İçeriğe Yönlendir

Motosikleti Trafikten Çekme İşlemleri

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Selamunaleyküm abiler. Benim emektar bir motosiklet var, o beni bıraktı ama ben onu bırakmıyorum araç alana kadar. Trafikten çekmek istiyorum. Bunun için ne yapmak gerekiyor? Plakayı söküp trafiğe götürsem yeterli mi? Motorun kendisi trafiği alakadar etmez değil mi? Hiçbir tecrübem yok,  bilgilendirirseniz müteşekkir oluruz.

Not: Muayene ve sigortası yok. Vergisini düzenli ödüyorum. Çekerken bunlar karşıma çıkmaz değil mi?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bildiğim kadarıyla muayene olmaması sorun olmuyor. Ruhsata son muayene tarihini kaşeleyip, trafikten düşüyorlar. Tekrar trafiğe almak istediğinde yine son muayene tarihinden hesaplanıyor ceza miktarı. Muayeneliyken çektirsen, muayene cezası uygulanmıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
TRAFİKTEN ÇEKME İŞLEMLERİ:
 1-      Araç özelliklerine sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun (EK-1),
2-      Nüfus cüzdanı,
3-      Araç tescil ve motorlu araç trafik belgelerinin,
4-      Tescil plakalarının,
5-      İlgili vergi dairesinden alınmış ilişik kesme belgesinin veya hurdaya ayrılmasında sakınca bulunmadığına dair belgenin,
6-      Resmi araçlar için, ilgili kurumun görevlendirme yazısı ile birlikte, 237 sayılı Taşıt Kanununun 13’üncü maddesi gereğince düzenlenen raporun,
İbraz edilmesi gerekmektedir.
*Trafik tescil kuruluşuna araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle müracaat etmesi gerekmektedir.
*Herhangi bir trafik tescil kuruluşunda trafikten çekme işlemi yapılabilir.
*Kayıtlarında haciz, rehin, tedbir gibi kısıtlayıcı şerhler bulunan araçlar (yakalama şerhi bulunan araçlar hariç) için takyidat şerhleri baki kalmak şartı ile trafikten çekme işlemi yapılabilir. (Uygulama Rehberi 1.5.16)

Resmi bilgiye göre yapılacak işlemler yukarıdaki gibi. Daha doğru bir yönlendirme olmuştur umarım. :good1:
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...