İçeriğe Yönlendir

Focus II - Direksiyon ve Araçta Titreme Sorunu Hk.

Halim Altıparmak

Recommended Posts

Halim Altıparmak
(düzenlendi)

arkadaşlar merhaba;

2007 FOCUS SAHİBİYİM

beni delirtecek bir problem var bir türlü çözemedim deli olacağım.:shok::shok:

araçta orjinal jant yok sonradan alınmış.205x55x16

aracı ilk aldığımda direksiyonda titreme vardı neyse aldık çıkma 4 tane lastik aldım.(malesef para kalmamıştı üstündeki lastiklerde çok kötüydü).balans yaptırdım lastikleri takılan yerde olmadı. sonra birde yer balansı yaptırdım. titreme vardı adama tam gitmedi 110 da başlıyordu idare ediyordu aşırı değildi. adam yaparken lastiklerin iyi değil tam kesmez abi dedi tamam dedim.

sonra iş yerinde muhabbet ederken arkadaşım beni bir yere yönlendirdi sorunu çözer dedi gittim lastikçiye abi bileziklerin iyi değil değişecek bide balans yaptıkmı birşey kalmaz bizim makina gebzenin en pahalı makinası iyi dedim yap.:shok::shok: adam bir yaptı. eski gittiğimden daha kötü oldu 80 de yapmaya başladı titreme. tekrar gittim aynı yere yer balansı yapalım birde dedi yaptı gene düzelmedi. sonra tabiki benim yapabileceğim bir şey yok daha kötü oldu geldiğimden diyorum başka bir şey var sende diyor.

sonra eski yere beni idare eden şekilde yapan yere gittim oda eski haline döndüremedi. 

sonra ön tarafa 2 tane sıfır lastik aldım. aldığım yer balans yaptı titreme .çözülmedi :(.

sonra gene bir lastikçiye gittim. abi sana yanlıs bilezik takmış dediler gösterdi hakketten jant oynama yapıyordu. neyse adam 4 tane daha bilezik taktı yeni sıfır balans yaptı en azından 80 deki direksiyon titremesi gitti: sadece 105 sonrası titreme yapması kaldı. ayrıca buradaki lastikçiye 2011 focusu olan dayımı cagırdım arka lastik jatnı komple ondan aldım benim araca taktım gene titreme 105 de başlıyor.(arkayada sıfır lastik alsam olmayacakmış yani) ben gene ilk balansı tutturan yere sadece arkalara yer balansı yaptırdım sorun gene çözülmedi. ve ben çıldırdım. 

ARABAA 105 TEN SONRA ZANGIR ZANGIR KOMPLE TİTRİYOR VE 2 HAFTA SONRA KÖY GİDECEĞİM BÖLE GİDEMEM (ordu)

bir motorcu abimiz var baktı etti senin ön sol tekerlek rulmanında ötme var o bozulmuş olabilir zaten kitleme falan yapar uzun yola böle çıkma tehlikeli buda titreme yapabilir dedi. hakketten elinizi yaya tutun elle tekeri çevir diğer tekerleklerden farkı var titriyor gibi. 

yarın bu rulmanıda takıcaz bakalım problem ne hale gelecek.

en azından anladık ki bu süreçte lastikler sağlam janta da gittiklerim bütün lastikçiler jant sağlam dedi. başka aracın jantınıda taktım problem lastik jant gurubundan değil gibi. 

başına bu şekilde bir şey gelen oldu mu yardımcı olun lütfen.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

Basima gelmedi ama titreme cok farkli seylerden yapabilir lastik egik jant on takım , maddi ve zaman olarak uğraştırır

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Sahsi fikrim jantlarinizda problem var. ayni olculerde bir set halinde degisiklik yapmaya calisin. emanette olsa takip deneme surusu yapin sorunun tespiti icin size faydali olacaktir.

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
(düzenlendi)

ön iki amortisör z rotları falan değişti.  

