İçeriğe Yönlendir

Powershift 6DCT450 MPS6 N den D ye Stop Etme Sorunu

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

fren hortumlarını değiştirttim. fren pedalının hissizliği gitti. detaylı gözlemleyeceğim. asıl gözlemim şu, frende haliyle sorun yokken aracın yaptığı şey kavramayı çok hızlı yapması. bunu giderken de vites küçültürken de yapıyor aslında ancak araç hareket ettiği için pek belli olmuyor. kararsız kaldığı süratlere indiğinde mesela ışığa yaklaşıp tam durmamışken, birden gaza basınca zart diye debriyajı bırakıyor. tabi bu da sert bir vites değişimi gibi algılanıyor. yapısı gereği hemen 2. vitese attığı için, yine hemen vites düşürmek istiyor hız azalınca. sürekli kavrama ve bırakma hadisesi var bu tip şanzımanlarda bildiğiniz gibi. herhalde, kavramayı sağlayan iki motordan birinde ve/veya kavramanın kendisinde bir problem var. belki bozuldu ben aracı almadan önce, belki araç yattığı için pislik bağladı selenoidleri bilemiyorum. belki de kavramanın yaylarında aynı manuel araba debriyajı gibi bir sorun oluştu. esnekliğini yitirecek şekilde deforme oldu. hava soğuyunca problem artarsa hemen; artmaz ise canım istediği bir vakitte söktürmeyi planlıyorum... 2001 ford expedition ile takas olur :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Bugun starscan terminalinde hicbir ariza cikmadi. Dur kalk vs bol bol denedim sadece 1 kez stop ettirdim. Demekki fren hortumlari konusundaki  sikayetler gercekten dogru. Yolda giderken kilitlenen kaliperler vs gibi. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Açıklama yapmasaydın belki yokuşta hill holder var deyip kaza yapacaktı. Bir nevi patlama sayılır.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Denemeli. Cunku hill holder menuden kapali olsa bile aslinda devrede, kapali esp gibi olabilir. Yani belki de surekli yokus yukari zannediyordur?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğan Arşiray

ilginç kış güncellemesi. hava sabah 4 derece civarı oluyor. kasım ayı ankara sabahı işte. vites sistemi müthiş güzel çalışıyor ve stop etmiyor. 1 rölanti, yüksek 2 şanzıman yağı daha az akışkan. Motor hala soğukken vitesler süper hızlı geçiyor, bekleme kafa karışıklığı vs olmuyor.

Acaba diyorum...... yağ mı yanlış içindeki??? Aklımda deli sorular. Yağ değişimi 800 tl den aşağı olmuyor çünkü.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ilginç kış güncellemesi. hava sabah 4 derece civarı oluyor. kasım ayı ankara sabahı işte. vites sistemi müthiş güzel çalışıyor ve stop etmiyor. 1 rölanti, yüksek 2 şanzıman yağı daha az akışkan.

bu arada bu mesajı yazdıktan sonra, aldığım adamın bana gönderdiği son şanzıman bakım faturasını inceledim. şanzıman yağı olarak konulan yağa baktım.

Yaklaşık 8 litre OPAR OLIO SFE75W diye bir şey koymuşlar. Ne bu acaba diye baktım.  Kel alaka bir isim çünkü. Kel çıktı. Çünkü düz şanzıman  yağıymış bu! 

Bu hafta içi gidip çift kavrama uyumlu bir yağ ile yağı değiştirteceğim. Bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

işte, onu koymuşlar şanzıman bakım faturasına göre. 14bin küsür tl ödenmiş geçen sene. sonuçta faturaya pahalı yağı yazıp ucuz yağ koyanı yada hiç yağı değiştirmeyenini gördük te, zaten parasını alacağı yağı yanlış koyanını görmemiştim yetkili servisin. neden daha önce dikkat etmemişim o eski sahibinin verdiği faturaya hayret.  çift kavrama yağlı tip şanzımana, normal yağ da konabiliyormuş, arızalanmıyor demek ki. doğru çalışmıyor sadece. benim beklentim bu yönde şu anda. pazartesi günü gidip çift kavramalı şanzıman yağı ile değiştirteceğim kendi servisimde. umarım bu kadar basit bir durumdur. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

pazartesi günü gidip çift kavramalı şanzıman yağı ile değiştirteceğim kendi servisimde. umarım bu kadar basit bir durumdur. 

şaka gibi olur :)

1 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

zaten parasını alacağı yağı yanlış koyanını görmemiştim yetkili servisin

haldex e diferanyel yağı koyanı gördüm

fren hidroliğine de diferansiyel yağ koyanı gördüm. fren de tutuyordu ama kazık frende geldiği yöne dönüyordu :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servis kitapçığı ne diyor yağa. 

Doğru olabilir koyulan yağ.  

Çünkü çift kavramalı şanzımanlar da sonuçta iki tane manuel şanzımandan oluşuyor.  

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Servis kitapciginin akli biraz karisik. Belli ki dizel versiyonu sonradan eklemisler. Motor yagina bile hepsini yazmislar. Bu yag duz sanziman yagi. Cift kavrama yaglarinda muhtemelen katkilar ve isiya dayanmasini saglayan seyler var. Kuru tip degil bu sanziman. Yag onemli.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Güncelleme. Yağı değiştirdim. Aracın, önceden boştan D ye alınca yerinde sayması gitti, kendiliğinden normal bir otomatik vites gibi akar oldu. Geriye takıp frene basıp durup, hiç beklemeden D ya aldığımda oluşan tuhaf hızlı kavrama durumu, çok daha belirsiz oldu. Zaten düşük hızlardaki vuruntu da gitti. Kararsızlık yaşamıyor sistem.  Bir kaç denemeden sonra, geri geri ufak ufak gidip birden D ye takıp hiç gaza basmayınca stop ettirebildim anca. Herhalde bu da normal bir davranış olsa gerek bu tip otomatikleştirilmiş şanzıman için. Sonuçta tam otomatikler hariç hiçbir şanzıman için durmadan vites değiştirmemek lazım gelir.

Tabi bir şey söylemek için çok erken. Biraz kullanıp yağın eski yağın kalanı ile tamamen karışmasını beklemem ve tüm mekanizmanın düzgün şekilde yeni yağ ile yağlanmasını beklemem lazım. Yağ kapasitesi 7.5 litre, biz 5.5 ile 6 arası bir şey koyabildik. Diğer türlü sökülmeden mümkün değil. Bu durumda yağın Yüzde 80 kadarı yenilenebilmiş oluyor. Belki bir terminal ile adaptasyon da yapmak gerekecek daha sonra.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çift kavramalı yağlı tip şanzımanlar için üretilmiş bir yağ. SWAG markası. Numarası 30939070

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Sorun çözülmüş. Olması gerektiği gibi beklemeden kavrama yapabiliyor ve hemen kalkıyor. Kararsızlıklarda gitmiş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Sorun çözülmüş. Olması gerektiği gibi beklemeden kavrama yapabiliyor ve hemen kalkıyor. Kararsızlıklarda gitmiş.

Çözüm, doğru yağ mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Otomatik şanzıman ve yağ ilişkisi bir kez daha kanıtlandı. Gözünüz aydın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hadi geçmiş olsun diyelim. Bu aşamaya gelene kadar ne kadar para harcanıldı ortalama 😃

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...