İçeriğe Yönlendir

Şoför Araca Alışır da, Araç Şoföre Alışır mı?

Alpay Sumer

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Otomatik öğreniyor. 

Bu net ve bunu geçiyoruz. 

Geri kalanında ise tutulan loglar ve bu logların yeniden kullanımı tepkileri değiştiriyor. 

Uzun mesafede ise sürüş stiline göre kurumlar oluşuyor. Bu da tepkileri değiştiriyor. 

Farklı sürücülerde farklı stiller sebebiyle fatklı noktalarda kurumlar oluşuyor.

Sonuç araba sahibine alışmış oluyor.  

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Otomatik öğreniyor. 
Geri kalanında ise tutulan loglar ve bu logların yeniden kullanımı tepkileri değiştiriyor. 
Uzun mesafede ise sürüş stiline göre kurumlar oluşuyor. Bu da tepkileri değiştiriyor. 
Farklı sürücülerde farklı stiller sebebiyle fatklı noktalarda kurumlar oluşuyor.

Kişinin sürüş karakterine göre aracın ECU sunun bir yakıt haritası oluşturması ; Ecu yu resetleme sonucu yakit haritasının silinerek yeniden oluşturulmasi da bahsettiğin log larla ilgili,öyle değil mi abi?
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
Otomatik öğreniyor. 

Topgear ın bir programında denk gelmişti pistte araçlar yarışmadan önce 100 km pist içinde tur atıp logları piste uygun hale getirip yarışa başlamışlardı.
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Araçlar her daim Sensörler vasıtası ile Ecu'ya Log atar. Hatta bu loglar burada sınırlı kalmayıp, araç cihaza bağlandığı andan itibaren önceki süreçlerin tüm kayıtları, DTC, ek donanım, harici bir cihaza bağlanma, hatta ve hatta akü gücü aklınıza ne geliyorsa. Kendi birimine atıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, İnan Çınar yazdı:
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:
Otomatik öğreniyor. 

Kişinin sürüş karakterine göre aracın ECU sunun bir yakıt haritası oluşturması ; Ecu yu resetleme sonucu yakit haritasının silinerek yeniden oluşturulmasi da bahsettiğin log larla ilgili,öyle değil mi abi?

Evet İnan.. kullanım tarzına göre loglar oluşuyor. 

2 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:
Otomatik öğreniyor. 

Topgear ın bir programında denk gelmişti pistte araçlar yarışmadan önce 100 km pist içinde tur atıp logları piste uygun hale getirip yarışa başlamışlardı.

Hımm.. 

Benimki sadece tezden ibaretti.. ispatlamışlar haberim yokken :)

Çok akıllıca bir hareket.. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
23 dakika önce, İ.Göksel Yaman yazdı:

Araçlar her daim Sensörler vasıtası ile Ecu'ya Log atar. Hatta bu loglar burada sınırlı kalmayıp, araç cihaza bağlandığı andan itibaren önceki süreçlerin tüm kayıtları, DTC, ek donanım, harici bir cihaza bağlanma, hatta ve hatta akü gücü aklınıza ne geliyorsa. Kendi birimine atıyor.

Bir dönem CVT Focus vardı. Otokoç dolapdere ile akraba olmuştum. Aracı Avis' e teslim etmeden önce son kez Otokoç' a götüreceğim sonrasında da yeni aracı alacağım. Ali Abi vardı, yavaş kullan yine yolda kalma demişti. Gittim götürdüm teslim ettim aracı. Araç PC' ye bağlandı ve ''Abi çok basma demiştim'' demesine müteakip yüz ifadem :blush:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Bir dönem CVT Focus vardı. Otokoç dolapdere ile akraba olmuştum. Aracı Avis' e teslim etmeden önce son kez Otokoç' a götüreceğim sonrasında da yeni aracı alacağım. Ali Abi vardı, yavaş kullan yine yolda kalma demişti. Gittim götürdüm teslim ettim aracı. Araç PC' ye bağlandı ve ''Abi çok basma demiştim'' demesine müteakip yüz ifadem default_blush.gif
Her saniyeyi, her marşı, anlık dtc leri akünün sarjını servisin bile göremediği birçok değeri görünce şok olmuştum. Birkeresinde kurcalarken, konumları bile gördüm. Birdahada orayı bulamadım
  • Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
3 dakika önce, İ.Göksel Yaman yazdı:
57 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:
Bir dönem CVT Focus vardı. Otokoç dolapdere ile akraba olmuştum. Aracı Avis' e teslim etmeden önce son kez Otokoç' a götüreceğim sonrasında da yeni aracı alacağım. Ali Abi vardı, yavaş kullan yine yolda kalma demişti. Gittim götürdüm teslim ettim aracı. Araç PC' ye bağlandı ve ''Abi çok basma demiştim'' demesine müteakip yüz ifadem default_blush.gif

