İçeriğe Yönlendir

Powershift 6DCT450 MPS6 N den D ye Stop Etme Sorunu

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Ayrı bir başlık açıyorum ki birileri benzer bir sorun yaşarsa aradıklarında bulunsun.

Olay şu. Araç soğuk yada sıcak motor fark etmeksizin,  çalıştırıldıktan sonra , geriye takılıp hareket ettirilip sonra N ye ve peşinden D ye alındığında, eğer 1-2 sn kadar beklenmezse, tekler gibi oluyor, olurda motora yük bindiren hidrolik direksiyonun tam sola yada sağa çevrilmesi gibi bir durum var ise stop edebiliyor. Araç D den N ye sonra da R ye takıldığında ise problem yaşanmıyor. Yani 1. vites kavraması, olması gereken kadar çabuk boşa alamıyor ve eğer frenden ayak çekilirse araç tam olarak yürüyemediği ve gaz da verilmediği için stop ediyor. Tam o esnada gaz verilirse aynı düz vites araba gibi yürüyüp gidiyor.

Şanzıman ustasına gidildi, Powershift şanzımanı bilen ustası, bir ihtimalle önceki kavrama değişiminde, içinin iyi temizlenmediği için eski balata partüküllerinin vs nin toplandığı yada ömrü dolduğu için ilgili selenoidin takıldığı yada yavaş çalıştığı varsayımında bulundu. Bu selenoid valfler valvebody denen, burada mekatronik ünitesi dedikleri parçanın üzerinde yer alıyorlar.

Aracı ilk aldığımda her vites değişiminde aynı şey oluyor hatta N de D ye alır almaz stop ediyordu. Kullandıkça sorun azaldı. Bu da sorunun elektronik değil mekanik olduğu varsayımını destekler nitelikte. Araç yatan bir araçmış. Zaten yetkili servis terminalinin üzerinde arıza kaydı yok. 12 bin km önce İstanbul da yetkili serviste çift baskı balata değişmiş faturası var, neredeyse 15 bin tl ödenmiş.  Ama servis tabi kaçıyor, ilgilenmiyor Ankara da. Teshis icin sökülmesi gerekiyor. Özel serviste adaptasyon yapıldı değişen hiçbirşey olmadı. Aracın tüm diğer vites fonksiyonları normal, titreşimsiz, vuruntusuz.

Paylaşımda bulunmak isteyenler, lütfen buyrunuz. Bunu çözmem lazım.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Aynı şanzımanı bir süre kullanmıştım. Çok karmaşık bir şanzıman, aracı satmamdaki en büyük neden bu şanzımanın olası arıza yapma riskiydi. Bahsettiğiniz problem ile karşılaşmadım nasıl çözüleceği hakkında bir fikrim yok ancak umarım sorun basit gözden kaçan bir yerdedir ve tez zamanda çözülür.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorun azalma eğiliminde ise, bu şekilde kullanmaya devam ederdim ben olsam.. 

Sorun azalmıyor veya artıyorsa, şanzımanı her türlü güvendiğim bir yerde açtırırdım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ben olsam gerçek bir otomatik şanzıman yağı değişimi ile makinaya bağlantp hattı temizetirdim. Ama powershift de selenoid ile değişim yok diye biliyorum. 6 ileri tork konvertör yok eminiz dimi

Powershift de vites seçici selenoid ile mı ki?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

İslak kavrama sistemi var. Cift kavrama. Ford Volvo Freelander Mitsubushi de ortak kullanilmis Chrysler ile birlikte.

Sorunun semptomlarinda  ilk gunlere gore iyilesme ve seyreklesme var. Hava sicakligi asagi yukari ayni.

Tamirci,selenoidi gerekirse degistirebilecegini soyledi. Acip, iyice temizleyip yeni yag ve filtre ile toplayacakti. Ben karar vermediğimden birakmadim. Daha onceden bu sanzimandan yapan yer. Bilinen bir otomatikci.

En kotu senaryoda yeni bir mekatronik unitesi gerekiyor. Cinli bir saglayicidan asagi yukari 500 dolara alabilirim. Burada iki kat pahali ama garantisi postayla gelenin olmaz 1 sene bile olsa.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

ALLAH kolaylık versin.Powershift şanzımanı kullanmadım bilmiyorum.Eğer selenoidde ise yenisi ile değişim yapılmadığı sürece asla düzelmez.15 binlirada biraz uçuk bir fiyat olmuş.

