İçeriğe Yönlendir

Özel Hastane Para İadesi SABİM

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

2 ay kadar önce Ankara"da özel hastanede kızıma geniz et ameliyatı yapıldı. Özel sigortalı olmasına rağmen sigortalılıktan önceki zamanda bir dr un yazdığı tanı nedeniyle sigortası ameliyatı karşılamadı.

15dk lık işlem sonrası bana 2200tl lik bir fatura kestiler. Ben ısrarla içeriğini öğrenmek istememe rağmen  bunun paket olduğunu ve komple fiyatlandırdıklarını ilettiler.  Bense hem SSK hem özel sağlık sigortamızın olduğunu ve ameliyat ücreti harici herşeyin karşılandığını alınan ücretin fazla olduğunu ilettim . Hastane geri adım atmadı , ödedim ve ayrıldım. 

Sonraki gün araştırmalarım sonrası sağlık bakanlığının SABİM sitesi ile karşılaştım. Orada bir şikayet oluşturdum. şikayetten sonra 2 hafta sonrası hastane " hastaya ücretin içeriğini ilettik kendisi de kabul etti olarak" beyanat vermiş. Bense içeriğin belirtilmediğini ve yazılı olarak talep etmeme rağmen yapılan işlemlerin bana verilmediğini söyledim. Bu yazışmadan 1 ay kadar sonra hastane beni arayarak 944 TL lik iadem olduğunu ve gelip almamı iletti. Gittim nakit olarak alıp, şikayetimi geri aldığıma dair benden bir yazı aldılar

Siz de özel hastane ile sıkıntı yaşarsanız aşağıdaki site ye başvurabilirsiniz. işe yarıyor.

https://hastahaklari.saglik.gov.tr/

• Beğen 16
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Çok güzel bilgi sağolun. Sağlık olunca konu , para ikinci planda kalıyor. Hastaneler de bunu bildiği için acımadan fatura çıkartıyorlar malesef ki. 

K.pedere 3 sene evvel kanser tanısı kondu, kendi isteğiyle istanbul’da bilinen en meşhur hastanelerinden birine yatırılmayı istedi bizden. İlgili hastaneye raporları vs yolladık, yoğunbakım ünitesine almaları için. 14 gün misafir edeceğiz, 130 bin lira yatırın bu da hesap numarası deyip hesap numarası verdiler. Kavga dövüş bedelin yarısına yakınını yatırdık ve 15 gün sonra cenazesini teslim ettiler. Hastaneden çıkmadan da kalan bedeli yatırdık . Malesef ticarethane mantığında özel hastanelerimiz..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
6 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Çok güzel bilgi sağolun. Sağlık olunca konu , para ikinci planda kalıyor. Hastaneler de bunu bildiği için acımadan fatura çıkartıyorlar malesef ki. 

K.pedere 3 sene evvel kanser tanısı kondu, kendi isteğiyle istanbul’da bilinen en meşhur hastanelerinden birine yatırılmayı istedi bizden. İlgili hastaneye raporları vs yolladık, yoğunbakım ünitesine almaları için. 14 gün misafir edeceğiz, 130 bin lira yatırın bu da hesap numarası deyip hesap numarası verdiler. Kavga dövüş bedelin yarısına yakınını yatırdık ve 15 gün sonra cenazesini teslim ettiler. Hastaneden çıkmadan da kalan bedeli yatırdık . Malesef ticarethane mantığında özel hastanelerimiz..

Başınız sağolsun.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Özel sağlık sigortası vs olmadığından elimizden birşey gelmedi o gün için malesef. Sadece BAĞKUR sigortası vardı.. Mukadderat. Evlerden uzak olsun, kızınız şifa bulmuş gözünüz aydın,maşallah.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2 Ay önce annemi hastaneye yatırdık, 3 ünite kan verdiler ve ünite başına 500 tl para aldılar. Bunu sorduğumda ise özellikle Kızılay'ın fiyatı olduğunu onların sadece tahsil ettiğini belirttiler. Daha sonra Kızılay'ın kanı ücretsiz sağladığını öğrendim. Bunun için adım atacaktım unuttum. Bi bakayım o işe ben. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık
3 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

2 Ay önce annemi hastaneye yatırdık, 3 ünite kan verdiler ve ünite başına 500 tl para aldılar. Bunu sorduğumda ise özellikle Kızılay'ın fiyatı olduğunu onların sadece tahsil ettiğini belirttiler. Daha sonra Kızılay'ın kanı ücretsiz sağladığını öğrendim. Bunun için adım atacaktım unuttum. Bi bakayım o işe ben. 

