İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Ali Çukur
Neredeyse benimkinle aynı yakıyor. :p

Demek ki yakıtımız normal Evran Bey :flowers:

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
Shellden yakıt almadığım için GTL hakkında bilgim yok, en son 3,07 iken motorin aldım, 3,51 in de ancak benzin olacağını düşündüm.. Nitekim daha pahalıymış.. Mesele daha da ilginç o halde.. Litresine 3,51 verdiğiniz GTL mazotla toplam menzil 470 km.. 21 kr/km.. Bu kadar parayı verdiğinize göre bu yakıtın avantajları olsa gerek..

1 depo ile 470km gitmedim ki 100 TL ile aşağı yukarı 29LT ile 470km yapacağım...

Evet yakıtın bana göre avantajı var (İzmir Egemer Mercedes Benz önerdi bu yakıtı)

Birincisi menzil uzuyor özellikle uzun yolda,

İkincisi bana chip olayını bile unutturdu Aracın her geçen gün performansı artıyor (tabi motor alıştığı için de olsa gerek)

geçen hafta 3,41 di zam gelmiş 3,51 olmuş :p

Bayram da Antalya ya gideceğim az bi yakıtla gidip oradan GTL fullerim Akaryakıt oradan geldiği için Fethiye ye daha ucuz :flowers:

Yorum bağlantısı
Ahmet Küçüktamer

benim aracım 1.4 tdci aracı aldım. şehir içerisinde 186 km yaptım. depoyu fulledim. Adıyaman dan konya ereğliye giittim. araç 789 km de iken tekrar fulledim. 603 km olmuş. tabi araç yeni olduğu için 100 ü geçmedim. 76 tl yakıt aldı. oda 25 litre yapıyor. kmde 127 kuruş falan yapıyor. artık şehir içinde deneme başlıcam bakalım ne yakacak.

Yorum bağlantısı
Ali Murat Koca

aracın deposunu full yaptım..120 km yaptım ve tekrar benzinciye gittim opet 95 oktan 40 tl lik 10.50 lt yakıtla tekrar full yaptım.. bu durumda 120 km de 10.50 ise km 0.0875 lt yakıyor .bunun %60 şehiriçi çok yoğun trafik gerisi uzun ve ortalam 100km/h hızla alınan yol...nasıl acep ? araç 700 km de daha..

Yorum bağlantısı
Ali Murat Koca
8.7 lt/100km normal bir tüketim.

hayallerimde şu fabrika verilerini elde ettikleri yolu arıyorum "5.8lt/100km ort."!!!! :fiuw::p

Yorum bağlantısı
Doğukan Sinopluoğlu
(düzenlendi)

Selamlar. 1.4 dizel aracımı alalı 3 ay oldu. Şu anda 10600 km'de. Aldığımdan beri Shell GTL dışında hiç bir yakıt almadım. 120TL'ye depoyu dolduruyorum ve istanbul şehiriçi trafiğinde bir depoyla en az 650 km görüyorum. Şehir dışı denemesi yaptım. Ortalama 90-110 km hızla 260km de çeyrek depo yaktı. Aldığımdan beri hiç düşük devirde kullanmadım. Haftada birkaç kere otoyolda 160-170 km hıza çıkıyorum. Birkaç gün önce 185km yi gördüm. Hem tüketim hemde performans açısından bakarsak çok memnunum.

tarihinde Do?ukan Sinopluo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar
hayallerimde şu fabrika verilerini elde ettikleri yolu arıyorum "5.8lt/100km ort."!!!! ;):unsure2:

hocam ben şehirler arası en düşük 6.1/100 km şehir içi 7.3/100 km yi gördüm. bu 8.6 olabiliyor bazı bazı. çünkü allah ne verdiyse yükleniyorum. ama o dedikleri ortalamalar hikaye bence, fordun internet sitesinde o rakamın imkansız olduğu bence gayet net açıklanmış işte kanıt;

Yukaridaki tabloda verilen yakıt tüketimi değerleri, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun EEC 80/1268/EC direktifi uyarınca laboratuar ortamında ve aşağıda özeti verilen koşullarda yapılan testlerde elde edilen, lt/100 km mertebesinde sonuçları göstermektedir.

Testlerde kullanılan araçlar standart donanımlıdır. Opsiyonel donanım ve aksesuarlar, jantlar ve lastikler yakıt tüketimini farklı etkileyebilir.

Şehir içi: Laboratuvar ortamında soğuktan çalıştırılmış motor ile 4km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 50km/s ve ortalama 19km/s hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerlerdir.

Şehir Dışı: Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değişken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir.

