İçeriğe Yönlendir

Kayseri-Sivas-Zigana üzerinden Trabzon

Emrah Musalli

Recommended Posts

Emrah Musalli

Arkadaşlar yakın zamanda yukarıda bahsettiğim güzergah üzerinde seyahate çıkmayı planlıyorum. Bu seneye kadar hep Samsun üzeri gittim. Ancak bu sene hem şehir trafiğinden kurtulmak, hem farklı deneyim olması için bu yolu denemek istiyorum. Yakın zaman da bu yollardan geçen (özellikle Gümüşhane-Trabzon arası ) arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum. Bu rotayı tercih etmem de etkili olacak. Yorumlar için şimdiden teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

ben gectim bugun itibariyle 17 gun oldu😁 yolda problem yoktu. yol calismasi vs..ziganada anlatilmasi zor , cok yogun bir sis vardi cikmam da inmemde geecekten cok zorladi..Yolu virajli dikkatli oldugunuz surece gayet keyifli...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ziganayı Trabzon tarafına doğru inerken tüneli çıkınca 500 m sağdaki ahşap mekana gir, Sütlaç ye. Buraya foto filan koyma pisleşiriz çirkefleşiriz

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Zigana tünelini çıktıktan sonra gözünüzü hamsiköy de açıyorsunuz. Pervanlar ‘da pirzola-piyaz-sütlaç üçlüsünü tavsiye ederim. Güzergahın tadını çıkarın, manzaralı bir yoldur. Hız kurallarına uyulduğu sürece sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Kayseri, Sivas, Giresun ve Trabzon yapın. Daha konforlu olabilir sizin için.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Kayseri, Sivas, Giresun ve Trabzon yapın. Daha konforlu olabilir sizin için.
Sivas Giresun sürücü hariç geri kalanı haşat eder

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
(düzenlendi)

En çok merak ettiğim yolların durumu idi. Problem olmadığını bilmek rahatlattı. Dediğiniz gibi yavaş yavaş inerim artık. Yemek belki yemem ama sütlaç işini değerlendireceğim inşallah es geçmezsem. Sis durumunu endişe ediyordum zaten bu mevsim de de olur mu acaba hâlâ. Yada dikkat etmem gereken saat aralıkları var mı. Bu arada tamam resim koymayacagim.

tarihinde Emrah Musalli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Zigana Tünelinden çıkıp Trabzon Maçka'ya inerken arabayı başkasına ver, sen manzarayı seyret. Sürekli bahsettiğin güzergahın Şebinkarahisar'a kadar olan kısmını kullanıyorum. Gümüşhane- Trabzon arası(yol çalışması yok ise) iyidir. O yol otobüs yoludur. 

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
Şimdi, İbrahim Aslıoğlu yazdı:

Zigana Tünelinden çıkıp Trabzon Maçka'ya inerken arabayı başkasına ver, sen manzarayı seyret. Sürekli bahsettiğin güzergahın Şebinkarahisar'a kadar olan kısmını kullanıyorum. Gümüşhane- Trabzon arası(yol çalışması yok ise) iyidir. O yol otobüs yoludur. 

Zaten şoför olmanın en kötü yönlerinden birisi de bu. Bazen 10 kere geçtiğim yer oluyor. Bu buraya ne zaman yapılmış diyorum. Yola odaklanmaktan her şeyi kaçırıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Yollari gündüz gecmenizi tavsiye ederim. Gerek manzaralari seyretmek gerek bilmediginiz yollarda olusabilecek tehlikelere karsi tedbir almak acisindan. Erzincandan kelkite kadar yollar yollar gayet guzel. Kelkiti ciktiktan sonra pekün dagini tirmandiktan sonra inerken iki tane keskin viraj var. Virajlara dikkat :) Ayrica kelkit gumushane arasi yolun ekseriyeti tek şeritli diye kaldi aklimda. Gumushane merkezden yavas gecin. Radari 50 ye kuruyorlar. Gumushane merkezi ile zigana dagina tirmanmaya baslayana kadar yol duble. Dag yoluna vurdugunuz zaman tirmanma seridi var. 1 2 viraji hariç, araciniz da kuvvetliyse 4. vitesi dusmezsiniz. Dagi tirmandiktan sonra trabzona dogru inise gecince bi iki yerde yol yapim calismasi var ancak trafik olacak kadar degil. Ve en onemlisi. Umarim sisli bir havaya rastlamazsiniz. Genelde sis, tunelin trabzon yakasinda olur. Gumushane yakasında pek olmaz. Hatta rast gelirseniz tunelin girişi ile çıkışının ayri bir dunya oldugunu dusuneceksiniz 😊 Allah muhafaza sis bi cokunce 1 metre önünüzü goremeyebiliyorsunuz ki müşkil bir durum. Simdiden iyi yolculuklar

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
12 dakika önce, Emrah Musalli yazdı:

En çok merak ettiğim yolların durumu idi. Problem olmadığını bilmek rahatlattı. Dediğiniz gibi yavaş yavaş inerim artık.Sis durumunu endişe ediyordum zaten bu mevsim de de olur mu acaba hâlâ. Yada dikkat etmem gereken saat aralıkları var mı. 

Valla ayni gun icerisinde gormedigim bi kar yagisi kaldi😂 sis cok asiri yogundu arabanin burnu gorunmuyordu. Tın tın basladik cikmaya...manzarasi harikadir.. ara ara mola verin hem keyfini cikarin hem arabaya bi nefes olur..Sutlaci bilemem ama gumushanede kömeye pestile kesin doyun 😁

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

Tavsiyeler için teşekkürler. Gerçekten içim rahat yola çıkacağım artık. Sis işi ise Allah'a kaldı artık. Denk gelmesin diye dua edeceğiz. Olursa da dağılana kadar beklerim herhalde. Riske atmayı istemem. Kazasız belasız ulaşırız inşallah. Allah kaza bela vermesin kimseye.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Gümüşhane civarını gece geçmenizi tavsiye etmem. Hem çok ıssız, hem de terör olaylarını çok sık duyuyoruz bu aralar. 

