İçeriğe Yönlendir

Sollama İçin Sinyal mi Sellektör mü?

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Arif Aykın

Duruma göre davranıyorum yaz aylarında gündüz camlar açık oluyor bazıları araba sürmeyi sadece önüne bakmaktan ibaret sanıyor o yüzden sellektör ve sinyal iş görmüyor 2-3 kez korna basıyorum adam sağa geçiyor veya aynasından görüyorum gördüğünü sinyal verip geçiyorum😀

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selektörü sadece tehlikeli bir durum varsa ya da inatla önümdeki yol vermiyorsa kullanıyorum. Sinyal her şeyi çözer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yıllar önce, önüm doluyken arkadaki boyuna selektör yapıyor, sağ serit zaten kamyon dolu. Tepem attı iyice ,normalde çok sakinimdir, yıllardır ceza bile yemedim, sağ kaçtım önüme geçti. Ben de aynı onun yaptigi gibi sürekli selektörler o basıyor ben basıyorum gaza, o süratle o kadar yakın takip ediyorum ki gözüm karardı işte kaza yapmayı bile göze aldım. Şimdi yapamam ama ,çoluk çocuk var, "kendi başını yersin İnşallah" diyorum

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yol isyeyeceksem sol şeritte sol sinyal açarım.  Makul insanlar yol veriyor. Ama yol musaitken yol vermezse bende selektör atarım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sağ şerit candır. Solda tesbih tanesi gibi giderlerken insanlar ben sağdan geçer giderim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Korkmaz

Artık yollarımızda uzunlarına led takan apaçilerden de var.

Benim arka cama devasa bir led takıp selektör yapanlara aynı şekilde karşılık verme projem vardı, bunu jip kullanan biri yapmış yolda gördüm korkunç bir görüntüydü muhtemelen arkadaki kör olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Otoyolda tamam anladık selektörler yapılır belki de, şehir içinde olmaz sola dönecektir ,hız limiti vardır, radar vardır vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Otoyolda tamam anladık selektörler yapılır belki de, şehir içinde olmaz sola dönecektir ,hız limiti vardır, radar vardır vs.
Hocam, geçenlerde birinci köprü yolundayım, sol şeritte iki araç tam 70 le gidiyor peşpeşe. Sağ da aynı hızda. Aralarından geçemem. Soldaki araca yanaştım ve bekledim, baktım hareket yok, selektör yaptım, yine yok. Korna çaldım. Yapacağı şey öne işaret etmek veya sağa geçmek. Arkamızda başladı yığılma hemen. Sonra buldum fırsatı ve sağından geçtim. Öndeki araç yanında iken korna çalıp camı açtırdım. Bu arada köprüye girmek üzereyiz ve hızı 60a indi sürücünün. Bağırdım geçene sağa diye. Sana ne burası hız sınırı bu diyor.

Değil işte. Yavaş gitme hakkı var, ama solu işgal etme hakkı yok. Üzerinden geçesim oluyor öyle sürücünün
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İstanbul'u pek bilmiyorum abi , peki sabit hızla 60-70 gitsek daha rahat konforlu gidilmez mi, 90-100 yapıp fren gaz yapmak yerine , yolu pek bilmediğimden soruyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
İstanbul'u pek bilmiyorum abi , peki sabit hızla 60-70 gitsek daha rahat konforlu gidilmez mi, 90-100 yapıp fren gaz yapmak yerine , yolu pek bilmediğimden soruyorum.
Trafik akışını engelleyen çok buralarda. İstanbul'da sol şişer sağ akar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Edemit, Akçay, Altınoluk yolunda yeşil bdalga uygulaması var mesela, burada 75-80 km hizla sabit gidebilirsen hiç kırmızı ışığa yakalanmadan gidebiliyorsun. Ama çoğu sürücü bunu bilmiyor veya dikkat etmiyor. Gereğinden hızlı giden de sıkıştırıyor trafiği yavaş giden de. Hızlı giden hızlanıp ışıkta boşuna bekleyip kuyruk yapıyor, yavaş giden malum. Herkes dikkat etse ciddi yakıt ve zaman tasarrufu olur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bu sol şeritte ne var anlamıyorum, herkes sol şeritte.

Sinyal selektör de işe yaramıyor, çünkü adam öküz, öküz olmasa orta veya sağ şeritten gider.

