İçeriğe Yönlendir

Focus II - 2.5 TI VCT Hararet Sorunu

Hasan Kuru

Recommended Posts

Arif Aykın
20 dakika önce, Hasan Kuru yazdı:

Akşam üstü sanayide gösterdim bikaç kişeye havalar sıcak fan açar dediler 2. 3. Kademe açıyor ama biraz öncese hararet ibresinde yükselmeye başladı kaputu açtım su eklemiştim dün biraz su eksiltmiş boru bağlantılarına baktım ışıkla bişe göremedim vakitim olmadıgı için baktıramıyorum geniş çaplı.

Su kaçağı mı dendi 😊 Allah kolaylık ve sabır versin inşallah ne çektiğimi bilirler forumdan bazıları. Ramazan ayının sonunda hortum patladı. Tabi ondan önce daha bir sürü kaçak olayım oldu ayrı onlar her seferinde farklı yerden olay oluyor. Hortumu değiştirdim kendim bakım için sanayii ye getirdim. Devirdaim pompası kaçırıyor dedilerdi lift de kaldırdık devirdaim tertemiz kireçlenme veya leke Yok.  Baktık termostat borusu var oradan geliyor değiştirdik ve termostatını da değiştirdik. Arabayı topladık 2 hafta hiç problem Yok 3. Hafta arabayı çalıştırdım (artık arabayı ezberlediğimizden anlıyoruz davranışlarını) kalorifer borularından şelale gibi ses geliyor sıcakken Yok bu ses. Dedim su eksilmiş kesin baktım yedek su deposu dibe vurmuş neredeyse. Altına baktım su akıtmış. Ustaya getirdim bu sefer devirdaim gitmiş dediler. Devirdaim değişti bir yerden daha önce tespit ettiğim kaçak vardı ama aman aman bir kaçak değildi Orayıda yaptırdım. Allahım nazarlardan saklasın gram eksilme Yok şu anda aracımda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Geçmiş olsun inş tekrarlamaz benim sorunumda böle bişe ama kaçak patlak boru yok ama bakılıcak tabi.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Termostatı değiştirin bence hayatı bir parça bakım gibi düşünmek lazım 50-60 TL bir şey orijinali ama ben devirdaimden şüpheleniyorum bakalım neden çıkacak  

Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Valla biraz önce samsunda özel bir ford servisene gittim tanıdığım baktı etti bi sorun yok dedi test çıktık çevre yolunda hararet düştüğüm uzun bayırda denedik şartları zorluyarak kullandı 4.vites 180 km hızla bayıra çıktık hani kardeşim hararet dedi kaloriferi sıcaga çevirdik aşırı sıcak var döndük testten sonra servise bişe yok bunda saat gibi dedi yalnız bu hız benzinde   Lpgye geçince bu hızlara ulaşamadık sen tüp ayarlarıno kontrol ettir başkada bi sıkıntısı yok dedi aldım geldim bende.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yüksek devirde soğutma daha iyi olur zaten, düşük devirde sıkıştırsa daha belli olmaz mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
4 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Yüksek devirde soğutma daha iyi olur zaten, düşük devirde sıkıştırsa daha belli olmaz mı?

Ayni görüşteyim zira alt devirler daha tehlikeli 

Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Açıkcası bende anlamadım düşük hız yüksek vites kullanmamdan kaynaklı bi durumda olabilir 

Yüksek devirde sıcaklığın yükseldiği gibi soğutmada ona göre çalışır herhalde yüksek hız ve ısıda sorun olmazdı demekki soğutma sistemi çalışıyor demekki

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Açıkcası bende anlamadım düşük hız yüksek vites kullanmamdan kaynaklı bi durumda olabilir 
Sağlıklı bir araç o zaman da hararet yapmaz ama.
Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Bi yağ bakımada yapıp daha net ortaya çıkar bakımıda gelmek üzereydi

Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

evet akşam yoldan geldikten sonra rolantide beklerken yine aynı sorunla karşılaşıyorum keyifle kullandığım araçımdan soğumak üzereyim.videosunu çekip ekledim.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Hocam sen aracın hortumlarını düzgün kontrol et termostat ı özellikle bir yerde problem var. Sen bu video yüzden göster ne açıklama getirecek o usta acaba. Cihaza bağlattın mı aracı beyinde hata yazılmıştır belki bağlayınca görülür.

Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Evet özellikle çektim bende o sıra boruları kontrol ettim su yerinde ama kaloriferi sıcak konumuna aldım açtım ılık gelmeye başladı sıcak değil kafamdada netleşti artık yüksek ihtimal termostat yada müşürden

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Bence araciniza zulüm etmenin anlami yok, tehlikeli durum bence..Baska usta veya yetkili bir serviste deneme yanilma yontemiyle de cozulebilir.. 

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Alpay bey dün samsunda özel ford servisene götürdüm tanırım kendisinide denedi baktı açtı test çıktık 180 km hızla 4. Viteste giderken hani hararet nerde dedi bişe yok kalorifer yakıcı üflüyor o sırada  hızlandığım zaman sorun yok rolantide ve yavaş ilerlemede tekrarladığını fark ettim ve video sırasında kalorifer sıcak değil ılık esme vardı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 13.07.2018 at 00:42, Hasan Kuru yazdı:

Şuan hararet yine yükseldi ve kaloriferi sıcak konumuna aldım ve soğuk üflemeye başladı.

Ya termostat açmıyor ya Hava yapıyor.. 

Önce acilen termostatı değiştirin.. 

ve genel bilgi. : Yağın minimumda olması bir sorun teşkil etmez. Sonuçta kabul edilebilir bir noktadır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Hasan Kuru yazdı:

evet akşam yoldan geldikten sonra rolantide beklerken yine aynı sorunla karşılaşıyorum keyifle kullandığım araçımdan soğumak üzereyim.videosunu çekip ekledim.

Devirdaim ve termostat acil değişmeli.. 

Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Mehmet abi ilk işim termostat olucak vakit bulamıyorum devirdaim olsa abi sabit kalır hararet ibresi diye düşünüyorum videoda dikkat edersen iniyor çıkıyor dalga geçiyor

28 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Bu araç ne, kaç model.

2008 focus 2.5 ti vct

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

ve genel bilgi. : Yağın minimumda olması bir sorun teşkil etmez. Sonuçta kabul edilebilir bir noktadır. 

emmi yag cubugu litre bazli hesabi tam saglikli veremeyebilir belki daha da eksilmis olabilir diye dusundum🤔 ihtimalen😬

Yorum bağlantısı
Hasan Kuru

Evet şu dk itibariyle 15 kmlik biyere gittim sıkıntı yok öle bir arkadasımda konuyu bildiği için araçın yanına geçtik yedek su deposunun kapağını açtı çalıştır dedi arabayı çalıştırdıktan 1 dk sonra suyu dışarı attı bidaha doldurduk tekrar attı hararet normal konumda sonra tekrar su ekledim kapattım kapagını yola çıktım geri geldim yolda bi anormallik yaşamadım eve gelince suya tekrar baktım seviyesi aynı yerde duruyordu başıma bi iş açmasa bari bikaç kişi conta yanığı diyince canım sıkıldı🙁

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...