İçeriğe Yönlendir

C4 - Yağ Kaçırması

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli
(düzenlendi)

Değerli forum üyeleri merhabalar , Tam gösterememiş olabilir ama

İşaretli alanda, üstü değil  aşağıda (karterin oraya ve de şafta ) bir yağ sızdırması gözlemledim. Yağ sızdıran da dışı metal görünümlü kare şeklinde bir parça gibi duruyor. Yağ kusma şeklinde değilde sanki hala ıslak gibi süreklilik arz eden bir durum söz konusu.

Bu alanda ne olabilir? Direksiyon hidroliği olabilir mi ? Araç 2012 e-hdi C4 MCP

Yakın zamanda başıma gelen tam turda geri geri manevra yaparken tak tak tak şeklinde bir ses vardı. Yolcu tarafından geliyordu gibi. O da 2-3 kere denk geldim şimdi bir ses yok. Buradaki yağ kaçağı buna sebep olabilir mi?

Konuyu biraz sallapati açmış olabilir forum yetkililerinden özür dilerim. Yarın tamire ustama gideceğim detayları buraya da yazacağım; ama öncesinde nelere bakılması gerektiği konusunda bir ön bilgi verecek olan arkadaşım olursa çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla

X6XjZ6.jpg

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
REsim değişikliği
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Turbo yağlama hortumu diyeceğim ama radyatör tarafından geliyor.. Bilen biri cevaplayacaktır,geçmiş olsun..

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Tamamen tahmini olarak söylüyorum, aracın otomatik olduğu varsayımı ile şanzıman yağı radyatör üzerinden soğutuluyor ise onun ile alakalı bir hortum olabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kare parça denmiş. Yağ soğutucu olabilir mi? Onlar bayağı kubik yapıdalar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Kare parça denmiş. Yağ soğutucu olabilir mi? Onlar bayağı kubik yapıdalar.

Sani Bey resmi güncelledim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Su radyatörünün yanı burası. Muhtemelen intercooler bağlantı hortumu. Sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaçak denince şapır şupur damlatıp hazneyi boşaltma anlaşılır, fotoğraftakine terleme diyelim. Yağın özelliği her yere yapışıp sağa sola dağılmasıdır, yani kaynağı bulmak için ustanıza gidin, bölgeyi tertemiz yıkasın sonra kaçağın kaynağını bulsun. yağ kaçakları vb. sese sebep olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Mehmet Yıldız
On 20.07.2018 at 14:18, Gencay Bengli yazdı:

Değerli forum üyeleri merhabalar , Tam gösterememiş olabilir ama

İşaretli alanda, üstü değil  aşağıda (karterin oraya ve de şafta ) bir yağ sızdırması gözlemledim. Yağ sızdıran da dışı metal görünümlü kare şeklinde bir parça gibi duruyor. Yağ kusma şeklinde değilde sanki hala ıslak gibi süreklilik arz eden bir durum söz konusu.

Bu alanda ne olabilir? Direksiyon hidroliği olabilir mi ? Araç 2012 e-hdi C4 MCP

Yakın zamanda başıma gelen tam turda geri geri manevra yaparken tak tak tak şeklinde bir ses vardı. Yolcu tarafından geliyordu gibi. O da 2-3 kere denk geldim şimdi bir ses yok. Buradaki yağ kaçağı buna sebep olabilir mi?

Konuyu biraz sallapati açmış olabilir forum yetkililerinden özür dilerim. Yarın tamire ustama gideceğim detayları buraya da yazacağım; ama öncesinde nelere bakılması gerektiği konusunda bir ön bilgi verecek olan arkadaşım olursa çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla

X6XjZ6.jpg

Merhaba, aynı araçtan bende de var. Buna benzer bir problem de bugün ben gördüm. Sizin probleminiz çözüldü mü? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Fotograftaki parca aktüator (baska ismi varsa bilmiyorum) sanzimana birlestigi yerde bir conta var. Ondan kaciriyor olabilir

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
On 03.05.2019 at 21:30, Mehmet Yıldız yazdı:

Merhaba, aynı araçtan bende de var. Buna benzer bir problem de bugün ben gördüm. Sizin probleminiz çözüldü mü? Teşekkürler.

Terleme olarak nitelendirdiler...Üzerine gitmedim... İlk fırsatta lifte kaldırıldığında detaylı bir şekilde bakacağım...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Onur Boga

Konu eski ama belki bu sorun yaşayanlara yardım amaçlı yazıyorum. 

Mcp aktüatör yağ deposu üstünde siyah bir geri dönüş hortumu var. O hortum çatlama yapıyor ve yavaş bir kaçağa sebep oluyor. Şu sıralar 400 TL civarı (2019)

fotoğraftaki kare kısım robot dediğimiz mekanizmanın selenoid soketi orada yağ yok. 4 adet vidası var sökünce hemen arkasında bahsettiğim geri dönüş hortumunun bir ucunu göreceksiniz. Diğer ucu beyaz yağ deposunun üstüne giriyor. 

Hortumu şase numarası ile temin edin gözle kontrol etmeden eskisini sökmeyin (geri takamazsınız) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...