Gündüz, sinyal selektör veya korna çalmıyorum, adam görüp yol verirse geçiyorum olmadı sağından geçiyorum.

Gece önce sinyal veriyorum, baktım olmadı selektör yapıyorum, son çare sağından geçiyorum.

Tabi herkes sol şeritte olduğu için orta ve sağ şeritte boşluklar olduğunda oralardan yardırıp ne haliniz varsa görün diyorum :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Peki otoyolda otobüslerin en sağ şeride hiç geçmemelerine ne diyorsunuz? Bir iki örnek hariç ben hep orta şeritte görüyorum otobüsleri. Tabi sol şeridi de kullanıyorlar ama sağ şeride pek yanaşmıyorlar..

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Hocam, geçenlerde birinci köprü yolundayım, sol şeritte iki araç tam 70 le gidiyor peşpeşe. Sağ da aynı hızda. Aralarından geçemem. Soldaki araca yanaştım ve bekledim, baktım hareket yok, selektör yaptım, yine yok. Korna çaldım. Yapacağı şey öne işaret etmek veya sağa geçmek. Arkamızda başladı yığılma hemen. Sonra buldum fırsatı ve sağından geçtim. Öndeki araç yanında iken korna çalıp camı açtırdım. Bu arada köprüye girmek üzereyiz ve hızı 60a indi sürücünün. Bağırdım geçene sağa diye. Sana ne burası hız sınırı bu diyor.

Değil işte. Yavaş gitme hakkı var, ama solu işgal etme hakkı yok. Üzerinden geçesim oluyor öyle sürücünün
Buna ek olarak sollama esnasında hız sınırının %10 üstüne çıkılabilir diye biliyorum. Tabi sol şerit ihlal edilince öyle bir seçenek kalmıyor
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
6 saat önce, Servet Aydın yazdı:
6 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Trafik akışını engelleyen çok buralarda. İstanbul'da sol şişer sağ akar.

Sivas Anadolu'nun parisidir :p trafik soldan akar, sağ şeridi yol bomboş olsa dahi hiç kimse kullanmaz :elisopali:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Sivas Anadolu'nun parisidir default_tease.gif trafik soldan akar, sağ şeridi yol bomboş olsa dahi hiç kimse kullanmaz default_elisopali.gif
Aynen sol sıkışık olur sağ bomboş.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Şehir içinde normal şartlarda sinyalimi verir uygun şartların oluşmasını beklerim. Şartlar uygun olduğu halde önümdeki araç yol vermiyorsa selektör yaparım, hala vermiyorsa sağından süzülürüm.

Şehirler arası uzun yolculukta ise genelde gece seyir halinde olmayı sevdiğim için iki şeritli yollarda ya da orta şeritte kamyon/tır yanından geçecek isem uyarı amaçlı selektör yaparım. Bu şekilde üzerime gelen çoğu büyük araçtan kurtulmuşumdur.

Bir de sol şeritte mecburi giderken yol vermeye müsait olmadığım halde arkamdan deli gibi selektör atanlar oluyor. Çok sinirlenirsen frene dokunup daha çok yavaşlıyorum. Daha sonra yol verip arkasına yapışıp aynı şekilde ben de onun yaptığını yapıyorum (bi-xenon + led) :D O zaman hatasını anlayıp dörtlü yakıyorlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bazıları şöför koltuğuna oturunca çok ateşli oluyor.Dikkat etmek lazım.Kimseye uymamakta fayda var.Çoluk var çocuk var.Evde bekleyenler var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

cebinde 100 lira olan apaçiler 3 kasa bmw alıp saçma sapan yerlerde şimşek gibi selektör atmaya başladılar. son 2 yıldır özellikle baş edilecek gibi değil. fluancenin arkasından taaa uzaklardan öyle bir atıyorlardı ki korkup kaçıyordum.  şimdi bizon ile giderken attıkları taş kendilerini ürkütüyor hesabı bazısına inadına yol bile vermiyorum varsa cesareti vursun arkadan. 