36 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Sahsi fikrim jantlarinizda problem var. ayni olculerde bir set halinde degisiklik yapmaya calisin. emanette olsa takip deneme surusu yapin sorunun tespiti icin size faydali olacaktir.

alpay abi 4 tanesi için yapmadım ama 2 tanesi için yaptım dediğini(arka tekerler) benimde aklımda o var 4 tanesini birden değiştirip yapmak lazım. dayımı gene çağıracam galiba :)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

net tespit etmis olur,bu kadarda stres olmaz 😁

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir şey eskisinden kötü oluyorsa orada takılan parçadan kurtulun. Alt takımda her türlü şey balansı kolaylıkla bozabilir. Umarım bilyadandır. Her şeyi kontrol ettirin, akslar dahil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
1 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Bir şey eskisinden kötü oluyorsa orada takılan parçadan kurtulun. Alt takımda her türlü şey balansı kolaylıkla bozabilir. Umarım bilyadandır. Her şeyi kontrol ettirin, akslar dahil.

bir akslar kalacak galiba öze gözüküyor. ask mili falan yamulmuş olabilir. 

33 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

net tespit etmis olur,bu kadarda stres olmaz 😁

ön lastikleri sıfır alınca sadece arkaları değiştirip deneyelim dedik. jant lastikçi de jantta bir şey yok dedi ee lastikte sıfır. sanırım bir mekanik problem var.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Arkadasimda benzer bir durum olmustu. makinasinin kalibrasyonunun super oldugunu idda eden ustadan cozum bulamayip baska bi ustada da baktiralim demistik. ki hakli cikmistik. Yazdiklarim fikirden ibaret olup son karar sizindir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
1 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Arkadasimda benzer bir durum olmustu. makinasinin kalibrasyonunun super oldugunu idda eden ustadan cozum bulamayip baska bi ustada da baktiralim demistik. ki hakli cikmistik. Yazdiklarim fikirden ibaret olup son karar sizindir. 

bende aynı şekilde sadece makinada sökülerek yapılan 3 farklı yere jantlar takılı şekilde yapan 1 farklı yere gittim :shok::D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lastik sorunludur.. 

Topaldır lastik.. Balans makinası bunu tespit edemez. 

Sıfır lastikte başıma geldi. 

Sıfır lastikte başıma geldiği için tespit etmem çok zor oldu. Milyon defa rot balansçıya girdim. Şanzımancıya gittim. aksları değiştim. 

En sonunda eski titremeyen lastiklerimi takınca titreme kesilmişti. 

Titremeyen bir araçtan orijinal jant lastik bulup, komple bu araca aktarıp deneyin. Bilezik falan olmasın. 

Komple lastik jant bulun. 

Komple aktarınca düzelirse, bu sefer sadece lastikleri aktarıp deneyin ve tespiti kesin yapın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

öncelikle memleketime selamlarımı ilet. 

yaklaşık 2 yıl kullandım focusII . titreme benimde başıma geldi , lastik jant hepsini değiştirsem de , titreme geçmedi. ben çözümü aks kafalarını değiştirerek buldum. en basit yoluyla tam sağ yada sol yaparak hareket ettiğinizde tıkırtı geliyorsa aks kafaları bozulmuş demektir. 

başıma geldiğinde böyle çözüme ulaşmıştım. acizane tavsiye hemşehrime :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lastik sorunludur.. 

Topaldır lastik.. Balans makinası bunu tespit edemez. 

Sıfır lastikte başıma geldi. 

Sıfır lastikte başıma geldiği için tespit etmem çok zor oldu. Milyon defa rot balansçıya girdim. Şanzımancıya gittim. aksları değiştim. 

En sonunda eski titremeyen lastiklerimi takınca titreme kesilmişti. 

Titremeyen bir araçtan orijinal jant lastik bulup, komple bu araca aktarıp deneyin. Bilezik falan olmasın. 

Komple lastik jant bulun. 

