İçeriğe Yönlendir

Android Severlere Avrupa Birliği 'nden Üzücü Haber

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

Avrupa Birliği'nin cezası Google'ı değil, Android severleri yakacak

Google'ın Android tekelini rekabet karşıtı kullanım sebebiyle AB'den aldığı 5 milyar dolarlık ceza, 109 milyar dolar nakit rezervi olan Google'a değil, sana bana, yani Android sever vatandaşa dokunacak. Google iki haftalık gelirini AB'ye verecek ama yeni uygulamalar uygun fiyatlı telefon devrini bitirebileceği gibi, güvenlik risklerini artırıp uygulama kalitesini düşürecek. İşin kötüsü, artık özellikle pahalı olan iPhone dışında düzgün bir seçenek de yok...

Avrupa Birliği uzun süredir üzerinde çalıştığı Google rekabet soruşturmasını sonlandırdı ve öngörüldüğü gibi cezayı en üst limitten verdi.

Teknoloji devinin Android telefonlardaki pazar payı üstünlüğünü (Statista'ya göre 2018 1. çeyrekte yüzde 85,1) haksız rekabet için kullanarak kendi ürünlerini 'dayatmak', reklam göstererek gelir elde etmekle suçlayan AB, birçok analiste göre geç kaldı.

Analistler son derece haklı, çünkü ceza gelene kadar Google paçaları sıvadı, dereyi geçti, hatta karşı kıyıda imparatorluğunu kurdu bile.

CEZANIN UCU NİYE BİZE DOKUNUYOR?

Öncelikle, Google artık telefon üreticilerine eskiden imzalattığı MADA'yı (Mobil Uygulama Dağıtım Anlaşması) değiştirmek zorunda kalacak. Artık Google hizmetleri ön planda tutulamayacak ve varsayılan olarak yüklenemeyecek.

İçerisinde web tarayıcı, arama aracı, harita vb. birçok Google hizmetinin önyüklenmediği şekilde gelecek olan telefonlar cazibesini kaybedecek. Burada büyük üreticiler çeşitli anlaşmalarla farklı seçenekler sunabilecekken, ufak üreticiler ya büyükler karşısında daha avantajsıuz anlaşmalar yapacak ve karşımıza rekabette zayıf ürünler çıkacak ya da uygun fiyatlı telefonların maliyeti artacak ve 'Android ucuzdur', 'Çok para vermeden akıllı telefon alabilirsin' algısı kırılacak.

Şimdiye kadar tüm uygulamalarını birçok kişinin kullanımına Android ile sunan ve herkesi 'alıştıran', ekosisteme dahil eden Google ise 2 haftalık gelirine karşılık gelen 5 milyar doları ödeyecek ve elde ettiği rekabet gücüyle kazancına kazanç katmaya devam edecek.

AB, 3 KONUDA HATALI

Peki ne olmalıydı? AB bu cezada birincisi geç kaldı, üstelik yıllarca geç kaldı. Bu cezayı 7-8 yıl önce verseydi, Android ile yaptığı 'kötü' uygulamaları yapamamış olacaktı.

İkincisi, ceza ile talep edilen şey eksik. Google Play adlı uygulama mağazasının diğer Google ürünleriyle bağını kesmeli ya da bunları birbirinden ayrıştırmalıydı. İçinde Google Play mağazasının olmadığı bir Android telefonu kimse almak istemeyecektir. Bu tip denemeler, bugüne dek çeşitli tabletlerde denendi ve maalesef başarılı olamadı. Hâlihazırda milyonlarca uygulama olan Google Play'e karşı rakip bir Android uygulama mağazası oluşturmak imkansız gözüküyor.

Dünyada toplam 2 milyardan fazla Android işletim sistemli cihaz bulunuyor. Bu gelişme sonrasında stabil uygulama geliştirmek de mümkün olmayabilir. Bir cihazda çalışan uygulama, diğerinde çalışmayabilir. Bu da tüketicilerin Android ile kötü bir deneyim yaşamasına yol açabilir.

Üçüncüsü, Google şimdiye kadarki kullanımı ile Play mağazası üzerinde bir kontrol sahibiydi ve bu güvenlik anlamına da olumlu sonuç veriyordu. Bu kontrol ortadan kaldırıldığında, farklı mağazalara giren güvensiz uygulamalar da Android telefonları bekliyor olacak. Veri ve kimlik hırsızlığının arttığı bu dönemde, AB'nin kararı dolaylı yoldan hacker'lara yardımcı olacak.

