İçeriğe Yönlendir

Focus I - Cut Off

Mehmet Yalas

Recommended Posts

Mehmet Yalas

Arkadaşlar forumda arama yaptım ama  daha önce konuyla alakalı biyer bulamadım. Varsa da kusura bakılmasın.

Sıkıntı şu şekilde. Dün fark ettim.  Aracımla rampa aşağı viteste 120 km hızla giderken ayağımı gazdan çekince normalde yol bilgisayarında anlık tüketimin 0 olması gerekirken 2 litrenin altına düşmedi. Ayrıca anlık tüketimin değişmesiyle aracın hala yakıt kesmediği  belli oluyordu. Bunun kaynağı ne olabilir acaba ? Daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Benzinde ve klima kapali iken mi yaptiniz?

Arac manuel vites mi? Yokuş aşağı inerken vites bosta değildi di mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yalas
(düzenlendi)
13 dakika önce, Fatih Emre yazdı:

Benzinde ve klima kapali iken mi yaptiniz?

Arac manuel vites mi? Yokuş aşağı inerken vites bosta değildi di mi?

Lpg de iken oldu. Daha sonra benzine aldım durum değişmedi.  Araç manuel ve klima kapalıydı. Vitesteydi.

tarihinde Mehmet Yalas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Debriyaja da basmıyordunuz bu sırada değil mi?

Benzin yakıt haritası bozulmuş olabilir belki. Bi süre benzinde kullanıp denemekte fayda var derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yalas
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Debriyaja da basmıyordunuz bu sırada değil mi?

Benzin yakıt haritası bozulmuş olabilir belki. Bi süre benzinde kullanıp denemekte fayda var derim.

Debriyaja basmıyordum.

Benzinde kullanıp deneyim bi süre.

Bir de akü kutup başını söküp taksak faydası olur mu acaba ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
12 dakika önce, Mehmet Yalas yazdı:

Debriyaja basmıyordum.

Benzinde kullanıp deneyim bi süre.

Bir de akü kutup başını söküp taksak faydası olur mu acaba ?

Olur lakin sonrasında 200km kadar benzinde kullanıp lpg ayarına gitmeniz gerekecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yalas
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Olur lakin sonrasında 200km kadar benzinde kullanıp lpg ayarına gitmeniz gerekecek.

Teşekkürler Sani Bey. Benzinde kullanıp deniycem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rolantiniz düzgün mü ?
Motor kontrolsüz hava alıyorsa gaza basmış gibi davranır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yalas
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Rolantiniz düzgün mü ?
Motor kontrolsüz hava alıyorsa gaza basmış gibi davranır.

Mehmet abi seyir halinde iken boşa aldım vitesi rölanti normal devire indi.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur

Elm 327 ile anlık olarak incelediğimde 1500 devir üstünde motor soğukken arabayı bıraktığımda yakıtın biraz düştüğünü fakat 0 olmadığını gördüm

aynı testi motor iyice ısındıktan sonra denediğimde 0 olarak görünüyordu ek olarak sıcakken bırakınca yığılma biraz daha fazla oluyor.

Klima açıksa veya belirli bir devirin altındaysa motor iyice sıcak olsa dahi kendini toplarlamak için yakıt akışı sağlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yalas
21 dakika önce, Bekir Memur yazdı:

Elm 327 ile anlık olarak incelediğimde 1500 devir üstünde motor soğukken arabayı bıraktığımda yakıtın biraz düştüğünü fakat 0 olmadığını gördüm

aynı testi motor iyice ısındıktan sonra denediğimde 0 olarak görünüyordu ek olarak sıcakken bırakınca yığılma biraz daha fazla oluyor.

Klima açıksa veya belirli bir devirin altındaysa motor iyice sıcak olsa dahi kendini toplarlamak için yakıt akışı sağlayacaktır.

Bekir bey yaklaşık yarım saat olmuştu yola çıkalı ve klima kapalı devir 3000 d/d idi.

Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

aracinizda yakit tasarruf cihazlarindan var mi?

