İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - TDCİ Hareket Halinde Stop Etme

Nail Dal

Recommended Posts

Hayırlı akşamlar.

Araç 2004 model 2.0 TDCI manuel vites. 180.000 km'de.

Seyir halinde giderken gösterge ışıkları yanıyor, devirden düşüyor (gaz yemiyor) ve bir kaç saniye sonra sönüyor. Kenara çekip duruyoruz. Marşa tekrar basınca çalışıyor. Hiç bir şey olmamış gibi devam ediyor. Uzun bir süredir böyle. Bir kaç ustaya götürdük, kimisi enjektörlerde diyor, kimisi turbodan diyor. Anlam veremedik. Neyden kaynaklanır böyle bir arıza? Başına gelen oldu mu? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday

Aynı olay benim başıma geldi. Gürcistandan mazot aldım (almaz olaydım) sonra sizin yaşadığımız gibi sorunla karşılaştım. Araç giderken stop ediyordu, haliyle fren ve direksiyon sertleşiyordu. Tekrar çalıştırıp devam ediyordum. Tatil dönüşü olduğu için 1000 km böyle devam ettim. Özellikle araca yüklendiğimde sorun ortaya çıkıyordu. Enjektör, pompa vb. sorun olabileceği söylendi. Enjektör ölçümleri yapıldı, sıkıntı olduğu söylendi ve enjektörlerin içindeki valfler değişti. Yanılmıyorsam 2014 yılındaydı ve 800 tl'ye mal olmuştu. Değişen parça böyle birşeydi:036e8f381f1bf1f5d734c3c379d74a9a.jpg

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
11 saat önce, Nail Dal yazdı:

Hayırlı akşamlar.

Araç 2004 model 2.0 TDCI manuel vites. 180.000 km'de.

Seyir halinde giderken gösterge ışıkları yanıyor, devirden düşüyor (gaz yemiyor) ve bir kaç saniye sonra sönüyor. Kenara çekip duruyoruz. Marşa tekrar basınca çalışıyor. Hiç bir şey olmamış gibi devam ediyor. Uzun bir süredir böyle. Bir kaç ustaya götürdük, kimisi enjektörlerde diyor, kimisi turbodan diyor. Anlam veremedik. Neyden kaynaklanır böyle bir arıza? Başına gelen oldu mu? Şimdiden teşekkürler.

Büyük ihtimalle enjektör. Bir pompacıya gösterin.  Arıza kodu veriyor mu? Hangi ışıklar yanıyor?

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Bana da enjektörden gibi geliyor. Bir usta temizlemişti enjektörleri. Sonra yapmaz oldu. Bu son dönemde daha da arttı. 

Arıza kodu veriyordu da tam olarak hatırlamıyorum kodu. Bayağı zaman oldu. Yakıt düzensizliği ile ilgili bir hata koduydu.

Göstergede de marşa basmadan tüm ışıklar yanıyor ya aynı o şekilde oluyor. Sanki aracı yeni çalıştırıyormuşum gibi.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
31 dakika önce, Nail Dal yazdı:

Bana da enjektörden gibi geliyor. Bir usta temizlemişti enjektörleri. Sonra yapmaz oldu. Bu son dönemde daha da arttı. 

Arıza kodu veriyordu da tam olarak hatırlamıyorum kodu. Bayağı zaman oldu. Yakıt düzensizliği ile ilgili bir hata koduydu.

Göstergede de marşa basmadan tüm ışıklar yanıyor ya aynı o şekilde oluyor. Sanki aracı yeni çalıştırıyormuşum gibi.

Araba çekişten düştüğü ve stop ettiği için zaten o ışıklar yanıyor. Enjektör revizyonu gerekecek muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kötü yakıt ve şişmiş yakıt filtresi de olabilir
Enjektörler de bu belirtiyi verir.
Turbo değil

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 01.08.2018 at 22:09, Nail Dal yazdı:

Seyir halinde giderken gösterge ışıkları yanıyor,

tam olarak hangileri ?

Yorum bağlantısı

Kontağı çevirince yanan ışıklar yanıyor. Zaten çalışınca geri sönüyor.

Yorum bağlantısı
Ali Osman Şimşek
(düzenlendi)

Hayırlı akşamlar 

Aynı problem bende de olmuştu mazot filtresi değiştirdim duzelmedi araştırma yaparken depo çıkışında bir adet filtre olduğunu keşfettim onu değiştirince sorun ortadan kalkti

Görseli linkten bakabilirsiniz

https://goo.gl/images/WFKybg

tarihinde Ali Osman Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nail Dal
On 13.08.2018 at 22:30, Ali Osman Şimşek yazdı:

Hayırlı akşamlar 

Aynı problem bende de olmuştu mazot filtresi değiştirdim duzelmedi araştırma yaparken depo çıkışında bir adet filtre olduğunu keşfettim onu değiştirince sorun ortadan kalkti

Görseli linkten bakabilirsiniz

https://goo.gl/images/WFKybg

Hayırlı günler. Dediğiniz filtreye baktım bulamadım. Sanırım bu modelde yok. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Bir saat önce, Nail Dal yazdı:

Hayırlı günler. Dediğiniz filtreye baktım bulamadım. Sanırım bu modelde yok. 

Arıza kodlarına baktınız mı? Stop ettiğinde arıza kodu düşer sisteme. Egzantrik Mil sensörü de sebep olabilir. 

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Kenan Şişko

merhabalar

aynı sorunu bende yaşadım aracı götürmediğim yer kalmadı. krank sensörü değişti elektrikçi baktı. en son enjektörcüye gitti pompa kontrol edil bir parçası değişti. sonra enjektörler arızalı dendi valfleri değişti. daha sonra mazot filtresi vs kontrol edildi. arıza  yine devam etti bir ara şanzumancıya da götürdüm onla alakalı olabilir bile dendi.

fakat ford calısan bir usta geldi arabaya baktı. resimdeki sensör arızalı dedi onu değiştirdik 1400 TL tüm sorun ortadan kalktı. belki enjektörler daha giderdi fakat onların da yenilenmesi iyi oldu arabanın performansı arttı. toplam maliyer 8 bin TL

benimle aynı sorunu yaşayan biri olabilir ilk önce resimdeki yakıt sensörünü değiştirsin. zaten araba beyaz duman atmaya da başlıyor bu sensör arızalı ise

enj1.jpeg

enj2.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Kenan Şişko yazdı:

aynı sorunu bende yaşadım

seyir halinde göstergedeki ışıklar mı yanıyordu?

Yorum bağlantısı
Kenan Şişko

Hayır sadece ısıtıcı lambası yanıp sönüyordu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gagıldan gelenlere, aynı sorunun çözümü denince yanlış anlarlar da onun için yazdım, rail müşürü hatasından tüm lambalar yanmaz da, obd den canlı veri okununca da teşh,s, konabilir o parçaya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...