İçeriğe Yönlendir

İkiye Bölünen Tofaşlar

Emre Şimşek

Recommended Posts

Evren Erakçora
En yenisi 16-18, orta yaştakileri 30, ilk çıkanları 40 yaşında. Zaten şasesiz (yarım şese derler) araç. 10 yılı dolduğunda tabanı çürümeye başlardı. Sonuç normal.
Bunlar sıfırken biz çocuktuk ,o zaman da kasa çok zayıf derlerdi.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfırken çok kullandım, fabrikasında gezdim, parası kadar sağlamdır normal. ikiye bölünmezdi ama. rönoya göre de sağlamdı

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
sıfırken çok kullandım, fabrikasında gezdim, parası kadar sağlamdır normal. ikiye bölünmezdi ama. rönoya göre de sağlamdı
1994 yılında tofaş fabrikasını gezdiğimizde herşey mükemmel bu robottan BMW de var, bu mikron hassasiyetinde ölçüm yapan robottan mercedes-benz de var. Göğsümüz bir kabardı sormayın. Son cümle manidar " ereğli demirden bize gelen sac ile sobacıya giden sac arsında fark yok. Sadece tempra ve tipo da kullanılan sacın bir yüzü galvaniz kaplı". Teneke sobalar 4~5 yıl dayanıyor kuş serilerinin 15~20 yıl dayanmasını nasıl bekleyebiliriz ki? Yıl 2018 toyota halen daha belçikadan sac getiriyor.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Olay kaporta sacinda değil. Ama sasede kullanılan da kaporta saci değil.

Kötü durumda olanlar zaman zaman ÖTV indirimi ile toplanıyor. Ama düzgün olanlardan n-cap güvenligi beklenmemeli. Ha yolda 100 150 ile giden Tofaş da kaza yapınca dağılacak. Süren bunin farkında olsun. Gerisi mukadderat

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Yeni nesil yarış araçlarında 2ye bölünmesi için çalışmalar yapılıyor. Kaza anında bölünüp darbeyi daha iyi sönümlesiğini anlatıyordu discovery kanalında bir tane adam.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kabin hasar almaz önden şase darbeyi sonumleyecek şekilde dağılır. Motor şanzıman aracın altına düşer vs vs. Arkadan çekişli araçta hele arka aksa kadar dağılır şaft şanzıman vs düştüğü için. Artık kazada hasar almayan değil kabine az yansıtan makbul. Çok kez demisimdir. N çap ta 5 yıldız çıktığında renolar hep 5 yıldız aldı. Arabanın şase kolu ve tampon demiri hariç metal aksam Yok. O yüzden en ufak darbede duvara toplamış gibi çamurluk tampon vs darmadağan. Tabi arkadan alınan darbede iş biraz karışıyor. 

Kupanın sağlamlığı için de şase kadar direklerin mukavemeti de önemli. Tofaşta direk mı var kapı ayarı yapacam diye kapıları ikiye katlarsin ön cam patladığında direkleri de elle katlarsin o başka

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

30.k olan kango ile önce minibüse oradan da kepçeye çarptı eleman. Bileği çatladı. Arabayı gören 150 ile çarptı sandı. Yaşam kafesi sapasağlam idi.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Eskilerin en sağlamı da Anadol idi. Kamyon şasesi gibi şase vardı ilk göz ağrımda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bileği çatladı

Ofise gelince hala sadece bilek miydi çatlayan :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
2 dakika önce, Hüseyin Maviş yazdı:

Eskilerin en sağlamı da Anadol idi. Kamyon şasesi gibi şase vardı ilk göz ağrımda.

Kupayı saseden ayır ister sedan ister coupe ister kamyonet. Artan kaportayi işkembesine güvenen ineğe ver :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Açalım bunu biraz? Vergi sistemi?

Eskiden mtv ağırlığa göre alınırdı. 

Sınır 950 kilo.  Şahin 945 idi mesela

950 nin altında kalsın diye sağ ayna sonradan serviste takılır. 

Ön takımdaki tekerleri düz tutan bir parça takılmaz. O da serviste sonradan takılırdı. 

O günün teknolojisi ile bir arabayı 945 kilo üretebilmek için de kasa ve şasiyi nasıl yapıyorsa siz düşünün 

Doğanda da aynı kasa ve şasi vardı zaten. Sadece trimler ve aksesuarları farklı idi.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
5 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

yada belli bir yas ustundeki kisilere satilmali...

Mesela, Servet Amcan gibilere mi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
5 saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Cok zor bir soruydu 😵 😁

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

metal yorgunluğundan bölünüyor olsa aynı model yılında bir mercedes de bölünürmü mesela aynı kazayı yapsa ?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kullanılan metalin kalitesi önemli. Malesef kuş serisinde kullanılan metal yeterince rijit değil. Eski bir mercedes ile kıyaslamak adil olmaz:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
3 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Kullanılan metalin kalitesi önemli. Malesef kuş serisinde kullanılan metal yeterince rijit değil. Eski bir mercedes ile kıyaslamak adil olmaz:)

yani 1985 model 200 e aynı kazayı yapsa bölünmeyebilir diye anladım doğru dimi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ofise gelince hala sadece bilek miydi çatlayan default_tease.gif
Kaza olduğu zaman Rize'ye doğru seyir halinde idim. Ve hatta kendileri de demiş, dua et burada değil
Niye ben?
Cok zor bir soruydu [emoji43] [emoji16]
Bekliyorum cevabı
metal yorgunluğundan bölünüyor olsa aynı model yılında bir mercedes de bölünürmü mesela aynı kazayı yapsa ?
Her metalin yoğunluğu alaşımı kalitesi farklı.
Yorum bağlantısı
Cem Işık
13 dakika önce, Ali Gök yazdı:

yani 1985 model 200 e aynı kazayı yapsa bölünmeyebilir diye anladım doğru dimi :)

