İçeriğe Yönlendir

Passat - B5.5 - Geri Giderken Direksiyonu Çevirince Oluşan Vuruntu

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan

Merhaba arkadaşlar; aracımda bir problem var. Kimse tam teşhis koyamadı.

Geçenlerde 150km kadar uzun yoldan sonra geri geri park ederken araçta bir vuruntu oluştu. Mekanik ustasına götürdüm. İlk başta şanzımandan yapıyor dedi. Otomatik vites.
Bunun üzerine kayseride otomatik şanzıman ustasına götürdüm. O bindi araca ve şanzımanın gayet sağlıklı olduğunu ön düzenciye gitmemi söyledi. Orada da araç aynı problemi yapmadı. Öyle olunca da usta gözle bir muayene etti, görünürde bir sorun yok dedi.

Sorun tam olarak şöyle; 5-6km ileri yönde gittikten sonra geri geri gelirken sadece direksiyonu sağa veya sola çevirdiğimde bir şeyler kasıyormuş gibi vuruntu yapıyor. 
Vuruntuyu hafif yaptığında şanzıman veya motorda bir problem varmış hissi veriyor. 
Ama kasıntı genelde çok sert oluyor. Sanki ön düzende bir şey anlık kilitleniyor ve bırakıyor gibi oluyor. Ve ileri giderken hiç bir problem yok, ileri manevralarda da problem olmuyor.
Sorun sadece geri geri gelirken direksiyonu sağa sola çevirdiğimde oluyor. Direksiyonun dönmesinde de problem yok.
Dün kontrol ettiğimde sol aks körüğünün yırtıldığını gördüm. Yağı da sıçramış her yere.

Bilgisi veya tecrübesi olan var mı konuda?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

fren kaliperlerin hepsi sağlıklı çalışıyormu ?  bir müddet aracı kullanınca jantların sıcaklığını bir kontrol edermisiniz diğerlerinden fazla ısınan varmı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Belki Aks kafasında yağın doldurduğu küçük boşluklar vardı, körüğünün yırtılması ile yağ dışarı sıçrayınca bu boşluklar vuruntu yapabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Konunun ustasi degilim ama fikir olmasi acisindan direksiyonun kayislari ile ilgili olabilir mi eger boyle bir sey varsa tabii.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Umarım öyle bir şeydir. Aks körüğü aldım, gelince değiştireceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Fren merkezlerinin de boşlu olabiliyor. Küçük ihtimal ama elle kontrol edebilirsin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...