İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 - Rölanti ve Düşük Devirde Tekleme

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova

Arkadaşlar merhaba. Son bir kaç gündür araç rölantiyken ve 1500 devire kadar araçta tekleme var.  D'ye alıp ayak frendeyken yani güç altında daha sert tekliyor. 1500 devirden sonra hissedilmiyor. Lpg'de şiddetli, benzine alınca daha az  hissedilir tekleme yapıyor. Aklıma buji kablosu geldi yalnız değişeli 15k olmadı (orijinal). Bujiler 3k önce değişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ateşleme büyük ihtimal. Km ye fazla takılmamak gerek. 300 metre sonra patlayan buji, kopan yada arıza yapan kablo oluyor. Bobinin de sonu gelmiştir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bobin+Kablo+Buji üçlüsü kontrol edilmeli gaz kelebeği temizletilmeli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

vakum hortumları ve karter havalandırma kontrol öncelikle

Onlar sağlamsa ateşleme mi diyorsun abi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ateşleme de tam tersi olmalı, devir arttıkça zayıflayan kıvılcım, ancak adı üstünde arıza bu, rutini olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Arkadaşlar merhaba. Son bir kaç gündür araç rölantiyken ve 1500 devire kadar araçta tekleme var.  D'ye alıp ayak frendeyken yani güç altında daha sert tekliyor. 1500 devirden sonra hissedilmiyor. Lpg'de şiddetli, benzine alınca daha az  hissedilir tekleme yapıyor. Aklıma buji kablosu geldi yalnız değişeli 15k olmadı (orijinal). Bujiler 3k önce değişti.
Sorun buji, kablosu ve Ateşleme bobininde. Ateşleme bobininin belli bir ömrü var. Bu üçlüde aramalısınız sorununuzu. Ucuzdan pahalıya doğru.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bugün bujileri değiştirdim, çözüm olmadı.  Benzinde tekleme hiç yok gibi. Sırada buji kablosu var. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ateşlemeye benzemiyor bu
Masraf etmeden önce başka yerlere bi bak.

Araba boğulup geri açılıyor gibi.
Bir tekleme hissetmedim ben bu motorda.
Havalandırma hortumlarına bi bak.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Motor kulagi diyecem ama tam emin de degilim🙄

Motor fazla sallaniyor ya...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ateşlemeye benzemiyor bu
Masraf etmeden önce başka yerlere bi bak.

Araba boğulup geri açılıyor gibi.
Bir tekleme hissetmedim ben bu motorda.
Havalandırma hortumlarına bi bak.

Havalandırmadan olsa benzinde de aynı şiddette olmaz mı abi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Havalandırmadan olsa benzinde de aynı şiddette olmaz mı abi?

Olur. Olmalı. Ama sorunun düşük.
Yine de ateşleme değil bu.
Çünkü büzüşüyor ve açılıyor gibi. Motorun zayıfladığı zaman içinde onlarca devir var.
Bence bu motor teklemiyor.
Rolantiyi kontrol edemiyor.
Rolanti valfine bak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Olur. Olmalı. Ama sorunun düşük.
Yine de ateşleme değil bu.
Çünkü büzüşüyor ve açılıyor gibi. Motorun zayıfladığı zaman içinde onlarca devir var.
Bence bu motor teklemiyor.
Rolantiyi kontrol edemiyor.
Rolanti valfine bak.
Benzindeyken rölantide video cekeyim sen bir bak abi. Benzinde hiç yok gibi. Rolanti valfinden olsa benzinde de benzer davranır sanırım.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benzindeyken rölantide video cekeyim sen bir bak abi. Benzinde hiç yok gibi. Rolanti valfinden olsa benzinde de benzer davranır sanırım.

Benzinde hataları tolere edebiliyor. Lpg de yapamıyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sakallı
(düzenlendi)

herkese selamünalyküm arkadaşlar benimde aynı şekilde bi sorunum var araçım 97 gia 2000 motor araç soğukken hiç bi problem yok lakin hararet yarıya gelince fan açıp araç yoldayken 60-70-80 gibi hızlarda sanki nefesi kesiliyo ver tekrar geliyo gibi gaz yemiyo birden gaz yiye lütfen yardım edin ustalar sorunu bulamadı bobin buji buji kablosu değişti bu sorun hem benzinde hem lpg de oluyor

tarihinde Ömer Sakallı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Güzel bi temizlik şart. Kelebek, maf, egr.

herkese selamünalyküm arkadaşlar benimde aynı şekilde bi sorunum var araçım 97 gia 2000 motor araç soğukken hiç bi problem yok lakin hararet yarıya gelince fan açıp araç yoldayken 60-70-80 gibi hızlarda sanki nefesi kesiliyo ver tekrar geliyo gibi gaz yemiyo birden gaz yiye lütfen yardım edin ustalar sorunu bulamadı bobin buji buji kablosu değişti bu sorun hem benzinde hem lpg de oluyor

Yorum bağlantısı
Ömer Sakallı
10 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Güzel bi temizlik şart. Kelebek, maf, egr.

kardeşim hepsini temizledim yine olmadı 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

O halde kelebeğin üstünde potansiyometre var yani kelebek konum sensörü. Onda sıkıntı vardır. Araç gaz yemiyormuş gibi yapıp sonra tekrar açılıyorsa ve boğuluyor gibi olup sanki birden nefesi açılmış gibi yapıyorsa dediğim sensörün soketini kablosunu falan kontrol et. Obd cihazı varsa değerlere bak, çalışıyor mu Sensör onu kontrol et. Eğer hiç tepki yoksa değişecek

kardeşim hepsini temizledim yine olmadı 

Yorum bağlantısı
Ömer Sakallı

akşam eve gidince hemen bakacağım kardeşim çok sağol ilğinden dolayı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Rica ederim abi. Ayrıca gaz telinin gerginliğini de kontrol et. Fazla boşluk olmasın gergin de olmasın

akşam eve gidince hemen bakacağım kardeşim çok sağol ilğinden dolayı

Yorum bağlantısı
Ömer Sakallı
3 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Rica ederim abi. Ayrıca gaz telinin gerginliğini de kontrol et. Fazla boşluk olmasın gergin de olmasın

Derviş kardeşim dediğini yaptım lakin söktüm hic bir tepki vermedi

Bozukmudur

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Abi o normal Sensör gibi tepki vermez. Soketi kabloları sağlamsa kurcalama. Pc ye bağlatıp bulabileceğin yer varsa en garanti o olur

Derviş kardeşim dediğini yaptım lakin söktüm hic bir tepki vermedi
Bozukmudur
Yorum bağlantısı
Ömer Sakallı
3 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Abi o normal Sensör gibi tepki vermez. Soketi kabloları sağlamsa kurcalama. Pc ye bağlatıp bulabileceğin yer varsa en garanti o olur

Teşekkürler kardeşim ilginden dolayı kartel havalandirmasindan olurmu

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Teşekkürler kardeşim ilginden dolayı kartel havalandirmasindan olurmu
Abi hava alan araç sürekli sorun çıkarmaya meyillidir. Bir kere devir sabit durmaz ve motor hava aldıkça gaz verir kendi kendine. Bu arada bujiler orjinal motorcraft mı takılı ve doğru buji mi emin misin
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...