Kaynak : Avrupa Birliği'nin cezası Google'ı değil, Android severleri yakacak

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Tekrar symbian a mi gecek napak 😁

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bekleyelim görelim, neler değişecek. Belki de Apple cihazlarına bu yüzden zam yaptı. :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yeni telefonla gelen ve kaldırılamayan gugıl şeysilerinden nefret ediyorum. En son 3,5 yıl önce almıştım gerçi yeni telefon :) hala geliyo mu o gugıl saçma uygulamaları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

verilen cezanın getireceği uygulamada risk nasıl aratacak hiç anlamadım. tercüme edilmemişini okumalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok fena "clickbait" bir haber. İlk satırlarını okuduktan sonra sayfayı kapadım :)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Yerli ve milli mobil işletim sistemi şart oldu. :)
Telefonları free OS getirip tr de yerli ve milli yazılım ile donatıp çok ucuza getirebiliriz.

Fabrikasyon zil sesi olarak sisteme yaş girilerek otomatik kendi ayarlayacak.
18-40 yaş için diriliş
40+ için Arapça anlamı bilinmeyen yanık ilahi melodisi standart olacak.

:)

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

AB nin uğraşacak başka önemli işleri yok mu mesela mülteci sorunu gibi,

Google dan tahsil edilen o parayı mülteci ve yardım için kullansınlar, bende iphone geçeyim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan

bu Googlenin resmi acıklamasımı yoksa birilerinin yorumumu Google Androidden zarar mı ediyorda bir cezayla bu yazılanlar başımıza gelecek

Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş

Bakalım

On 18.07.2018 at 18:38, Tayfun Yaman yazdı:

Zorla dandik İphone aldıracak bana..

DAndik Iphone sa diğerleri ne ki? 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
On 18.07.2018 at 22:50, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Ali Cihangiroğlu bey nerede :D

yettim :)  boşa heveslenme, olmaz öyle şey, Android yoksa akıllı telefonda yok, ios tek başına zaten kalamaz, kalırsada işi biter, oluşacak tepki apple ıda batırır, Android yoksa yarım akıllı kutu  ios zaten olamaz, yök öyle yağma :)  

6 saat önce, İlyas Demirbaş yazdı:

Bakalım

DAndik Iphone sa diğerleri ne ki? 

diğerlieri PC kardiş, konsol mu sandın diğerlerini :biggrin:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
On 18.07.2018 at 23:06, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aliii koş.
Androide zam yapacaklarmış.

Fake habelere itibar etmeyelim kardiş, andro yasak olacak ha, ee geriye birşey kalmadıki :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Kısaca yazmaya çalışayım. Android işletim sistemini ya hiç kullanmamış ya da çooook uzun zamandır kullanmayan birisinin klavyesinden çıkmış bu yazı. Yazar biraz daha zorlasa android işletim sistemi artık kullanılmayacak falan yazacakmış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
31 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yettim :)  boşa heveslenme, olmaz öyle şey, Android yoksa akıllı telefonda yok, ios tek başına zaten kalamaz, kalırsada işi biter, oluşacak tepki apple ıda batırır, Android yoksa yarım akıllı kutu  ios zaten olamaz, yök öyle yağma :)  

diğerlieri PC kardiş, konsol mu sandın diğerlerini :biggrin:

:D :D

tumblr_p6trow8kMA1ujmvy2o1_500.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

:D

esas bomba o değil, her iki sistemde abd malı, apple ios tan androya geçecek sonunda yada dönüşecek, o zaman göreceğiz halinizi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

:D

esas bomba o değil, her iki sistemde abd malı, apple ios tan androya geçecek sonunda yada dönüşecek, o zaman göreceğiz halinizi :D

apple anroyu gerekirse baştan yazar yine geçmez :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu haberin bize zararı yok yahu kaç kişi uygulama satın almış ki? Kırılmış halini yüklüyor ülkem :)

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

apple anroyu gerekirse baştan yazar yine geçmez :D

Ne diye maliyetlerini artırsın ki, 2 GB Ram ile işi çözüyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...