Yakıt tasarruf cihazı yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yalas
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Tekrar deneyin.
Bazı şartlar sağlanamıyor demekki.

Yarın tekrar denerim Mehmet abi. Farklılık olursa paylaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Gaz kelebek sensörü kontrol edilebilir. 

Benim araçta kendi üstündeki gaz sensörü kronik silkeleme problemi yapıyordu. Yenisini yerli bir firmadan sipariş ettim. Araç gazı yavaş yavaş bırakıyordu. Hiç basmasam bile araç çok hafif gaz veriyordu.

Tekrar çinli siteden sipariş ettim olması gerektiği gibi çalışıyor. Sizin araçtada benzer sorunlu gaz kelebek sensörü takılmışsa hata oradan kaynaklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bilinenin aksine kesme zamanında yakıt tüketimi sıfır olmaz 0.5 0.8l gibi olur ama sistem onu 0 diye gösterir.
Gazdan ayağı çekince kesme ye araç her halükarda girer kontrolsüz hava alsa bile girer yani enjektörler çalışmaz ya da çok çok az işeme yapar.

Ama LPG de yakıt haritası bozulup sistemin yanlış ölçmesine neden oluyor olabilir. Arkadaşların dediği gibi.
200 km benzin yakmanıza gerek yok.
Akü kutup Başını bir kaç saat sökün araçta bütün bilgiler sıfırlansın.

Fordda nasıl sıfırlama bilmiyorum araştırın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
46 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Akü kutup Başını bir kaç saat sökün araçta bütün bilgiler sıfırlansın.

Bir kaç saate gerek yok.. 5 dakika beklemek yeter.. 

Sadece kutup başı sökülünce araç fabrika ayarına döner, bu durum eski araçlarda işe yaramaz. Bize gereken güncel duruma göre oluşacak logdur.. 

Sağlıklı ve güncel log oluşması için 100-150 km benzinde kullanmak şart.. 

Ancak.. 

Bu araçta bu işlem, bir işe yaramaz kanaatimce. 

Ya motor sıcaktı, ya soğuktu, ya motor yükteydi, yada sensörlerden biri arızalı. 

Tekrar denemek gerek.  

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Her devirde kesmeye girer. Yeter ki gazdan ayağını tam çek. Torque de bunu gösteren yer bile var open loop bile gösteriyor

Her devirde cutoff a girmiyor ki zaten.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
31 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Her devirde kesmeye girer

1200 devir altı Renault'larda girmiyor devreye.

Ayrıca Renault'larda yakıtı kesiyor, zira enjektör sesi kesiliyor resmen.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
47 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Her devirde kesmeye girer. Yeter ki gazdan ayağını tam çek. Torque de bunu gösteren yer bile var open loop bile gösteriyor

Girmez.. 

Focus 1'de denemiştim ben..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şöyle demişim 2009'da

F1 : 5. viteste 2000 devirin üstünde olmalıdır.. 4. ve 3. viteste 3000 devirin üstünde olmalıdır.. 2000 devire kadar devam eder..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
45 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Girmez.. 

Focus 1'de denemiştim ben..

Sana bakıp bende denemiştim o zamanlar da arkadaş net konuşunca dedim heralde o daha da denedi :)

Her kompresyona binince yakıtı kesmiyor.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
1200 devir altı Renault'larda girmiyor devreye.
Ayrıca Renault'larda yakıtı kesiyor, zira enjektör sesi kesiliyor resmen.
İlk kez duydum desem. İlginç

Benim Toyota da devir vites falan önemsiz gazdan ayağı çekince direk kesme giriyor. Mitsubsihi de test etmiştim onda da aynıydı ilginç.

Şöyle demişim 2009'da

F1 : 5. viteste 2000 devirin üstünde olmalıdır.. 4. ve 3. viteste 3000 devirin üstünde olmalıdır.. 2000 devire kadar devam eder..

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Fiestada 1400 devir civarı gaz veriyor gibi oluyor, demek ki bu devir üstünde kesiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...