İçeriğe Yönlendir

Mondeo - Otomatik Vites Sorunu

Alperen Koşmaz

Recommended Posts

Alperen Koşmaz

Öncelikle herkese merhaba forumda yeniyim.

98 model otomatik clx aldım bi kaç ay önce alırken okadar ustaya gösterdim özellikle şanzımanı konusunda tedirgindim biraz ustam baktı sıkıntı yok dedi. Arabayı kullandım bide almadan önce. Neyse biz anlaştık satıcı arabaya gaz al bitmek üzere tekleme yapıyo dedi. Gazını fulledim akşam bi test edeyim çevre yolunda arabayı dedim araba birden silkelenme yapmaya başladı ufakta olsa vuruntu yapıyodu gazdandır geçer belki dedim bu böyle 1 ay felan devam etti son bir haftadır artık araçtan soğudum kendi kendine vites değiştiriyor hızım sabitken devirde normal seyirde giderken birden çıldırıyor devir sonra vuruntu yaparak vites düşürüyor bu tekrarlıyor sürekli. Bazı günlerde hiçbir sıkıntı olmuyor. Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Yardımlarınızı bekliyorum

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz

Denemek aklıma gelmedi hiç bugün denerim. Bide şu sıralar P den R ye alınca vites boştaymış gibi davranıyor park sensörü geri vites ışığı yanıyor ama araç boşta sanki. N konumuna alıp tekar P ye alınca düzeliyor forumda okuduklarıma göre TR sensörü gibi geldi bana ama siz daha iyi bilirsiniz akşama videosunu atıcam

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz

Nasıl kontrol edicem onu

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bana lpg kalibrasyonu hatası ve gaz kelebeği problemi gibi geldi...şanzıman yağı da kontrol edilmeli

(Tapatalk imzamızı kapatalım lütfen)

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz

Şanzıman yağını nasıl kontrol edicem bilgi verirseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
2 dakika önce, Alperen Koşmaz yazdı:

Şanzıman yağını nasıl kontrol edicem bilgi verirseniz sevinirim

Tamirciye gidip durumu anlatıp kontrol edilmesini isteyebilirsiniz... 

Sonuçta 20 yıldır kullanılan mekanikden bahsediyoruz bi yeri eksik veya bakım istiyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz

Bulunduğum şehirde bu araçtan anlıyan usta yok geçen bilgisayara bağlatalım bakalım dedim aracı bağlattık adam arıza kodlarına bakmama bile müsade etmeden sildi hepsini. Burda aynı sorunu yaşıyan birisi vardır belki, yada anlayan

Tamirciye gidip durumu anlatıp kontrol edilmesini isteyebilirsiniz... 
Sonuçta 20 yıldır kullanılan mekanikden bahsediyoruz bi yeri eksik veya bakım istiyor olabilir.
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Yukarıda anlattığınız sorunlara bizim verebileceğimiz sadece tavsiye olur, yani yazılanları okuyup da sorun şuradan kaynaklanıyor diyemeyiz sadece öneri söyleyebiliriz..

Araç görülmeden incelenmeden bir durumdan söz edemeyiz... aynı marka model araçlarda farklı sorunlar farklı sebeplerden dolayı olabilir...

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz
Yukarıda anlattığınız sorunlara bizim verebileceğimiz sadece tavsiye olur, yani yazılanları okuyup da sorun şuradan kaynaklanıyor diyemeyiz sadece öneri söyleyebiliriz..
Araç görülmeden incelenmeden bir durumdan söz edemeyiz... aynı marka model araçlarda farklı sorunlar farklı sebeplerden dolayı olabilir...
Haklısınız
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mutlaka bir şanzıman yağı kontrolü ve mümkünse değişimi. 20 sene olmuş.

Ateşleme sistemi de bi kontrol edilmeli. Aydın'da usta yoksa, İzmir yakındır belki, orada ustalar mevcut.

