İçeriğe Yönlendir

Transit Courier - Start-Stop Düzensizliği

Mete Yaban

Recommended Posts

Mete Yaban

yazın başından beridir bir sorunum var 2014 curyenin start-stop düzgün çalışmıyor geçende bakımı geldi servise gittim arızayı söyledim tamam bakarız dediler neyse bakım bitti teslim aldım aracı arızaya baktınızmı dedim tamam dediler o günde hava çok sıcak olduğundan klima hiç durmadı farketmedim adamlar servis herhalde yapmışlardır dedim hiç kontrol etmedim ama arıza gene aynı devam ediyor servisi aradım aynı dedim geri getir dediler iyi niğde’de servis yok Aksaray’a mı geleyim dedim neyse sonuçta bir şey yok ne yapabiliriz bilgisi olan bir arkadaş var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen akünüz zayıftır. 

Bir oto elektrikçi ölçüm yapsın. Ancak start  stoba göre yorumlasın. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sorun ne, ben onu göremedim. Bi sorun olduğunu söylemişsiniz ama ne sorun olduğunu söylememişsiniz.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Stop&Start birçok algoritmanın biraraya gelmesi ile çalışmaktadır. Devreye girmemesinin başlıca büyük nedeni Akü'dür. %75'in altındaysa girmez.

Akününüzde sorun yoksa, Akü İzleme Sensöründe hata olabilir. Değişmesi gerekebilir.

EFB aküler, 3. yılına gelince biraz nazlanır SS konusunda. Sarj ettirip süreci uzatabilirsiniz.

Akünüz yeni ama hala devreye girmiyorsa, Alternatör'e bakmak gerekiyor. Aküyü tam sarj edemiyor olabilir. Alternatör dalga testi ve Kaçak testi yapmak gerekir.

Alternatör'de sıkıntı yok Akü yeni ama hala devam ediyorsa, PCM ve BCM konfigürasyonu yapmak gerekebilir.

Hala sorununuz devam ediyorsa, Voltage problemi olabilir. OBD üstünde bir SS düzenleyici voltage modülü vardır. (BV6T-14B526-BC) modülün değişip, IDS ile tekrardan kodlanması gerebilir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Seçkin Kaçar

Sistemin çalışabilmesi için :

• Dış hava sıcaklığı 0 – 30 ⁰C arasında olması
  • Akü şarj seviyesinin yeterli olması
  • Aracın hızı 3-4 km/h altında olması
  • Vitesin boş konumda olması
  • Debriyaj pedalına basılmaması
  • Klima Sistemi yoğun bir sekilde çalışmaya gerek duymamalıdır. Örnek olarak, çok soğuk bir aracı ısıtmaya çalışmak veya çok sıcak bir aracı soğutmaya çalışmak gibi
  • Cam rezistansları açılmamış olmalı
  • Motor soğutma suyunun çalışma sıcaklığına ulaşması
  • Sürücü kapısının kapalı olması
  • Dizel Partikül Filtresi (DPF) rejenerasyonu yapmıyor olması, selamlar.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Start stop akuyu yordugu için ben kullanmamayı tercediyorum.

Çokta olmazsa olmaz bir durum değil bence.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Şimdi, Muhammet Ergün yazdı:

Start stop akuyu yordugu için ben kullanmamayı tercediyorum.

Çokta olmazsa olmaz bir durum değil bence.

Bende kullanmıyorum ama devreye girmemesi araçta bir sorun olduğunu gösteriyor. Benim araçta da devreye girmiyordu sorunu çözdürüp yine devre dışı bıraktım :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

start stop arabaya zarar veriyormuş gibime geliyor zaten sık dur kalkta kapatıyorum kırmızısı uzun yanan lambalarda aktif ediyorum

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Klima çalışırken devreye girse bile bir süre sonra araç otomatik kendi çalışıyor.Klima aküyü çabuk yoruyor.Muhtemelen sizin akü biraz zayıfladığı için klimada açıkken devreye girmiyordur.Bu bir sorun değil tamamen doğal bir durum.Eşimin aracı sürekli ş.içi biniliyor bundan dolayı akü bariz zayıflıyor ve neredeyse start stop hiç devreye girmez oldu.

Yorum bağlantısı
Kamil Olug

ayrıca sinyal verdiğinizde veya direksiyon açılı durduğunda kavşakta olduğunuzu düşünüp hızlı hareket etmeniz için  sistem devreye girmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

ihtimalleri denemekte fayda var. bos bir alanda onerilerin hepsi denenebilir..İhtimal azaltmaniza yardimci olacaktir.

Yorum bağlantısı
Hasan Semerci

SS  sisteminin devreye girmesi için birde emniyet kemeri takılı olması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mete Yaban

evet biraz araştırmadan sonra aküden olduğu kesinleşti yardımlarınız için teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...