Geçen vw servisine gittim.Dsg sordum.Araç servis bakımlı ise  şanzıman arızasında şirket onarımda büyük indirim yapıyor.Fordda boyuna öpüyor heralde.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Aynı şanzımanı bir süre kullanmıştım. Çok karmaşık bir şanzıman, aracı satmamdaki en büyük neden bu şanzımanın olası arıza yapma riskiydi. Bahsettiğiniz problem ile karşılaşmadım nasıl çözüleceği hakkında bir fikrim yok ancak umarım sorun basit gözden kaçan bir yerdedir ve tez zamanda çözülür.
Kuru tip olan 1.6 Benzinli Focus ve Fiesta'da kullanılan Powershiftlerde kronik kavrama sorunu var.
Lakin 1.5 TDCi ünitede kullanılan Focus ve Kugalarda herhangi bir kronik problem yok. Çift kavrama şanzumanlarda en az elektronik veya mekanik probleme rastlanan bir şanzuman.
200.000k yı geçipte hala kullanan birçok filo aracı gördüm en ufak bir problem yok.
Servis kayıtlarındada durum bu şekilde..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
5 saat önce, İ.Göksel Yaman yazdı:

Kuru tip olan 1.6 Benzinli Focus ve Fiesta'da kullanılan Powershiftlerde kronik kavrama sorunu var.
Lakin 1.5 TDCi ünitede kullanılan Focus ve Kugalarda herhangi bir kronik problem yok. Çift kavrama şanzumanlarda en az elektronik veya mekanik probleme rastlanan bir şanzuman.
200.000k yı geçipte hala kullanan birçok filo aracı gördüm en ufak bir problem yok.
Servis kayıtlarındada durum bu şekilde..

Kuru kavramada 11.000' de kavramayı değiştirtmiştim. İlk kalkıştaki titremeler hiç geçmedi. Şimdi ıslak kavrama Kuga var maşallah diyelim. Çok stabil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Titreşim ve vibrasyon kuru tip model powershiftlerin kavrama bölümüne yağ kaçırmasından ötürü oluyor eğer valvebody arızası yok ise. Problem oluştuğunda da özellikle kalkışta vibrasyon oluyormuş. Nefis  youtube videoları var powershift şanzımanın sökülüp takılması ile ilgili. Dual Mass FLywheel denen çift kavrama  setinin parçası olan volan da titreşim yapar. Bildiğiniz düz vitesli aracın volan problemleri gibi.

Benim başlıktaki şanzıman ıslak tip, ilk nesil 6 ileri olan model. ilk nesil, 2.0 dizel kuga larda olan şanzımanın aynısı olmalı. Bahsettiğim şey bir titreşim değil, basbayağı debriyajı acemi birisi bırakırmış gibi yapması bu nedenle de yük var ise motorun çalışmaya devam edememesinden ibaret.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

ilerleyemeden stop etti bu sabah. motor soğuk. yol düz, ancak kaldırırken bir şey tutuyor gibi oludu arabayı.   sistem voltajı 14,2 araç çalışırken. tek fark arabanın 2.5 günden hiç kullanılmamış olması. acaba hill holder bırakmıyor olabilirmi? mesela yeni audi lerde araçta hillholder kapatılmış olsa bile, eğime bakmaksızın tam fren ile beklerken de bu sistem aktif kalıyormuş. 

geçen gün, arka sağ kaliper diske sürtüyordu, deli gibi ısınmış. durunca gelen balata kokusundan fark ettim. sorun tekrar etmedi. bu araçların arka teker fren hatlarında ki bir problemden ötürü bazen disk frenler olması gerekenden yakın şekilde kalıyormuş. bu konuda birsürü şikayet var. hatta video var youtube de.

belki bir sebepten ötürü şanzımanın tam kavramaya başladığı yerde freni bırakmamasından ötürü araç fren kuvvetini yenemiyordur. sadece arka tekerler değil tüm tekerlekler tutuyodur çünkü.

aklımda deli sorular...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

ilerleyemeden stop etti bu sabah. motor soğuk. yol düz, ancak kaldırırken bir şey tutuyor gibi oludu arabayı.   sistem voltajı 14,2 araç çalışırken. tek fark arabanın 2.5 günden hiç kullanılmamış olması. acaba hill holder bırakmıyor olabilirmi? mesela yeni audi lerde araçta hillholder kapatılmış olsa bile, eğime bakmaksızın tam fren ile beklerken de bu sistem aktif kalıyormuş. 

geçen gün, arka sağ kaliper diske sürtüyordu, deli gibi ısınmış. durunca gelen balata kokusundan fark ettim. sorun tekrar etmedi. bu araçların arka teker fren hatlarında ki bir problemden ötürü bazen disk frenler olması gerekenden yakın şekilde kalıyormuş. bu konuda birsürü şikayet var. hatta video var youtube de.

belki bir sebepten ötürü şanzımanın tam kavramaya başladığı yerde freni bırakmamasından ötürü araç fren kuvvetini yenemiyordur. sadece arka tekerler değil tüm tekerlekler tutuyodur çünkü.

aklımda deli sorular...

fren merkezi kontrol edildi mi?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

fren merkezi kontrol edildi mi?