Komple aktarınca düzelirse, bu sefer sadece lastikleri aktarıp deneyin ve tespiti kesin yapın. 

abi o dediğini sadece arka lastikler için yaptım. sorun çözülmedi şimdi 4 teker için deneyeceğim.

gebze yakınlarında fordu olan varsa yardımcı olabilir yani yardıma açım :D

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
2 dakika önce, Murat Azalma yazdı:

öncelikle memleketime selamlarımı ilet. 

yaklaşık 2 yıl kullandım focusII . titreme benimde başıma geldi , lastik jant hepsini değiştirsem de , titreme geçmedi. ben çözümü aks kafalarını değiştirerek buldum. en basit yoluyla tam sağ yada sol yaparak hareket ettiğinizde tıkırtı geliyorsa aks kafaları bozulmuş demektir. 

başıma geldiğinde böyle çözüme ulaşmıştım. acizane tavsiye hemşehrime :)

Aleykum selam kardeşim. 

bu şekilde çok manevralar yaptım ama özellikle denemedim ve dinlemedim aksam onuda bir deneyelim bakalım var mı 

dün herekeye gitmek zorunda kaldım bir şey fark ettim sanırsam sağdı sağa manevra yaptığımda titreme azalıyor sola manevra yaptığımda titreme artıyordu sanki, tabi sonra düz gidince takip ediyordum. psikolojik mi artık bilemem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bilezik niye var? Orjinal jant olmadığı için araçta bu da yapabilir. 4 adet orjinal jantla denemenizi öneriyorum.

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bilezik niye var? Orjinal jant olmadığı için araçta bu da yapabilir. 4 adet orjinal jantla denemenizi öneriyorum.

orjinal jant olmadığı için bilezik var. 

2 adeti için denetim kısmetse 4 tanesi ile deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
2 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

bu bilezik dediginiz flanş denen seymi?

evet abi jantın boşluğunu alması için.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
8 saat önce, Halim Altıparmak yazdı:

evet abi jantın boşluğunu alması için.

Anladim.Sadece isim olarak tereddut etmistim..

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak

Evet bugun sol tekerler rulmani takildi buyuk olcude direksiyondaki titreme gitti ama halen var orjinal jant olmadigindan bir yer balansi yaptirsak cozulecek gibi duruyor. Gebze ve cevresi duzgun bir yer balansi yapan yer bilen varmi 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Orjinal olmayanların zaman zaman balans tutmama sorunları var. Bence orjinal jant arayın derim kendinize.

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak

On 24.07.2018 at 18:56, Sani Gerşon yazdı:

Orjinal olmayanların zaman zaman balans tutmama sorunları var. Bence orjinal jant arayın derim kendinize.

o işe gerirsem çıkamam içinden :D 

1 ay sonra satacagım zaten

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak

Evet sonunda isin ehli biri cikti galiba yer balansi yapildi ve islem tmm bekle beni ordu samsun trabzon rize :bravo::tongue:

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

balans mi sorunluymus yani? ayni soyledigimiz gibi... iddaa ediyorlar balans makinam harika diye... aha da ortada...

Yorum bağlantısı
Halim Altıparmak
On 28.07.2018 at 16:23, Alpay Sumer yazdı:

balans mi sorunluymus yani? ayni soyledigimiz gibi... iddaa ediyorlar balans makinam harika diye... aha da ortada...

abi ilk başta sol tekerlek rulmanı değişti sonra balans yapıldı. 

rulman değişmeden önce de balans yapıldı. rulman değiştikten sonra yapmaması lazımdı ama yaptı. 

adamın yaptığı balans tan ön tekerden bitanesinde tekrar 30 gr balans çıktı. sonra adam birde yer balansı yaptı bir şey kalmadı çok şükür.

belkide sadece rulman değiştirip oraya gitsem sorun çozulecekti ama tekerde aldık onca balansta yaptırdık. neyse saglık olsun ne diyelim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...