İçeriğe Yönlendir

Focus II - Rampada Tekleme ve Çekiş Sorunu

Fatih Ozen

Recommended Posts

Fatih Ozen

Merhabalar

yeni aldığım 5. Focusumuda sevdim.

fakat ,sıkıntı yapılacak kadar çok değil ama araç rampa çıkarken sanki biri geri çekip bırakıyor sn. daha az bi sürede bir kaç kez oldu.

ustam büyütülecek bir sorun değil dedi.

mazot filitresi şişmiş olabilir dedi.

mazot  filitresine baktık (aldığım kişi daha yeni değişti demişti ,dediği gibi bosh marka yeni takılmış).

fakat içi tam dolu değil dedi ustam.havasını aldı geri dönüşlerden.değiştirmedi yani filitreyi.

biraz önce denizliden gelirken namı değer ZıPıR rampasında  yine aynısı yaptı.

sizce kıymetli forumdaşlar?

sorunu yaşayan ve önerisi olan dostların değerli görüşlerine sunulur...

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Çok benzer bi durum yaşamıştım. Mazot filtre değişince sorun kalmamıştı. Ama sizin ki zaten yeniymiș.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Merhaba fatih bey, Mazot filtresi sismis tabirini daha once duymadim fakat kotu yakit kaynakli olabilecegini dusunuyorum..Arac km kac? Enjektor kontrolu de yapabilirsiniz calismayan enjektor de  olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
35 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

calismayan enjektor de  olabilir.. 

Çalışmayan enjektör olsa çok daha farklı şeyler olurdu. Burada kısa süreli bi kesinti var.

Kızdırma bujilerine, yakıt filtresine bi bakılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
13 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

sani abi megan ll var dayimda, benzer bir durum olmustu. enjektorlerden biri calismiyor demisti usta..

Benzinlidir o muhtemelen.

Dizelde enjektörlerden biri çalışmasa çıkan sesin, dumanın haddi hesabı olmaz. Çekiş namına bi şey kalmaz motorda zaten.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
9 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Çok benzer bi durum yaşamıştım. Mazot filtre değişince sorun kalmamıştı. Ama sizin ki zaten yeniymiș.

Kardeş bazen yeni takılan herhangi bir parça da arızalı olabiliyor, Mazot filtresi çok pahalı bir parça değil. Değiştirilip denenebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Aynı araca sahibiz.

Mazot filtresi piyasada satılanlar 125-150 Tl bandında. Bosch falan envai çeşit orjinali ile aynı olduğu iddia edilen.

Mazot filtresi dizel arabanın en önemli parçası. 

Serviste orjinali 370 TL. Ben servisten orjinal alıp değiştiriyorum. Bu kadar yüksek fiyat farkında kalitenin aynı kalite olmasının imkanı yok

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
(düzenlendi)

8 saat önce, Mustafa Ata yazdı:

Egr problemide olabilir.

Tesekkur ederim ama hocam benim araçta böyle bir sorun yok ,

tepkimeler gayet iyi fakat yokuşta gaz pedalının üstüne fazlaca bastığımda sorun oluşuyor,

ayrıca düz yolda mesela deviri istediğiniz kadar yükseltin gaz verin hiç sıkıntı yok,

gayet güzel kopmresör yapıyor.

tarihinde Fatih Ozen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
(düzenlendi)
9 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Benzinlidir o muhtemelen.

Dizelde enjektörlerden biri çalışmasa çıkan sesin, dumanın haddi hesabı olmaz. Çekiş namına bi şey kalmaz motorda zaten.

Evet Sani bey dediğiniz gibi araçta ses ve dumanla alakalı âfâkî bir durum yok.

-daha önce bir konu açmıştım Eskişehirde degerli bir ustam vardı oraya gidip yinede enjektör ayarı yaptıracağım.

Görüş ve yorumlarınız benim için çok kıymetli.

—teşekkür ederim ayrı ayrı.—

Yorum bağlantısı
Metin Genç
Bir saat önce, Fatih Ozen yazdı:

Evet Sani bey dediğiniz gibi araçta ses ve dumanla alakalı âfâkî bir durum yok.

-daha önce bir konu açmıştım Eskişehirde degerli bir ustam vardı oraya gidip yinede enjektör ayarı yaptıracağım.

Görüş ve yorumlarınız benim için çok kıymetli.