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz
Mutlaka bir şanzıman yağı kontrolü ve mümkünse değişimi. 20 sene olmuş.
Ateşleme sistemi de bi kontrol edilmeli. Aydın'da usta yoksa, İzmir yakındır belki, orada ustalar mevcut.
Servis kitapçığına baktım araç 168 bindeyken şanzıman yağı kontrol edilmiş ve araç şuan 206 binde ayrıca lpg sistemi takılalı 1 sene olmuş bakıma gittimi hiç bilmiyorum ilk fırsatta iyi bir ustaya göstermem lazım. Arızayla ilgili bir video yükleyecem bugün içinde
Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz

Aracın videosunu yükledim. Burada çok yapmadı ama normalde bayağı yapıyor

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Alperen Koşmaz

Bi bulabilsem değiştiricem ama bulamadım

Pozizyon salteri degistir duzelir
Yorum bağlantısı
Osman Ulukan

Konyada var bitane sanzumancida takmasi 10 dk 600 tl ben degistirdim sifir parca duzeldi buraya gelirseniz yardimci olurum

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Erdem Yılmaz

Evet sorununuz yüksek ihtimal pozisyon şalteri,aynı sorun bende de vardı 250 tl ye almıştır TR sensörü olarakta geçiyor,sorununuz bence ondan kaynaklanıyor çünkü bahsettiklerinizi bende yaşadım.parçayı malum çin sitesi dahil bulabilirsiniz.

link vermek yasak mı bilmiyorum ama ufak bi araştırmayla bikaç sitede buldum ben

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz

Evet sorun o parça yüzündenmiş. Parçayı açtım temizledim içindeki yağı değiştirdim 1 hafta oldu sıkıntı çıkarmadı. Ama sıfırını almayı düşünüyorum. Link vermek yasak değil diye biliyorum. Verebilirseniz çok memnun olurum.

Evet sorununuz yüksek ihtimal pozisyon şalteri,aynı sorun bende de vardı 250 tl ye almıştır TR sensörü olarakta geçiyor,sorununuz bence ondan kaynaklanıyor çünkü bahsettiklerinizi bende yaşadım.parçayı malum çin sitesi dahil bulabilirsiniz.
link vermek yasak mı bilmiyorum ama ufak bi araştırmayla bikaç sitede buldum ben
Yorum bağlantısı
Erdem Yılmaz

http://www.cakirotomotiv.com.tr/yeni/FORD-MONDEO-OTOMATİK-ŞANZUMAN-SENSÖRÜ-6L8P-7F293-AA-942#.W4Z9qc4zaUk

https://orjinalfordparca.com/mondeo-otomatik-sanziman-mesafe-sensoru-1995-2001-orjinal

parçayı ben 250 tl gibi bi rakama almıştım şuan 750 tl civarı müthiş yükselmiş :( 

sahibinden de yada çıkmacılarda öncelikle aramanızı tavsiye ederim,sahibinden sitesinde parça parça araç satanlar var onlarla irtibata geçip parçayı temin edebilirsiniz bence ?

Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz
http://www.aydogmussanziman.com.tr/iletisim.php bu firmayla da iletişime geçebilirsiniz ayrıca konunun ayrıntılı resimleri ve daha önceki sorunları hakkındaki konuşmaları 
 okumanızı tavsiye ederim.
Daha önce okumuştum aynı işlemi yaptım şuanlık sorunum yok. Ama sıfırını almak daha mantıklı. Attığınız linkteki firmayla iletişime geçicem. Teşekkür ederim ilginiz için.
Yorum bağlantısı
Alperen Koşmaz

Fiyatlar uçmuş durumda en son baktığımda orjinali 500 tl civarıydı

http://www.cakirotomotiv.com.tr/yeni/FORD-MONDEO-OTOMATİK-ŞANZUMAN-SENSÖRÜ-6L8P-7F293-AA-942#.W4Z9qc4zaUk

https://orjinalfordparca.com/mondeo-otomatik-sanziman-mesafe-sensoru-1995-2001-orjinal

parçayı ben 250 tl gibi bi rakama almıştım şuan 750 tl civarı müthiş yükselmiş [emoji20] 

sahibinden de yada çıkmacılarda öncelikle aramanızı tavsiye ederim,sahibinden sitesinde parça parça araç satanlar var onlarla irtibata geçip parçayı temin edebilirsiniz bence ?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...