Hayir. Neye bakmamiz lazim? Frenlemede bir problem yok aslinda da. Eger vakumda bir problem var ise tandem pompaya bakmam lazim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fren merkezi arizali ise balatalari sikar birakmayabilir. Gostermekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Kaliperde bozuk olabilir. Alinin Hundayda olmustu, jant bile isiniyordu normal suruste.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Kaliper isi riskli. Tam birakmayan kaliper Fren hidroligini isitiyor hava yaptiriyor sonra pedal bosta 😎

kaliperde sorun varsa duzeldi sanirsiniz duzelmez kafasina gore takilir

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

video da arka fren hortumlarındaki bir hatalı kıvrım nedeniyle zaman içinde arka kaliperlerin yeteri kadar hızlı açılmadığından bahsediyorlardı. çözümü o boru parçalarını yenilemekmiş.

ama tabi fren merkezinde yeni oluşmakta olan bir problem varsa ona baktırmamız lazım.

işte şikayetler.

http://www.carproblemzoo.com/dodge/journey/brake-disc-caliper-problems.php

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğan Arşiray

Havalar serinlemeye başladı. Motor ve şanzıman biraz ısınana kadar, dur kalk trafikte en başta hissettiğim peşpeşe iki kere kavrama yapması problemi hissediliyor. Kritik değil ama orada.  Gümbür gümbür soğuk hava istop ları geliyor bence. Zaten en başta  R den D ye geçişte olan şey de tam buydu ki arabayı kaldırmak için tam o esnada gaz verirseniz araç kasılıp stop ediyordu, bu nedenle D ye takınca 2 sn beklemek gerekiyordu.  Haziranda arabayı aldıktan 3 gün sünraki hali böyleydi ve bariz şekilde belliydi. Tuhaf olan hava gayet sıcaktı da. Sonra giderek düzeldi, nadiren yapmaya başladı.

Şanzıman yağını değiştirmeyi düşündüm ancak komple sökmeden boşaltmak mümkün değil. en fazla 3 te 2 si yenilenebiliyor ki bu bir şeyleri değiştirir mi zaten emin değilim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şanzıman yağı manuel dişlileri yağlıyor bence değişmez. adaptasyonu doğru yapıldı mı emin miyiz? eminsek nasıl eminiz?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Starscan cihazı ile yapılıyor, yapılamazsa yeni mekatronik ünitesi kitliyorlar, pardon takdim ediyorlar. Yani problem bana göre, o ilk ileri doğru kavramayı yaptıran hangi selenoid yada selenoidler ise, onun çalışma aralığında takılması, oringinden yağ kaçırması vs gibi bir arızadan bunu yapıyor olduğu yönünde. anlık olarak algoritmanın beklediği yağ basıncı değeri yetmeyince, basıncı arttırmak için farklı bir şekilde sürüyor selenoidi, ölü olduğu alanı geçince de birden gelen basınç ile aniden kavrama yaptırıyor. durmakta olan vasıtanın ataletini yenemeyincede motor tabiki stop ediyor, çünkü stop esnasında olan şey tamamen aniden debriyajdan ayağınızı çekince olacak olan gibi. oysaki araç hareket ediyorsa ufacık bile öne doğru olan seyir hızı, aracın stop etmesini engelliyor. ikinci kez kavrama yapar gibi davranması da büyük ihtimalle yine yazılımının aynı düz vitesli arabada, araba tam stop etmek üzereyken  debriyaja basıp gaz vermemiz gibi davranmasından ileri geliyor.

n215/n216 diye bir selenoid kullanılıyormuş. kesin bilgi değil.  basit küçük bir şey. üzerinde bir conta bir metal yuva birde bilye var hepsi o. açıp kapatıyor. youtube de sökülme taaılma videolarını izledim. yani roket bilimi değil sonuçta. mesele iyi servis verecek adamı bulmakta. izmirde bir firma mekatronik ünitelerini makineye bağlayıp yol koşullarını simule edebiliyormuş. aslında istanbula gönderilse tespit yapabilirler.

http://www.hydratest-turkiye.com/HAKKIMIZDA.aspx

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

Starscan cihazı ile yapılıyor,

bu tip arızanın karakterinde, olmuş kabul edilen, yani listede tik atılan ilk aşama olan adaptasyonun orjinal cihaz haricinde yapılmasına , ben şüpheli yaklaşırım. Hatta 3 defa adaptasyon yaptırdığım oldu (teknisyenelr arkamadan neler konuşmuştur ona da eminim ) ama 3. de tutmuştu tüm sorunlar çözülmüştü.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

orijinal Chrysler terminali ile yapıldı zaten. sorun elektronik bir şey değil belli ki.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Bugün özellikle ve özellikle dikkat ettim, aracı kaldırırken sanki manuel vites araba gibi frenden sonra ayağımı kaldırıp hemen gaza koyup bir manuel vitesli araba gibi gaza basarsam, yani klasik otomatikte yapılanın aksine hafifçe basmak yerine, o tutukluk yapan yeri sanki efor sarfedip atlıyor ve araç mutlaka kalkıyor. Ama, durduğum yerde R den D ye taksamda, frenden  ayağımı çekip "sonra" N den D ye takarsam bunu yapmıyor sanki...ne enteresen bir durumu değilmi?

Ne olur ne olmaz diye ön ve arka tekerlerin fren hortumlarını sipariş etmiştim onaları değiştirip arka kaliperleri kontrol edeceğim. Çünkü bu araçlarda özellikle ön frenlerinde takılma problemleri raporlanmış.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...