zaten gereksiz yere sol şerit işgal etmiyorum işim yoksa asla geçmiyorumda sola .  geçen kocaeli tünellerin öncesinde otobüs kamyonu geçiyordu baktım sol boş girdim sola bende onu geçiyorum 120 civarı hızım  ben girerken sola araba bile yoktu arkadaş muhtemelen 220 230 bitiverdi arkada daha otobüsü geçiyorum başladı selektöre sinyalimi yaktım geçim otobüsü atlicam sağa hemen bu belki 50 kere salladı en son delirdim 120 ile 4 5 dk çekilmedim gittim en son selektörü kesti bu biraz daha ağırladım geçtim sağa camı açtım elimle gel işareti yaptım ses yok çakaldan. yaklaşık 20 km usul usul geldi arkamdan  pislik çıkaracağımı anladı heralde sonra ben hızlandım gittim görmedim bidahada

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
4 saat önce, Ali Gök yazdı:

cebinde 100 lira olan apaçiler 3 kasa bmw alıp saçma sapan yerlerde şimşek gibi selektör atmaya başladılar. son 2 yıldır özellikle baş edilecek gibi değil. fluancenin arkasından taaa uzaklardan öyle bir atıyorlardı ki korkup kaçıyordum.  şimdi bizon ile giderken attıkları taş kendilerini ürkütüyor hesabı bazısına inadına yol bile vermiyorum varsa cesareti vursun arkadan. 

zaten gereksiz yere sol şerit işgal etmiyorum işim yoksa asla geçmiyorumda sola .  geçen kocaeli tünellerin öncesinde otobüs kamyonu geçiyordu baktım sol boş girdim sola bende onu geçiyorum 120 civarı hızım  ben girerken sola araba bile yoktu arkadaş muhtemelen 220 230 bitiverdi arkada daha otobüsü geçiyorum başladı selektöre sinyalimi yaktım geçim otobüsü atlicam sağa hemen bu belki 50 kere salladı en son delirdim 120 ile 4 5 dk çekilmedim gittim en son selektörü kesti bu biraz daha ağırladım geçtim sağa camı açtım elimle gel işareti yaptım ses yok çakaldan. yaklaşık 20 km usul usul geldi arkamdan  pislik çıkaracağımı anladı heralde sonra ben hızlandım gittim görmedim bidahada

Bir yanım haketmiş diyor sonuna kadar ama diğer yanım da uğraşmamak, uymamak lazım bunlara diyor, bırakın gitsin. Hayatımıza hiç girmesin bu tipler, yanımızdan geçip gitsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yaşar Zengin

başka şehirleri bilemiyorum ama konya da maalesef aynaya bakan şöfor sayısı bir elin parmaklarını geçmez. bizim burda sağ şerit sol şerit maalesef farketmiyor. mahalle arası olsa diyecek söz yok lakin çevre yolunda olunca iş değişiyor. zaten işe gidiş geliş saatleri haricinde pek arabaya binmem.  kullandığım yolda genellikle çevre yolu. hız sınırı 70 km olan yolda sağ şerittekide 40 la gidiyor ortadakide 40 la gidiyor sol şerittekide ayıp olmasın diye 50 ile gidiyor. sonra bi bakmıssın 3 şeritli yol durma noktasına geliyor. konyada yaşayanlar bilir. 1. organize kavşağından adana yolu istkimeti mobilyacılar üst geçidindeki sabah trafiğini. devamında trafik ışığı olmayan bi yol düşünün ve bu yol her sabah istisnasız en az 2 km gerisinden kuyruğa takılıyorsunuz. 1 dakikalık mesafeyi 30-40 dk da anca gidiyorsunuz. sebebide sadece daha arabasının koltuğuna bile nasıl oturulacağını bilmeyen afedersiniz ama öküzlerin yüzünden. daha önceki bi aracımla sol şeritte hız sınırları dahilinde ilerlerken sağ şeritteki bi aracın  tam ben yanından geçerken kontrolsuz sola çıkmasıyla bi an korna yapıp gaza yüklendim ve refüjdeki bariyerlere vurmaktan son anda kurtuldum derken gaza basmamla birlikte önümdeki başka bi araç aynı şekilde oda sol şeride yani önüme kırdı ve çaresiz vurmak zorunda kaldım. eksperde %100 karşı tarafı suçlu buldu. tek tesellimiz Allahtan kendimizde bişey yoktu ona şükür ettik. Kısacası konyada ne sellektör ne korna ne sinyal hiçbirinin zerre faydası yok. istediğin kadar iyi araç kullan ama karşındaki bi odun yüzünden maalesef kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...