Her saniyeyi, her marşı, anlık dtc leri akünün sarjını servisin bile göremediği birçok değeri görünce şok olmuştum. Birkeresinde kurcalarken, konumları bile gördüm. Birdahada orayı bulamadım

Konumu karıştırma, konumu karıştırma...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İyi de aracın kullanım istatistiklerini kaydetmesi demek (bu normal) bunları ben istemeden kullanacak demek değil ki.

Emminin yukarıda bahsettiği doğru ama o konu ayrı. Uzun süreli kullanımlarda araç tabi ki kullanım tarzına göre şekillenir (kurum bağlaması vs) Ama arabayı birine ödünç verip akşamına- ertesi gün geri aldığımızda bir değişiklik olmaz diye ısrar edeceğim. Bu tür yazan arkadaşlar da var.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Psikolojik olabilir ama, bir gün bile başkasına versem debriyaj sertleşmiş gibi geliyor bana da.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
İyi de aracın kullanım istatistiklerini kaydetmesi demek (bu normal) bunları ben istemeden kullanacak demek değil ki.
Emminin yukarıda bahsettiği doğru ama o konu ayrı. Uzun süreli kullanımlarda araç tabi ki kullanım tarzına göre şekillenir (kurum bağlaması vs) Ama arabayı birine ödünç verip akşamına- ertesi gün geri aldığımızda bir değişiklik olmaz diye ısrar edeceğim. Bu tür yazan arkadaşlar da var.
Önder abim olur. Kullanım karakterine göre harita yazıyor araba. Şöyle düşünelim. Uzun yolda sabit 90km/h gidiyorsun. 50km. Bu şekilde sabit gittin. ECU yakıtı basınçları ayarlıyor. Bu adam böyle gidecek diye. O sıra gaza aniden yüklendin. Uzun kullanımdan sonra bir gecikme yaşıyorsun, ve aniden ivlenemiyor araç. Birde bu 50km yolu, hep ani ivlenmeler ve gaza yüklenmeler ile gidelim sabit hızda gitmeyelim. Aynı viteste aynı hızda aynı gaz hareketinde hiç geçikme yaşamadan çok daha çabuk ivmelenirsin..
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
36 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Ben mesela.. ve değişiyor.. 

Bu sebeple çok vermem ben arabamı :)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Aynen sıcak havalarda atmosferik çok fark ediyor çekiş düşüyor soğuk havada canavar oluyor.
Sıcak havada azalan oksijen yanmayı etkiliyor. Soğuk havada daha fazla oksijen barındırdığı için daha verimli yanma oluyor

Benim araba hava durumuna göre hareket ediyor mesela. Teknik olarak, atmosferik olmasına bağlıyorum bu durumu. Öyle nemden bayılacak gibiysem arabada baygın geliyor. Sabah ilk saatlerin serinliğinde daha bi zıpkın gibi oluyor. 
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fikri Keleş

Bence var.

Daha evvel aldigim 2 3 arac ilk zamanlar 90 ı gecmezken bir zaman sonra 160 170 lere cikabilir oluyor,hatta benim skoda L120 vardı ne zaman abim kullansa arabayi ben alinca sanki küsmüş gibi yığılıyordu.Makina da olsa insan insandır.

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Alpay Sumer yazdı:

fikri abi su kismi bize biraz acabilirmisin 😁

Gora 216 desem😀

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...