Ortalama: Şehir içi ve Şehir dışı testlerinin kat edilen mesafe ölçüsüyle ağırlıklı ortalamasi alınarak hesaplanmaktadır.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şehir dışı: 4.4 L / 100 km e kadar düşebiliyor. 80 km geçmeyip gaza az basarsanız bu değerleri yakalayabilmeniz lazım. benim lastikler 175, bu da tüketimi düşürüyor biraz, 195 olanlar biraz daha fazla yakması normal. Balıkesir de şehir içinde şu anda ortalamam 7.1, ki bu değerler benzinli bir araç için çok iyi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Şehir dışı: 4.4 L / 100 km e kadar düşebiliyor. 80 km geçmeyip gaza az basarsanız bu değerleri yakalayabilmeniz lazım. benim lastikler 175, bu da tüketimi düşürüyor biraz, 195 olanlar biraz daha fazla yakması normal. Balıkesir de şehir içinde şu anda ortalamam 7.1, ki bu değerler benzinli bir araç için çok iyi.

Ben 195 lastikle %50 klima açık, 3 kişi ve birazda yük ile toplam 800 km yol sonunda 4.4'ü çok rahat yakaladım. 100'ü geçmedim, ve yokuş çıkışları 4. vites 80 ile çıktım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ben 195 lastikle %50 klima açık, 3 kişi ve birazda yük ile toplam 800 km yol sonunda 4.4'ü çok rahat yakaladım. 100'ü geçmedim, ve yokuş çıkışları 4. vites 80 ile çıktım.

Dandik 4 bin lira ucuz benzinli motor bu ama. ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Dandik 4 bin lira ucuz benzinli motor bu ama. ;)

Orda mesajda 4.4 'ü görünce dizel diye düşündüm :s Benzinse 4.4 çok iyi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Edremit-Antalya/Kemer birazda dolaşma ile 1650km yol yaptım, (2 kişi, bagaj full arka koltuk full) ortalama 4.5 lt. arada klima açtım, genelde 100-105 km/h gibi bir hızla gittim. Yola çıkmadan hava filtresini değişmiştim, ayrıca her 10000 km de bir wurth common rail temizleyici kullanırım.

Not: hava filtresini mutlaka 5000 de bir değişin, ihmal etmeyin.

Yorum bağlantısı
Özgür Öz

1.25i trend kullanıcısyım.Aracı ilk aldığım günden bugüne ortalama yakıt tüketim verilerini hiç sıfırlamadım.Şuan 4900 km civarında yol yaptım.Bunun yarısından fazlası şehir içi kullanımdır. Şuan ortalama kullanım 7.4lt görünüyor.

Aracı ilk aldığımda menzil 450 km'den fazlasını göstermediği için hayıflanmıyor değildim.Ama bu bayram Kuşadası - İstanbul arasında benzin almama gerek olmayınca bu duygudan artık uzaklaştığımı söyleyebilirim

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

Aracımı alalı 1.5 aykadar oldu(1 aybir hafta) 3. depo yakıtta 115,81 tl adım 688 km gittim tamamen istanbul şehir içi. 168 küsür kuruş civarı oluyor 1.6 95 hp dizel fiesta...3.130 dan 37 lt almışım 100 km de 5,3 lt ye den geliyor sanırım, depo bitince hesaplayabilmek için yine aynı miktarda yakıt aldım.İleride düşermi biliyorum ama şu anki tüketimde benim için tatmin edici çokda uyuntu kullanmıyorum boş bulunca basıyorum yani...

tarihinde Ula? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
1.25i trend kullanıcısyım.Aracı ilk aldığım günden bugüne ortalama yakıt tüketim verilerini hiç sıfırlamadım.Şuan 4900 km civarında yol yaptım.Bunun yarısından fazlası şehir içi kullanımdır. Şuan ortalama kullanım 7.4lt görünüyor.

Aracı ilk aldığımda menzil 450 km'den fazlasını göstermediği için hayıflanmıyor değildim.Ama bu bayram Kuşadası - İstanbul arasında benzin almama gerek olmayınca bu duygudan artık uzaklaştığımı söyleyebilirim

İstanbul için iyi değerler, tüketim ileride biraz daha düşebilir. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar
(düzenlendi)

4.4 şaka gibi , benimde 1.4, ben 6.1 gördüm daha da aşağısını görmedim, 8500 de şuan 2000 km si şehirlerarası, ama şimdi düşündüm de haksızlık ediyorum gibi, normalinde üstünde yüklendim, hatta hatta radara girdim 143le avanoz-kayseri arasında. o zaman 6.1 çok bile...