Sami konuya birkaç kez şahit oldum bende. Kızılay gönüllü bağışçısıyım , bağış esnasında denk geldim bu tip sitemlere. Ücretsiz olduğunu biliyorum malesef hastaneler keyfi uygulama yapıyorlar. Konuya ilişkin ekte kızılay'ın izahati var :

https://www.sikayetvar.com/turk-kizilayi/turk-kizilayi-parayla-kan-satiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
6 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Sami konuya birkaç kez şahit oldum bende. Kızılay gönüllü bağışçısıyım , bağış esnasında denk geldim bu tip sitemlere. Ücretsiz olduğunu biliyorum malesef hastaneler keyfi uygulama yapıyorlar. Konuya ilişkin ekte kızılay'ın izahati var :

https://www.sikayetvar.com/turk-kizilayi/turk-kizilayi-parayla-kan-satiyor

Bunu okumultum abi de üstüne düşmeyi unuttum. Bakacağım o işe. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
37 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Cem başınız sağolsun ancak sende bir araştır istersen yoğun bakım üniteleri her hastanede ücretsiz, özel sağlık sigortasına ihtiyaç yok.

ayrıca kanser hastalarının masrafları da devlet tarafından karşılanıyor diye biliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kanser hastaları için tedavi ve ilaç giderleri yakın zamanda ücretsiz oldu, diğer konuyu araştıracağım .

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
13 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Kanser hastaları için tedavi ve ilaç giderleri yakın zamanda ücretsiz oldu, diğer konuyu araştıracağım .

hayır daha öncede ücretsizdi bir kısım ilaçları karşılamıyordu onlarda sonradan ücretsiz oldu. şu anda tamamı ücretsiz 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
15 dakika önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

hayır daha öncede ücretsizdi bir kısım ilaçları karşılamıyordu onlarda sonradan ücretsiz oldu. şu anda tamamı ücretsiz 

SABİM'e başvurdum bakalım görelim ne sonuç alacağız. Yaşamadığımız için bilmiyoruz konuyu ama yaklaşımlarından hoşlanmadım hiç. 1 TL bile olsa kalmasın onlarda. Yaklaşık 14 gün misafir edeceğiz dediler, 15.gün cenazesini teslim ettiler. Evde bakın, yapacağımız bir şey yok diyebilirlerdi bu sonucu biliyorlar ise.

@Erhan Doruk , başvuruyu telefon ile mi yaptın yoksa mail ile mi? Ben telefon ile başvurdum. Siteye mail ile vs başvuru yolu bulamadım. Üye olmak gerekiyor ancak sağlık çalışanı olmak gerekli sanıyorum bunun için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Geçen ay ben de Acıbadem Kadıköyde ayağımdaki platini aldırdım, ameliyatı özel sigortam ödüyor ancak sarf malzeme olarak traş bıçağı ve kullan at iç çamaşırına(yer bile silmem o kadar adi malzeme) 160 tl aldılar. Sigorta varsa geçirin gitsin mantığı her geçen gün artıyor, kulağım ağrıyor desen topuktan kan alıyorlar. Şifa bulanlara geçmiş olsun, rahmetli olanlara Allah gani gani rahmet eylesin.

Konu bence sabitlenmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu arada bana 184 hattından dönüş yaptılar, ödemenize dair fatura ile il-ilçe sgk'na yazılı başvuru yapmanız gerekli, konuyu onlar inceleyecek dediler. Gayet hızlı bir yaklaşım oldu. Umarım sonuç da güzel olur.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Sağlık sistemi harika. Ses etmeyin

Etmiyok zaten, gık demeden götürüyor

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
47 dakika önce, Cem Işık yazdı:

SABİM'e başvurdum bakalım görelim ne sonuç alacağız. Yaşamadığımız için bilmiyoruz konuyu ama yaklaşımlarından hoşlanmadım hiç. 1 TL bile olsa kalmasın onlarda. Yaklaşık 14 gün misafir edeceğiz dediler, 15.gün cenazesini teslim ettiler. Evde bakın, yapacağımız bir şey yok diyebilirlerdi bu sonucu biliyorlar ise.

@Erhan Doruk , başvuruyu telefon ile mi yaptın yoksa mail ile mi? Ben telefon ile başvurdum. Siteye mail ile vs başvuru yolu bulamadım. Üye olmak gerekiyor ancak sağlık çalışanı olmak gerekli sanıyorum bunun için.

Ben başvuruyu online yaptım. Başvuru yaptığım adres https://hastahaklari.saglik.gov.tr/

Yöneticiler ilk mesajımdaki site adresini güncelleyebilirler mi?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Genellemek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama, devlet hastanesindeki en kallavi doktorun bile özel hastaneye geçtikten sonraki yaklaşımlarına bizzat tanık oldum ve "üzüldüm".