Eniştemin arabasına (220d) 89 modeldi yanılmıyorsam,  yandan tüp kamyonu çarptığında, tek kapı değişti diğeri düzeltildi. Çok sağlam arabaydı.. bence kuşla fili kıyaslıyoruz şu an.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

senelerce halkı bu teneke parçası arabalarla kazıkladılar ! bizim milletle ucuz diye aldı 

araba her sene çıktı her sene aynı araba değişen şey direksiyon simiti içteki düğmeler. 

4 teker 1 direksiyon bir çatı başka birşey yok

şase yerine araçta teneke kullanılmış sanırım, 90 lı yıllarda babama tofaş aldırmadığım için hala kendimle gurur duyarım :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Eskiden mtv ağırlığa göre alınırdı. 

Sınır 950 kilo.  Şahin 945 idi mesela

950 nin altında kalsın diye sağ ayna sonradan serviste takılır. 

Ön takımdaki tekerleri düz tutan bir parça takılmaz. O da serviste sonradan takılırdı. 

O günün teknolojisi ile bir arabayı 945 kilo üretebilmek için de kasa ve şasiyi nasıl yapıyorsa siz düşünün 

Doğanda da aynı kasa ve şasi vardı zaten. Sadece trimler ve aksesuarları farklı idi.  

1985 doğumku Tayfun Yaman kesin de bunu demek istemiştir.

O günün, günü boşverelim, kuş serisinde ne teknoloji donanım vardı da ağırlık yapacaktı ki.Bomboş araç.Sağ aynayı Şahine takmayan Doğana takıyordu?Aynı araç, ayna Doğanda ağırlık yapmıyor muydu? Onlar modeller arası donanım farkıydı. Şahin kapaklı jant, Doğan alaşım.Buyrun ağırlık farkı.

Reno 12 TL ler kaç kiloydu? Baktım 890 kilo imiş. Onlarda bu kadar bölünme oluyor mu? Hatırlamıyorum.

İkiye bölünme sebebi, kullanılan sacın çok çok kötü olması ve çürümesi, şasesinin dandik bir sistem olması ve çoğunluğu taksiden çıkma olduğundan metal yorgunluğu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
30 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kaza olduğu zaman Rize'ye doğru seyir halinde idim. Ve hatta kendileri de demiş, dua et burada değil Niye ben? Bekliyorum cevabı Her metalin yoğunluğu alaşımı kalitesi farklı.

Kurtariiiin beniiii 😵

32 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bekliyorum cevabı.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır
12 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Açalım bunu biraz? Vergi sistemi?

Çok derin derin analiz yapmaya gerek yok bence.
Mesela şu anda almak istediğiniz 0 km. bir araç için devlete yaklaşık olarak %206.8 vergi ödemeniz gerekiyor.

Aşağıda birkaç örnek var mesela.. (Donanım olarak farklı olabilirler ama arada ki uçurum fiyat farkına sebep değildir sanırım)

http://tr.automobile.de/cgi/deeplink.pl/suche/cgi/standardsuche.pl?match=exakt&page=detail&LAND=&GTYPmehrere=&startsort=PREIS asc&s=Suche starten&initcall=1&templatefrom=standard&zusatz1=&HERSTELLER=15&MODELLID=M845&PREISVON=1000&PREISBIS=&AUFBAU=&TUEREN=4%2C5&ART=1&KRAFTSTOFF=10&KW=&ERSTZULASSUNGVON=2012&ERSTZULASSUNGBIS=2012&KMVON=&KMBIS=

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-hasarsiz-sinifinin-en-dolusu-ford-fiesta-chia-583950369/detay

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
9 dakika önce, Tayfun Yaman yazdı:

Çok derin derin analiz yapmaya gerek yok bence.
Mesela şu anda almak istediğiniz 0 km. bir araç için devlete yaklaşık olarak %206.8 vergi ödemeniz gerekiyor.

Aşağıda birkaç örnek var mesela.. (Donanım olarak farklı olabilirler ama arada ki uçurum fiyat farkına sebep değildir sanırım)

http://tr.automobile.de/cgi/deeplink.pl/suche/cgi/standardsuche.pl?match=exakt&page=detail&LAND=&GTYPmehrere=&startsort=PREIS asc&s=Suche starten&initcall=1&templatefrom=standard&zusatz1=&HERSTELLER=15&MODELLID=M845&PREISVON=1000&PREISBIS=&AUFBAU=&TUEREN=4%2C5&ART=1&KRAFTSTOFF=10&KW=&ERSTZULASSUNGVON=2012&ERSTZULASSUNGBIS=2012&KMVON=&KMBIS=

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-hasarsiz-sinifinin-en-dolusu-ford-fiesta-chia-583950369/detay

Ben  77-2001  model kuş serisinin (fiat 131)  kazada ikiye bölünmesiyle bu günkü vergi sistemi arasındaki bağı sormuştum. Konu kuşların ikiye bölünmesi ya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...