten yaygın olmayan bir motoru deneme yanılma ile çözmeye çalışacaklar ben olsam elletmezdim

Yorum bağlantısı
Özgür Demir.
22 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Basınç hortumları kontrol edildi mi?

Kontrol edilip edilmediğini hiç bilmiyorum. Sadece vakum pompa valfinin bozuk olduğunu söylediler.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

170'e kadar soluksuz hızlanmalı,bir anormallik olduğu kesin. İşi iyi bilen bir servis bulmak gerekli.Eskiden beri mi sizde araç? Ne zamandır bu sorun yaşanıyor? Hep kısa mesafe kullanımı vs motor sağırlaşmış olmasın?

Yorum bağlantısı
Özgür Demir.
Şimdi, Cem Işık yazdı:

170'e kadar soluksuz hızlanmalı,bir anormallik olduğu kesin. İşi iyi bilen bir servis bulmak gerekli.Eskiden beri mi sizde araç? Ne zamandır bu sorun yaşanıyor? Hep kısa mesafe kullanımı vs motor sağırlaşmış olmasın?

Aracı yeni aldım. Eksper testinde motor durumu %90 çıktı. Şehir içinde sorun fark edilmiyor ancak uzun yola çıkınca ortaya çıktı bu durum. 1000 km yol yaptım yokuşlarda bayılıyor. Araç sollamaya çıkıyorum kendini toparlayana kadar arkamda kuyruk oluşuyor. 130 km'ye zar zor ulaşabiliyor. Başlarda 1.0 motordan kaynaklandığını düşündüm ama yaptığım araştırmalarda motorun gayet başarılı olduğunu gördüm.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

1.0 ecoboostumun hiç bayıldığını hatırlamıyorum. Fiesta 100 hp olmasına rağmen keçi gibiydi. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
33 dakika önce, Özgür Demir. yazdı:

Budan yaklaşık 1 yıl önce Ford bayi-servis hizmetini bıraktı.

Evet, otoekipbcs gibi birşey olmuş sanırım.

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Başkasına ben olsam elletmezdim.  Mutlaka yetkili serviste baktırin. Normalde çekişi ıyi bir araç, başarılı bir motordur ecoboost lar. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, Özgür Demir. yazdı:

Budan yaklaşık 1 yıl önce Ford bayi-servis hizmetini bıraktı.

Özel servis olarak çalışmaya devam ediyorsa yine de gidin. Ford zamanından kalan usta mutlaka vardır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motorun sorunlu olduğu yönünde hem fikiriz.. 

Bence en azından yetkili servis arıza tespiti yapmalı diyenlerdenim.. 

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

1.0 ecoboost cok ileri teknolojinin ürünüdür ve çoğu kullanıcı aracından memnundur.. Sorununuz için  üzgünüm ne yapmalı derseniz sorunu başka yerlerde aramayıp yetkili servise ulaşmanız en mantikli çözüm yolu olacaktır.. Zira zarar verilmesi durumunda Allah muhafaza geri dönülmez sorunlar çıkabilir şimdiden geçmiş olsun..

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

bence en yakın yetkili servise bırakın denizli vs hangisi varsa,motor zaten özel bir motor sanayide orda burda maymun etmesinler arabayı

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bana kalırsa da sanayi gibi yerlerde hiç elletmeyin daha çok canınızı sıkacaklardır. Bu araba 1.0 motor abi bu kadar gider diyen bile çıkacaktır.. O yüzden uzakta olsa yetkili serviste check ettirmenizi tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

çok alakasız birsey söyleyeceğim ama km hız sınırı 130 olarak ayarlanmış olabilir mi?

images?q=tbn:ANd9GcSP9B9vWwY4VOMQw-D3n0T

Yorum bağlantısı
Cem Işık

130 a gelip bıçak gibi kesiyorsa olabilir tabi

Ama 130 a kadar akarak hızlanması gerek o motorun. Ben 160 a kadar gayet güzel akıcı hızlandım test ettiğimde. Daha basmaya gerek yok diye bıraktım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elini kolunu sallayarak 2xx gören araç. Aşırı besleme sistemi çalışmıyor tarife göre. Yetkili servis veya çiğerini bilen özel servis diyorum.
Sorun tahminim ise akışmetre. Geçen hava okunmuyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Elini kolunu sallayarak 2xx gören araç. Aşırı besleme sistemi çalışmıyor tarife göre. Yetkili servis veya çiğerini bilen özel servis diyorum.
Sorun tahminim ise akışmetre. Geçen hava okunmuyor olabilir.

olabilir. 2 sene önce benim aracınki de arıza yapmıştı.

Yorum bağlantısı
Özgür Demir.

Arkadaşlar tekrar merhaba,

Akrabam olan başka bir markanın yetkili servisi tarafından pompacı bir ustaya yönlendirildim. Usta 2 deneme sonrası fotoğrafta görülen yeşil hortum ile vakum pompasını turboya direkt bağladı. Daha önce 3. viteste 70 km ile bayılarak çıktığım yokuşları 5. viteste 120 ile çıktım. Düz yolda 150 km'yi gördüm. Yol uygun olmadığı için daha fazlasına çıkamadım. Yapan usta bu değişikliğin hiç bir zararı olmadığını, mevcut hattın bir sorundan dolayı işlevini yapamadığını söyledi. Şu an test ediyorum ve arabada anormal bir durum yok. İstediğim performansı alıyorum.

ODVM13.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Demir.
3 dakika önce, Okay Kaygusuz yazdı:

normalde nerden geliyordu ki o vesgatenin hortumu.

Normalde fotoğrafta kırmızı ile gösterdiğim şekilde bağlıydı.

PDnQ55.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...