Belki hastanenin ticari düşüncesi onu bu hale getiriyor. Yine de çok yazık. Özel hastaneye hanımı check-up için götürdüm. Çocuktan önce, hamilelik esnasında bir sıkıntı yaşanmasın diye düşündük. Hastaneden aldığımız tepki bir rahatsızlığınız yoksa niye geldiniz oldu... Daha sonra bir başka tedavi için başvurduğumuzda verilen ilaçlar yüzünden pankreatitin ucundan döndük. Buna bu kadar emin olmamdaki neden, prospektüste yan etkisinin doğrudan pankreatit olarak belirtilmiş olması. Rahatsızlık ise sadece bir omuz ağrısı... Her neyse... Artık uzak duruyorum özel hastanelerden. Ne kadar yeterlidir tartışılır, orası ayrı konu ama, devlet hastanelerinin pabucu olamazlar an itibariyle. Büyük şehirleri ayrı tutalım yine de.

Sigorta konusuna bir iki kelam edecek olursak, sigorta yapıncaya kadar resmen a'dan z'ye herşeyi, dahil ederler, ihtiyaç duyulduğunda ama sizin şuyunuz varmış bunu karşılamıyoruz derler. Keşke aynı araştırmayı poliçeler düzenlenmeden yapsalar.

Kısacası eden bulur inşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Özel veya devlet ayrımı yapmam direkt doktor araştırır ona giderim. Özelde veya devlette de fark etmez. Hastane politikası vs şeyler bir tarafa doktor iyiyse her türlü memnun kalıyorsunuz. Öyle olunca da verilen parayı da göz görmüyor. Mühim olan sağlık. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Özel veya devlet ayrımı yapmam direkt doktor araştırır ona giderim. Özelde veya devlette de fark etmez. Hastane politikası vs şeyler bir tarafa doktor iyiyse her türlü memnun kalıyorsunuz. Öyle olunca da verilen parayı da göz görmüyor. Mühim olan sağlık. 

Özel hastanelerde doktorlar konuşuyor. Yatış yaparsanız otel ve konaklama diye ücret alıyorlar. Ama 7 yıldızlı otel tarifesinden.

Devlette yüzüne bakıyor. Ses çıkmıyor. Hemen ilaç yazıyor.

Hanım beyinden anevrizma ameliyatı olacak devlet ünv. hastanesinde bir doktora gittik.
Hocam ameliyat süreci ve riskleri neler dedik.
Adam riskine bişey diyemem o Allah ile senin aranda diye cevap verdi.
Gittik bu işin doktorunu bulduk özel kliniğinde olduk. Çok şükür hepsi geçti.

Allah her zaman iyi doktorlara denk gelmeyi nasip etsin.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Doktor konusunda herkesin bir anısı vardır. :)

3 yaşında kızım var ve doktor fobisi var. :) Odaya girelim yeter yüz düşer surat asılır sımsıkı boynuma sarılır.

Memleketteyiz hafif üşütmüş ilerlemeden doktora görünelim dedik ve sağlık ocağına gittik. Bizim doktor izinde olduğu için başka bir bayan doktora yönlendirdiler. İçeri girer girmez hocam kızımın doktor fobisi var dedim şakayla karışık. Saolsun çok sevecen bir doktormuş, bırak muayene olmayı boynumu bırakmayan kızım doktora kendi rızasıyla ağzını açtı. Muayeneden sonra da saolsun doktor hanım ufak bir şekerle ödüllendirdi. Şimdi doktor muhabbeti oldu mu baba bana şeker veren doktor ablaya gidelim der. :) 

Başka gün yine kızımı göz ve ortopediye götürecez. Ben muayene ettirmeyeceğinden emin olduğum için devlet hastanesinden randevu aldım. Özele boş yere para vermeyim, doktor bir şeyden şüphe ederse o zaman götürürüm diye düşündüm. Doktorları tanımıyoruz malesef şansa aldık randevuyu. Göz doktoruna gittik, adamcağız saolsun 15dk benim kızın nazına oynadı. Rızası olsun kendi isteyerek muayene olsun diye dil döktü şirinlikler yaptı. 15dk sonunda ikna olmadı zorla muayene etti :) Allah razı olsun çok ilgilendi.

Ordan çıkıp ortopediye gittik, doktora diyorki hanım; gece uykusunda uyanıp ayağım ağrıyor diye ağlıyor diyor. Yüzümüze bile bakmadan ilgi çekmek için yapıyordur diyor. Hocam uykusunda ağlayarak uyanıyor diye tekrar ettik de öyle deyince röntgen çektirin o zaman dedi. Röntgende bir şey çıkmadı Allah'tan yoksa başka doktora gidecektim hemen. 

Velhasıl doktoru araştırıp seçmek gerekiyor. Her meslekte olduğu gibi iyi-kötü bu alanda da var.

Allah iyilerle karşılaştırsın her daim. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır

Öncelikle çok geçmiş olsun.  Hasta değil de "Müşteri" olarak bakılığı müddetçe bu durumlar daha çok karşımıza çıkacak malesef.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

2012 eşim doğum yaptıkdan sonra benzerini ben yaşadım özel bir hastanede

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

hastaya söyledik 1250TL'lik ameliyat için 500.000$ talep ettik kendisi kabul etti dese bu yasal mı olacak? bu nasıl savunma

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...