Ben şahsen o yolu tercih etmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
Bir saat önce, Mehmet Pınar yazdı:

Gümüşhane civarını gece geçmenizi tavsiye etmem. Hem çok ıssız, hem de terör olaylarını çok sık duyuyoruz bu aralar. 

Ben şahsen o yolu tercih etmem.

Hiç bir şekilde gece geçmeyi düşünmüyorum. İşler planladigim gibi giderse 14:00 gibi o yola girmiş olacağım inşallah. Şimdiye kadar ben de tercih etmiyordum ama bu sefer denemek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet bendeki eksikliği buldum.
Ben çoktandır abuk yollardan gitmiyorum.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

2-3 kez geçtim en sonuncusuna 1 yıl oldu Sivas çıkışına kadar yollar Avrupa standardında tertemiz asfalt, sonrasında ağırlıkla gürültülü dişli asfalt ama yol geniş ve rahat denilebilir. Gümüşhane civarlarında yol yapım çalışması eksik olmuyor. Servet abiye şiddetle katılıyorum; Zigana sonrasından Hava açık ve gündüz iken geçmeye çalış, Zigana çıkışından sonra bir kaç km yolu uzatarak Hamse köy (İsminin Hamsi ile alakası yok, Farsça 5 ten geliyor, eskiden küçük 5 köyün olduğu bölgeye verilen isim, sanırım şimdi 5 ide birleşmiş) tarafına gir ve Servet abinin dediği yaşlı amca'nın esnaf lokantasında Kuru Fasulye ve sütlaç ye. Sütlaç üzerine fındık serpmiyor ise doğru dükkandasın demektir :) Hamse köy güzergahında izlediğin manzara kesinlikle pişman etmeyecektir... ,) Asla korkulacak bir yol değil, özellikle Zigana sırtlarında tırmanış ve inişlerde doğal olarak virajlar var ama ortalama bir sürücüyü strese sokacak bir yol değil. 

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben o güzergahı kullanmıştım ama benim geçtiğimde Erzincan ve Gümüşhane arasında yol yapım çalışması vardı. Baya bi yormuştu beni ama başka türlü bir tehlike görmemiştim. Kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ziganayı Trabzon tarafına doğru inerken tüneli çıkınca 500 m sağdaki ahşap mekana gir, Sütlaç ye. Buraya foto filan koyma pisleşiriz çirkefleşiriz
Zigana tünelini çıktıktan sonra gözünüzü hamsiköy de açıyorsunuz. Pervanlar ‘da pirzola-piyaz-sütlaç üçlüsünü tavsiye ederim. Güzergahın tadını çıkarın, manzaralı bir yoldur. Hız kurallarına uyulduğu sürece sıkıntı yok.
Bahsedilen yer Pervanoglu ise bende uzak durulmasini tavsiye ediyorum. Sutlaci meshur diye bizde gitmistik ama cok hosnut kalmadik.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

No name yer. Aslında en güzeli, Kayseri - Bayburt - çiçekliköy ( anzer) - İkizdere ve aşağıya iniş. Oksijen tüpleri lazım olabilir lakin :)

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

Tavsiyeleriniz üzerine rotayı denedim. Kazasız belasız geldik şükür. Yol da eğlenceli idi pek fazla yormadi. Benden sonra gidecek olanlara da bilgi vermesi açısından kısaca bilgi vereyim. Yol Sivas a kadar çok güzel. Sivas merkez de epey yoğun Erzincan tarafına yol yapım çalışması var. Ondan sonrası yine güzel. Google Erzincan Altkoy den dönüş verdi. Oradan Şiran yoluna kadar olan bölge yaklaşık 20 km çok kötü idi. Tek şerit, çok dik çıkış ve inişli bir kısmı şantiye halinde. Bence başka bir yol vardır Şiran yolu için ancak harita oradan götürdü.  Daha sonra Şiran yoluna bağlanınca sonrası yine güzel. Dediğiniz gibi Zigana tünelini çıkar çıkmaz sis vardı. Ancak çökmüş durumda değildi. Görüş mesafesi son derece iyi idi. Yolda gelirken bir kaç yayla tarzı yerde durup Mısır, çay  denedik. Ancak sütlaç işine girmedik. Hem artık çok yaklaşık diye, hem de sis yere çökmeden erkenden kurtulalım diye girmedik. Zigana yi 3. Vitesle frene dahi fazla dokunmadan indim. Sorun yoktu. Trabzona inince şehir merkezi ve sahil yolunda ki trafik ve yoğunluğu görünce iyi ki bu yoldan gelmişim dedim. Gümüşhane merkez ve Torul yolunda da sürekli yol çalışması var. Dikkatli olmakta fayda var. Herkese kazasız belasız sürüşler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Trabzon yönüne giderken tünelden sonra başarköy var. Hamsiköy de derler. Orada katip’in yeri var. Salaştır. @Servet Aydın Abinin dediği yer muhtemelen burası. Trabzona gidince oraya gitmeden dönmem. Burada kalem kuzu pirzola yemeden kuzu yedim demeyin. Üstüne sütlaç. Sütlacın hepsinine fındık koymayın. Ki, sütlacın tadını alın. Yoksa fındığın yoğunluğundan sütlaç kayboluyor. 

Benim merak ettiğim araklı-bayburt yolu. Çaykara bayburt’u cesaret edemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...