Dandik 4 bin lira ucuz benzinli motor bu ama. :f1:

"dandik" derken evren hocam, lütfen biraz açar mısınız? alınır gibi oldum gerçi yara mara yok bende de memnunum ben benzinli 1.4'ümden ama..

tarihinde H.Yusuf Kantarc?lar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Hocam , dandik biraz abartılı tabi. Benim fiesta 1.25 , mütevazi bir makine, doğal olarak dizellerdeki yüksek teknolojiyle karşılaştırılmaz. Zaten en az iki kat dizel motor pahalıdır. Sizin aracınızsa bence sınıfının en iyisi, keyifle kullanın. Nefis bir görünümü var. Düz yolda 70km sabit hızla giderken yok bilgisayarı tüketimi sıfırlayın. Burada göreceğiz değer anlık tüketiminizdir. Yaklaşık 4 litre civarı yazması lazım. Gerçekten bu şekilde gidebilirseniz , bu değeri yakalarsınız. :good1:(5. vites le tabi.)

tarihinde Evren Erak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar

eyvallah hocam, ben ilk çıktığında hasta olmuştum, ancak o vakitler maddi olarak pek olanaklı değildi, aralık gibi allah izin verdi sahip oldum, alırken hiç mi hiç düşünmedim, sonra kullandıkça - yollarda aynı segmentteki rakiplerini gördükçe doğru karar verdiğimi bir daha anladım. yakıt tüketimi çok zor be hocam keşke dediğiniz gibi kullansam, kullanabilsem, ama deneyeceğim, 4.4 ü görmeyi çok isterim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Türkay Ateş
(düzenlendi)
Geçen hafta aracımı teslim aldım.

Depo tam boşaldı 120tl ye doldurdum

Şuanda 360km yaptım 290 km menzil gösteriyor

Eğer dediği gibi giderse 650 km yapar

120/650=185kuruş yapar

(NOT: Bu ilk depo mazotum bilmem daha sonra ne olur)

Ali hocam bende size bir soru sormak isterim,bu menzil göstergesindeki durum tam olarak net midir,yani yakıt 35 km sonra bitecek derse gertçekten biter mi yoksa daha önceden bitme olasılığı var mı ? çünkü bende yakıtın bitmesine 75 km var yazarken yakıt ikaz ışığı yandı,bende hangisine itibar edeceğimi bilemedim işin açıkcası,benim için o göstergedeki rakamlar önemli eğer bir yanlışlık yapıyorsa hesaplamada yolda kalmayalım :D saygılar,sevgiler...

tarihinde T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Çukur
Ali hocam bende size bir soru sormak isterim,bu menzil göstergesindeki durum tam olarak net midir,yani yakıt 35 km sonra bitecek derse gertçekten biter mi yoksa daha önceden bitme olasılığı var mı ? çünkü bende yakıtın bitmesine 75 km var yazarken yakıt ikaz ışığı yandı,bende hangisine itibar edeceğimi bilemedim işin açıkcası,benim için o göstergedeki rakamlar önemli eğer bir yanlışlık yapıyorsa hesaplamada yolda kalmayalım :) saygılar,sevgiler...

Türkay Bey zaten yakıt ikaz ışığı 80km de yanıyor. Ben normal kullanımda ne yazıyorsa o kadar km gidebiliyorum. Mesela geçenlerde aracım 55km menzil gösteriyordu şehir içinde 45km kullandım 5km menzil gösterdi ve shell GTL den fulledim. Küçük farklılıklar olabiliyor 5km gibi...

Ama siz yine de 40 km nin altındaki menzillere güvenmeyin...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Menzil sıfır da yazsa biraz gidiyor. Sizin gelecekte nasıl kullancağınız bilemeyeceğine göre yaklaşık bir değer yazıyor. :D 80 km kala lamba yanıyor. Yakında ford benzin göstergesini de kaldırabilir benden demesi. :) Sıcaklık göstergesini de öyle kaldırdılar,lamba var diye.

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
Menzil sıfır da yazsa biraz gidiyor. Sizin gelecekte nasıl kullancağınız bilemeyeceğine göre yaklaşık bir değer yazıyor. :) 80 km kala lamba yanıyor. Yakında ford benzin göstergesini de kaldırabilir benden demesi. :nazar: Sıcaklık göstergesini de öyle kaldırdılar,lamba var diye.

:good1::)

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar

menzil 0 yazdıktan sonra 7 km gitmiştim mecburen, benzinliğe gidebilir miyim diye kara duman da atmıştım ayrıca, zorlamaya gerek yok. mecbur kalmadıkça (allah mecbur bırakmasın) maceraya girmeyelim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...