İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Sürekli Çalışan Fan Sorunu Çözümü

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Yaklaşık 1 ay önce başlayan sürekli çalışan fan çalışması sorunu vardı. Motor soğukken bile araç çalıştıktan 10-15 sn sonra direk fan 2. kademede çalışmaya başlıyordu. Müşür değişti sorun çözülmedi. Aracın motor ısısının yükselmesi normal. Motor ısısı normal rutin 106-107 kadar çıkıp 99 kadar düşüyor sonra geri 106-107 geliyor. Araç serviste 3 gün kaldı bakılmadık yer kalmadı araçta herşey çok güzel sistemde hiç bir hata yok ama sorun devam ediyor. Fan motoru söküldü kontrol edildi yine sorun yok. (fana iki kalın kablo geliyor)

Cuma günü bir elektrikçi tesadüf denk geldi araba. Mondeolarda klima gaz basıncı yüksekse bu sorunu verir dedi.Yani fazla gaz basılmışsa sistem klimada basınç algılıyor ve klima açıkmış gibi algılıyor ve fan direk devreye giriyor. (Servet Abi'yle görüştüm Servet Abi mantıklı dedi) Bunun doğruluğunu onaylamak için klima basınç müşürünün kablosu söküp arabayı kapatıp açtığında fan devreye girmedi. Tekrar taktık arabayı kapatıp açtık tekrar devreye girdi. (Benim usta bunu yapmış ancak opellerde aracı kapatmaya gerek yokmuş. Mondeoda aracı kapatıp açmak gerekiyormuş) Sorunun kaynağını çözdük. Klima basıncı. Gazdaki fazlalığı aldık. Ancak fan tekrar devrede.Gaz fazla basılınca büyük ihtimalle Basınç müşünürünü de bozmuş galiba. Basınç müşürünü değiştirdik. Fan rutin çalışma pozisyonuna geldi ve artık normal çalışmaya başladı. Servis Beyinden demişti.

Artık aracımı gönül rahatlığıyla satabilirim. :) Sorunsuz hale getirdim. Artık Satışa hazır. :)

Not: Daha önce bu elektrikçiye iyice sövmüştüm. Bunun yüzünden araç 2 gün sanayide kalmıştı. Marş dinamosundaki sorunu bulamamıştı. Usta beni çağırdı. Gittim Marş basmıyor marş dinamosunu tıklat bakalım dedim. Araç çalışmıştı. O an elime geçmediğine dua etsin :) Bunu da dedim Geçen sefer böyle bir hata yapmıştın. O gün elime iyiki geçmedin. Ama sorunu çözdüğün için teşekkür ederim dedim :) Hakkını Helal Et dedim. Daha önce başına geldiği için bilmiş bu arada :)  Gazın fazla basıldığını biliyordum aslında. Ama aklımıza hiç gelmemişti.

Önemli Nokta: Mondeoda Klima gazı fazla basılırsa veya klima basınç sensörü bozuksa Fan sürekli devrede kalabiliyormuş.....

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 19
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Değişik bir hata. Tespiti yapan ustayı tebrik ederim.

Başına geldiği için bildi :) yoksa Notta da yazdığım gibi marş motorunda deli etti :)

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Geçmiş olsun 😊 sorunun çözüldüğüne sevindim 

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş
(düzenlendi)

İlginç bir durum bilgi için sağolun...

tarihinde İlyas Demirbaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Geçmiş olsun Hocam,  klima basınç müşürü de vardı bende. default_smile.png

Sağol abi. O sırada parça bekleyecek sabır kalmamıştı 🤣🤣 biryerden buldular değiştirdiler direk.

Sorun beyin deseler hemen alıp taktıracaktım Serkan toker abimden. Yeterki şu desinler.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Bu araba epey yordu sizi hocam. Gözünüz aydın... Problem hallolmuş önemli olan o...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçmiş olsun, beyine kadar girecekler derken tam nokta atışı çözülmüş konu. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
5 saat önce, Ayhan Asil yazdı:

Bu araba epey yordu sizi hocam. Gözünüz aydın... Problem hallolmuş önemli olan o...

Eeee 240bin oldu bu şekilde ciddi bir bakıma girdi. Şu anda tertemiz oldu. Değişmeyen birşey kalmadı. 

4 saat önce, Cem Işık yazdı:

Geçmiş olsun, beyine kadar girecekler derken tam nokta atışı çözülmüş konu. :)

Aynennn 

5 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Geçmiş olsun hocam. Yine değişik bir arıza yine çözülmüş. 

Teşekkür ederim :) İlginç sorunlar çözüm ustası olduk :) 

29 dakika önce, Mehmet Çelebi yazdı:

Geçmiş olsun ilginç bir arıza öğrendiğimiz iyi oldu

Ben daha neler neler öğrendim 8 yılda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

İlginç ve tespit edilmesi zor bir arıza türü ama öğrenmek güzel

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
(düzenlendi)

Süper tespit, bir şey sormak istiyorum araca biraz yüklendiğinizde klima kendini kapatıyor muydu?

tarihinde Mahmut Yurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
47 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

Süper tespit, bir şey sormak istiyorum araca biraz yüklendiğinizde klima kendini kapatıyor muydu?

Hayır kapatmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Artık sat bence.. 

Olabilecek her yeri onarılmış durumda.. tam kıvama gelmiş... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Artık sat bence.. 
Olabilecek her yeri onarılmış durumda.. tam kıvama gelmiş... 

Satılık abi. İsteyen olursa satarım. Dediğin gibi tam kıvamda ama ben Gönül bağımı kopardım. Yolcu ederim isteyen olursa.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Artık istemeyen de olursa gönder hocam şunu [emoji3]

Göndereyim lazım mı 🤣🤣
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
18 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Göndereyim lazım mı 🤣🤣

Olmayanlara hocam, uğraş çıkar insanlara 😛

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Olmayanlara hocam, uğraş çıkar insanlara [emoji14]

Uğraşacak birşey kalmadı şükür. Şimdi Yeni uğraş arıyorum varmı bildiğin uğraşılacak araç marka model. 🤣🤣
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...