—teşekkür ederim ayrı ayrı.—

aracınız kaç model?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yettim, aman önce basitten başlayın, hemen sökmeyin enjektörü falan....

aracı serviste IDS ye bağlatın ve mazot pompası üzerindeki sensörleri seçip online izleme modunda aracı sürerken izleyin, yani teknisyen izlesin, siz aracı sürün ve dediğiniz sıkıntıyı yaptığında değerlere dikkat etsin, zıplayan saçma değerler veren sensör olabilir o değişecek, en kolay test bu, önce buradan başlayın, bu tarz çek bırak şeklinde çekişi o sensörler yapar, diğer etmenleri elemişsiniz o yüzden onları atladım, baktırın bakalım ne çıkacak....

sensörlerde anlık hata varsa hata kodu alamazsınız bunuda yazayım, hata kodu yoktur ama araba rampa çıkarken 2000 devrin az üstünde sabit gaz giderken hafiften hissettirir, gaza biraz daha basarsanız tepki artar, gazdan ayağınız çekip tekrar bastığınızda kısmen yada tamamen düzelir bir süre sonra tekrar başlar, bu şekildeyse dediğim yere baktırın... düzde pek hissetirmez ise sorun daha çok ilerlememiş olabilir ama sorun vardır...

bu sensörler sağlam çıkarsa (sürekli değerlerini izlerken) o zaman enjektörlere geçebiliriz, ama öncesinde wurth katkı kullanın, yine ucuzdan devem edelim, çeyrek depo varken katkıyı kullanın ve o mazotu bitirin, araçta değişiklik olmazsa enjektörü söksünler, olursa katkıyı birkez daha kullanın ve uzun yol yapın, düzelebilir 30+30 tl. ye işi çözersiniz, denemek basit :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Ali beyin dedıklerıne ekolarak turbo hortumlarını kontrol edermısınız ufak bır delık patlak gevseklık tam gucde söyledıgınız durumu yapar veya turboda  bır sıkıntınız olabılır onları ıyı kontrol ettırın hatta makınyea baglayıp rampalı bır yerde sıkıstırak enjektör turbo avans yolda ölcun enjektör olsa araba zaten cekmez 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Genç

2012 ve 2013 model ford dizel araçlar yazılım güncellettirsin. 2012 cmax benzer sorun güncel yazılımla düzeldi. geri çekme gibi hissettiğiniz olay aslında Turbonun kendisini kapatıp aracı güçten düşürmesi olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

o zaman toparlayım:

önce genel kontrol, hortum yırtığı, kaçak selenoid vs.

sonra yazılım güncelleme

sonra benim dediklerim şeklinde kolaydan zora.....

bunlarda fayda etmedi, o zaman dalıyoruz enjekötörlere motora :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Yetkili servisten alınacak mazot filtresi değişimi de iyi bir başlangıç olabilir

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
1 saat önce, Metin Genç yazdı:

aracınız kaç model?

2010  trent

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
(düzenlendi)
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

o zaman toparlayım:

önce genel kontrol, hortum yırtığı, kaçak selenoid vs.

sonra yazılım güncelleme

sonra benim dediklerim şeklinde kolaydan zora.....

bunlarda fayda etmedi, o zaman dalıyoruz enjekötörlere motora :)

-- hata kodu yoktur ama araba rampa çıkarken 2000 devrin az üstünde sabit gaz giderken hafiften hissettirir, gaza biraz daha basarsanız tepki artar, gazdan ayağınız çekip tekrar bastığınızda kısmen yada tamamen düzelir bir süre sonra tekrar başlar, bu şekildeyse ... abi aynen böyle yapıyor..

ali abi önce würt ile başlayayım mı? (ne alabilirim?)

yazılım güncelleme elm  yada tamırcide bılgısayara baglantı yaparak olabılır mı?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Abi o iş filtrede bitecek ben söyleyeyim.

Bizim akraba aynı araçla filtre yüzünden yolda kalmıştı, orijinal olmadığı için. Bir dahaki bakımda orijinal filtre alıp taktır, dikkat et orijinal deyip da çakma satan yer çok, o nedenle parçayı servisten al. Bakıma az zaman kala da würth enjektör temizleyici koyup gazla.

Tersten gittim ama anlaşılır herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
1 saat önce, Fatih Ozen yazdı:

-- hata kodu yoktur ama araba rampa çıkarken 2000 devrin az üstünde sabit gaz giderken hafiften hissettirir, gaza biraz daha basarsanız tepki artar, gazdan ayağınız çekip tekrar bastığınızda kısmen yada tamamen düzelir bir süre sonra tekrar başlar, bu şekildeyse ... abi aynen böyle yapıyor..

ali abi önce würt ile başlayayım mı? (ne alabilirim?)

yazılım güncelleme elm  yada tamırcide bılgısayara baglantı yaparak olabılır mı?

filtreyi değiştirdiysen o zaman dediklerimi yap, tabii hortum falan sağlamsa....

wurth kullan çeyrek depoda, değişiklik olmaz ise serviste IDS ile baksınlar, elm olmaz, onun yok öyle bir özelliği, servis şart bu konuda,  özel servilerde cihaz varsa ve sensörleri sürüş esnasında gerçek zamanlı izleyip değereli okuyorlarsa olur tabii, ama araç yolda gideken okunaacak, sıkıntı olduğunda göreccekler hangi sensörün saçmaladığını....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Würth enjektör temizleyici. Yalnız çeyrek depoya 1 şişe bence çok sakıncalı.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...